Suomen kokaviivamaine maailmalla tämän päivän jälkeen
Pääministeri Sanna Marinin eri tapahtumista koottu bilevideo oli aika rankka. Marin on nyt ottanut tämän kesän kesälomansa aika railakkaasti ja vauhtia aluksi Italiasta hakien. Videopätkiä oli kuvattu eri asunnoissa useampana iltana, joten meno on ollut todellakin päällä koko loman ajan.
Marin on nyt 36-vuotias perheenäiti ja lisäksi vielä pääministeri, mutta käyttäytyy kuin 20-vuotias bilehile.
Jäikö Marinilta nuoruus kokematta, kun vielä 36-vuotiaana pitää tehdä sitä, mitä tehdään viitisentoista vuotta nuorempana? Samaan viittaa myös Marinin esiintyminen kesälomallaan niin Ruisrockissa Turussa ja Flow Festivalissa Helsingissä. Siis esiintyminen, ei oleminen.
****
Marinin bilevideo on levinnyt maailmalle ja se on ollut katsottu. Asia on uutisoitu laajasti ympäri maailmaa. Kaikkialla ja kaikissa medioissa.
Sanna Marin: Finland PM partying video causes backlash (BBC 18.8.2022).

Se Finlands statsministers vilda fest med kändisarna (Expressen 18.8.2022).

Uutisoitiin Marinin biletys jo vastakkaisella puolella maapalloakin.
Finnish PM Sanna Marin seen partying in leaked video (news.com.au 18.8.2022).

Ja Yhdysvalloissa myös. Yhdysvalloissa uutisiin nousi pääministerin huumetesti. Yhdysvalloissa Marinia esittävän videon mukaisissa railakkaissa bileissä kuluvat aina mukaan kokoviivat. Tuo on aina muistettava, että eri puolilla maailmaa huumeet nähdään eri tavoin kuin meillä. Biletys ja kokaiini katsotaan kuuluvan yhteen etenkin Yhdysvalloissa, jos meno niin pannaan rankaksi, kuin mitä Marinia esittävällä videolla.
Finnish PM Sanna Marin urged to take drug test over leaked party videos (New York Post 18.8.2022)

Kun Googleen kirjaa hakusanaksi sanna marin party video, niin näkee, miten paljon biletysuutinen on maailmalle levinnyt englanninkielisenä. Venäjänkielinen hakusanayhdistelmä видео с вечеринки санны марин antaa myös jo hyvin tuloksia.
Премьер-министр Финляндии Санна Марин оказалась в центре скандала из-за видео с вечеринки. Ее просят сдать тест на наркотики (spletnik 18.8.2022).
Vapaasti suomennettuna:
Suomen pääministeri Sanna Marin on skandaalin keskipisteessä juhlintavideon takia. Häntä pyydetään huumetestiin.

Ja on Marin iskenyt voimalla myös jo Kiinan mediaan. Laittakaa hakusanaksi vaikkapa 桑娜马林派对视频 , niin tuloksia alkaa löytyä. En osaa kiinaa yhtään merkkiä, mutta Google avustaa.
芬兰36岁女总理与人贴面热舞视频流出!被疑嗑药 (Jimu News 18.8.2022)
Googlen käännös:
Suomen 36-vuotiaalla naispääministerillä on kuuma tanssivideo ihmisten kanssa! Epäilty huumeiden käytöstä.
Tuosta kiinalaisjutusta saa sen saman kuvan ja se asettaa jo otsikollaan saman kysymyksen kuin mitä itsekin asetin: eikö 36-vuotiaalla olisi jo parempaakin tekemistä?

洩露的視頻顯示芬蘭總理桑娜馬林參加派對 (TAI-YANH 18.8.2022).
Googlen käännös:
Vuodetulla videolla näkyy pääministeri Sanna Marin juhlimassa.

****
Marin on nyt iso uutinen maailmalla. Biletys sinänsä ja huumeiden käyttöepäily erityisesti leimaa noita uutisia maailmalta. Tuo huumeyhteys on erityisen paha. Ihmiset ovat jo muodostaneet maailmalla käsityksiä noita juttuja lukiessaan, että bileisiin ovat kuuluneet myös huumeet.
Kaikissa jutuissa koukku on tuo video. Sillä media saa taatusti jutulle lukijoita, vaikka muuten Suomi tai Suomen pääministeri ei kiinnostaisi. Video koukuttaa ja se, että videolla bailaa ankaristi jonkin maan pääministeri.
Marin on nyt osoittanut toiminnallaan olevansa lapsellinen. Onko nuoruudessa jäänyt asioita tekemättä sinä aikana, kuin mitä iän puolesta niiden aika olisi ollut eikä lähempänä neljänkymmenen ikää?
Toinen vastaava kansanedustaja SDP:ssä on Ilmari Nurminen. Marin ja Nurminen ovat kuin paita ja peppu. Onko molemmilta jäänyt kokematta Nuorten Kotkien piirustuskerhoiltojen vuoksi kaksikymppisenä se, mitä silloin on hyväksi ihmisen kokea? Ihmisen on hyvä elää ajassa ja tehdä asiat silloin, kuin niiden oikea aika on iän puolesta.
Monessa maassa Marinin toiminnalla maan pääministeri olisi jo entinen pääministeri. Näin etenkin Iso-Britanniassa ja varmasti esimerkiksi myös Ruotsissa.
Kaikkein pahinta noita Marin-juttuja maailmalta lukiessa on tuo huumekytkentä. On jo varmasti syntynyt monelle lukijalle maailmalta käsitys – siis väärä sellainen, että Suomen pääministeri ei tee muuta kuin vain bilettää ja vetää bileissä kokaviivaa.
