Nykypoliitikoille hiilineutraliuden perusteleminen tuottaa tuskaa

Arktinen jääpeite kasvaa pitkin Siperian rannikkoa ja on laajempi kuin sata vuotta sitten. Alailmakehän lämpötila on laskenut jo yhdeksättä vuotta. Nykyinen ilmasto-optimi on ollut suotuisa ihmiskunnalle, kuten aikaisemmatkin ilmasto-optimit.

Holoseenin ilmasto on ollut jokseenkin stabiili, eikä antropogeenisillä hiilipäästöillä näyttäisi olevan mitään vaikutusta globaaliin ilmastoon. Ja jos onkin, globaalin vihertymisen kautta ilmasto on viilentynyt ja pilvipeitteisyys ja sateet ovat lisääntyneet kuivilla alueilla.

Poliitikoilla riittää selitettävää verovarojen käytöstä ilmastonmuutoksen torjuntaan. Hiilineutraliudesta näyttäisi olevan yksimielisyyttä, mutta rahankäytöstä kiistellään ja siitä, että onko antropogeenisellä hiilellä loppujen lopuksi paljoakaan vaikutusta globaaliin lämpötilaan.

Sen. John Kennedy (R) Louisiana

Jos käytämme 50 biljoonaa dollaria ilmaston lämpenemiseen, kuinka paljon se laskee maailman lämpötilaa?”

Biljoona on miljoona miljoonaa eli tuhat miljardia

 

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu