Perussuomalaiset ja Donald Trump

”Kansanedustaja Sanna Antikainen (ps.) esittää Nobelin rauhanpalkintoa presidentti Trumpille” (Yle 2.11.2020).
”Trump ei ole aloittanut yhtään uutta sotaa, mutta on jämäkällä persoonallaan ja päättäväisyydellään saattanut muiden aloittamia konflikteja päätökseen.”
Noin Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen Savo-Karjalasta laukoi vielä marraskuussa viime vuonna esittäen vuoden 2021 Nobelin rauhanpalkintoa Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpille.
Antikainen on lähettänyt ehdotuksesta jopa kirjeen Norjan Nobel-komitealle.
”Laura Huhtasaari ehdottaa vuoden 2021 Nobelin rauhanpalkintoa Donald Trumpille – näin hän perustelee näkemystään” (IS 12.10.2020).
Laura Huhtasaaren mukaan Donald Trump on onnistunut muun muassa edistämään Yhdysvaltojen sisäistä vakautta.
Siis onnistunut edistämään sisäistä vakautta Yhdysvalloissa Laura Huhtasaaren mukaan. Nyt tuo sisäisen vakauden edistäminen on vaatinut neljä kuolonuhria.
Hakemusta Nobel-komitealle Huhtasaari julkisti Twitter-tilillään (Twitter, Laura Huhtasaari 9.10.2020).

Nähtäväksi jää, miten Nobel-komitea suhtautuu Nobelin rauhanpalkinnon hakemiseen Donald Trumpille Perussuomalaisen kansanedustajan ja Perussuomalaisen EU-parlamentaarikon esittämänä. Kyllä noilla suosituksilla varmasti Nobel-palkinto irtoaa.
No, maailman äärioikeistolaiset lähettivät Nobel-komitealle ympäri maailmaa rauhanpalkintoehdotuksia Trumpille (esim. BBC 9.9.2020). Tuohon samaan typeryyteen höynähtivät siis myös Perussuomalaiset Suomessa.
No, Trump oli otettu ja julkaisi Twitterissä kampanjavideon, jossa hän olisi ehdokkaana rauhanpalkinnolle ja jo palkinnon saaneena. Kyse olisi sovun välittämisestä Israelin ja Arabiemiraattien välille. Asiaa koskeva Trumpin kampanjatwiitti on jo poistettu tekijänoikeusepäselvyyksien vuoksi (Twitter, Donald Trump 28.12.2020). Kampanjavideo oli kuitenkin varustettu väärällä Nobel-mitalilla, joka ei ollut rauhanpalkinnon mitali. No, sattuuhan sitä huonommissakin piireissä.

”Laura Huhtasaari on harmissaan, koska Yhdysvaltain presidentiksi valittu Joe Biden on hänen mukaansa rikkonut protokollaa.” (Satakunnan Kansa 11.11.2020).
Niin mitä protokollaa Biden onkaan rikkonut ja milloin?
****
Kävin Perussuomalaiston sivustolla ja kirjasin hakutoimintoon hakusanaksi Donald Trump (Perussuomalaiset, hakusana Donald+Trump).
Artikkelikuva on kuvakaappaus tuolta sivustolta.
Kyllä oli karmivaa luettavaa, kuinka puolue ilman pienintäkään kritiikkiä on tukenut Donald Trumpia sekä hänen tekemisiään ja kuinka presidentiksi valitun Joe Bidenin vaalivoittoa on kyseenalaistettu.
Erityisesti Jarmo Hussin kirjoitukset olivat suorastaan karmivia (Joe Biden, yhden kauden presidentti 8.11.2020 ja Uskomatonta mutta totta. Joe Bidenin uskomaton vaalivoitto 3.12.2020).
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko on myös ollut Trumpin vankkumaton kannattaja. Niikko on myös eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja.