Minkään maan pääministeri ei voi vapaa-ajallakaan käyttäytyä niin kuin Marin käyttäytyi. Kyse on pääministerin uskottavuudesta ja arvovallasta, joita ei pitäisi käytöksellään menettää. Kyse on nyt pääministerimme uskottavuudesta maailmalla. Pääministeri ei voi olla bilepelle, joka tulkitaan ja muistetaan maailmalla vain jonkin sortin suomalaisklovniksi. Marin on vahvasti luonut itsestään jo pidemmän aikaa tuon kuvan ja nyt siitä taitaa Suomi joutua maksamaan uskottavuuden ja arvovallan menetyksenä.
Mitä ajattelisitte Ruotsin pääministeri Magdalena Anderssonista, Venäjän presidentti Vladimir Putinista, EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenista tai Yhdysvaltojen presidentti Joe Bidenista, jos heistä julkaistaisiin vastaavia videoita. Hekin saisivat pellen leiman eikä heillä olisi mitään uskottavuutta ja arvovaltaa. Heitä kohtaava henkilö muistiasi aina ensiksi heidän bilevideonsa.
Suomessa nyt oppositiokaan ei halua pääministeriä vaihtoon, koska pääministeriä ei haluta jostakin erityisestä syystä vaihtaa. Asiat sumplitaan. Suomen ulkoasioiden hoidolle ja ulkopoliittisten vaikutusmahdollisuuksille uskottavuuden ja arvovaltansa menettänyt pääministeri ei kuitenkaan ole hyväksi.
Siitäkin tulee vielä maksun aika kuten kaikesta aina tulee.
Tämä on Marinin täysin itsensä keittämä soppa, jossa Venäjällä ei ole mitään roolia.
Tuosta kiinalaisjutusta saa sen saman kuvan ja se asettaa jo otsikollaan saman kysymyksen kuin mitä itsekin asetin: eikö 36-vuotiaalla olisi jo parempaakin tekemistä?
———————————————-
Onks hauskanpidossa joku yläikäraja? Itse en ainakaan koskaan halua tulla niin vanhaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Herra Pesonen on varmaan ollut jo syntymästään asti setämies?
Ilmoita asiaton viesti
Se ei tässä ole lainkaan relevanttia, vaan se, että valtaosa maailman merkittävimmistä vallankäyttäjistä on juuri niitä Suomessa vinoiltuja setämiehiä, ja maailman tiedotusvälineet on viritetty toimimaan sellaiseen toimintaympäristöön – eikä henkisesti alaikäisten hauskanpitäjien ehdoilla.
Ilmoita asiaton viesti
Pesosen iässä luulisi olevan parempaa tekemistä kuin seurata ylinaudan näppäimistösotureita.
Ilmoita asiaton viesti
Marin ei ole Juha Makkonen tai Juha Hytönen. Jos me bilettäisimme noin (itse en biletä, kun inhoan ihan kaikkia juhlia), niin sillä ei ole mitään merkitystä. Marinin käytöksellä taas on suuri merkitys, kuten blogisti toteaa.
Ilmoita asiaton viesti
Marinin käytöksellä taas on suuri merkitys
———————————-
Samaa mieltä olen minäkin.
Ilmoita asiaton viesti
Ei toki ylärajoja ole. Tuo vain kertoo,ettei Sannan kasvu aikuiseksi ole onnistunut. Aikuinenkin voi pitää hauskaa toki mutta ymmärtää tekojensa seuraukset toisin kuin lapsi.
Tässä tapauksessa kyse on seurauksista lähtien omalle lapselleen aina Suomen johdon kv-uskottavuuteen, turvallisuuteen ja maineeseen yleensä ja erikseen. Tätä käytetään hyväksi jo Venäjällä ja muualla. Eiköhän Erdogan hyödy tästä myös kertoessaan Turkissa kuinka Suomessa eletään maallisesti synnissä, jota islam ei suvaitse.
Ilmoita asiaton viesti
Juu, ei setämiehet osaa juhlia uuden ajan tapaan, kekkos- ahtikarjalaismaista ryypiskelyä äijäporukoissa kabineteissa pitkien pöytien äärellä on/oli setämiesten juhlintaa.
IltaSanomat kertoo mikä nykyajan ’nuoriso’ mukaan on oikea tapa juhlia:
” Lisäksi videolla on herättänyt ihmetystä kaksi muuta lausahdusta: ”vittu, tästä tulee hyvä fiilis” ja ”tuupa tänne testaa”.
Jallukolaa, jallukolaa …
Ilmoita asiaton viesti
Setämiehet ulisevat jälleen. Useampien poliitikkojen pitäisi olla niin kuin Marin sen sijaan että olisivat selkärangattomia, muumioituneita sääntöjen noudattajia. Marinin juhlinta ei millään tavalla myöskään häiritse hänen työtään joten ei siinä mitään vikaa ole.
Ilmoita asiaton viesti
Maailma ei ole sellainen, kuin sen Sinusta pitäisi olla tai kuten luulet sen olevan. Ulinasi setämiehistä ja muumioista ei ylitä uutiskynnystä, mutta sen on reippaasti ylittänyt Australiaa, Kiinaa ja Yhdysvaltoja myöten Marinin riekkuminen ja jauhoviivat aivan kuten blogissa todetaan.
Kritiikki ei lainkaan koske Marinin pääministerin työtä, vaan hänen toimintaansa vapaa-ajalla, mikä hänen asemassaan ei ole lainkaan sama käsite kuin tavallisen pulliaisen vapaa-aika.
