Translaki tulee, oletko valmis?

Korona keskeytti Marinin hallituksen translakiuudistuksen. Suomen 20 vuotta vanhaa translakia on ympäri Eurooppaa arvosteltu ihmisoikeuksia loukkaavaksi ja vanhanaikaiseksi, mutta silti edelleen translakiuudistus jakaa puolueidenkin mielipiteet kahtiin. Kokoous miettii annetaanko kansanedustajien äänestää omantunnon mukaan vai säilytetäänkö puoluekuri.
Fatim Diarra sanoitti hyvin asiaa. On surkeaa, miten tällaisessa asiassa päätöksiä tehdään transfobisuuden ja uhkakuvien perusteella. Translaissakin kyse on kuitenkin jo tiedetyistä asiasta. Seuraavassa otteita lääkärilehti Duodecimin julkaisusta sukupuoli-identiteetin diagnosoimisesta.
”Transsukupuolisuudessa ja muissa sukupuoli-identiteetin variaatioissa on kysymys pysyvästä identiteettikokemuksesta. Ilmiön etiologiaa ei toistaiseksi tyhjentävästi tunneta. Koetun ja fyysisen sukupuolen välisen ristiriidan aiheuttamaa kärsimystä lievitetään ruumiillisin korjaushoidoin”
Sukupuoli-identiteetti ja transsukupuolisuus ei ole siis sama asia kuin sukupuolen korjaushoidot. Nämä hoidot ovat osa takaamaan terveempää ja tasapainoisempaa elämää tapauksissa, joissa ihmisen oma tuntemus ja biologinen sukupuoli-identiteetti eivät kohtaa. Tämä ei kuitenkaan ole seksuaalisuuteen liittyvä ilmiö, vaan kyseessä on ihmisen peruskäsitys siitä, mihin sukupuoleen hän kuuluu. (Zucker KJ, Bradley SJ. Gender Identity and psychosexual disorders. Focus 2005)
Lasten ja Nuorten suhteen tutkimuksia on tehty myös paljon. Muun muassa Hollannissa on aloitettu jarruttaa sukupuoliominaisuuksien kehittymistä. Miksi näin siellä tehdään? Varhaisella interventiolla voidaan mahdollistaa sekundaariset psykiatriset oireilut ja näin nuorelle annetaan tilaa ja aikaa harkita sukupuolen uudelleen määrittelyä. Lapsille ei tehdä sukupuolen uudelleen määrittelyn edellytysten arvioita, koska seurantatutkimusten mukaan 85 % lapsuuden epätyypillisistä sukupuolikokemuksista katoaa puberteetissa (Steensma TDFrom gender variance to gendys dysphoria: psychosexual development of gender atypixal children and abolescents. Amstedam: Vrije Universitet 2013.)
Tietoa on paljon, mutta vielä enemmän meidät valtaa pelko. Suomessa vireillä oleva translaki on saanut huolta muun muassa asevelvollisuuden vuoksi. Sitoutuminen juridisen sukupuolen vaihtoon on huomattavasti haastavampaa kuin kutsunnoissa C:n papereiden saaminen. Sitoutuminen sukupuolen vaihdokseen on 10-vuotta. Se on pitkä aika elää sukupuolta, jota et oikeasti edusta. Tästä tunteesta voi kysyä vaikka transsukupuolisilta.
Toinen uhkakuva on luotu urheilun piiriin. Transnaisten juridisen vahvistamisen jälkeen transnaisten pelätään valtaavan urheiluareenat. Juridinen sukupuolen muutos ei ole kuitenkaan sama kuin kilpailuoikeus. Jo nyt yleisurheilussa on biologisten naisten oikeutta kilpailla rajoitettu muun muassa testosteroniarvoin. Keskipitkillä matkoille ei ole asiaa, jos testosteroniarvot ovat yli sallitun. Tästä syystä muun muassa Caster Semenyan on pitänyt kisatakseen laskea luontaisia arvojaan kisatakseen lavoilla.
Urheilu on kuitenkin harvoja tahoja, jossa väärinkäytösten pelko on olemassa, sillä kehittyvien maiden urheilijoiden asema on auktoritaarisissa maissa heikko. Urheilun ja kansallistunteen yhteiskuva ajaa jo nyt urheilijoita pakotetun järjestelmällisen dopingin käytön piiriin, joten mahdollisuus väärinkäytöksille on olemassa. Mutta tämä on urheilun oma ongelma, joka tulee ratkaista urheilun kilpailusäännöin. Translaki ei ole tähän vastaus.