”Hän [Donald Trump] taitaa olla ensimmäinen USA:n presidentti, joka on saanut tuloksellisen rauhanprosessin aikaiseksi Israelin ja muiden arabivaltioiden kanssa Lähi-idässä. Arvostan sellaista jääräpäisyyttä, että joku uskaltaa panna kaiken likoon synnyttääkseen rauhaa maailmassa.” Niikko tilitti mieltymyksiään Iltalehdessä (IL 4.10.2020).
Niin, rauhaa maailmalla muttei rauhaa kotimaassa. Niinkö, Mika Niikko?
TV1:n Ykkösaamun vieraana lauantaina 7.11.2020 klo 10.05 oli Perussuomalaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Jussi Halla-aho (Yle Areena 7.11.2020). Puhuttiin myös Yhdysvalloista ja Trumpista (nauha välillä 0:00-14:51). Halla-ahon myönteinen suhtautuminen Trumpiin tulee selkeästi ilmi.
Nauhan kohta 11.15-11:57 on mielenkiintoinen. Siinä Halla-aho syyttää Yhdysvaltojen liberaaleja hulinoinnista kaupunkien kaduilla, ei Trumpin kannattajia. Vieläköhän eilisen jälkeen Halla-aho on samaa mieltä, etteivät Trumpin kannattajat hulinoi kaupungeissa vaan pelkästään liberaalit.
Puhuttiin myös vastustajan demonisoinnista, jota Halla-ahon mukaan harrastavat liberaalit mutteivat niinkään arvokonservatiivit.
Jos luette em. Jarmo Hussin blogikirjoitukset, niin eikö niissä nimenomaan demonisoida Joe Bidenin voittoa?
****
Perussuomalaiset ovat ahkerasti tukeneet presidentti Trumpia. Perussuomalaiset ovat ahkerasti tukeneet myös Unkarin pääministeri Viktor Orbánia ja Puolan Laki ja oikeudenmukaisuus -puolueen puheenjohtaja Jarosław Kaczyńskia sekä presidentti Andrzej Dudaa, joka on myös samaisen Laki ja oikeudenmukaisuus -puolueen edustaja.
Perussuomalaiset tukevat siis autoritäärisiä ja autoritäärisyyteen pyrkiviä maan johtajia. Tuki Trumpille on ollut vankkaa. Tuki Puolan ja Unkarin autoritäärisyyteen pyrkiville johtajille on ollut vankkaa.
Vaatii puolueelta suurta typeryyttä, että lähtee julkisesti tukemaan jonkin maan jotain poliittista henkilöä. Lähtökohtaisesti yleensä missään puolueessa ei ole sitä typeryyttä, että joitain poliittisia henkilöitä jossakin maassa lähdetään julkisesti tukemaan.
Perussuomalaiset harrastaa tuota typeryyttä. Ihmisistä ei koskaan voida taata, miten he toimivat politiikassa täältä ikuisuuteen. Siksi yhtään poliitikkoa etenkään ulkomailla ei politiikassa tueta julkisesti.
Mikäli Perussuomalaiset haluaa olla suurin puolue Suomessa ja pyrkiä suurimmaksi puolueeksi Suomessa, heidän on visusti pyrittävä irrottautumaan tukemasta autoritäärisiä ja autoritäärisyyteen pyrkiviä maan johtajia.
Varsinkin tuen antaminen sellaisille johtajille olisi puolueessa osattava kieltää, joilla päässä viiraa todella pahasti psykiatrista hoitoa edellyttäen – esimerkkinä Donald Trump – tai jotka muutoin ovat luonnevikaisia – esimerkkinä Viktor Orbán.
Avoin kysymys Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aholle: vieläkö tuette Donald Trumpia, joka on Yhdysvaltain presidenttinä vielä vajaa pari viikkoa, jos ei potkita sitä ennen.