Ilmoita asiaton viesti
Vain työtä tekemätön voi sanoa, ettei juhlinta häiritse työtä.
Kyllä se häiritsee…
Mitä kovemmat juhlat, sen pahempi krapula.
Ilmoita asiaton viesti
Marin sanoo häntä harmittavan, että bilevideo levisi julkisuuteen. Juuri sensaatioarvonsa vuoksi se levisi koko maailmaan, ja asialle on nyt myöhäistä tehdä enää mitään. Maito kaatui jo.
Minkä kuvan tuo jälkijättöinen harmittelu antaa Marinin arvostelukyvystä ja elämänkokemuksesta?
Hän on naiivin hyväuskoinen luottaessaan sokeasti siihen arvostelukyvyttömien jengiin, jonka seurassa hän näyttää vapaa-ajallaan viihtyvän ja jonka hän antaa kuvata videolle pikkupäissään bailaamisensa ja pitää tallenteen, voimatta enää kontrolloida aineiston käyttöä sen jälkeen.
Sensaatiomaista videokuvaa, todellakin — ja samalla todiste sen henkilön täydellisestä arvostelukyvyttömyydestä, joka päätti levittää sen sosiaaliseen mediaan, ties millä motiiveilla, kenties uskoen tallenteen pysyvän salassa nimellisesti suljetussa ryhmässä. Todellisuus näyttää, kuinka hyvin se salassapito sitten toimi käytännössä.
Luottaessaan niin sokeasti hänet pettäneeseen bileissä kuvaajaan/videokuvan käsittelijään, mistä Marin osaa tunnistaa noin pinnallisen ihmistuntemuksen ja ymmärryksen pohjalta sellaisen henkilön, joka bileissä nuppinsa sekoittaneena voi tavalla tai toisella muuttua riskiksi myös hänen turvallisuudelleen?
Onko Suomen tasavallan pääministerin fyysinen turvallisuus riittävällä tasolla tilaisuuksissa, joissa päihteiden vaikutuksesta lastenkamaritasolle taantuneet, turvaluokittelemattomat impulsiiviset toimijat pääsevät hänestä lähietäisyydelle aamuyöstäkin?
Selvin päin ollutta aikuista olisi kaivattu tuohon kohellukseen perään katsojaksi, mutta eikö valtiovallan käytettävissä ole ainuttakaan sellaista? Ellei osallistujien älykännyköitä kameroineen haluttu kerätä pois etukäteen, miksei niihin kuvattua materiaalia tarkistettu /sensuroitu ennen juhlijoiden poistumista? Jollakin on organisointikyky pettänyt, ja pahasti.
Saapa nähdä, opitaanko kokemuksesta mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Sensaatiomaista videokuvaa, todellakin
———————————-
Itse olen nähnyt bilettäviä naisia pilvin pimein. Mikähän siinä mahtaa olla sensaatiomaista jäi sinulta kertomatta?
Ilmoita asiaton viesti
Ymmärrätkö, kuka ja missä asemassa on pääosan esittäjä? Entä sen, miten maailmalla on videoon reagoitu, kuten blogissa havainnollisesti kerrotaan?
Ilmoita asiaton viesti
Ymmärrätkö, kuka ja missä asemassa on pääosan esittäjä?
——————————-
Miksi ihmeessä poliitikko ei saisi pitää hauskaa siinä missä muutkin ihmiset?
Ilmoita asiaton viesti
Ei kenenkään hauskan pidossa toki vikaa ole, vaan sen päästämisessä julkisuuteen sellaisessa muodossa, josta seuraa maailmalla tarpeetonta mainehaittaa, kuten blogissa osoitetaan.
Kriittisinä historiallisina aikoina Suomen pääministeriltä kaivataan uskottavuutta, jota tuo levitetty video ei edistä. Video on tulenarkaa, henkilön asemasta johtuen tiukan yksityisyyden suojan piiriin kuuluvaa materiaalia, joka tarjoaa tilaisuuksia väärinkäytölle, etenkin kulttuureissa, joissa se on käsittämätön.
Kuka sitä videointia alkujaan tarvitsi ja mihin? Miksi Marin itse on siitä nyt (realistisesti) harmissaan?
Ilmoita asiaton viesti
Kriittisinä historiallisina aikoina Suomen pääministeriltä kaivataan uskottavuutta
————————————–
Miten ihmeessä joku bilettäminen vie ihmisen uskottavuuden???
Ilmoita asiaton viesti
pilvinpimein bilettäviä pääministereitäkö? En usko.
Ilmoita asiaton viesti
pilvinpimein bilettäviä pääministereitäkö? En usko.
—————————–
Miksi Pääministeri ei saisi pitää hauskaa kavereiden kanssa vapaa-ajallaan? Olisiko Marinin pitänyt vain katsoa kun muut bilettävät?
Ilmoita asiaton viesti
Saa pitää, mutta kun on Suomen pääministeri, niin silloin asemansa vuoksi EI vaan VOI tehdä sitä julkisesti kuten tavallinen ihminen. Tämän täytyy Marinin vaan tajuta .
Ilmoita asiaton viesti
Kuulemma lapsenvahd… eiku turvamiehet väijyivät ulkosalla kun pm biletti.
Minä en usko että kyse on ymmärtämättömyydestä vaan siitä, miten valta kihahtaa päähän virtsan mukana. ”Minähän teen mitä haluan, hei boomeri jäitä hattuun.”
Minua ei haittaa yhtään kun demarit sulkevat silmänsä siltä, minkälainen taakka Marinista on puolueelle muodostumassa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos kyse olisi vain demarijohtajasta, ajattelisin aivan samoin – ikävä kyllä, kyse on lisäksi Suomen pääministeristä, jota nykyisen perustuslain aikana pidetään jopa maan tärkeimpänä vallankäyttäjänä.
