Nyt puhuu Sari Essayh
Kristillisen puolueen ohjelmasta ei ole julkisuuteen tihkunut paljon tietoa, nyt tulee sitten tämä.
Sari Essayh listasi välttämättömät uudistukset: ”On käännettävä Suomi-laivan suunta”
Sari puhuu maltillisella tavalla, popularisoimatta sanomisiaan tavalla joka on tyypillistä oppositiopuolueille ja kaikille puolueille ennen vaaleja.
Kristillinen kiihkoilukin näyttää puuttuvan, mikä oli tyypillistä hänen edeltäjilleen.
Maahanmuuttoon liittyviä ongelmia tai mahdollisuuksia ei tuoda lainkaan esiin, mikä lienee viisasta kun hallitusneuvotteluissa vastapuolena on “mamukriittinen” ja maahanmuuttovihamielinen Riikka Purra. Sarihan on itsekin puoleksi mamu ja jos hallitushaaveista tulee totta, hänen pitää tulla neljä vuotta toimeen mamuvihamielisen Riikka Purran ja hänen verenhimoisella tavalla “maahanmuuttokriittisen” poppoonsa kanssa samassa ministeriössä. Toki yhteistyötä on varmasti harjoiteltu jo oppositiossa, varmuuden vuoksi.
Kuka lieneekään kristillisten tässä linkissä esitettyjen linjausten takana, hän on tehnyt hyvää työtä.
Sari Essayhin kristillinen puolue näyttääkin nyt paljon paremmalta ja kypsemmältä kuin mitä se oli Päivi Räsäsen johtamana, puhumattakaan sitä edeltäneistä ajoista.
Toivonkin Suomen Kristillisdemokraateille ja Sarille parasta menestystä tulevassa hallituksessa.
Tuli katsottua, kun Face ehti jo tarjoilla.
Mieleen tuli samalla se, mitä ei näissä kerrota, ts yleisesti ajatellen riski, jatkot ja seuraukset.
Kyse on sama kuin suureen väestömäärään siirtymisessä. Ei ole oikeastaan siirrytty, kuten mitä E on tällä kertaa boostaamassa.
Työllä on jälkensä,… ja tästä tulisi ajatella arvioivasti siinä kun aikaansaannoksista yleensä.
Oletuställaiset… ja toistajaistyyliin… ei voisi Vapulla paremmin enää tulevaa puhaltaa.
Ilmoita asiaton viesti
Sari Essayh ei suotta ole saanut pidetyn kansanedustajan mainetta.
Hän tulee olemaan, toivottavasti syntyvän, hallituksen tasapainottava, sovitteleva voima. Ihmisenä ehkä kypsin kaikista syntymässä olevan hallituksen puoluejohtajista, häneen katsovat kaikki ylöspäin.
Ilmoita asiaton viesti
Asiapoliitikkoja kuten Essayah kaivattaisiin eduskuntaan paljon lisää, mutta valitettavasti taas kun katsoi valittujen listaa niin kyllä siellä oli aivan liikaa sellaisia miltä turha odottaa edes yhtä (ainakaan järkevää) aloitetta koko hallituskaudella.
Toki hyvä että edustajia tulee politiikan ulkopuoleltakin ja esim Limnéllin valinnasta olen iloinen, mutta sitten on vähän erilaisillakin meriiteillä eduskuntaan tultu.
Ilmoita asiaton viesti
…Ei vaan pystynyt täyttämään puolueensa tavoitetta: tuplata edustajien määrä kymmeneen?
– Vaikka Sari on ok, niin puolue on, pysyy ja hiipuu marginaalissa, maallistuneessa, tolkun ihmisten tieto-ja järkiyhteiskunnassamme.
( ”Kansallisesta herätyksestä” ei ole toivoakaan, edes Räsäsen ja Soinin johdolla.)
Ilmoita asiaton viesti
”pysyy ja hiipuu marginaalissa, maallistuneessa, tolkun ihmisten tieto-ja järkiyhteiskunnassamme.”
Tai sitten asia on päinvastoin. Vaikka uskonnoissa ei mitään tolkkua olekaan, niin Sari edustaa politiikassa tolkkua, mikä ei ole niin kovin tavallista muiden puolueiden osalta, ei oikealla sen kummemmin kuin vasemmallakaan.
Toki keskustapuolue ja RKP ovat tolkun puolueita nekin.
Joskin keskusta vähän poikkesi tolkun linjasta sen maakunta-soten osalta, mutta kun se oli niin niiden maakunta- porukoiden mieleen, joita keskusta edustaa.
