Federaatiosuunnitelma uutena lähestymistapana Lähi-idän rauhanratkaisuun

Parin vuosikymmenen ajan Israelilais-Palestiinalaisen konfliktin ratkaisuna on kansainvälisen yhteisön kannalta ajateltu ainoastaan osapuolten keskinäisiä neuvotteluja tavoitteenaan ns. Kahden-Valtion malli, jota myös Israel ja Palestiinalaishallinto virallisesti pitävät päävaihtoehtona pysyvälle rauhanratkaisulle. Seurauksena on ollut sarja epäonnistuneita neuvottelukierroksia, ajoittaisia väkivaltaisuuksia, syvenevä osapuolten välinen epäluulo ja syyttely eikä Oslon prosessinkaan neuvottelutuloksia ole onnistuttu toteuttamaan. Näköpiirissä ei ole mitään merkkejä ratkaisuun pääsemisestä ja niinpä niin Kahden-valtion malli kuin sinne johtava tiekarttakin näyttävät umpikujalta.
Mahdollisina pääratkaisuina Kahden-valtion mallin ohella ovat bi-nationaali Yhden-valtion malli, alueelliset tai osaratkaisut kuten siinain ja Jordanian optiot ja eri Kolmen-valtion mallin variaatiot sekä luonnollisesti helpoin eli "Nollaratkaisu" – jäätyneen konfliktin ja status quon jatkumisen skenaario jota voidaan myös tukea näennäisneuvotteluin. Tänä päivänä myös yksipuoliset ratkaisut neuvottelujen sijaan voivat pohjustaa tietä pysyvämpiin ratkaisuihin.
Hiljattain nk Federation Movement esitti uutta lähestymistapaa Israelilais-Palestiinalaiseen konfliktiin. Sen federaatio suunnitelma/ohjelma esittää Israelin muuttamista liittovaltioksi USAn, Kanadan, Sveitsin ja 25 muun maan tapaan: Israel Välimereltä Jordan -jokeen muutettaisiin kantoneista ts. itsehallinnollisista piirikunnista/provinsseista koostuvaksi federaatioksi.
Federaatio suunnitelma
Nettisivujensa mukaan Federation Movement on julkinen ideologinen liike joka esittää uutta lähestymistapaa lähi-idän vakauttamiseksi ja alueellisen hyvinvoinnin kehittämiseksi. Federaatiosuunnitrlman/-ohjelman keskeinen sisältö on seuraava:
- Israelin lain ulottaminen koko Länsirannalle (Juudean ja Samariaan)
- Laajan kansainvälisen yhteisymmärryksen saaminen sille, että ns. setlementit – israelilaisten uudisasutukset Länsirannalla – saivat jäädä paikoilleen.
- Israelin kansalaisuuden myöntäminen sitä haluaville Länsirannan palestiinalaisille.
- Israelilaisten ja Länsirannan arabien enemmistön hyväksymän yhteisen perustuslain muotoileminen.
- Yhteisen näkemyksen muotoileminen liittovaltiosta.
- Liittohallituksen muodostaminen ja maan jakaminen 30 kantoniin joista 20 juutalaisenemmistöistä, 9 arabienemmistöistä ja yksi druusienemmistöinen.
- Länsirannan pakolaisleirien sekä Negevin beduiiniasutusten taloudellinen ja sosiaalinen jälleenrakentaminen.
- Kansainvälisen tunnustuksen saaminen em toimenpireille.
- Taloudellisen yhteistyön lisääninen erityisesti Jordanian ja Egyptin kanssa.
- Gazan kaistale säilyisi erillisenä entiteettinä.
(Spekulatiivinen) konteksti
Yleisesti uskotaan että ns Riadin julistukseen pohjaava alueellinen yhteistyö johtaa pian myös israelilais-pakestiinalaisiin neuvotteluihin. Edelleen optimistisimmat arvioivat että jo lähiviikkoina on tulossa amerikkailainen presidentti Trumpin aloite/suunnitelma joka korostaa alueellista yhteistyötä radikaalia islamia ja Irania vastaan. USAn odotetaan johtavan yhteistyötä ja konsultaatiota Egyptin, Saudi Arabian, Jordanian, Palestiinalaishallinnon ja Israelin välillä. Israel-Palestiina -rauhannauvottelut olisivat sivulinja tässä kontekstissa eikä se etukäteen sisältäisi sen enempää kuin sulkisi pois Kahden-valtion -ratkaisuakaan.