Olen jo kahdesti kehunut Marinia hänen ylitettyään odotukseni varsinaisessa työssään: https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/hannumononen/hatunnosto-realismille/, https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/hannumononen/uusi-hatunnosto-realismille/
Sääli, jos vauhtisokeus vapaa-ajalla vie uskottavuutta siellä, missä sillä on Suomelle merkitystä.
Ilmoita asiaton viesti
Voi hyvät hyssykät, että vielä löytyy suvakkisetämiehiä, joiden mielestä nuorille pitää vaan kaikki sallia. Heidän mielestään 36-vuotias on vielä nuori ja biletys on ihan normaalia äidille ja pääministerille.
Voi hyvät hyssykät, eivätkö nämä suvakkisetämiehet käsitä, ettei kysymys ole tietenkään siitä etteikö sallittaisi yksityiselämä, vaan siitä miltä se näyttää.
Voi hyvät hyssykät, eivätkö nämä suvakkisetämiehet käsitä, että pääministerin bileet eivät ole antaneet luotettavaa kuvaa Suomen pääministeristä riippumatta siitä, ettei hän ole tehnyt mitään väärää tai laitonta.
Se vaan on valitettavasti niin, että yleensä on niin, miltä se näyttää.
Koska viimeksi pääministeri on nähty RSO:n konsertissa, Kansallisteatterissa tai Kansallisoopperassa, omalla kustannuksellaan?
Tämä ei tarkoita, että ns. korkeakulttuuri tekisi ihmisestä parempaa mutta ei varmaan bilekulttuurikaan. Kun Suomi on maailman kuulu korkeatasoisista kapellimestareistaan ja säveltäjistään, nyt olemme maailmankuuluja myös korkeatasoisista bilettäjistä.
Ilmoita asiaton viesti
Mä vähän veikkaan, ettei tämäkään nostatettu kohu sada kokoomuksen tai persujen laariin. Voi käydä toisinpäin, mutta tuhoahoa lainatakseni: ”Niin on hyvä kuin käy”.
Ilmoita asiaton viesti
”Voi käydä toisinpäin…”
Kuinkahan moni vannoutunut demariäänestäjä on oikeasti iloinen katsoessaan sitä sekoiluvideota ja ajattelee että tossa se Sanna meille kannatusta taas nostelee?
Mitä jos edes kerran toteaisi, kun siihen aihetta on, että ”anteeksi meni vähän överiksi tämä”? Sen sijaan että syy on kaikissa muissa paitsi siinä videolla poseeraavassa pissaliisassa.
Ilmoita asiaton viesti
Sinä et ehkä huomaa, että kyseessä on kannattajakunnan uudistaminen?
Ilmoita asiaton viesti
Varsin ovelaa.
Ilmoita asiaton viesti
SDP:n strategian kannalta on ikävää, että alle 18-vuotiailla ei ole äänioikeutta.
Ilmoita asiaton viesti
Mielestäni Marinin julkisuusstrategia on oikea, kun näitä kohuja ilmaantuu. Kun kohuja syntyy tai synnytetään joka tapauksessa aina muutaman kuukauden välein, niin anteeksi saisi olla pyytämässä koko ajan. Se söisi uskottavuuden. Hän on ylpeästi oman tiensä kulkija, pidämmepä hänestä tai emme, eikä tule muuttumaan. Ehkä persuja lukuunottamatta monikaan ei kiellä etteikö hänessä olisi substanssia ja tahtoa saada asioita läpi, vaikkapa turvallisuuspolitiikassa. Ei tuo bilemaine hänen uskottavuuttaan maailmalla vie, se tuo vain lisän näyttävään ja voimakkaaseen persoonaan.
Orposta ei tulla tekemään feature-juttuja kansainväliseen lehdistöön. Hänen nimensä saatetaan joskus pikku-uutisissa mainita muiden pohjoismaisten pääministerien yhteydessä. Mutta ainakin me tunnemme olomme turvalliseksi hänen värittömässä seurassaan. Nuorempi polvi antaa piupaut.
Ilmoita asiaton viesti
Ei kyse ole minkään puolueen laarista vaan Suomen kuvasta maailmalla. Pääministeri edustaa sitä kuvaa. Tehköön yksityiselämässään mitä lystää, mutta pitäköön myös huolen siitä, että se pysyy ”neljän seinän sisällä”.
Kirjoitin jossakin aiemmassa kommentissani, että jos vain osa siitä mitä UKK:n aikana Tamminiemessä tapahtui, olisi tullut julkiseksi, maamme olisi varmuudella ollut erilainen.
Ilmoita asiaton viesti
Marin on ylivoimaisesti kiinnostavin Suomen pääministeri, koskaan. Se ei vähennä Suomelta mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Kiinnostavuus on eri asia kuin arvostus.
Ilmoita asiaton viesti
Toilailunsa kiinnostavat oikeasti, kuin kilo paskaa.
Niitä oikeita tekoja kyllä kaivattaisiin.
Ilmoita asiaton viesti
Olen itse enemmän ns. korkeakulttuurin harrastaja, mutta ymmärrän että nuorempaa polvea se ei taida niin kiinnostaa. En usko tämän episodin vaikuttavan Marinin julkikuvaan ulkomaille kovin kielteisesti, enemmänkin niin että tunnettuus eri maiden kansalaisten keskuudessa vain lisääntyy ja maine vähän erilaisena huippupoliitikkona kasvaa. Silloin kun puhutaan varsinaisesta substanssista, niin mielestäni esim. Marinin äskeinen esiintyminen Pohjoismaiden kokouksessa tiukemman viisumipolitiikan puolesta ja Scholzin haastaen oli vakuuttavaa. Oli se henkilö, joka eniten vaikutti Suomen viemiseksi Natoon, piti huolen siitä, että saimme 64 hävittäjäkonetta ja nimenomaan amerikkalaiset jne. Tahtoihminen jos kuka.
