Henkilötunnuksen uudistushanke käyntiin
Mukava havaita, ettei Sote ja Covid-19 ole pysäyttänyt hallituksen pienempiä kehityshankkeita. Tällä hallituksella näyttäisi olevan harvinainen kyky viedä ohjelmaansa eteenpäin. Pisteet siitä. Tai sitten on vain harvinaisen kyvytön oppositio, joka haaskaa paukut kaiken maailman maskigate ja Haavisto-case häröilyyn.
Itse olen perustellut moneen kertaan henkilötunnuksen uudistamisen tarvetta ja syyt on kerrattu Valtiovarainministeriön tiedotteessakin, joten ei siitä sen enempää. Nyt vaan odotellaan uskovaisten, homofoobisten, muistisairaiden ym hyökyaaltoa kertomaan miksi paras mahdollinen henkilötunnus keksittiin 60-luvulla työeläkejärjestelmän suunnittelijoiden toimesta.
https://vm.fi/-/henkilotunnuksen-uudistamisen-hanke-kaynnistyy-
Niin siis mikä vika nykyisessä on? Mulla ainakin, ja lapsilla, tutuilla ja muilla sukulaisilla toimii hyvin.
Kenellä se ei toimi?
Ilmoita asiaton viesti
Itse olen pärjännyt vallan mainiosti omalla henkilötunnuksellani.
Töissä tai vapaa-aikanani en toistaiseksi ole kohdannut ainoatakaan kansalaista, joka olisi tuonut esille henkilötunnukseensa liittyneitä ongelmia.
Ilmoita asiaton viesti
Vaikka aiheena olisi Närpiön tomaatit tämä hallitus ottaakin asiantuntijaksi aina Setan ja jonkun Pakolaisavun jonka mukaan mustia tomaatteja rasisteerataan err henkkari sortaa
Ilmoita asiaton viesti
Jos olet nykyiseen tyytyväinen, sinua varmaan lohduttaa tieto ettei henkilötunnustasi olla ilmeisesti muuttamassa millään tavalla.
Ilmoita asiaton viesti
Nykyiseen henkilötunnukseensa puolestaan tyytymätön saa sitten ilmeisesti uudistuksen myötä uuden henkilötunnuksen ?
Ilmoita asiaton viesti
Ei, mistä niin päättelit?
Ilmoita asiaton viesti
Ymmärsin väärin viittauksesi
yksilön tyytyväisyyteen
henkilötunnukseensa.
Ilmoita asiaton viesti
Sellaista sattuu. Pointtini ei kuitenkaan liittynyt varsinaisesti sinun tai muidenkaan tyytyväisyyteen, vaan tarkoitukseni oli saada lukijat oivaltamaan ettei tuo ole mitenkään relevantti argumentti. Jo syntyneiden tunnukset ovat mitä ovat ja syntymättömien näkemystä meidän ei tarvitse miettiä.
On tiedossa, että 60 vuotta sitten on kompasteltu tietohallintonäkökulmasta, tunnusta luodessa. Nyt työryhmä katsoo, että sadan vuoden siirtymäajalla asia olisi korjattavissa. Hitaasti kääntyy iso laiva.
Ilmoita asiaton viesti
Ymmärsin kuitenkin, että henkilötunnuksen alkuosa pysyy edelleen logiikaltaan samana eli ilmoittaa henkilön syntymäajan.
Lisäämällä alkuosan ja loppuosan väliin välimerkkejä turvataan hetujen riittävyys vuodesta 2023 alkaen.
Hetun loppuosa muuttuu sukupuolineutraaliksi. Tavoite tälle uudistukselle on vuosi 2027.
Valtiovarainministeriön alkuperäinen laaja hanke hetu-uudistuksesta lienee tietohallinnon harmiksi siirretty jonnekin hamaan tulevaisuuteen.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä ymmärsit että uusi tunniste sisältäisi mitää kovakoodattua dataa?
Sittenhän uudistus jää ihan puolitiehen. Ei meidän kannattaisi muuttaa yhtään mitään, vain sukupuolen poistamiseksi tunnisteesta. Sehän onnistuu kun vain aletaan jakamaan järjestysnumerot kronologisesti, jos nyt sitä yksinään pidetään tärkeänä.