Spekulaatioiden mukaan USAn alustava suunnitelma käsittäisi rajatun itsehallinnon omaavan Palestiinan valtion koko Länsinnan säilyessä Israelin turvallisuusvalvonnan alla. USA panostaisi merkittävästi palestiinalaispakolaisten asuttamiseksi nykyisille asuinalueilleen. Erityistä huomiota kiinnitettäisiin Palestiinan talouskehitykseen, alueyhteistyöhön, terrorismin torjuntaan ja arabimaiden ja Israelin suhteiden normalisointiin.
Näkemykseni
Ensi silmäyksellä federaatio -idea kuulostaa mielenkiintoiselta koska se näyttää ratkaisevan israelilais-palestiinalaisen -konfliktin keskeisen dilemman: kuinka Israel voi säilyä juutalaisvaltiona, omata aidon demokratian ja pitää enemmän tai vähemmän vuoden 1967 jälkeiset rajalinjat. Nähdäkseni demokraattinen Yhden-valtion malli – israelilais-palestiinalainen kantoneihin pohjaava federaatio tai jopa konfederaatio voisi toimia teoriassa. En kuitenkaan usko sen toteutumismahdollisuuksiin käytännössä ainakaan muutamiin vuosikymmeniin.
Pääargumenttini on jo Brittimandaatin alkuajoista lähtien vallinnut pan-islamistinen ja sittemmin pan-arabilainen juutalaisten kansallista kotia Palestiinassa vastustanut retoriikka jota ovat vahvistaneet lukuisat sodat ja yhä jatkuvat aggressiot. Tällaisen ekosysteemin, (viha-)koulutuksen, kasvavan epäluulon ja indoktrinaation muuttaminen rauhanomaiseksi rinnakkaineloksi "ikuisen" vihollisen kanssa vie nähdäkseni sukupolvia.
Mielestäni Israel-Palestiina liittovaltio on liian lähellä "Yhden-valtion" mallia joka demokraattisena toteutessaan tuhoaisi Israelin luonteen "juutalaisvaltiona". Sen sijaan paljon mielekkäämpänä alueellisena ratkaisuna pitäisin Palestiina-Jordania federaatiota/konfederaatiota jolla historiallista pohjaa antavat jo vuosien 1948-1967 kokemuksen kuin myös lähivuodet 1967 jälkeen.
Johtopäätökseni on, että nyt olisi hyvä aika luodata israelilais-palestiinalaisen konfliktin ratkaisua alueelliselta ja myös presidentti Trumpilta odotettavan aloitteen pohjalta. Näkisin mielelläni ratkaisun löytyvän Egyptin, Jordanian ja Israelin yhteistyönä Siinai ja Jordania optioiden muodossa. Ja ellei ratkaisuun nytkään päästä olisi nykytilaa parempi ratkaisu mielestäni Israelin yksipuoliset toimet – parhaimmillaan konstruktiivisen unilateralismin muodossa.
Lähteet:
The Federation Movement and Fathom
Aihepiirin taustapapereita:
Fathom has published an eBook – Two States for Two Peoples – a collection of essays and interviews drawn from the pages of Fathom focused on the two-state solution and how to reinvigorate it. To download the eBook, click here.
The new “hybrid” approach to Israeli-Palestinian peace-making by BICOM
BESA Center Perspectives Paper No. 425, March 15, 2017: Becoming Part of Jordan and Egypt: A Palestinian Economic Imperative By Prof. Hillel Frisch; View PDF
Aiempia aiheeseen liittyviä artikkeleitani:
Peacemaking – a Holistic Approach
Israeli-Palestinian Conflict: A Revised Hybrid Model as Solution
Palestinians Put Jordanian Option on the Table
Israel-Palestine Conflict: Regional Approach
Israel’s 5 Strategy Options Regarding West Bank After Abbas
Trump Presidency Brings Realpolitik Back To Mid-East
Constructive Unilateralism (II) as Solution to Israeli-Palestinian Conflict
Herzog’s Plan: Security Barrier Around the Major Settlement Blocs of West Bank
Analysis: Resolving The Israeli-Palestinian Conflict
Kirjoitus on tiivistelmä Conflicts -blogini kirjoituksesta Federation Plan As New Approach To Israeli-Palestinian Conflict
Pääargumenttini on jo Brittimandaatin alkuajoista lähtien vallinnut pan-islamistinen ja sittemmin pan-arabilainen juutalaisten kansallista kotia Palestiinassa vastustanut retoriikka jota ovat vahvistaneet lukuisat sodat ja yhä jatkuvat aggressiot. Tällaisen ekosysteemin, (viha-)koulutuksen, kasvavan epäluulon ja indoktrinaation muuttaminen rauhanomaiseksi rinnakkaineloksi ”ikuisen” vihollisen kanssa vie nähdäkseni sukupolvia.