Yhdysvaltojen kärjistynyt kansaa jakava poliittinen tilanne osoittaa, että maa on hyvin arvaamaton kumppani minkäänlaisessa sotilaallisessakaan yhteistyössä. Suomen on syytä olla varovainen eikä laskea liikaa Yhdysvaltojen varaan. Oli sitten kyse erilaisista asehankinnoista tai muistakaan sotilaallisen yhteistyön muodoista. Maa voi tehdä arvaamattomia ja ikäviäkin äkkikäännöksiä riippuen siitä kuka valitaan presidentiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Joku voisi avata tämän jutun, että mistähän johtuu kun löytyy joku kylähullu mikä profetioi Totuudesta, fanittaa Trumppia, seurailee Putinin propagandaa, välillä profetioi Jeesuksesta, vastustaa EU:ta… Niin sitten se on joku persu.
Ilmoita asiaton viesti
Persujen Mestarin kuuluisa mielipide takavuosilta ”väkivalta on aliarvostettu toimintakeino” varmaan ilahduttaa häntä tänään. Saatiinhan USA:n vallankaappausyrityksessä ainakin neljä henkilöä hengiltä.
Toisaalta leikkaa ja liimaa ”maisterin” mouruaminen D. Trumpin perään on myötähäpeää herättävää toimintaa. Mutta kaikki siis persuille ominaista ja suotakoon se heille. Tolkun ihmiset eivät noin ajattele tai tee.
Ilmoita asiaton viesti
Blogistin mukaan Trumpin olisi siis pitänyt aloittaa edeltäjiensä tapaa sota jos pari? On se kumma miten yksi Trump sekoittaa ihmisten päät. Älyllisesti kaikkein laiskinta on Amerikoissa ja kaikkialla länsimaissa vaaniva kahtiajako henkilöidä yhteen ihmiseen ihan kuin se hänestä alkaisi, häneen loppuisi. Tästä nyt on turhaa vaivaa edes väitellä aikaa näyttää miten tässä käy.
Ilmoita asiaton viesti
Villi veikkaus, jenkkien aseteollisuus alkaa taas tahkomaan kunnon tiliä seuraavan 4v aikana.
Ilmoita asiaton viesti
Loistava kirjoitus.
Ja vakavia kysymyksiä herättävä, koska monet unelmoivat Laura Huhtasaaresta presidenttiä tai pääministeriä. Eivätkä nuo viimeisten tuntien avautumiset Huhtasaarelta tai Jani Mäkelältä kerro verenkierron palautumisesta päähän.
Ilmoita asiaton viesti
Järkyttävintä on, että 121 kongressiedustajaa vastusti Bidenin valitsijoiden hyväksymistä eli pitivät vaalitulosta vilpillisenä loppuun asti.
Nämä 121 perussuomalaista aatetta edustavaa USA:n edustajainhuoneen jäsentä saanevat republikaaniselta puolueeltaan passituksen mielisairaalaan yhdessä presidentti Trumpin kanssa mikäli puolue kuuntelee herkällä korvalla suomalaisia ulkopolitiikan asiantuntijoita.
Ilmoita asiaton viesti
Hah, ”pitivät vilpillisenä”. Moni noista 121:stä varmasti tiesi, että mitään todisteita vilpistä ei ole, kun kerran jopa Bill Barr oli näin todennut. Niin kuin jo toisaalla kommentoin, ainoa todistettava laajamittainen vilppiyritys oli Trumpin tekemä, eikä sekään onnistunut.
Se, että noin paljon ääniä tuli kansanvallan mitätöimisen puolesta kertoo lähinnä jostain psykologisesta ilmiöstä; ei ole ensimmäinen kerta, kun johtajan puolesta on totuus uhrattu.
Ilmoita asiaton viesti
Sielutiede eli psykologia ei selitä 121 kongressiedustajan käyttäytymistä presidentinvaalissa.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä suomalainen vasuri tietää sen mitä 121 jenkkisenaattoria ei tiedä.
Ilmoita asiaton viesti
Senaatissa on 100 jäsentä kerrallaan.Heistä 8 kieltäytyi hyväsymastä Pennsylvanian äänestäjien tahtoa.
Ilmoita asiaton viesti
Matti Lehtiselle kertausta :
Yhdysvaltain kongressi muodostuu edustajainhuoneesta ja senaatista.