Urheilu on murroksessa mitä tulee transsukupuolisten osallistumisoikeuteen. Urheilu kuuluu kaikille, mutta tasapuolisen kilpailun takaamiseksi tulee urheilun laatia sääntönsä osallistumisoikeudesta. Tämä kaikki on vasta työnalla ja jo nyt on paljon tutkimusdataa puberteetin hyödyistä ja androgeenien vaikutuksesta suorituskykyyn. Urheilu tekee työnsä itse, siihen ei tarvita translain kumoamista.
Transfobia ei kuulu urheiluun eikä varsinkaan eduskuntataloon. On käsittämätöntä, miten syvään juurrettua on pelkomme sellaista kohtaan, jota emme ymmärrä. Vaikka me emme ymmärtäisi kehodysforiaa omaan elämäämme, tulee kunnioittaa toisen kehoa ja ajatuksia. Enemmistönä me emme voi olla ylivallassa päättäen, kenellä on oikeus lisääntyä tai miltä elämän kenenkin kehossa kuuluu tuntea. Se on vallan väärinkäyttöä. Enemmistöjen tulee taata jokaisen yksilön itsemääräämisoikeus ja antaa jokaisen yksilön elää onnellisen ja elämäntäyteisen elämän.
Minusta lakiesityksessä on varsin erikoista, ettei minkäänlaista keskustelua esimerkiksi lääkärin kanssa edellytetä ennen ilmoituksen tekemistä. Aivan kuin asia olisi niin vähäpätöinen. Yhteiskunnan olisi syytä välittää vaikeassa tilanteessa olevasta ihmisestä edes sen verran, että se sisällyttäisi prosessiin aina keskustelun ammattilaisen kanssa. Näen ehdotetun lain sellaisena, että yhteiskunta jättää henkilön yksin, riippumatta siitä, kuinka kovat henkiset paineet hänellä saattaa asian vuoksi olla. Erilainen käytäntö uskoakseni ehkäisisi myös ainakin osittain lain mahdollista väärinkäyttöä.
Ilmoita asiaton viesti
Niin kun nyt vähemmistö on jakautunut, ja LHB-väki kokee, että se tarvittaisiin:
Otteet LHB:n sotevaliokunnalle jättämästä kannanotosta:
”…itsemäärittely vie varsinaisilta transihmisiltä uskottavuutta ja lisää negatiivisia ennakkoluuloja heitä kohtaan.
Kirjoittajat nostavat esiin väärinkäytösesimerkkejä maailmalta, kuten naisvankeja terrorisoineen, oman väitteensä mukaan naiseksi identifioituneen vanki Karen Whiten tapauksen Iso-Britanniasta 18.”
Ja: ”Jos juridinen sukupuoli voi perustua puhtaasti itsemäärittelyyn, itsemääritellystä sukupuolesta tulee velvoittava määritelmä sekä viranomaisten että erilaisten instituutioiden, järjestöjen ja median silmissä.
Se mahdollistaisi tilanteen, jossa esimerkiksi heteroseksuaalinen henkilö voisi osallistua seksuaalivähemmistöille tarkoitettuun toimintaan ja esiintyä seksuaalivähemmistön etujen ajajana pelkästään itsemäärittelyn perusteella.”
https://lhb-liitto.fi/2022/12/01/asiantuntijalausunto-sotevaliokunnalle/
Ilmoita asiaton viesti
Blogisti tekee eron transkirurgian ja -identiteetin määrittelemisen välillä. Tiukasta jaosta on tutkimuksien mukaan luovuttu, koska se mikä alkaa nuoren itsemäärittelystä ja ns.sosiaalisesta siirtymästä, eli transitiosta nimenvaihtoineen, muodostaa vain lähtökohdan johdonmukaiselle hoitopolulle, jossa hormonihoitojen jälkeen siirrytään aikanaan transkirurgiaan.
Mikä motivoikaan lääkäreitä Yhdysvalloissakin peräti 100:lla klinikalla tekemään uraa juuri tällä paljon tuskaa tuottavalla kirurgialla?
Pelkästään trans-urologian/gynegologian kirurgisista seurauksista, joilla epätoivoisesti koitetaan tehdä jotakin, mikä on mahdotonta, – luoda toimiva sukupuolielin, seuraa pelkästään urologian alueella nvähintään neljä häiriötä /sairautta:
Long Term Urogynecologigal Complications after sex reassignement Surgery:
– virtsaamishäiriöt
– 2 kertaa vuodessa vähintään tulehdus. (Tiheys vain jäikuvamuistiini yhtä tutkimusta silmäillessä, syytä tarkistaa!)
