Risteilyohjukset nyt Ukrainan harmina

Risteilyohjus ei ole mikään uusi keksintö, niitä on jo kehitetty 1900-luvun alkupuolelta lähtien. ”Ensimmäisiä risteilyohjuksia olivat Yhdysvalloissa 1900-luvun alkukymmenien aikana kehitetyt potkurikäyttöiset ja hyrrägyroskooppiohjatut lentävät pommit, joita ei kuitenkaan tiettävästi koskaan käytetty sodassa.” wiki
Risteilyohjus voidaan ampua maalta, merestä tai ilmasta. Kohteeseen se hakeutuu ennalta määriteltyjä maastoreittejä pitkin. Kun risteilyohjus voi seurata esim. joen uomaa, sen havaitseminen voi olla mahdotonta. Kohteeseen päästyään sen räjähteet ja jäljellä olava polttoaine räjähtävät ja tekevät tuhojaan.
Ukraina voi nyt uhota puolustavansa maata maalta, mereltä ja ilmasta tulevaa vihollisen iskuja vastaan.
Risteilyohjuksille näköjään kukaan ei voi mitään.
Tappamisesta on tehty teollista toimintaa. Siksi se on lopetettava.
Eilisessä Hesarissa kenraalimajuri evp Pekka Toveri kirjoitti: ”Jykevin teko olisi kerätä liittoutuma ensimmäisen Persianlahden sodan tapaan. Tavoitteena olisi poistaa hyökkääjä (silloin Irak, nyt Venäjä) hyökkäyksen kohteena olevasta maasta (silloin Kuwait, nyt Ukraina) tunkeutumatta hyökkääjän alueelle.” Irakilla ei ollut ydinaseita, Venäjällä on.
Kun tällainen lahtaaminen onnistuu Ukrainan kanssa, onnistuu se muidenkin kanssa, jos hyökkäystä ei saada pysähtymään Ukrainaan.
Valitettavasti poliitikkojen kyky tehdä järkeviä päätöksiä ei ylitä omaa ideologiaa. Terveen järjen käyttö kun ei selvästi ole poliitikolle hyve, mutta näyttävä esiintyminen ja julkinen tyhjän puhuminen ja viisastelu taas edustavat poliitikkojen toimia parhaimmillaan.
Vaikeat ja merkittävät päätökset tulisikin jättää ammattilaisten tehtäviksi.
( sarkasmivaroitus )
Ilmoita asiaton viesti
On siinä sarkasmia kerrakseen.
Poliitikko: ellette tee niinkuin minä sanon, käytän ydinaseita. Ne ovat jo valmiudessa.
Ilmoita asiaton viesti
Joo. Desbootinkin voi laskea poliitikoksi.
Ilmoita asiaton viesti
Juu, vieläpä vapailla vaaleilla (rehellisesti) valittu.
Ilmoita asiaton viesti
Kuitenkin, Neuvostoliitto perääntyi Kuuban kriisin aikaan.
Se ei siis halunnut täystuhoa tuohon aikaan.
Nyt on tilanne se että Venäjä uhkaa täystuholla jos se ei saa mitä tahtoo.
Jos länsivallat yksiselitteisesti kertovat, ja toteuttavat, että ne miehittävät läntisen Ukrainan? Mitä tekee Venäjä?
Käykä Venäjä länsivaltojen sotilaiden kimppuun Ukrainassa?
Millä voimilla se sen tekee? Kun sillä on vastassa lännen ilmavoimat ja risteilyohjukset?
Olisiko tällainen selvä uhkaus se mikä johtaisi neuvottelupöytään ja lopettaisi sotimisen?
Ilmoita asiaton viesti
USA ei halua sotaa Venäjän kanssa. Kiina ykkösvihollinen. Ei voi tuoda riittävää voimaa Eurooppaan.
Ilmoita asiaton viesti
Entä kaikki muut Nato-maat? Sanotaan aina että ei Nato ole = USA?
Siispä Venäjä voi tehdä aivan mitä se haluaa? Ja ilmeisesti tietää myös sen?
Ilmoita asiaton viesti
Näin on.
Ilmoita asiaton viesti
Kuva lisätty blogiin klo 9:45
Ilmoita asiaton viesti
Venäläiset ovat nyt aivan avoimesti tappamassa kohdistetusti ukrainalaisia siviilejä
– naisia, lapsia ja vanhuksia.
Risteilyohjuksetkin muiden joukkotuhoaseiden tavoin ovat verrattomia tähän tatkoitukseen.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, lahtaaminen on kyseessä. Ja maailma katselee taphtumaa päältä.
No kun on alkuun päästy, Tšetšenia, Georgia, Syyria…
Ilmoita asiaton viesti
Onkos tässä katselemisessa jotain uutta: Vietnam, Irak, Libya. Syyria ja Afganistan olivat vähän sekavampia, kun siellä touhusi molemmat osapuolet.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ole. On katsottava rehellisesti tällaista lahtaamista, kun sitä ilmenee.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä on saatava loppumaan ja pian, varoitus sisällön vaikuttavuudesta > https://youtu.be/I86_EotJGuw
Ilmoita asiaton viesti
Mariupol on venäläisten piirittämänä. Aamulla ilmoitettiin käytävän olevan avoinna kansainväliselle avustustoiminnalle.