Orposta tulee varmaan ihan ok pääministeri, mutta maailmalla hänen henkilöstään ja sanomisistaan ei kukaan tule olemaan kiinnostunut. Mutta me setämiehet tunnemme taas olomme turvalliseksi hänen värittömässä seurassaan.
Ilmoita asiaton viesti
Olen samaa mieltä, että Marin on tahtonainen eikä kunnioita kuvia, eikä edes oman puolueensa setämiehiä.
Hänen ulko-ja turvallisuuspolitiittiset valintansa ovat poikenneet perinteisestä vasemmistolaisesta ajattelusta. Toivon, ettei tämä julki tullut bilevideo pilaisi hänen uskottavuuttaan asiakysymyksissä.
Ehkä tämä kohu yllätti myös hänet ja on hyvä opetus siitä kuinka mitättömiltä vaikuttavat ”kärpäset” voivat muuttua ”härkäsisksi”.
Ilmoita asiaton viesti
Luulin jo ettei Näränen ole herännyt kommentoimaan. Luuloni ei ollut tiedon väärti, nyt jo 2 kommenttia.
Ilmoita asiaton viesti
Olen Puheenvuoron Sanna Marin- fan klubin puheenjohtajana tikkana paikalla kun Sannasta kirjoitetaan 😁
Ilmoita asiaton viesti
On parempi jatkaa nuorena pitkään, kuin alkaa vanhaksi aikaisin.
Hyvä Marin, paras pääministeri sitten Kekkosen.
Ilmoita asiaton viesti
Kuitenkin, kaikesta huolimatta, jossain vaiheessa elämää pitää kasvaa aikuiseksi. Ja viimeistään ennen sitä kun alkaa päättämään yhteiskunan ja kansalaisten elinehdoista.
Niin kivaa kuin se olisikin jos saisi elää elämänsä lapsena vailla mitään huolta ja vastuuta mistään.
Ilmoita asiaton viesti
Jos tavallisesta kouluikäisten lasten äidistä julkaistaisiin tällaista materiaalia, niin tehtäisiin lastensuojeluilmoitus.
Ilmoita asiaton viesti
Sanna Marin tarvitsee apua.
Toivottavasti eduskunnan työterveyshuollossa ollaan nyt vastuullisia ja ammatillisen aktiivisia.
On merkittävää, että rajusti bilettänyt ja lehtitietojen mukaan voimakkaasti päihtynyt kansanedustaja Sanna Marin (sd.) toimi samaan aikaan Suomen pääministerinä.
Hän ei ollut lomalla.
Ilmoita asiaton viesti
Millä perusteella?
Ilmoita asiaton viesti
Bilettämisessä aika varovainen Kekkoseen verraten.
Ilmoita asiaton viesti
Tarkoitat, että nyt harmittaa, kun Suomi liittyy Natoon.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki tässä luulivat, että kun oli Uniper sotku pahimmillaan, se oli demarien strategia ettei pääministeri kommentoinut, ollut tavoitettavissa. Syy taisi olla muu. Kuulemma soitteli sentään liittokansleri Scholzille, Tämän kohun jälkeen toivottavasti ei soittanut bileputkessaan.
Ilmoita asiaton viesti
Tästä voisi tulla myös positiivista huomiota. Pääministerillä on tyyliä ja tilaisuuden luone on aistittu hyvin ja sitä ilmennetään omalla käytöksellä. En minä muuta muuttaisi kuin että pääministerillä pitäisi olla pieni kassi mukana, ja siihen sitten kerätään jokaisen kännykkä ennen tilaisuuden alkua. Kassi sitten vintturikaivon hinkkiin ja vintturi puoliväliasentoon. Yksinkertaista ja helppoa!
Ilmoita asiaton viesti
”Jäikö Marinilta nuoruus kokematta, kun vielä 36-vuotiaana pitää tehdä sitä, mitä tehdään viitisentoista vuotta nuorempana?”
Ma luulen että se oli lapsuus jossa se puutos tapahtui. Suurimmat virheet kostautuvat vasta aikuisiässä.
Ilmoita asiaton viesti
Oli ollut melko huonossa hapessa ravintola Teatterissa kolmen jälkeen ko. jauhobileiden aamuna. Oli poistunut ravintolasta puoli viideltä.
Jokainen muodostakoot oman mielipiteensä, onko tällainen sopivaa pääministerille toistuvasti muutaman viikon välein ? Nuoret eivät tänä päivänä juuri örveltämista katso hyvällä – saati arvosta sitä.
Ilmoita asiaton viesti
Sepä tässä onkin mielenkiintoista, nuoriso raitistuu, mutta Marinin kännäystä ihannoidaan.
Ilmoita asiaton viesti
Jotkut ovat todenneet, että nykyään viisikymppiset ovat samanlaisia kuin kolmekymppiset aiemmin ja nykyiset seitsenkymppiset ovat sitten niitä aiempia viisikymppisiä. Jollain tavoin ymmärrettävää, kun ajatellaan, että omassa lapsuudessani viisikymmenvuotislahjoiksi annettiin keinutuoli, lämpöshaali, hopeanuppinen kävelykeppi tai jotain muuta vastaavaa, kun taas nykään pikemminkin surffilauta, pelikonsoli y.m.