– inkontinenssi
– rakko ei tyhjene kokonaan
– rakon yliaktiivisuus
– vähentynyt virtsaneritys , erityisesti MTF -eli miehestä naiseksi haluavilla
Juuri leikkaushoidon jälkeen, vuosien päästä, transseksuaalisten itsemurhaluvut nousevat 20 %:iin.
Ilmoita asiaton viesti
Poliittisen järjestelmän kannalta on hyvä, että hallitusohjelmaan merkitty lainsäädäntöhanke etenee. Juridisen sukupuolen vahvistaminen esitetyllä tavalla ei liity lääketieteellisiin prosesseihin ja tutkimuksiin. Esille nostetut uhkakuvat ovat osin itseään toteuttavia: Varmaan joku nyt vaihtaa juridisen sukupuolensa ja tekee noin ja noin, kun tällaisia mahdollisuuksia julkisuudessa erikseen mainostetaan. Nämä eivät todennäköisesti ole transihmisiä.
Sen sijaan muualla maailmassa jotkut transaktivistit, jotka siis ovat transihmisiä, hakemalla hakevat valitustarkoituksessa yksityisiä palveluita, vapaa-ajan harrastuksia ja lajeja, joissa sukupuoli on biologisesti ja binäärisesti määritelty ja jotka eivät ole avoimia transihmisille – joko yleensä tai sukupuolitetusti jollekin osastolle. Katsokaa kuinka tässäkin syrjitään! Tällöin jotkut tapahtumat ja alalajit siirtyvät privaatin puolelle, mikä heikentää kaikille avointa monimuotoisuutta.
Ilmoita asiaton viesti
Ilari, voisiks kääntää tuon kaikille yhteiselle, ja yksiselitteiselle kielelle, kun ei varmaan ole tarkoitus sullakaan sulkea keskustelusta pois ketään?
Ilmoita asiaton viesti
Kumma ettei kommunikaatio onnistu enää edes kirjallisesti ja omalla äidinkielellä. Omassa laajan neuropsykologisen tutkimuksen lausunnossa (ajantasainen, ei lääketieteellinen diagnoosi) todetaan että ”tvan on myös vaikea mm. ymmärtää puhetta ryhmätilanteissa” sekä ”sosiaalisten tilanteiden ja toisten tunteiden ja aikomusten tulkitsemisen selvää vaikeutta”. Sen sijaan ”Kielellinen päättely sujuu erittäin hyvin. Sekä sanavaraston hallinta että kielellis-käsitteellinen päättely sujuvat selvästi keskitasoa paremmin”. (Lausunto 6.3.2018.)
Tämä liittyy blogin aiheeseen siinä mielessä, että ruotsalaisten mukaan huomattava osa nykyisistä transnuorista, erityisesti female-to-male, on myös autismikirjon ihmisiä. Jos jollakulla on esimerkiksi sellainen pikkuominaisuus, että puheen ymmärtäminen ryhmätilanteissa saattaa olla mahdotonta koska väylä tukkeutuu vaikka ajattelu ja keskusyksikkö toimivat koko ajan ihan hyvin, eihän se sillä korjaudu että vaihdetaan juridista sukupuolta tai hakeudutaan lääketieteellisiin korjaushoitoihin. Haitat ja ankeudesta aiheutuva itsemurha-alttius vähenevät erikoiskiinnostuksilla ja transformatiivisilla praktiikoilla, kuten Kauko-Idän wushu- ja budo-lajit, tantrajooga tai ehdokas Vuohijoen fitness-toimialan tarjonta.
Ilmoita asiaton viesti
Paitsi että toivoin seta-lähtöistä terminologiaakin tuntemattomien pysyvän mukana keskustelussa, koska lailla on seurauksia kaikille suomalaisille, – kenties myös kirjoitin nyt johtuen siitä oivalluksesta, että kieli on tässä tapauksessa myös vallankäyttöä ja ottaakseni kantaa todellisuuden poissulkemiseen sen käyttämisen kvälityksellä.
Ilmoita asiaton viesti
Tärkeä havainto Ilarin kommentissa;
FTM, = Female to Masculin, – eli naisesta mieheksi siirtyneissä, on paljon autismia eri tavoin ”sairastavia” ruotsalaisen tutkimuksen mukaan. Lieneekö tämä tutkimus juuri seurannaltaan 30 vuotta kestänyt perustavaa laatua oleva ruotsalaistutkimus?
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän ne keksi väärinkäytökset ihan itse?
Tähänkin saakka on näin käynyt.
Ilmoita asiaton viesti
No,voiko muuntautuva sukupuolisuus muuntautua niin halutessaan….tietyin väliajoin niin halutessaan…. ?