Suomessa ja suomeksi edustajainhuoneen jäsenestä (435) käytetään nimitystä kongressiedustaja ja senaatin jäsenestä (100) nimitystä senaattori.
Nyt siis merkittävä osa kongressiedustajista että myös pieni osa senaattoreista ilmaisi äänestyskäyttäytymisellään oman henkilökohtaisen mielipiteensä ääntenlaskennan luotettavuudesta.
Ilmoita asiaton viesti
Pekka Toivonen, luuletko että Lehtisellä on hajuakaan noista asioista …
Ilmoita asiaton viesti
Kertaus on opintojen äiti.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tuo ole Lehtiselle kertausta, vaan ihan uusi ja outo asia😁. Tuskin Lehtinen tietää mitä eroa on kongressilla ja konferenssilla …
Ilmoita asiaton viesti
Voisithan samalla kysyä Tarja Haloselta ja Erkki Tuomiojalta tukevatko he varauksettomasti kaveriaan Nigaraguan presidenttiä Daniel Ortegaa, joka on osoittautunut vallan veriseksi diktaattoriksi.
Ilmoita asiaton viesti
Eihän se että nuo vasemmistolaiset ”paskoivat omaan pesään” oikeuta oikeistoa tekemään saman.
Ilmoita asiaton viesti
Olet oikeassa!
Ilmoita asiaton viesti
Presidentti Tarja Halosella (sd) on hyvä, ellei suorastaan erinomainen ihmistuntemus. Presidenttinä toimiessaan hän antoi Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan suurristin ketjuineen mm. Syyrian Bašar al-Assadille, Kazakstanin Nursultan Nazarbajeville ja Saudi-Arabian kuningas Abdullahille.
Vähemmän tunnettu Nursultan on ja on ollut jo 30 v erittäin suosittu kotimaassaan. Hän voitti v2015 pidetyt vaalit lähes 98%:n äänisaaliilla.
Ilmoita asiaton viesti
Tuo konnien palkitseminen oli agendalla 2006. ”Jotkut” yrittivät vaikuttaa vuoden 2006 presidentin vaaleissa, Sauli Niinistön hyväksi. Kokoomuksen vaali organisaatio ei ottanut asiaa aktiiviseti esille. Olisiko sitten noiden konnien joukossa ollut kavereita es. ”miljardimunaus” Jukka Härmälä. Sääli Sauli Niinistön kannalta, hän olisi jo eläkkeellä. Halonen on yksi vastenmielisimmistä poliitikoista, minulle henk.koht.
Vaalihan oli tiukka 51,8-48,2. Blogin kirjoittajakin olisi tyytyväinen jos Sauli olisi eläkkeellä. Tosin kuka olisi nyt presidenttinä?……… Pekka. Voi v……. Hyvä ettei mennyt läpi, koska nyt Pekka ei ole seuraava presidentti.
Ilmoita asiaton viesti
Trumpin valinta presidentiksi oli Suomelle kuin pimeydestä ponnahtava varoituslippu hämärällä väylällä. Se antoi meille aikaa ja ymmärrystä varautua tulevaisuuden haasteisiin. Trumpin valinta ja kausi paljastivat mitä amerikkalaiset todellisuudessa ajattelevat. Omaa etuaan.
Yhdysvaltojen ongelmat tulevat jatkossakin lisääntymään ja sen täytyy yhä enemmän keskittyä selviytymistaisteluunsa. Se kehityskulku on jatkunut presidenteistä riippumatta. Tästä syystä Yhdysvallat ovat putoava puukko ja me emme voi laskea korttejamme sen varaan.