Tuo Sannan porukan bailaaminen toi lähinnä mieleen lukioajan kotibileet 70-luvun alkupuolelta. Siihen aikaan kolmeakymppiä lähentelevät olivat jo selkeästi konservatiivisia aikuisia, joilta oli irrotteleminen tyystin ohi. Puhumattakaan sitten keski-ikäisistä 36-vuotiaista kalkkiksista.
No, maailma muuttuu, niinhän se on, mutta pääministeri on aina koko kansan pääministeri ja hänen on syytä huolehtia imagostaan siten, että mikään kansanryhmä ei koe sitä epäkelvoksi. Suomen ikäpyramidissahan 45-70-vuotiaat ovat nykyään se suurin varttivuosisata ja heidän arvonsa ovat tiiviisti siinä ”vanhassa ajassa”. Vielä tärkeämpää toki on, että varmistutaan siitä, että pääministeritason vastuun omaava on 24/7/365 täydellisessä toiminta- ja päätöskunnossa.
Itse en ole kovin tiukkapipoinen, mutta jollain tavoin on aistittavissa, että Sannalla on persoonallisuudessaan tai psyykessään tietynlaista ongelmapotentiaalia, jota hän ei täysin pysty kontrolloimaan. Samoin tulee usein mieleen, että ainakin omalle ikäpolvelleni näyttäytyy outona, että aikaavievää pääministerin työtä hoitava aviovaimo ja perheenäiti niin paljon mieluummin käyttää vapaa-aikansa tietyn ystäväjengin kanssa bilettämiseen kuin lukien iltasatuja lapselleen ja syöden sen jälkeen kynttiläillallista rauhallisessa ilmapiirissä aviomiehensä kanssa. Myönnän, että tällainen menee liian pitkälle toisen yksityiselämään noustakseen merkittäväksi keskustelunaiheeksi, mutta todennäköisesti moni muukin pähkäilee samaa.
Ilmoita asiaton viesti
Niin no, Marin näkyisi bailaavan ikäistään nuorempien seurassa, jossa muilla ei taida olla pieniä lapsia kotona, mutta eihän se boomereille kuulu.
PS. Pienten lasten äidit Li Andersson, Maria Ohisalo ja Annika Saarikko ovat 35-, 37- ja 38-vuotiaita, eikun bilettämään ja rikkomaan rajoja.
Ilmoita asiaton viesti
Uumoiluuni tuosta ongelmallisuudesta liittyy useita osittain rivien välistäkin tihkuneita merkityksettömältä tuntuvia tietoja. Esimerkiksi vuosi pari sitten kerrottiin, että Sannalla saattaa tulla mania alkaa siivoamaan imurilla kotiaan kiihkeästi vaikka keskellä yötä, jos yhtäkkiä siltä tuntuu. Ei sinänsä mikään kritisoitava asia moinen, mutta ei vaikuta aivan tasapainoiselta meiningiltä.
Ilmoita asiaton viesti
Pääministeri Sanna Marin (sd.) itse kertoi MTV3:n Yökylässä-ohjelmassa aina ensimmäiseksi töitten jälkeen tervehtivänsä kotona kulloinkin olevat ihmiset ja välittömästi tämän jälkeen siivoavansa tarkasti kotinsa.
Ja tämä siivoaminen ei katso kellonaikaa.
Niin Kesärannan siivoaminen kuin tarvittaessa äidin asunnon siivoaminen oman kodin (Helsinki ja Tampere) siivoamisen lisäksi kuuluvat rutiineihin soveltuvin osin.
Tämä siis Sanna Marinin (sd.) itsensä kertomana syksyllä 2021.
P.S. Saa nähdä siivotaanko tämä kommentti pois.
Ilmoita asiaton viesti
Juha, olen kyllä samaa mieltä että Sanna Marin on melko erikoinen persoona ja joitakin outoja piirteitä hänen persoonallisuuteensa liittyy. Mutta kenenpä persoonallisuuteen ei liittyisi.
Mielestäni on kuitenkin oleellisempaa kuiinka hän on pärjännyt pääministerin tehtävissä. Käsittääkseni hyvin. On se henkilö joka laittoi liikkeelle Suomen natojunan, kun kansalta oli tullut sille gallupeissa sattuneesta syystä selkeä tuki. Niinistö oli ikävä kyllä tuossa vaiheessa aivan kuutamolla ja kyseli, kuka ottaa vastuun mahdollisesta Natoon liittymisestä. No, Marin otti vastuun, kun ulkopolitiikasta vastaavasta tasavallan presidentistä ei siihen siinä vaiheessa ollut. Hän taivutti myös puolueensa ja sen änkyräjäsenet hävittäjähankinnan ja nimenomaan amerikkalaiskoneiden taakse, vaikka Tuomioja lobbasi kovasti Gripeneitä. Hän on johdonmukaisesti tuominnut Venäjän toimet ja edustanut tiukkaa linjaa pakote- ja viisumipolitiikassa, mikä on mielestäni hyvä asia. Talouspolitiikassa olen hänen hallituksensa kanssa eri linjoilla, mutta en usko loppukeväästä aloittavan kokoomusjohtoisen hallituksenkaan tuosta paljon petraavan.
Marin on kyllä osoittanut arvostelukyvyn puutetta tässä, mutta ihmettelen monien kommentoijien mielipidettä hänen kyvyttömyydestään pääministeriksi. Videon kuvaamisen jälkeen hän esiintyi erinomaisesti pohjoismaisessa pääministerikokouksessa pannen kampoihin kokouksessa vierailleelle Olaf Scholzille.