Ilmoita asiaton viesti
Essayah oli myös tenteissä skarpein, toivottavasti saa painavan salkun sillä osaamista on.
Ilmoita asiaton viesti
Lähinnä uskonnollisten marginaalinen takiaspuolue KD on kulkenut pitkän matkan ”porno-Ronkaisen”, Esko Almgrenin, sekä myöhemmin Päivi Räsäsen ajoista asti…
– Räsäsellä oli vielä aikoinaan ”kynnyskysymyksinä” uskonnon opetuksen heikentämisen ja tasa-arvoisen avioliittolain estäminen, jotka kumpikin menivät v-tuiksi.
Sarin johdolla kristilliset ilmoittivat Orpolle, että ”tahdomme”-jo ennen kuin Orpo oli ehtinyt edes ”kysymyslistaansa” antaa-ja esittää.
Ilmoita asiaton viesti
Essayah ei paljoa uskonasioilla ja arvoillaan retostele ja hyvä niin, minusta erittäin asiallinen poliitikko mitä sietää kehua linjastaan. Harvinaiseksi käynyt nykypäivänä, sekä suuri ero tuohon mainitsemaasi porukkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Olihan siellä tämä Toimikin, joka sittemmin siirtyi persuihin toivottelemaan naisille hyvää yötä omanlaisellaan tavalla.
Että tällaisia ”yksinäismoralisteja”.
Ilmoita asiaton viesti
Hyvä politiikko. Väärässä, omituisessa puolueessa.
Ilmoita asiaton viesti
…Kerrankos sitä tosihetero-ja hengemiellekin lihanhimon saatanan perkele yllättää…?! – Aatteleppa omalle kohalle, sanoisi Jope Ruonansuu.
Muistan kuinka hän aikoinaan kristillisten puheenjohtajana kädet ristissä julisti, arvosteli ja filosofoi kirkkoa ja herännäisliikkeitä passiivisuudesta.
– Kirkot ovat kohta kuolleita laitoksia. Ne romahtavat, jos ne eivät nopeasti aktivoidu.
Ei ihme että toinen hengenmies Soini totesi loikkarilöydöksestään, että siinä mies, jolla on arvot kohdallaan.
Uskontokartalla Sari on Kankaanniemen helluntailainen uskonveli.
– Ihmettelenkin kuinka noissa uskonnollisissa porukoissakin voi puhelinkalenteriinsa saada numeroita, joihin ”puutteen ja tarpeen” yllättäessä voi soitella ja textailla…?
Kun enää 16% uskoo jumalaan, voinemme todeta, että Kankaanniemi oli jo tuolloin oikeassa siitä, mitä tuleman pitää, eri katsomusten kamppaiusssa…?
– Mikä tietysti näin jumalaan uskomattomien uskonnottomien enemmistön edustajalle hyvin sopiikin.
Ilmoita asiaton viesti
KD:n yksi ongelma on Kokoomus, jos verrataan Saksan kristillisdemokraatteihin. Siksi hellarievankelista Essayah on pienpuoluejohtaja, vaikka varsin tarkkaan on poliitikkona puhunut vain maallisista asioista. Siis minun mielestäni Essayah on henkilönä pääministeriainesta, niin että sopii monenkin ministeriön johtoon.
Ilmoita asiaton viesti
”Siis minun mielestäni Essayah on henkilönä pääministeriainesta, niin että sopii monenkin ministeriön johtoon.”
Selvä juttu, tehdäänkin siitä pääministeri ja pannaan Orpo syrjään ja kokoomus apupuolueeksi.
Vaikka Sarikin hihhuloi oppositossa vähän oudisti, niin pitää antaa anteeksi. Kun on oppositiossa persujen ja kokkareiden kanssa, ei ole muuta mahdollisuutta tulla näkyväksi kuin hihhuloida muiden mukana.
Caalikamppanja oli kristillisillä kyllä ihan sopiva ja minulle sopivat ne teemat mitä kristilliset ovat esittäneet. Kaikkein silmiinpistävintä niissä teemoissa on ollut varmaankin se ettei niissä maahanmuuttoteemoihin ole koskettu tikullakaan.
Tämä on varmaan osoitus siitä että varmaan ne kannat maahanmuuttoteemoihin voivat olla sellaiset jotka karkoittaisivat äänestäjiä, eli ne eivät olisi ainakaan rasistisia, siis samantapaisia kantoja kuin minulla. ……. mutta nähtäväksi jää.
Ilmoita asiaton viesti