Libya – tehdään(kö) jotakin?
Suoraansanottuna
olin hiemen pettynyt EU:n ulkoministerikokouksen lopputulemaan
koskien Libyaa. Ehkä EU:n päätöksenteon
luonteesta johtuen päädyttiin yleiseen paheksuntaan ja
mitäänsanomattomien keinojen toteamiseen ymmärtämättä
lainkaan Libyan kriisin omalaatuisuutta. Olisi kiinnostavaa tietää
keskusteltiinko Libyan osalta konkreettisista tai jopa vaikuttavista
toimista tilanteeseen puuttumiseksi. En nimittäin usko Gaddafin
juuri ottavan päänsärkyä matkustuskielloista
EU:hun. Sen sijaan pelkään, että mikäli hän
onnistuu pitämään merkittävän osan
armeijasta tukenaan niin maa ajautuu hyvinkin veriseen
sisällissotaan. Kaikki merkit viittaavaat siihen, että
sisällissota eskaloituessaan on verinen, sekä Gaddafilla
että oppositiolla on käytettävissään
asearsenaalia, eikä sen käyttöä epäröidä,
häviö tietäisi tuhoutumista, neuvottelut ovat olematon
optio.
Kyse
ei ole Egyptin/Tunisian kaltaisesta rauhanomaisesta protestista vaan
pahimmillaan heimojen väliseen ja/tai hallituksen opposition
väliseen teurastukseen johtavasta prosessista. Armeijan
hyökätessä siviilien kimppuun lienee ainakin joitakin
perusteita humanitaariseen interventioon. Eli harkittiinko tästä
puuhaa tyhjänpanttina oleville EU:n nopean toiminnan joukoille
ehkä vahvistettuna ulkopuolisin yksiköin?
Ihannetapauksessa sotilaallisella puuttumisella voisi aikaansaada
halutun puolen voiton ja ehkä kokonaisuudessaan pienemmät
uhriluvut kuin että osapuolet pitkällisessä
konfliktissa kostokierteineen tappavat toisensa liki sukupuuttoon.
Toki on myönnettävä humanitaarisen intervention
pahimmillaan johtavan Balkanilla toteutettujen Naton pommitusten
kaltaisiin tilanteisiin, jossa päätöksenteko pohjautui
manipuloituihin raportteihin ja itse pommitus aiheutti suuremman
hädän kuin vääristellyt syyt (mutta useinhan
julkilausumadiplomatialla peitellään todellisia motiiveja).
On
selvää ettei tilanne ratkea julkilausumilla eikä
viisumikäytännöillä. Kansainvälisessä
mediassa on pohdittu mm seuraavia keinoja:
- lentokieltoalueen
julistus ja valvonta Libyaan (eli jos Libyan ilmavoimat pyrkivät
hyökkäämään protestoijia vastaan niin koneet
ammutaan alas)
- kohdistetut
iskut hallintoa vastaan (taloudellisista sanktoista täsmäiskuihin
ohjuksilla; joku kuukausi sitten USA esimerkiksi tappoi
miehittämättömän lennokin täsmäiskulla
Gazassa sikäläisen radikaalin johtohahmon eli ei tämä
mitään uutta ole)
- sotilas-
ja siviilijohdon julistaminen vastuuseen tulevista
kuolemantapauksista
- ja
tietysti suora sotilaallinen interventio käsittäen myös
maajoukot.
Toteuttajatahoiksi
on esitetty YK:n turvaneuvostoa, Arabiliigaa, Natoa ja USAta. Koska
EU ei ilmeisesti pääse näkemykseen sen enempää
CFSP/ESDP:n sisällöstä kuin lähettävien
joukkojen toimenkuvien luonteestakaan niin ehkä unionille onkin oikein ulkoistaa kaikki vaativammat
ulkopoliittiset operaatiot muille ja keskittyä
kehitysapupolitiikan toimintalinjojen pohdiskeluun jotta välineet
jälleenrakennusta varten ovat valmiina mahdollisen verilöylyn
päätyttyä.