Eniten minua raivostuttaa Riikka Purran tapaisen mitättömyyden vaatimus huumetestistä Marinille. Perusteena joidenkin hoilaamat sanat videolla? Kun maailmalla nyt kirjoitetaan, että Suomen pääministeri käyttää huumeita, niin Purra, Kärnä ja media saavat syyttää itseään. Olemme taas ampuneet itseämme jalkaan.
Seuraavien itsenäisyyspäivän juhlien jälkeen aion vaatia kaikille osanottajille huumetestissä käymistä. Perusteena tanssiminen ja päihteiden (booli) käyttö.
Tulipa taas avauduttua 😁
Ilmoita asiaton viesti
Mediamaailma on tietysti nykyään toinen kuin Kekkosen aikaan. Hänen touhunsa ystäväpiirin kanssa parikymmentä vuotta Marinia vanhempana muistuvat mieleen meille, jotka jotakin muistamme.
Ilmoita asiaton viesti
Sannan kehitys aikuisuuteen on epäonnistunut ja hän on jäänyt murrosikäisen tasolle. SDP voisi hävetä käyttäessään häntä hyväksi.
Ilmoita asiaton viesti
Poisto
Ilmoita asiaton viesti
Olisit poistanut tuon edellisenkin.
Ilmoita asiaton viesti
Saahan aikuinen mies itsensä häpäistä jos mieli tekee.
Ilmoita asiaton viesti
Nordlinilta järkevä kannanotto älämölön keskellä.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, mitä lapsellisuus sitten tarkoittaa? Vaikka olet ahkerasti stadin yöelämässä ollut, ei se poista sitä asiaa, että valtaosa nelikymppisistä ei noin käyttäydy. Tuo käytös on tavallista paljon nuoremmilla 15-25 vuotiaille ja vähenee siitä asteettain iän karttuessa. Tätä ei voi kiistää edes sillä, että ihastunut Näränen niin kiihkeästi väittäisi. Psykologia tutkijat aikanaan syyt tällaiseen selvittävät.
Ilmoita asiaton viesti
Varsin kiinnostavaa, että Ari Pesonen ja Hannu Mononenkin asettuvat jämäkästi tukemaan Nato-jäsenyytemme vastustajia, jotka @visegrad24 -nimimerkin takaa näitä videoita levittävät.
Videolla ei kukaan ole edes kummemmassa humalassa.
Persukansanedustaja Veijo Niemi näyttää poliisitaustallaan olevan realistisemmalla linjalla kuin Pesonen, jonka pisteet laskevat tämän avauksen ansiosta pitkälle pakkasen puolelle:
https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000009013323.html
Itse en ole Petri Nygårdin bilemusan ystävä, mutta aina se Koraanin ja Raamatun voittaa.
Saattaahan tämä tosiaan olla käännekohta maailman politiikassa. Äärioikeistopuritaani Pesonen hurskastelee:
”Minkään maan pääministeri ei voi vapaa-ajallakaan käyttäytyä niin kuin Marin käyttäytyi.”
Ehkä tästä lähtien voi jonkin muunkin maan.
Ilmoita asiaton viesti
Vuorela, olisiko jo aika tulla maan pinnalle ja lukea, mitä kaikkea Marinin perjantain-lauantain välisenä aikana on tapahtunut ja mitä lauantain-sunnuntain välisenä aikana. Tietysti se on demaritoimittajalle vaikeaa, mutta totuus on armoton.
Ilmoita asiaton viesti
Olen lukenut kaiken. Kerro nyt sinä, mitä siinä on sellaista, joka jotenkin kuuluisi sinulle, minulle tai Visegrad-maiden medialle.
Ilmoita asiaton viesti
En pidä ansiokasta kirjoittajaa Pesosta äärioikeistolaisena, mutta muuten paljolti samaa mieltä Vuorelan kanssa. Miettikää nyt hyvät ihmiset, mikä taho kerää hyötyä siitä, että suomalaiset ovat itse syyttelemässä Marinia huumeiden käytöstä!
Ilmoita asiaton viesti
Pesosen pisteet laski minun silmissäni jo silloin kun se kirjoitti Haavistosta 7 päivää -tasoisen juorublogin.
Ilmoita asiaton viesti
Jo joku väittää, ettei Marinin julkinen käyttäytyminen vaikuta lainkaan pääministerin uskottavuuteen ja henkilökuvaan maan rajojen ulkopuolella varsinkin EU: n sydänalueilla Suomen eteläpuolella , on täysin väärässä.
Varmasti aivan kaikki EU- maiden johtajat ovat saaneet nähtäväkseen 1. jauhojengivideon yksityistiloissa ja nyt 2. julkisuuteen tulleen hempeilyvideon ravintola Teatterin Vip- tiloista.
Valtaosa EU- johtajista ei varmasti ymmärrä tällaista julkista esiintymistä ja käytöstä – ja se on uskottavuudessa EU: n tulevassa päätöksenteossa ja neuvotteluissa Suomelta pois.
Ikävä kyllä EU: n päätöksenteossa eri maiden johdoissa on edelleen paljon näitä tosikkoja pukuihin pukeutuneita miehiä – jos myös arvoja kunnioittavia naisiakin – ” setämiehiä” ja ” tätinaisiakin”.
Ilmoita asiaton viesti
Saatiin tähän pitkäaikaisen EU:n vastustajankin argumentti.
Ilmoita asiaton viesti
Vuorela on nyt vain omien päätelmiensä uhri. Olen aina ollut EU: n kannattaja. Britannialla on oikeus erota tai tulla jäseneksi uudestaan – ja se oikeus kuuluu kaikille jäsenmaille – eikö niin ? Vanha SDP- vasemmisto haaveilee Vuorelan tapaan ehä edelleen 2000- luvullakin yhteisestä internationaalista –
Vuorelan SDP propagandainen asenteellinen sorttimentti käy aivan kaikessa läpi kuin paha haju.