”Kuitenkaan Trump-manian, positiivisista vaikutuksistaan huolimatta, ei pidä antaa hämärtää näkökykyä tosiasioilta. Trumpin Titanic tulee törmäämään jäävuoreen… …Johtamisongelma voi toimia Yhdysvaltojen kriisin vahvistimena arvaamattomiin seurauksiin. Jopa mellakointiin ja kaaokseen.” (TK 9.12.2016)
Ilmoita asiaton viesti
Jotkut ne jaksaa aina kantaa persuista huolta =)
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän useimmat ole huolissaan Suomesta. Persut ja uusnatsit vetävät toisiaan puoleensa, putinisteista puhumattakaan, eikä tuo persujen sanomiset ja touhu muutenkaan täytä ”tolkunihmisen” kriteerejä.
Suurin osa suomalaisista ei kaipaa äärioikeistoa, äärivasemmistoa, ekofasisteja, jihadisteja, ym. Suomeen eikä mukaan Suomen politiikkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Suurin osa suomalaisista ei kaipaa politiikkaa. Eikä tätä ainaista persufobiaa
Ilmoita asiaton viesti
Suuri osa suomalaisista on kiinnostunut kuka johtaa Suomea ja päättää asioistamme. Persut ovat ihan itse sössineet asiansa ja sössivät todennäköisesti tulevaisuudessakin. Tunnen jopa pientä myötätuntoa Jussi Halla-ahoa kohtaan.
Ilmoita asiaton viesti
Suomen poliittinen järjestelmä on aika pelleilyä.
Raha määrää ja puolueet ovat vaikuttavinaan
Ilmoita asiaton viesti
Ensimmäisestä lauseesta olen jokseenkin samaa mieltä. Toisen lauseen laittaisin muotoon: Puolueet määräävät mitkä etu- ja sidosryhmät saavat vastikkeetonta rahaa.
Ilmoita asiaton viesti
82,52% äänestäjistä ei halunnut perussuomalaisia päättämään asioistaan joten ehkä ei vielä ole varaa ylimielisyyteen. Eikä seuraavissa vaaleissa ole tarjolla yli 50%:n kannatusta. Olen ollut huomaavinani Halla-ahosta viime vuonna sovinnollisuutta, voinhan olla väärässä. Muut persut vetävät käytännössä Halla-ahon työn vessasta alas.
Ilmoita asiaton viesti
Pikku hiljaa, pikku hiljaa. PS:lla on ehkä mahdollista päästä ihan tolkun puolueeksi, kunhan ”möläyttelijät” saadaan karsittua. Huhtasaaressa on se vika, että niin moni äänestää häntä. Sama vika Kiurussa. Politiikassa ääniharavaa ei potkita syrjään, sillä eduskuntapaikka tuo puolueelle maallista mammonaa sen verran paljon. Yksinkertaisempaa talouspolitiikkaa ei ole.
Ilmoita asiaton viesti
Mutta hallitukseen? Hei ainoat suht järjelliset ovat Halla-aho, Tavio ja Arja Juvonen. Mistä nykäiset järkeä seuraaviin vaaleihin?
Persujen oikeistosiipi roikuttaa uutta ”vallankaappausta” ja Huhtasaarea johtoon. Suomelle ja Suomen turvallisuudelle liian riskipitoinen puolue.
Ilmoita asiaton viesti
PS:sta eduskuntaan pääsi monia hörhöjä, kun puolestaan moni kouluja käynyt ja/tai menestynyt ehdokas jäi rannalle. Huhtasaarta en ymmärrä lainkaan. Minulle on riittänyt hänestä ne pari kolme ajatusta, jotka tiedän hännen esittäneen. Rukoili, niin heti taxi tuli. Joopa joo. Syvenpään analyysiiin ei hänen kohdallaan tarvitse ryhtyä.
Ilmoita asiaton viesti
Kerron sulle salaisuuden. Kaikki päätöksenteko on politiikkaa, riippumatta siitä tekeekö sen poliittinen klikki, vai virkamies.
Ilmoita asiaton viesti
Voi olla. Silti kovinkaan montaa ihmistä ei politiikka kiinnosta
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä. Perussuomalaiset erehtyivät tukiessaan Trumpia. Tärkeämpää olisi yleensä analyyttisen Pesosen ja muiden pohtia miksi puolet amerikkalaista tuki ja ilmeisesti edelleen tukee Trumpia.