………..
Sinun ”pääargumenttisi” on valhe. Palestiinalaiset eivät ole minkään tutkimuksen mukaan sen huonompia ihmisiä kuin juutalaiset tai muutkaan ihmiset ja mainitsemasi ”vihakoulutus” on valhe myös.
Ja mitä tulee esittämääsi Federaatiomalliin niin siitä puuttuu kokonaan Gazan kohtalo. Jotta esittämääsi asiaan voisi ottaa mitään kantaa tulisi myös sen kohtalo tulla selvitetyksi.
Ilmoita asiaton viesti
1) Pääargumenttini on näkemykseni, sitä paitsi en missään väittänyt pitäväni palestiinalaisina juutalaisia huonompina ihmisinä.
2) Vihakoulutusta ym kuvaavat mm Hamasin lapsille suunnatut aseellista koulutusta opettavat kesäleirit, juutalaisia tappamaan opettavat lastenohjelmat julkisilla tv-kanavilla, koulujen draamaesitykset, yksipuolisten historiakirjojen käyttö mm yhteistyönä tehtyjen monipuolisen kuvan antavien oppikirjojen sijaan, opetusvideot tehokkaimmista iskukohdista juutalaisten tappamiseen veitsen myrkytysvinkkeineen,jne
3) Federaatioliikkeen esityksessä Gaza jäi järjestelyn ulkopuolelle, minun esityksessäni suosin ns. Siinai optiota jossa Gaza – mahdollisesti alueellisesti laajennettuna itsehallintoyksikkönä – liittyisi takaisin Egyptiin.
Ilmoita asiaton viesti
3) Federaatioliikkeen esityksessä Gaza jäi järjestelyn ulkopuolelle, minun esityksessäni suosin ns. Siinai optiota jossa Gaza – mahdollisesti alueellisesti laajennettuna itsehallintoyksikkönä – liittyisi takaisin Egyptiin.
…
Kuvitellaan että Gaza liittyisi Egyptiin.
Miten tässä tapauksessa Länsirannan Palestiinalaisten ( Arabien ) status eroaisi Israelin kansalaisista?
Mainittakoon että Federaatio esitys on täysi susi koska Gazan status täytyy ratkaista ehdottomasti jos rauha halutaan.
Ilmoita asiaton viesti
Gazan liittyessä Egyptiin olisi Länsirannan arabien status Federaatioliikkeen mukaan – oikeudet ja velvollisuudet samat kuin muillakin Israelin kansalaisilla, minun mallissani taas samat kuin muillakin Jordanian kansalaisilla.
Ilmoita asiaton viesti
Koska federaatomalli on täysi susi hylätään se jo tässä vaiheessa.
Mitkä maa-alueet kuuluisivat Jordaniaan sinun mallissasi?
Ilmoita asiaton viesti
Ne joita pääministerit Barak ja Olmert tarjosivat aiemmin Palestiinalaishallinnolle eli ns Clintonin parametrien mukaan yli 90 % Länsirannan alueesta joka eli karkeasti alue on esitetty kirjoitukseni loppuosan karttapiirroksessa.
Ilmoita asiaton viesti
1) Pääargumenttini on näkemykseni, sitä paitsi en missään väittänyt pitäväni palestiinalaisina juutalaisia huonompina ihmisinä.
………
Vastaus:
Annoit muuten vaan ymmärtää, että johtuu yksinomaan Arabeista ja heidän luontaisista ”vihaominaisuuksistaan” että rauhaa ei saada aikaiseksi.
2) Vihakoulutusta ym kuvaavat mm Hamasin lapsille suunnatut aseellista koulutusta opettavat kesäleirit, juutalaisia tappamaan opettavat lastenohjelmat julkisilla tv-kanavilla, koulujen draamaesitykset, yksipuolisten historiakirjojen käyttö mm yhteistyönä tehtyjen monipuolisen kuvan antavien oppikirjojen sijaan, opetusvideot tehokkaimmista iskukohdista juutalaisten tappamiseen veitsen myrkytysvinkkeineen,jne
…..
Vastaus:
Amerikkalainen tutkimusryhmä teki tutkimuksen Palestiinalaisten niin kutsutusta ”vihakoulutuksesta” eikä löytänyt mitään viitteitä järjestelmällistä koulutuksesta. Siellä ei kyseisen tutkimuksen mukaan ollut sen kummempaa vihapropagandaa kuin juutalaistenkaan puolella. Mikä on ihme kun ajattelee, että palestiinalaisilla on täysi syy vihata miehittäjäänsä mutta juutalaisilla ei ole mitään syytä tuntea vihantunteita niitä ihmisiä kohtaan joiden oikeuksia he rikkovat.
