Talouspoliittinen kvanttitietokone toimii
Moni pähkäillyt vastakaisia ratkaisuja ja talouskeskustelua. Selitys on melko helppo. Suomi on siirtynyt kvanttimekaaniseen talous laskentaan.
Klassinen tietokone laskee kyllä ei vaihtoehdoilla. Kvanttikone kykenee laskemaan kylla, ei, molemmat. Vasta aaltofunktion romahdus kertoo arvon kuten Schrödingerin kissan elossa olon.
Valtion velkaan sovelletaan samaa matematiikkaa. Vasta eräpäivänä selviää maksetaanko se vai ei. Siihen asti kvanttimaailman hämärä todennäköisyys pilvi ympäröi ratkaisua.
Tämän seurauksena kummallakin mahdollisella lopputuloksella voidaan perustella ratkaisuja. Näin onkin tehty.
- Jaetaanko pankkiireille rahaa. Kyllä. Velkoja ei makseta, rahaa on rajattomasti. Eu elvytyspaketti on hyvä juttu.
- Maksetaanko työttömille ruokarahaa. Ei. Velkojen maksaminen on raskasta muutenkin. Täydellä mahalla se on mahdotonta. Valtion velat joudutaan maksamaan korkoineen jälkipolvien veroilla.
Tämä vain selventämään päätöksenteon logiikkaa jonka taustalla on vankka tiede.
Lisälukemista:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Aaltofunktion_romahdus
https://fi.wikipedia.org/wiki/Schr%C3%B6dingerin_kissa
– – ”Suljetussa laatikossa on kissa. Laatikkoon on kytketty laitteisto, joka koostuu radioaktiivisesta ytimestä ja myrkkykaasuastiasta. Koe on järjestetty niin, että 50 prosentin todennäköisyydellä ydin hajoaa tunnin sisällä. Jos ydin hajoaa, se lähettää hiukkasen, joka käynnistää laitteiston avaten myrkkyastian, mistä syystä kissa kuolee.” – –
—
…siis jos ei kuole sitä ennen hapenpuutteeseen.. 😉
Ilmoita asiaton viesti