Ilmoita asiaton viesti
Trump oli taidokas media keisari, ja käytti sitä menestyksellisesti edukseen. Hän pystyi levittämään enimmäkseen palturia, johon sitten monet hurahtivat. Ikävä kyllä hän menetti nyt housunsa lopullisesti, hänen uskottavuutensa loppui enemmistöltä, onneksi
Ilmoita asiaton viesti
Pisteet sinisille kun lähtivät lätkimään kyseisestä porukasta !
Ilmoita asiaton viesti
Eipä olisi uskonut Pesosen sortuvan tähän.
Ilmoita asiaton viesti
Totta puhuen… minäkin yllätyin.
Ilmoita asiaton viesti
Kirjoituksessa oli viimeisessä luvussa selkeä ohje, mitä Perussuomalaisten ei ole syytä tehdä. Missään nimessä ei pidä lähteä tukeutumaan mihinkään ulkomaiseen poliitikkoon. Tyhmyyttään, kokemattomuuttaan ja nuoruuttaan ovat menneet tuota tekemään.
Ilmoita asiaton viesti
Jos jotkut olleet jotakin mieltä jonkun poliitikon näkemyksiä tai silloisista teoista, niin kattaako se kannatus tämän poliitikon loppuelämän teot tai varsinkin hänen kannattajiensa teot?
Todellisuudessa me emme täällä Suomessa edes tiedä, olivatko USA:n vaalit niin rehelliset? Mutta se lienee tiedossa, että Trump soti (tapatti ihmisä) paljon vähemmän kuin demokraatti edeltäjänsä, ja oli sopimassa rauhaa paljon useammassa kohteessa. Mutta semmoisilla asioilla ei liene kaikille mitään merkitystä.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllähän me tiedämme ettei kukaan muu kuin se oranssi molopää ole valehdellut ihmisille ennen presidenttikauttaan, sen aikana ja sen jälkeen. Porin jääprinsessasta ja hänen mestaristaan en toki ole varma.
Ilmoita asiaton viesti
En tiedä, miten ”molopää” määritetään – mutta jos USA:n presidenttien maailmanlaajuisista vahingoista puhutaan: Nixon (vietnaminsota), Reagan (maailmaa uhkaava kylmä-, ydinsota), Bushit (Lähi-Idän edelleen jatkuvat -sodat) ovat jotain muuta, mitä Trump on edes suunnitellut.
Trumpin suurimmat ongelmat lienevät Twitter-möläytykset, ylimielinen käytös ja huono haviäjä – joten ainakin meidän suomalaisten kannattaa ottaa ihan rauhallisesti.
Ilmoita asiaton viesti
Ihan rauhallisesti totean, että molopää on molopää. Hiukan kärkkäämmin asian ilmaisee mainiossa esseekokoelmassaan Poika joka luki Paavo Haavikkoa Tommi Melender, joka kirjoittaa: ”Yritän parhaani. Mutta sitten selaan uutissivustoja ja silmilleni lävähtävät Donald Trumpin, Vladimir Putinin, Boris Johnsonin, Jair Bolsonaron ja muiden maailman kitkerimpien miesten kuvat. Nuo vallastaan juopuneet, tahtolauseilla maitaan hallitsevat molopäiset haaskat edustavat minulle ihmiskunnan roistomaisinta pohjasakkaa. Mieleni tekee huutaa heille: ’Menkää pois! Häipykää! Kaikki, mihin koskette, muuttuu paskaksi!’”
Ilmoita asiaton viesti
Sinulla on Mika voimakkaita tunteita Trumpia ja Putinia kohtaan, mutta miten he ovat vaikuttaneet niin negatiivisesti sinun elämään tai Suomea kohtaan?
Lähes 50% USA:laisista epäilee vaalien olleen vilpilliset, jopa 20% demokraateistakin, joten sekin kanta lienee myös Trumpille sallittava.