Kiemurtelua sukupuolisuudesta ”mitä milloinkin ja edellytyksin” sivistyksen mentävä aukko johon ei liene yksiselitteistä lain kirjainta—-tulossakaan ?
Ilmoita asiaton viesti
Kuunneltua eduskunnan kyselytunnilla.
Nyt ollaan siis jo siinä että peräti esikoulusssa vai oliko se alakoulussa lapsille opetetaan että on lukematon määrä sukupuolia, että ihminen itse saa sen päättää miltä (milloinkin) tuntuu.
Mitähän se ajattelee pikku Pekka joka katsoo pöksyihinsä ja näkee siellä pippelin?
Alkaa sitten pohtimaan opetuksen mukaan että olenkohan minä poika vai tyttö vai miltä minusta tuntuu?
Jos tällainen ei sekopita ja hämmennä lasta niin mikä sitten?
Ilmoita asiaton viesti
Mihin me oikein olemme matkalla?
”Helsinki on päättänyt järjestää kouluissa 6.–9. luokan oppilaille sateenkaarityöpajoja osana opetussuunnitelmaa. Työpajoissa käsitellään ihmisoikeusjärjestö Setan ohjaajien johdolla seksuaalista suuntautumista ja sukupuolen moninaisuutta.”
Lisävivahde on se, että Setan ohjaajista on Hgissä tehty opettajia. Opetusalan ammattilaisia.
Ilmoita asiaton viesti
Tässä kulttuurisodan käytännöllinen villakoiran ydin:
Päästetäänkö aktivisti-ryhmät lasten suojatulle alueelle vai annetaanko ammatti-ihmisten ilman vastaavia kytkentöjä hoitaa tämä kasvatus. Mm. tämän turvasi Unkarin lastensuojelulaki, jonka takia oikeasti Petri Sarvamaa, joka kuuluu itse EU:n lgbtiq -lobbarijärjestöön, on Unkarin kimpussa.
Sama taistelu menee Yhdysvaltain osavaltioissa, joissa vanhempien tahdon vastaisesti liittovaltion raha-hanat valtuuttavat mm. Planned Parenthood-järjestön kaltaisia tahoja kouluopetukseen radikaalilla seksiagendallaan, ja sammutetuin lyhdyin myös muita vastaavia hankkeita.
Ilmoita asiaton viesti
Unkari on hanurista.
Ilmoita asiaton viesti
”Translaki tulee, oletko valmis?”
Kyllä, olen rakentanut raketin ja lähdössä kohti punaista planeettaa.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi nämä kaikki uutta translakia puolustavat ihmiset eivät koskaan vastaa niihin ihmisten huoliin ja epäkohtiin, joita tuo laki tuo mukanaan? Ainoat vastaukset tavallisten ihmisten – sekä perusteltuihin että perustelemattomiin – ihmettelyihin kääntyvät aina noiden ihmettelijöiden mielipiteiden ja kysymysten pilkkaamiseen, väheksyntään, vääristelemiseen ja lopulta pääministerin anteeksipyyntöön – noilta pilkantekijöiltä.
Maa, jossa valtaapitävät suhtautuvat vastakkaisen mielipiteen esittäjiin noin yliolkaisesti ja väheksyen, on väärällä tiellä. Ns. tavallisia ihmisiä laajalti hämmentävä translaki ei ole tässä katsannossa ainoa, sillä juuri muutoinkaan ei nykyhallitus mielipiteenmuodostustaan kansalle selittele. Sen sijaan se ottaa tarvittaessa käyttöönsä leimakirveet, joilla avoin kansalaiskeskustelu pyritään lopettamaan ja toisinajattelijat hiljentämään.
Näin tehdessään valtaapitävät syöttävät suoraan ääriliikkeiden lapaan, ja jos nykymeno jatkuu eikä konsensukseen edes pyritä, sen aika Suomessa voi olla pian lopullisesti ohi. Tällaisella menolla suomalainen Trump voi olla lähempänä kuin arvaammekaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kukaanhan ei voi mitään sille, jos joku keksii itselleen lisää huolia ja pelkoja. Yliolkaisuus ja väheksyntä johtuvat siitä, että translaissa ei ole mitään, minkä pitäisi hämmentää ns. tavallisia ihmisiä.
Koko ajan säädetään lakeja, joita tavalliset ihmiset eivät yritä ymmärtää, koska ne eivät heitä ikinä missään tilanteessa koske. Vain silloin tällöin oppositiopoliitikot haistavat jonkin lain kohdalla mahdollisuuden täyttää varsinaisen ja sosiaalisen median turhanaikaisella hössötyksellään pelkojen luomiseksi.
Anni Vuohijoki on urheilija, lääkäri ja nainen. Uskokaa nyt häntä.