Ilmoita asiaton viesti
”Risteilyohjuksille näköjään kukaan ei voi mitään”
Iskanderohjuksia (ballistiset) voidaan torjua. Tämä on tärkeä Suomen kannalta, jos/kun Venäjä päättää hyökätä maahamme (Mihail Hodorkovski: mahdollisesti kuuden kuukauden kuluttua).
Esimerkiksi Venäjän Lugasta ammutut iskanderit saavuttavat Etelä-Suomen muutamassa minuutissa, joten Helsinki on vaarassa.
Mutta mitä tekee Suomi?
Suomi ei tee mitään!
Aseiden hankintaa siirretään ensi vuoteen tai jopa vielä kauemmaksi! Tai ei hankita ollenkaan: Jos venäläiset (jalkaväki) hyökkäävät pitkän rajamme kautta, torjutaanko heitä panssarimiinoilla? Ei kuulemma tarvita jalkaväkimiinoja.
Vai torjutaanko (FIN-RUS raja noin 1 300 km) rajalle ilmaantuvia ryssiä heiluttamalla OTAN-lippua ja huutamalla: Nato-optio……Nato-optio!!
Ilmatorjunta-aseiden hankinta (Patriot tai useat Israelista kaavaillut järjestelmät) laitetaan ”mietiskelypöydälle” eli hankintaa ”haudotaan”! Vuoden tai useamman taakse.
Jostain käsittämättömästä syystä hallituspuolueet ja kansanedustajat nukkuvat vielä ruususenunta. Jopa uusien ilmatorjunta-aseiden hankinnassa hyvät vaihtoehdot on jo löydetty, mutta päätöksiä haudotaan ensi vuoteen, miksi?
LÄHDE Ukraina taistelee yksin demokratian ja sananvapauden puolesta
https://ls24.fi/artikkelit/ukraina-taistelee-yksin-demokratian-ja-sananvapauden-puolesta
Ilmoita asiaton viesti
Taitaa kuitenkin pääministerillä ja puolustusministerillä olla hoksottimet kohdallaan.
https://youtu.be/tCO9paURwGo
Ilmoita asiaton viesti
Miten risteilyohjus suunnistaa kun ilmatila on häiriöitä täynnä jo itäsuomessa.
Ilmoita asiaton viesti
En tiedä, mutta sen tiedän, että GPS on siviilejä varten. 😉
Ilmoita asiaton viesti
Risteilyohjukset veivät ole riippuvaisia GPS paikannuksesta, vaan seuraavat maastossa tuntemaansa ennalta ohjelmopitua reittiä. Tämä on aika vanha tieto.
Ilmoita asiaton viesti
Totta, voivat käyttää neljää (4) eri ohjausjärjestelmää.
https://science.howstuffworks.com/ied.htm
IGS – Inertiaohjausjärjestelmä
Tercom – Maaston muotojen sovitus
GPS – Global Positioning System
DSMAC – Digital Scene Matching Area Correlation
Ilmoita asiaton viesti
Tämä video toki rauhoittaa hieman, mutta
VIDEO
https://www.youtube.com/watch?v=tCO9paURwGo
Pidän edelleen alla olevaa kirjoitusta tarpeellisena ja todellisena faktana kansan tietoisuuteen ja käsitykseen tyttöhallituksestamme ja poliitikoista (Eduskunta) yleensä.
Ukraina taistelee yksin demokratian ja sananvapauden puolesta
https://ls24.fi/artikkelit/ukraina-taistelee-yksin-demokratian-ja-sananvapauden-puolesta
Ilmoita asiaton viesti
Marin on nyt vaihteeksi aseteollisuuden mannekiinina. 😉
Ukraina taistelee…
Ilman lyhyenkantaman ohjuksia Ukraina olisi jo lirissä.
Ilmoita asiaton viesti
Suomen kansanedustajat ovat valitsijoitaan hölmömpiä, tai pelkkiä turhia ja helvetin kalliita kumileimaisia
Äänestäjät kyllä tietävät, mennäkkö Natoon, vai ei. Kansanedustajat eivät taas osaa sanoa juu, tai jaa.Oliskohan meillä systeemissä jotain poskellaan ?
Ilmoita asiaton viesti
EXTRAUUTISET
https://www.extrauutiset.com/
Finland: the little country that found balance between Russia and the West
https://www.msn.com/en-ph/news/other/finland-the-little-country-that-found-balance-between-russia-and-the-west/ss-AAUViYJ
Not just Ukraine
“The entry of Finland to NATO will have severe military and political repercussions,” declared Maria Zakharova, director of information of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation
https://www.tumgir.com/tag/Tarja%20Halonen
NATO-JÄSENYYDEN HAKEMINEN JA SEN VAIKUTUKSET (PIA KAUMA)
”Me suomalaiset olemme vuosien ajan ylläpitäneet optimistista kuvitelmaa, että kun rakennamme hyvät kauppasuhteet Venäjään, se pitää rauhan maassa ja sodan loitolla. Keskinäisriippuvuus on se liima, joka pitää meidät yhdessä.
Katin kontit.
Kaksi viikkoa ja kolme vuorokautta sitten tämä illuusio haihtui Ukrainan sodan myötä savuna ilmaan. Venäjään ei voi luottaa. Se on arvaamaton ja aggressiivinen.”
Nato-jäsenyys lisäisi Suomen turvallisuutta
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/pia-kauma/nato-jasenyys-lisaisi-suomen-turvallisuutta/
Ilmoita asiaton viesti