Ilmoita asiaton viesti
Et ole Jouni tainnut paljon seurata Amerikan asioita, jos luulet, että Trump ei ole tehnyt muuta kuin ”epäillyt vaaleja vilpillisiksi”. Minä olen seurannut ja voin kertoa, mitä muun muassa on tapahtunut:
– Trump on vailla perusteita jankuttanut, että hän ei voi hävitä ilman vastapuolen vilppiä ja saanut hyväuskoiset kannattajansa uskomaan.
– Trump on itse todistettavasti yrittänyt vilppiä puhelussaan Georgian osavaltiosihteerille.
– Trump on yllyttänyt kannattajiaan hyökkäämään johtamansa maan kansanedustuslaitokseen.
– Yleisesti ottaen Trump on perustanut koko poliittisen uransa vastustajiensa valheelliseen mustamaalaamiseen ja aiheuttanut äärimmäisen suurta vahinkoa yhteiskuntarauhalle.
Putinin koiruuksia en ala tässä luetella, mutta yleisesti ihmettelen asennettasi, kun tunnut ajattelevan, että Mika ei voisi tuntea voimakasta vastenmielisyyttä muita kuin häntä itseään tai Suomea koskevien vaikutusten perusteella. Oletko itse niin itsekeskeinen, että sinua eivät maailman vääryydet kosketa, jos oma napasi säästyy?
Ilmoita asiaton viesti
Lopulta Trumpin maailmaan aiheuttaneet ongelmat ovat vähäiset, vaan sai aikaan useita sopimuksia maailman rauhan eteen, vaikka se tuntuisikin joistain epätodelliselta. Mielestäni kenenkään persoona tai puoluekanta ei saa olla se vallitseva määrittäjä asioiden lopputuloksesta. Trump voi olla myös vaalivilpeistä oikeassa, sitä me emme tiedä. Lähes 50% siellä asuvista uskoo vilppiä kuitenkin tapahtuneen.
Ilmoita asiaton viesti
Q-lahko on kasvanut muutamassa vuodessa meilläkin satojen sometykkääjien joukkoharhaksi, paljon suuremmaksi kuin mihin esimerkiksi Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen uusnatsit ikinä pääsivät. Silti edelleenkään se ei ole saanut Suomessa aikaan suurta henkistä tai fyysistä vaaraa muille kuin omille kannattajilleen.
Eikä eduskuntataloakaan tuskin ihan ensi viikolla vallata.
Lahkon huolestuttavuus piileekin sen välinearvossa: kuka tai ketkä onnistuvat ensimmäisenä hyödyntämään näitä sokeita uskovaisia omassa toiminnassaan.
Seura kertoi jo viime kesänä monessa jutussaan, miten Q-lahkon kanssa flirttailu viehättää populistipoliitikkoja ja muita yhteiskunnallisesta epäjärjestyksestä tai kaaoksesta hyötyviä vaikuttajia.
Suomessa Q-väkeä on näkynyt etenkin Fixit-euroeroa vaativissa tai koronarajoituksia vastustavissa mielenosoituksissa. Fixit tuntuu olevan myös perussuomalaisten lempilapsihankkeita.
Siinä mielessä tämä joukko onkin erittäin hyvää vaali- tai aatekarjaa: kun sen saa taakseen, mitkään vastaansanovat faktat eivät tunnu uskovaisten päätä kääntävän.
https://seura.fi/tolkun-henkilo/suomalainen-q-horhoisto-ei-luovuta/?fbclid=IwAR1k-JhRfm_-DZvpfBtLHVumty62OrxsJfISL-lb6ugkFnFpJ14YZdyfMLY
Ilmoita asiaton viesti
Avaas nyt vähän. Mihin prosenttisi oikein perustuvat?
Ilmoita asiaton viesti
Mitä sotia Obama aloitti? Eikö kaikki sodat tulleet perintönä edeltäjiltä? Oli mukana Gaddafin kaatamisessa mutta sai arvostelua republikaaneilta kun ei halunnut sotia kunnolla ja Osama Bin-ladenin likvitointi.