Ilmoita asiaton viesti
Liike Nytin vaaliehdokkaana Anni Vuohijokikin on oppositiopoliitikko. Olisiko siis mahdollista, että myös hän on ”haistanut mahdollisuuden” käyttää mediaa joidenkin – esim. tarns-ihmisten kokemien – pelkojen luomiseen ja niiden liiotteluun? Vai ovatko pelkojen luomiset ja niillä ratsastamiset vain translakia vastustavien työkalupakeissa?
Kaltaiseni kyynikon olisi helpompi uskoa Vuohijokeakin, jos hän ei olisi eduskuntavaaliehdokkaana – jotka kaikki ovat nyt enemmän taikka vähemmän myös ääntenkeruupuuhissa.
Ilmoita asiaton viesti
Mitä pelkoja huomasit alustuksessa luotavan? Päinvastoin: uhkakuvia vastustettiin viileän rauhallisesti.
Ilmoita asiaton viesti
”Kukaanhan ei voi mitään sille, jos joku keksii itselleen lisää huolia ja pelkoja.”
Jep, kuten blogisti tekee.
”Mitä pelkoja huomasit alustuksessa luotavan?”
Transfoobikkojen pelkoa. Mitään transfobiaa ei ole merkittävissä määrin olemassakaan. Kukaan ei pelkää miestä koska tämä laittoi mekon ylleen. Mutta kun valhetta toistetaan tarpeeksi usein niin monet sen uskovat.
Todellisuudessa transfobiaa ei ole olemassa sen enempää kuin syntisiä paholaisen kätyreitä. Molemmilla perustellaan omaa uskontoa, tässä tapauksessa sitä että sukupuoli on mitä uskoo sen olevan. Ei ole. Piste.
Ilmoita asiaton viesti
J-P, esitin vain kainon kysymyksen. Näin siksi, että tässä keskustelussa vastakkaisen mielipideosapuolen kunnioitus on loistanut poissaolollaan. Vuohijokikin viittaa, että oikeus vaihdella sukupuoltaan kuuluu jopa ihmisoikeuksiin, vaikka esim. YK:n ihmisoikeusmääritelmä ei asiaa noin tulkitse. Näin tehdessään Vuohijoki vähintäänkin liioittelee translain läpimenon merkitystä ihmisoikeuksien kannalta. Myöskään yksilön itsemääräämisoikeus ei voi onneksi olla rajaton, sillä sellainehan johtaisi täydelliseen kaaokseen.
Minusta translaki olisi parempi, jos siinä erotettaisiin biologinen ja juridinen sukupuoli selkeästi toisistaan. Vuohijoella lääkärinä olisi mielestäni vastuu tämä myöntää, mutta pitäytymällä ihmisoikeus- ja itsemäärämisoikeus-retoriikassa ja niiden kytkemisellä sukupuolen vapaaseen vaihtamisoikeuteen hän pelottelee niin trans- kuin muitakin ihmisoikeuksista oikeasti huolta kantavia ihmisiä.
Ilmoita asiaton viesti
Jos asia koskisi vain pientä joukkoa ihmisiä, niin sellaiseen joukkoon ei välttämättä osuisi ihan kaikkein hulluimpia ihmisiä, mutta kaikki laithan koskevat kaikkia ihmisiä.
Näkyy ainakin netissä juttuja, että raiskaajarikollinen mies on Skotlannissa päässyt naisten vankilaan, kun älysi vaihtaa nimellistä sukupuoltaan ennen tuomiota. Olipa tuon jutun todenperäisyyden kanssa miten vain, niin jos Suomen uudessa translaissa olisi tuonkaltaisia reikiä, niin eikö ne kannattaisi nyt tukkia?
Ilmoita asiaton viesti
Sellaista lakia tai muutakaan sääntöä ei voi olla, ettei kahdeksasta miljardista ihmisestä yksi voisi sitä jotenkin käyttää väärin.
On itsestään selvää, että harvoissa yleismaailmallisen oikeistokampanjan löytämissä väärinkäytöstapauksissa on kyse huonosta valvonnasta eikä lainsäädännöstä.
Tämäkin hössötys menee samaan historian roskakoriin kuin kauhutarinat Hillary Clintonin pedofiiliringistä.
Ilmoita asiaton viesti
Jos mies menee uimahallin saunassa naisten puolelle kulkuset keikkuen ja alkaa kirkuna, niin kertooko hän vain olevansa nainen ja tilanne rauhoittuu? Vai pitääkö se vielä jotenkin muutoinkin siellä oleville todistaa?
Ilmoita asiaton viesti
Naiset tietysti poistuvat ja vaativat rahansa takaisin. ”Kulkusnainen” jää saunomaan yksin ja tyytyväisenä.