Ilmoita asiaton viesti
” Valmisteltu rajatumpaa muutosta, joka perustuu henkilötunnuksen nykyiseen muotoon” toteaa blogistin mainitsema linkki ja aihetta käsittelevät myös useat muut valtiovarainministeriön tiedotteet.
Kovin hitaasti kääntyy iso laiva.
Ilmoita asiaton viesti
Jos blogisti/kommentoija ei vaivaudu laittamaan viitettään linkkinä, en minä vaivaudu sitä hakemalla hakemaan. Ei kai nykyinen muoto välttämättä tarkoita että tunnus perustuu syntymäaikaan? Kuusi merkkiä + välimerkki + kolme merkkiö + tarkistusnumero on nykymuoto. Onko ensimmäiset kuusi päiväys vai satunnaisnumero ja onko kolme välimerkin jälkeistä järjestysnumero vai jotain muuta ei liittyne muotokysymykseen.
Ilmoita asiaton viesti
Alkuosa, joka kertoo syntymäajan, säilyy samana : päivä-kuukausi-vuosi.
Loppuosa on neljän merkin juokseva numerointi, josta ei selviä sukupuoli.
Välimerkistä/välimerkeistä ei ole vielä päätetty.
Tästä kokonaisuudesta informoitiin laajalti mediassa siinä vaiheessa syksyä kun hetun laajasta uudistusohjelmasta luovuttiin, muistaakseni lokakuun alussa 2020.
P.S. Valtiovarainministeriön käyttämään ”muoto”-termiin en ota kantaa kiukuttelustasi huolimatta.
Ilmoita asiaton viesti
En tuollaista huomannut, työryhmän loppuraportin kursorisella lukemisella. Asia varmasti on niin kuin sanot, mutta herättää ihmetystä. Tuollainen tunnistehan on toimivuudeltaan heikennys, kun rakenteesta ei pysty tarkistamaan onko tunniste virheetön. Esimerkiksi järjestelmien mahdollisuus tunnistaa näppäilyvirhe tunnisteesta poistuisi tuolla muutoksella. Poistetaan se yksi hyvä piirre nykytunnisteesta, mutta ei puututa sen periaatteelliseen ongelmaan. Tuohan vie ojasta allikkoon.
Ilmoita asiaton viesti
Samaa mieltä.
P.S Kun lukee blogin niin vaikuttaa siltä, että blogisti Börje Uimonen on tarttunut kynään lukematta lainkaan valtiovarainministeriön tiedotetta/tiedotteita ja mediassa saatavilla olevaa/ollutta informaatiota ”valmistellusta rajatummasta muutoksesta” henkilötunnukseen.
Ilmoita asiaton viesti
Meillä täällä Ruotsissa on tuplasti enemmän asukkaita kuin Suomessa, täällä on käytössä päivittäin 999(numero on neutraali) sotu mahdollisuutta ja numerot eivät ole loppuneet kesken..
Jos mulla alkaa huomenna tuntumaan että mie olen sittenkin Terhi niin voin käydä muuttamassa sukupuoleni ”paperilla” naiseksi.
Ruotsalaiset ymmärtävät olla väittämättä sukupuolen kehityshäiriötä sukupuoleksi niinpä sukupuolia ei ole kuin kaksi joka on kalla fakta.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä ruotsalaisten tunnuksen juoksevassa numerossa on ymmärtääkseni edelleen sama logiikka kuin Suomessakin. Parittomat miehille, parilliset naisille.
Mutta ruotsalaiset tekivät jo muutama kymmenen vuotta sitten muutoksen, jossa luopuivat juoksevassa numerossa olevasta läänitiedosta. Mahtoikohan siellä olla kova kalabaliikki siitä, että tunnuksesta ei enää pysty päättelemään, onko joku syntyjään lappalainen vai tukholmalainen?
Suomessakin oli ennen autojen rekisteritunnuksessa läänitieto. Näki heti, jos savolainen tuli Helsinkiin aiheuttamaan hämmennystä kääntymällä eri suuntaan kuin vilkutti… ’Suattaapihan olla, että kiännyn vasempaan – tae sitten en’
Ilmoita asiaton viesti
Se numero on neutraali.
Olen yötöissä ja justiin kebabilla urospuoleisen työkaverin kanssa ja hän sanoi että hänen sotun viimeinen numero on pariton ja mulla se on parillinen, ja olen itse myös uros.