Ilmoita asiaton viesti
Ainiin Syyria.
Ilmoita asiaton viesti
Jotu, siis mihin?
Ilmoita asiaton viesti
En itse ole yllättynyt.
Ilmoita asiaton viesti
Suosittelen kaikille persuille, persumielisille, trump-faneille ja muillekin mielensäpahoittajille Trumpin erottaman FBI:n johtajan James Comeyn loistavan kirjan Uskollisuuden Velvoite.
Ilmoita asiaton viesti
Kiinnostavaa tässä liikehdinnässä, jota persut Suomessa edustavat, on sen kansallismielisyydessään ylikansallisuus ja populismissaan sen patriarkkaalinen elitismi.
Ilmoita asiaton viesti
Sekin on jännää että kun Yhdysvalloissa sarvipäät tunkeutuvat kongressiin vain perussuomalaisille tulee kiire sanoutua irti väkivallasta. Pelkääkö ne että jotkut muistaa nähneensä Junnilan ja jonkun muun juntin punainen MAGA-lippis päässä eduskunnassa? Jotkut muistaa senkin että Porin jääprinsessa ja hänen mestarinsa ehdottivat Trumpille rauhan Nobelia.
Ilmoita asiaton viesti
Samalla kuitenkin osallistutaan ampumaleireille joissa tähdätään poliitikkoihin jotka eivät ole natseja. Ihan sama meininki. Läntinen hyvinvointivaltio ja ihmisoikeudet ja sanavapaus pitää kaataa ja maailmaan persut kun trumpistitkin haluavat valkoihoisen proletariatin diktatuurin. Ja kokoomus peesaa!
Ilmoita asiaton viesti
Kun perussuomalaiset toistavat usein samaa poliittista viestiään esimerkiksi maahanmuuttoon liittyvistä ongelmista, niin perussuomalaisten kannattajien korvissa nämä viestit alkavat kuulostaa ainoalta totuudelta.
Eduskuntavaaleista tehtyjen tutkimusten mukaan perussuomalaisten sanoma vetoaa erityisesti omasta yhteiskunnallisesta asemastaan huolestuneisiin.
Keskiluokan pudokkaat ja teollisuuden työpaikkojen katoamisesta Kiinaan ja muihin halvemman työvoiman maihin huolestuneet ovat olleet populististen liikkeiden käyttövoimaa niin Euroopassa kuin Yhdysvalloissakin.
Perussuomalaisten edustajat ovat nostaneet malliksi Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin linjaukset, että oma maa tulee ensin.
https://yle.fi/uutiset/3-11726967?fbclid=IwAR12MPh7UHHS0GzZRvno8OBUvI1BSS-mTM2NIesR_pusU0Mwb4BnZWvE7kU
Ilmoita asiaton viesti
Voi Pesosparkaa. Jonain päivänä hän oppii lukemaan englannin kieltäkin ja suomennokset menevät enemmän lähdetekstin mukaan. Mutta siihen on jo totuttu.
Yhdessä asiassa kuitenkin voi olla Pesosen kanssa samaa mieltä. Biden on karmea valinta Yhdysvaltain presidentiksi. Seniili jo valintahetkellä. Eli Harris johtaa kohta maata.
Ilmoita asiaton viesti
Biden ei ole juuri sitä oranssia molopäätä vanhempi mutta paljon viisaampi kuin tuo rahatynnyrissä kasvanut haaska. Mutta kukapa ei olisi?
Ilmoita asiaton viesti
Altzheimer ei katso tarkkaa ikää ja Biden on jo menetetty tapaus. Mutta Mika hei! Kun olet selvästi puutteessa ja liki hypnoottisesti kiinni perussuomalaisiin vaaleaveriköihin. Voin hankkia Lauralta ja Piialta joitain fanikortteja. Pitäisi vain tietää, mitä naiset kirjoittaa niihin sinulle?
Ilmoita asiaton viesti