Arabikadun
tapahtumiin liittyen olen julkaissut kaksi laajahkoa artikkelia: Days
of Rage on the Arab street ja Egypt
at crossroads – theocracy, democracy or something between
Onko todellakin olemassa keinoja, joilla voitaisiin vaikuttaa ”Gaddafin hallintoon”, koska diktaattori itse on jo ajettu nurkkaan? Valtio meni alta, tukijat saattavat pettää millä hetkellä hyvänsä, eikä sovinto tunnu kiinnostavan. Gaddafi on valmis tuhoutumaan, ja taitaa piruuttaan viedä mahdollisimman monta vastustajaa mukanaan.
Sudanin alue jakautui äskettäin kahteen valtioon, ja teki sen kontrolloidusti. Jugoslavian veren tahrimilta raunioilta löytyy nykyään jo kuusi maata. Kuinka moneen maantieteelliseen palaan hajoaa Libya, kun heimosota alkaa toden teolla purra? Huh.
Ilmoita asiaton viesti
En oikein jaksa innostua noista heimoteorioista nyt edes Libyan kohdalla. Gaddafi on yrittänyt yllpitää ’hajota ja hallitse’ -politiikkaa juuri heimojen kesken viimeiset 40 vuotta, ja silti nyt näyttää siltä, että ainakin useimmat heimot ovat hyvinkin valmiita unohtamaan keskinäiset kiistansa päästäkseen Gaddafista eroon.
Mitä Euroopan (ja muun maailman) puuttumiseen tulee, olisin samaa mieltä eräiden muiden kuulemieni tahojen kanssa; tarvitaan kansainväliset, suoraan Gaddafiin kohdistetut pakotteet, ei siis pakotteita Libyalle, vaan suoraan sen johtajan omistamiin firmoihin, varoihin etc. kohdistuvat boikotit ja jäädytykset. Koska itseään tuo ajattelee, eikä välitä kansastaan hittojakaan. (Anteeksi).
Suoraa sotilaallista puuttumista tilanteeseen en sensijaan todellakaan puolla; emmeköhän ’me’ (lue: länsi) ole viimeisten vuosisatojen aikana puuttuneet heidän asioihinsa voimalla ja väkivallalla jo enemmän kuin tarpeeksi. (Sotilaallisessa operaatiossa syntyisi kuitenkin myös taas niitä sivullisiakin uhreja, jotka veisivät hauraan goodwillin länttä kohtaan välittömästi viemäristä alas.
Sensijaan kaikki mahdollinen humanitaarinen ja muu tukitoiminta on enemmän kuin tarpeen, jotta nuo(kin) saavat jääräpäisen ja harhaisen johtajansa perheineen valtaistuimeltaan… sinne minne ne kuuluu…
Ilmoita asiaton viesti
Minustakin EU:n on paree Citykanin tapaa vain pureksia porkkanaa ja pomppia omalla alueella. (ei ollut sarkasmia)
Gaddafi taatusti toivoo että joku ulkopuolinen taho osallistuu aseellisesti Libyan tilanteeseen, jolloin osa Libyaa yhdistyisi Gaddafin taakse. Jo sen takia on parempi pysyä poissa. Arabit ja muslimit ärsyyntyvät ulkopuolisten neuvoista. Etenkin kun Gaddafi on puheissaan korostanut että kaaoksen aikaansaajat ovat ulkopuolisia.
Voi kuulostaa julmalta, mutta rauhanomaisin ratkaisu on, että muslimimaiden omat johtajat tappavat muutamia satoja tai tuhansia omia kansalaisiaan. Se vie noilta gaddafeilta loputkin tukijat. Sitä paitsi nuo gaddafit ovat vuosikymmenien aikana tapattaneet paljon enemmän omia kansalaisiaan vankiloissa. Ja evänneet kaiken demokratian.
Muidenkin arabimaiden demokratiakehitys jatkuu, joten niiden johtajille ei pidä antaa mahdollisuutta väittää että Libyan tuhosi ulkopuolinen hyökkäys.
EU ja Stubb ovat ennenkin vain panneet päänsä pensaaseen ja korkeintaan kirjoitelleet julkilausumia. Nyt tuo pelkurimainen linja on paras vaihtoehto.
Ilmoita asiaton viesti