Okeastihan se menee tietysti niin, että uimahallin kassalle tulee kyltti: ”Naisten puolelle vain biologiset naiset. Miesten puolelle vain biologiset miehet.”
Ilmoita asiaton viesti
Jep. Jotenkin nämä saunaesimerkit osoittavat erityisen hyvin, että kampanja on organisoitu aika kaukana Suomesta tai Ruotsista.
Ilmoita asiaton viesti
Joo kyllä tässä Kirillin mahorkka haisee.
Ilmoita asiaton viesti
Täytyy ihmetellä tiettyjen tahojen logiikkaa, kun henkilötunnuksen muuttamiseen pitäisi käydä lääkärillä! Maassa, jossa on huimat hoitojonot, pitäisi juoksuttaa terveitä ihmisiä lääkärin pakeille. Viimeksi asia nousi esiin syksyllä, kun aborttilakia uudistettiin, ja tietenkin samojen tahojen toimesta.
Omakohtaisesti tiedän, millaista on olla sillä vedenjakajalla, kun pohtii, että uskaltaisko vai oisko uskaltamatta, ottaa sitä ensimmäistä askelta toiseen sukupuoleen.
Itse kukin voi kuvitella, millainen maanpäällinen helvetti koittaisi, jos itsestään epävarma ihminen varaisi ajan Päivi Räsäsen tyyliselle lääkärille, tai lääkärille niillä lestadiolaisuuden pimentämillä alueilla, joilla ihmisarvolle ei päivä paista. Seuraava tapaaminen sellaisen lääkärin jälkeen vois olla hautausurakoitsijn kanssa, ruumiina tosin….
Ilmoita asiaton viesti
Jos jatkossa olet biologisesti nainen, mutta juridisesti mies – taikka toisinpäin, asiasi ovat kai hyvin? Miksi siis mollata lestadiolaisia – jotka ovat ihan yhtä oikeutettuja omaan uskoonsa kuin sinä omaasi? Vainko trans-ihmisten vakaumuksia pitää kunnioittaa, mutta muiden ei?
Ilmoita asiaton viesti
Miksi se sotu pitää muuttaa, miten se nyt muuttaa elämän toiseksi, mikä estää jatkamasta elämäänsä ihan sillä tunteella miksi sitten ikinä itsensä tuntee?
Jos tuntee tarvetta huudella henkistä tilaansa tai saada asialle jotain tunnusta niin kai sitten pitää saada tyhmälle ja idiootille omat sotunsa, väitän että aika moni tuntee itsensä sellaiseksi aika ajoin, tänä vuonna tunnen itseni idiootiksi, ehkä ensi vuonna olen vain tyhmä, joskus jopa ääneen ilmaisen tuon tunteen kun se tunne on vahvimmillaan. Jotkut idiootit tarvitsevat lääkäriäkin, joten sotulla jonon ohi hoitoon.
Ilmoita asiaton viesti
Kuinkakohan monta transihmistä mahtanet tuntea ihan oikeasti?
Ilmoita asiaton viesti
Voitin ennakkoluuloni ja luin Harkimon henkilökohtaiseen viihdekäyttöön perustaman yhden tähden liikkeen edustajan kirjoittaman puheenvuoron. Sehän oli yllättävän hyvä!
Kommenttiosasto sitten oli sitä samaa kuin aina. Vuorela edusti järjen ääntä, päivittelijät saattoi tottumuksesta hyppiä yli kun niiden nimestä jo tietää mitä tuubaa ne soittaa.
”Millaista on konservatiivin elämä? Sitä että istuu päivittelemässä kaikkea mikä on mennyt menojaan ja mikä menee menojaan ja mikä tulee menemään menojaan. Että näkee uhkaa ja vaaroja kaikkialla missä muut näkevät vain luonnollista muuttumista. Että on peloissaan, alituisesti varuillaan, ts. että tuntee itsensä hyvin rohkeaksi tajuamatta että tämä väkinäinen keinotekoinen rohkeus itse asiassa on naamioitunutta pelkoa. Mitä konservatiivinen ihminen sitten pelkää? Että kaikki otetaan häneltä pois. Hän haluaa elämän olevan muuttumatonta mutta elämä ei ole muuttumatonta, se on päinvastoin ikuista keskeytymätöntä muutosta. Hän luulee että muuttuminen on vaarallista mutta tietenkään se ei ole vaarallista, tai se on juuri niin vaarallista kuin itse elämä on vaarallista. Useimmat ihmiset sopeutuvat elämän muuttumiseen ja kypsyvät yksilöinä sen tahdissa. Jotkut ihmiset näkevät sen henkilökohtaisena elämäntehtävänä, he haluavat vaikuttaa siihen ja määrätä sen suunnan. Konservatiivinen ihminen löytää muuttumisesta vaaroja, hän konkretisoi muuttumisen erilaisiksi vaaroiksi, mutta useimmat vaarat eivät ole todellisia, ne ovat hänen kuvittelunsa hedelmiä, kuin unta. Hänen elämänsä on paha uni. Konservatiivisen ihmisen elämä on pahaa unta.” – Christer Kihlmanin romaanista Kallis prinssi, 1975 (suom. Pentti Saaritsa).