Ilmoita asiaton viesti
En pitänyt vihaominaisuuksia luontaisina vaan ympäröivän yhteiskunnan sallimana/toteuttamana indoktrinaationa. Mikäli mainittu tutkimus löytyy niin linkki olisi hyvä jotta voisin tarvittaessa selvittää sen kattavuutta jne.
Ilmoita asiaton viesti
En pitänyt vihaominaisuuksia luontaisina vaan ympäröivän yhteiskunnan sallimana/toteuttamana indoktrinaationa.
……
Jos kerran ”isät kasvattavat pojat” vihaamaan juutalaisia niin miten tämä eroaa luontaisesta pahuudesta. Sinä vain kikkailet sanoilla.
Eikö sinun mielestäsi Israelin harjoittama Palestiinalaisalueiden miehitys vaikuta millään tavalla palestiinalaisten mielipiteisiin juutalaisista.
Entä onko miehitys mielestäsi rauhan este?
Ilmoita asiaton viesti
Mielestäni kyse on opitusta asenteesta eikä luontaisesta ominaisuudesta eli vaikkapa ympäristövirikkeiden tukemana ko asennetta on henkilöiden mahdollista itse muuttaa, geneettisten ominaisuuksien suhteen muutos olisi vaikeampaa.
Alueen arabiasukkaiden asema varmaankin vaikuttaa heidän mielipiteisiinsä ja asema ja ns haltuunottohan loppuu kun toivottavasti osapuolet yhdessä taipuvat kompromissiin.
Ilmoita asiaton viesti
On muuten hupaisaa lukea Israelia tukevien kommentteja konfliktista kun he kikkailevat sanoilla yrittäen muuntaa niillä todellisuutta toiseksi.
Tässäkin kommentissa vältät MIEHITYS sanaa kuin rutto ja olet korvannut kyseisen sanan peräti kolmella eri tavalla:
Miehitys = Ympäristövirike 🙂 ( Tämä oli huvittavin )
Miehitys = Haltuunotto 🙂 ( Hyvä kakkonen )
Miehitys = Asema 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Mikäli mainittu tutkimus löytyy niin linkki olisi hyvä jotta voisin tarvittaessa selvittää sen kattavuutta jne.
……….
Annappa kuule sinä ensin se oma TUTKIMUKSESI mikä todistaa väitteesi Palestiinalaisten järjestelmällisestä vihakoulutuksesta?
Ilmoita asiaton viesti
Minä en viitannut tutkimuksiin, mutta mm seuraqvat artikkelit taustoittavat asiaa lähtein, raportein, kuvin ja videoin:
Lasten vihakoulutus jatkuu Gazassa – https://arielfi.wordpress.com/2016/04/29/lasten-vi…
Hamasin kesäleirin ”rauhankasvatusta” – https://arielfi.wordpress.com/2017/08/14/hamasin-k…
YK:n tukema lapsisotilaiden [viha]koulutus Gazassa uhkaa supistua – https://arielfi.wordpress.com/2015/07/30/ykn-tukem…
Hamasin terrorileirit nuorisolle – https://arielfi.wordpress.com/2015/02/23/hamasin-t…
ja sitten ote yhdestö analyysista englanniksi
”The plays exemplify, once again, the nature of the ”education,” both formal and informal, kindergarten and early elementary school children receive in the Gaza Strip. The educational system in the Gaza Strip is, for the most part, directed and controlled by Hamas, which regards children and youngsters in general as particularly important target audiences. Hamas and the other terrorist organizations in the Gaza Strip seek to indoctrinate children with hatred for Israel and violence against it.” ja linkki siihen: http://www.terrorism-info.org.il/en/article/20997
Ilmoita asiaton viesti
Minä en viitannut tutkimuksiin, mutta mm seuraqvat artikkelit taustoittavat asiaa lähtein, raportein, kuvin ja videoin:
……..
Minä löydän vaikka kuinka paljon ”lähteitä” netistä jotka ”todistavat” sitä ja tätä pahaa juutalaisesta kansasta, vaikkapa Magneettimedian jutut, mutta en ole niin rasistinen ja typerä, että viitsisin itseäni munata niitä tänne linkittämällä koska rasistiset jutut eivät todista yhtään mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Okinkin kiinnostunut kommentoijan mainitsemasta tutkimuksesta – Magneettimediastako se sitten löytyi.
Ilmoita asiaton viesti