Indeksijäädytys voi olla 10%:n leikkaus – olemmeko valmiit?
Kovasti se kirpaisee, jos seuraava hallitus kokoomuksen johdolla on tekemässä 10%:n leikkauksen sosiaaliturvalla elävien reaaliansioihin, samalla kun palkansaajat saavat 7%:n korotuksen.
Itse olen kuitenkin tähän valmis, vaikka hieman se kirpaisee.
Oma toive kuitenkin olisi, että indeksikorotukset tehtäisi edes 50%:sti.
Olen valmistautumassa Kokoomuksen lupaamaan tupakkaveron korotukseen kasvattamalla tupakkani itse ja hakemalla Haaparannasta sätkäpaperit.
Ilmoita asiaton viesti
Okei!
Ilmoita asiaton viesti
Onkos sokeri ja turbohiiva missä hinnoissa Haaparannassa, halvempaa kuin suomessa? Meinaan vaan, että jos Orpon hallitus tarvitsisi jeesusdemareita varmistamaan.
Ilmoita asiaton viesti
Minä koko ajan peräänkuulutan tasa-arvoa verottajan edessä. Kaikkien tulee maksaa veroa kaikista tuloista, joku vähemmän ja joku enemmän progression mukaan mutta veroja maksamattomia rälssejä en hyväksy kuten vapaamatkustajina toimivat säätiöt ja ansiotulojen puliveivaus oman osakeyhtiön kautta.
Lähtökohtana täytyy olla että kaikki osallistuvat yhteiskunnan kustannuksiin pitää välttämättömät peruspalvelut toiminnassa.
Voisin kuvitella että valtiovarainministeriö ja verottaja tietokannoistaan pystyvät osoittamaan kansalaisille / veronmaksajille paljonko verokertymää tulisi enemmän jos nk. veropohjaa tiivistetään siten että kaikista tuloista maksetaan veroa.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi?
Ilmoita asiaton viesti
Miksi mitä?
Ilmoita asiaton viesti