Lähi-idän unohdetut pakolaiset
Palestiinalaiskysymyksen
suhteen on sivuttu myös pakolaisia. Hieman toiselta kannalta
pakolaisongelmaa valottaa tänään Israelissa aloitettu kansainvälinen
kampanja ”I am a refugee”. Sen
tarkoituksena on tuoda tietoisuuteen vähemmän tunnettu pakolaisryhmä
nimittäin juutalaispakolaiset arabimaista. Antisemitismi ja
juutalaisvastainen väkivalta alkoivat mittavasti heti Israelin
itsenäistyttyä. Vuosien 1948 ja 1952 välillä 856,000 juutalaista
arabimaissa joutui pakolaisiksi.
Vuonna
1945 liki miljoona juutalaista eli lähi-idässä ns Palestiina mandaatin
ulkopuolella; joidenkin vuosien kuluttua vain muutama tuhat oli
jäljellä. Dokumenttifilmi <a href=".be”>”The Forgotten Refugees” taustoittaa lähi-idän juutalaisyhteisöjen historiaa, joka ulottuu jopa yli 2,500 vuoden päähän.
Aiemmin Israelin apulaisulkoministeri Danny Ayalon on julkaissut oman näkemyksensä videolla <a href="”The Truth About the Refugees”.
Mielestäni
lähi-idän pakolaisongelmassa on tiettyä yhtäläisyyttä Balkanin sotien
jälkeiseen tilanteeseen Serbiassa, jossa edelleen on yli 200,000
(sisäistä) pakolaista. Niin juutalaisten paluumuutto takaisin
arabimaihin, palestiinalaisten muutto takaisin Israeliin tai
länsirannalle kuin serbien muutto takaisin Kosovoon tai Kroatiaan on
liki olematonta pääosin turvallisuussyistä. Siksi nähdäkseni
pakolaisongelman ratkaisemiseksi kansainväkinen apu tulisi suunnata
tehokkaisiin kotouttamisohjelmiin pakolaisten nykyisissä asuinmaissa sen
sijaan että elätellään epärealististisia toiveita paluumuutosta
lähtöalueille.
¤¤¤ ¤¤¤ ¤¤¤
Aihepiiriä sivuavia kirjoituksiani:
Väestönsiirroista: “Gaza War – Could Balkan history show way out?” sekä The Third Intifada – To Fade or Escalate
Palestiinalaisvaltiosta: kahden valtion mallin korvaaminen kolmen valtion mallilla “The Three-State Option could solve Gaza conflict” / ja
Rauhanprosessin etenemisestä: “PaliLeaks, land swaps and desperate search of peace” sekä
Balkanin pakolaisongelmasta: “Forgotten Refugees – West Balkans”
Olisihan se melko outoa, jos Karjalan pakolaisetkin telttailisivat vielä Joensuun ympäristössä. Ampuisivat 10. 000 rakettia Pietarin suuntaan ja sitten ihmeteltäisiin, kun iivana tulee käymään.
Upporikkailla arabimailla on ollut yli 60 v aikaa asuttaa samaa kieltä puhuvat ja samaa uskontoa edustavat heimoveljensä, mutta mitään ei ole tehty.
Ilmoita asiaton viesti
Arabivaltiot eivät halua assimiloida ns pakolaisia, koska he haluavat pitää jatkuvaa painetta Israelia kohtaan. Tämä tilanne palvelee myös hyvin lopullista tavoitetta, joka on poistaa juutalaiset Palestiinasta tavalla tai toisella. Sitten on aivan eri asia ketkä saisivat vallan Israelin alueella.
Kuinka suuria ja millaisia alueita ne olivat, jotka Israel ”ryösti” palestiinalaisilta? Ketkä omistivat nuo alueet? Turkkilaisetko? Mitä siellä tehtiin? Viljeltiin ja paimennettiin lampaita sekä kameleita kaikitenkin. Pitäisikö nyt antaa jonkin kylän alue siellä vuokraviljelyä harrastaneiden kyläläisten jälkeläisille?
Vaikeita kysymyksiä riittää. Mutta ovathan viisaat palestiinalaiset varmaan pohtineet ja ratkaisseet ongelmat vai ovatko? Mistä saisi lisätietoja?
Jotu Karjalainen sinä olet asiantuntija ja tiedät. Kerro siis minulle.
Ilmoita asiaton viesti
USA taitaa olla ainoa maa joka tunnustaa arabimaista ryöstetyt, raiskatut ja poisajetut juutalaispakolaiset.
Why Congress Recognized Jewish Refugees from Arab Countries:
http://www.thecuttingedgenews.com/index.php?articl…
Ilmoita asiaton viesti
Pitää paikkansa -Israelin ohella.
Ilmoita asiaton viesti