Miten ihmeessä Ruotsin demukat ovat suomamaisia niin pirusti fiksumpia ?
Ilmoita asiaton viesti
Ei tästä mitenkään haaveilla tarvitse, mukaan vaan:
https://en.wikipedia.org/wiki/Party_of_European_Socialists
https://www.pes.eu/
Europarlamentissa meitä edustaa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Alliance_of_Socialists_and_Democrats
Ilmoita asiaton viesti
Pahasti nyt kuitenkin näyttää siltä, että Euroopan sosialisteilta alkavat loppua aatteellinen käyttövoima – muiden rahat.
EKP: n rahanpainaminenkaan ei enää oikein onnistu taskuntäytteeksi ja inflaatio on vasta lähdössään laukalle.
Vaikka kuinka haluaisi, niin vaikeaa on kehua EU- federalisteja v. 2022 syksyllä.
Tämä ei kuitenkaan liittynyt lainkaan Marinin aiheuttamaan ongelmaan sinänsä muutoin, kuin että Marin teki omaehtoisesti itsestään täysin pellen EU pöydissä vielä toistaiseksi edustavana suomalaisena. Komissaariasia on ainakin viimein nyt taputeltu loppuun.
Ilmoita asiaton viesti
Mikähän komissaariasia sekin olisi? Marinilla on ensimmäinen vaalikausi ministerinä. Ensimmäinen m o n i s t a. Keskity sinä vaan sinne saarivaltioon, kun mannermaa on vähän huonosti hallussa, kuten Pesosellakin.
Ilmoita asiaton viesti
Kekkosen aikana presidentin örveltämisestä ei otettu videoita eikä yksikään lehti (uskaltanut) kirjoittaa mitään vaikka todisteita (jopa valokuvia) olisi ollut runsaasti.
Syyllinen on siis media, kaiken pahan alku ja juuri kun kertoo miten asiat ovat. Ei pitäisi kertoa. Ja nyt vielä se ”s-tanan tunari”) sosiaalinen media, mikä on kaiken pahin totuuden torvi. Eikä sitä vaimenna mikään, eikä se voi menettää ilmoitustuloja eikä edes mennä konkkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tiedä vaikka tuon videon jälkeen pukkaisi Suomeen enemmänkin setämiehiä valtiovierailulle tapaamaan pääministeriämme.
Ilmoita asiaton viesti
Marin on sama kuin Biden Yhdysvalloille. Kyvytöntä ja epävarmaa keulakuvaa on helppo ohjailla. Marin itse on toki eri mieltä ja hänen äänestäjilleen taas riittää, että hän on häiriöksi.
Ilmoita asiaton viesti
Ainakin Joe Bidenin Hunter poika on käyttänyt/käyttää kokaiinia ihan tunnetusti eikä ole tainnut siitä joutua tuomiolle eikä Bidenin maine kärsiä. On kyllä vaikea uskoa että vähäisellä alkoholin käytöllä ja musiikilla saadaan nyky 3-kymppiselle tuollainen ”v…u kun on siistii”-euforia päälle. Tai jos näin on niin sehän on tosi hellyyttävää ja osoittaa että näiltä jäi teineinä kotibileet vähiin.
Ilmoita asiaton viesti
Jokseenkin samat keskustelut käytiin kun Soini osallistui homojen vastaiselle marssille vapaa-ajallaan, puolustus taisi olla että on yksityishenkilö vapaa-ajallaan, ministeriyttä vain kun ei voi katkaisimesta kääntää pois päältä kun päivän päätteeksi lähtee toimistolta.
Jos kyseessä olisi ollut ison kansainvälisen yrityksen toimitusjohtaja niin hänen kyvyt tehdä oikeita päätöksiä yrityksen kannalta kyseenalaistettaisiin välittömästi, eikä kyse olisi bilettämisestä tai mitä siellä on nautittu, vaan sen tekeminen tavalla jossa se päätyy yleiseen tietoon.
En yhtään ihmettelisi että useat valtaapitävät pitäisi huumehuuruisia bileitä tai Epsteinin saaren alaikäisten hyväksikäyttö pippaloita. Valta nousee hattuun, jostain syystä se saa tekemään asioita jotka on tavan tallaajalta kielletty ja niistä päästään kuin koira veräjästä.
Ilmoita asiaton viesti
”Setämiehenä” kommentoin seuraavaa:
Valtiokonttorin mukaan heinäkuun lopussa valtionvelka oli 135,7 miljardia euroa, joka on otettu suurimmaksi osaksi ulkomailta.
https://www.valtionvelka.fi/blogi/suomen-valtionvelka-on-pitkalti-kansainvalisten-sijoittajien-salkuissa/
Tämä Marinin toistuva biletys on huonoa pr:ää ulkomailla. Uutisointi siitä ulkomailla on suoraan sanoen karmaisevaa suhteessa pääministeri-instituutioon. Suomi-neito on joutunut erittäin ikävään valoon maailmalla.
Suomi ottaa uutta velkaa ja maksaa vanhaa pois. Näin homma toimii. Kansainvälisten sijoittajien silmissä Suomi saattaa muodostua riskitekijäksi, kun pääministerinä toimii ”bilettäjä”. Se saattaa tietää velkojen korkojen nousua, kun otetaan uutta velkaa. Kysymys on isoista rahoista. Miljoonista.
Marinin jatko pääministerinä on ilmiselvä riskitekijä. SDP:n on syytä vetää johtopäätökset.
Ilmoita asiaton viesti