Jåå ja ennen uudistusta numerosta selvisi oletko ulkomailla syntynyt, Tukholmassa vaiko bonde Tukholman läänistä
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos tarkennuksesta.
Wikipediassa on sitten vanhentunutta tietoa:
’De tre första siffrorna efter skiljetecknet är personnumrets födelsenummer, som består av ett löpnummer där tredje siffran anger personens kön – jämn siffra för kvinnor och udda för män.’
Ilmeisesti Ruotsissa ei ole mitään ongelmaa, että henkilötunnuksesta ei voi päätellä, onko henkilö mies, nainen tai edes muunsukupuolinen…
Ilmoita asiaton viesti
Jåå, ei oo tolla jämn siffralla ja uddalla enää merkitystä numerosarjassa ja numeroita on tosiaan 99kpl enemmän päivää kohti tarjolla.
Ne on täällä aika sensitiiviä ton sukupuolen kanssa ja haluavat olla neutraaleja. Esim: Ku mie kävin lääkärissä niin multa kysyttiin että onko mulla penis? Piti vähän aikaa miettiä että mitä multa just kysyttiin ennekuin sain vastattua että: Helt säker jag har en penis! 🤭😂😂
Ilmoita asiaton viesti
Mielenkiintoista! Minkähän taudin kannalta peniksen olemassaolo on oleellista? Tietenkin, jos potilas valittaa aamupahointia, niin peniksen haltijoille ei kuitenkaan kannata ensimmäiseksi raskaustestiä tarjota…
Voisihan tähän tietenkin tarjota jutunkin. Jo edesmennyt naishenkilö kertoi, että oli aikanaan mennyt käymään lääkärillä ja valittanut kurkkukipua. Lääkäri oli pyytänyt ottamaan housut pois. Oli todennut, että ei kai sitä kurkkua sitä kautta tutkita…
Ilmoita asiaton viesti
No tuota tuota, mä oon tämmönen paatunut häntäheikki niin käyn välillä aina sukupuolitautiklinikalla tarkastuttaan että ”piippu on puhdas”..
Kuulosti vain paremmalta kirjoittaa että ”kävin lääkärissä”.
Olin tuolloin vähän myöhässä niin en kerennyt täyttää kaavaketta missä nuo normaalisti kysytään.. Siihen kaavakkeeseen voi täyttää että on nainen jolla on penis jos siltä tuntuu.. En ollut pitkään aikaan oikealla lääkärillä niin en muista kysyntäänkö noi samat siellä..
Täällä Ruotsissa kysellään kaikkea ihmeellistä, tää tapahtu kans täällä Tukholmassa, kerran yks musta kundi tiedusteli multa ystävällisesti ja vilpittömästi suomeksi että mistä sinä olet oppinut Suomea? Hitto mun piti miettiä että kuulinko mie oikein mitä toi n**keri just kysy multa.. 🤣🤣
Ilmoita asiaton viesti
Sattuuhan sitä. Vuosia sitten oltiin viikonloppua Haikon kartanossa. Emäntä kertoi, että saunassa oli yönmusta nuori nainen. Ajatteli aloittaa kohteliaasti smalltalkin englanniksi. Totesi, että hieman leuka loksahti, kun nainen vastasi tyylipuhtaalla Tampereen murteella…
Ilmoita asiaton viesti
Kyllähän noita sattuu. Mie pelasin kerran Nairobissa hotellin casinolla blackjackia ja join kaljaa ja niin teki mun vieressä joku musta kille kans, heitin sen kaverin kanssa hyvää läppää ja se vaihto sitten yhtäkkiä englannin suomeksi ku se tajus että mie oon suomalainen.. En todellakaan olettanut löytäväni Keniasta suomea puhuvaa n**keriä.. 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Minua uudessa hetussa kiinnostaa, että onko se kuinka helposti kaivettavissa omasta päästään vai tarvitaanko esim. kännykkään jokin ohjelma, jolla hetu voidaan lähettää toiseen laitteistoon.
Ilmoita asiaton viesti
Mainittakoon nyt tässä, että koko uudistus saatettiin alulle Sipilän hallituksen toimesta.
Ilmoita asiaton viesti