Ilmoita asiaton viesti
Tunnen hyvinkin laajan spektrin eri tapoja omaavia henkilöitä, yhdellä heistä oli vaihe jossa tämä mies halusi pukeutua japanilaiseksi koulutytöksi ja tekikin sitä jonki aikaa ihan julkisesti kävi töissä pukeutuen näin. Nykyään hän ei halua että asiasta edes mainitaan millään tavalla.
Tiettävästi yksikään ei ole ajanut lakimuutosta jolla saisi tunnustusta omalle henkiselle erikoisuudelleen ja niitä riittää.
Vaikka tästä trans asiasta on keskusteltu jo miten kauan, ei vieläkään ole yhtään loogista ja järkevää perustelua yksikään tarjonnut lain tarpeelle. Mutta kyselijöitä vastaan hyökätään mitä ihmeellisimmillä asiattomuuksilla, joka ei ainakaan aja kenenkään asiaa, ilmeisesti halu on hiljentää muiden ääni.
Raaka totuus on että vahinko on jo tapahtunut, veronmaksajien rahoja on tuhlattu ja tullaan tuhlaamaan tähän aivan turhaan muutokseen.
Ainakin Skotlannissa järki voitti ja se kaksinkertainen raiskaaja siirrettiin naisten vakilasta miesten vankilaan.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi henkilötunnus pitäisi voida muuttaa?
Onko siihen muitakin syitä kuin menneisyytensä, mahdollisesti rikollisen sellaisen peittäminen?
Ja sitten vielä sotket asiaan mukaan myös ihmisen usknnollisen vakaumuksen?
Ilmoita asiaton viesti
Uskonto on monessa ihmisoikeusasiassa kaiken pahan alku ja juuri! Muistellaanpa männävuosien avioliittolakia, äitiyslakia, aborttilakia ja nyt tätä translakia. Aina kun tällaisia asioita ja uudistuksia on ollut esillä, uskovaisten porukka kulkee silmät kiiluen ja suut vaahdoten, ikään kuin oisivat jonkin sortin huumehörhöjä. Vissiin ovatkin?
Pakanasuomalaisena on hiukka vaikea ymmärtää noita fundamentalisteja.
Ilmoita asiaton viesti
Et vastannut kysymykseeni miksi henkilötunnus pitäisi voida vaihtaa? Ja vielä ”ilmoitusasiana” itse?
Tässä ei kai ole kysymys uskonnosta?
Ilmoita asiaton viesti
No kaikki transihmisethän eivät halua mitään hormonihoitoja tai kirurgisia juttuja, mutta elävät siitä huolimatta sen toisen sukupuolen tyylistä elämää ihan täysillä. Miksi sitä ainutkertaista elämäänsä pitäisi elää ”väärässä” sukupuolessa?
Ilmoita asiaton viesti
Et edelleenkään vastaa kysymykseeni miksi pitäisi vaihtaa henkilötunnusta?
Ei kai henkilötunnuksella ole mitään tekemistä ”hormonihoitojen tai kirurgisten juttujen” kanssa?
Ja tuohon viimeiseesi: Jokainen ihminen elää ja tulee elämään juuri sitä elämää miksi hän on syntynyt. Sitä ei mikään voi muuttaa. Olipa sitten värkit minkälaiset tahansa.
Ilmoita asiaton viesti
USA:ssa on jo passeja joissa on X-henkilötunnus muunsukupuolinen?!
Ilmoita asiaton viesti
Niin.
Mutta miksi pitäisi vaihtaa henkilötunnus jos vaihtaa sukupuolta?
Ilmoita asiaton viesti
Eikös se suunnitelma ole vireillä, jotta tunnuksesta tulisi numerosarja ilman sukupuolimerkintää, eli Y-tunnuksen tyylinen. Minne lienee hautautunut?
Ilmoita asiaton viesti
Noita kaikkia mainitsemiasi lakeja, avioliittolakia, äitiyslakia, aborttilakia yhdisti yksi asia, riippumatoman vaikutusarvion täydellinen puuttuminen, ja kaikissa oli kyse sentään lapsista.
Ilmoita asiaton viesti
Translaki-kampanjoissa on valehdeltu pakkosteriloinneista.
Siitä ei ole tullut kohu-uutista, vaikka se on kerrottu jopa eduskunnan istunnossa.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/anterosmki/transsukupuolisia-ei-pakkosteriloida-ja-mikaan-tiedotusvaline-ei-kerro-sita/
Ilmoita asiaton viesti
En ymmärrä tätä kouhkaamista translain valmisteluun liittyen. Vanhentunt laki on syytä uudistaa, jos se ei ole enää edes tieteellisesti kansainvälisesti ajanmukainen ja ihmisarvoa sukupuoleen katsomatta kaikin puolin kunnioittava. Laki on kuitenkin valmisteltava huolella ja vankalla asiantuntemuksella.
Asiantuntemusta varmasti löytyy kotimaastakin ja lain valmisteluun mallia myös ulkomailta jo olemassa olevine kokemuksineen.
Ongelma taitaa nyt olla, että politiikot tekevät nyt tähän päätöksiä ” poliittisin ” perustein ja juurikin näin vaalien alla.
Aina ei kuitenkaan tarvitsisi olla ehdoin tahdoin tyhmä perivanhoillinen tai pyrkiä toimimaan vain omien tyhmien äänestäjien miellyttämiseksi lääketieteellisen tietämyksen vastaisesti.
Ilmoita asiaton viesti
…Kiitoksia valosta ja valoisuudesta-täällä(-kin) on paljon pimeyttä.
– Vaikka en puolueettasi äänestäkään.
Prometheuksen kannattaja
Ilmoita asiaton viesti
Uskonto on kuin penis… on okei että sinulla on sellainen… on okei olla siitä ylpeä. Mutta älä esittele sitä julkisesti, älä kirjoita sillä lakeja äläkä tyrkytä sitä lapsille (tai väkisin kenellekään).
Ilmoita asiaton viesti
…Perjantai-ohjelmassa katselen juuri teidän turkulaisten fiksun oloista, lestataustastaan irrottautunutta piispaa.
– Lähetin ohjelmaan ”kommenttieni tyylisen ja sisältöisen” viestin, mutta eipä ”näkynyt” juuri mitenkään ohjelmassa…?
Edit.
Ei ”juuri” näkynyt viestini tiedot-ja vaikutus ohjelmassa ja turkulaisten sympaattinen piispakin jäi vähän ”päätähtien” varjoon.mutta kirkosta eronneiden, tai sitä suunnitellen ”plakaattien” määrä yleisön joukossa kuitenkin oli VAKUUTTAVA! – Yksi suosikkiohjelmani kuitenkin.
Ilmoita asiaton viesti
En jaksanut lukea tekstiä läpi, mutta sen kirjoittaja matkusti Finnairin lennolla Teneriffalle 6.1.2023 aivan kuten minäkin. (Tämän maininnan saa kaikin mokomin lukea henkilökohtaisena pätemisenäni. Muuten: meni pitkän aikaa, ennen kuin minulla jossain Manner-Euroopan yläpuolella välähti, ”kuka ihme tuo on”, kun näyttää jostain yhteydestä tutulta…)
Translaki? Jaa… varmasti siitäkin pitäisi tietää ja ymmärtää jotain. Mahtaako sellainen olla voimassa Teneriffalla? Puerto de la Cruzin poliklinikalla vastaanottoavustaja merkitsi potilaslomakkeeseeni ”sukupuoli: mies”, ja teki sen ihan identiteettikokemuksiani kyselemättä.
Ilmoita asiaton viesti
Sivistysvaltion on taattava kaikille, myös lgbtq-väelle täydet ihmisoikeudet. Mutta oli hallituksen esityskin outo. Se olisi sallinut kansalaisten veivata juridista sukupuoltaan rajoituksetta, pelkkänä hakemusasiana. Mahdollisuus moiseen sukupuolishoppailuun olisi loukannut väärään fyysiseen sukupuoleen aidosti syntyneiden oikeuksia. Olisi kyseenalaistettu heidän motiivinsa, heidän, joille juridisen sukuolen korjaaminen on melkein elämän ja kuoleman kysymys. Kokoomus myötäili konservatiiveja ja ärhenteli ettei juridista sukupuolta sovi muutella koko ajan. Vain vuoden välein. ”Näennäinen muutos, mutta tulipa kokkareille raikkaan liberaali olo”, lohkaisi Matti Simula kolumnissaan Suomen Kuvalehdessä 4/2023.
Ilmoita asiaton viesti