Suomesta vedyn ja ammoniakin suurvalta
Tänään näkyi mielenkiintoisia uutisointeja, joita yhdistämällä Suomen teollisuuden tulevaisuus taitaa pohjautua vihreään vetyyn ja ammoniakkiin. Fingrig, joka vastaa sähkön kantaverkosta, kertoi tiedusteluista vihreän vedyn valmistukseen sähkön avulla. Käytännössä tiedusteluja on nyt jo sen verran paljon, että teollisuuden sähkönkulutus Suomessa tuplaantuisi. Suunniteltuihin hankkeisiin tarvittaisiin 5000 MW lisätehoa. Se on suunnilleen puolet nykyisestä koko maan sähkönkulutuksesta. Lisäsähkö pitäisi tietysti tuottaa ilman CO2 päästöjä tuuli-, aurinko- ja ydinvoimalla.
Tuollainen määrä lisäkapasiteettia vaatii vähintään vuosikymmenen toteutuakseen, mutta on aivan mahdollista ja jopa todennäköistä.
Toinen uutinen kertoi Basfin lopettavan osan ammoniakin tuotannostaan Saksassa. Ammoniakin tuotanto tarvitsee vetyä jota on aiemmin tehty maakaasusta. Ammoniakin kysyntä ei sitävastoin ole mihinkään katoamassa. Se on tavallaan maailman tärkein kemikaali, koska sitä käytetään typpilannoitteiden valmistamiseen. Ilman typpilannoitteita maailmassa olisi nopeasti nälänhätä kun pelloista riittäisi ravintoa alle puolelle maailman väestöstä.
Tulevaisuudessa ne joilla on sähköä ja vettä tekevät vetyä. Ne joilla on vetyä tekevät ammoniakkia ja lannoitteita maailman ruokkimiseen. Ehkä myös vihreää terästä, mutta se nyt ei ole ihmiskunnalle niin kriittinen asia kuin ruoka.
Onko Suomessa riittävästi vettä suurvallaksi tämmöisessä? Ja kannattaako meidän käyttää vesivarojamme näin (Ruotsin kahdessa suurimmassa järvessä on enemmän vettä kuin Suomen kaikissa)? Tässä vielä sekä ympäristölupa-asioita ettäpolittiseen tahtoon liittyviäasioita. Ja ne liittyvät kaikki veteen.
Ilmoita asiaton viesti
Ehdottomasti vesi riittää. Testeissä on onnistuttu käyttämään myös merivettä. Veden käyttömäärä ei aiheuta haasteita edes lupien puitteissa.
Ilmoita asiaton viesti
Itämeri ei riitä pitkälle suurvaltatasolla. Matala kun on.
Ilmoita asiaton viesti
Tonniin vetyä tarvitaan vain kymmenen tonnia vettä. Esimerkiksi Nesteen jalostamo Porvoossa havittelee alkuun 120 MW eletrolyyseriä. Tuotanto olisi kaksi tonnia tunnissa joka vaatii vettä parikymmentä kuutiota. Happea syntyy samalla 18 tonnin tuntivauhdilla.
Neste on tällä hetkellä Suomen suurin vedyn valmistaja ja käyttäjä. Lopulta tarvittaisiin vielä kaksi samanlaista elektrolyyseriä lisää, joilla valmistaisi kaiken jalostamoon tarvitseman vedyn. Koko jalostamon vedenkulutus vedyn valmistuksessa olisi siis 60 kuutiota tunnissa. Ei kovin paha määrä. Jos vertaa vaikka Vantaanjoen keskivirtaamaan, niin tuo määrä vettä virtaa ohi noin neljän sekunnin aikana. Tunnissa Vantaanjoessa virtaa jo 57600 kuutiota vettä (16m3/s). Jos Suomessa olisi siis 5000 MW elektrolyysereitä, niin veden tarve olisi 833 kuutiota tunnissa. Vantaanjoen keskivirtaamasta tarvittaisiin 1,5% koko Suomen tulevaan vedyntuotantoon. Veden kulutus ei siis päätä huimaa, eikä estä mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Tonniin vetyä tarvitaan sähköä n. 55 MWh. That’s the problem.
EU tavoite ”vihreälle vedylle” on, että siihen ei käytetä ydinvoimaa.
Tarkoittaa sitä, että ainoa varteenotettava tuotantolähde on Offshore tuulivoima, jolla LCOE on n 70 €/MWh. Eli se vetytonnin sähkökulu on luokkaa 75 * 55 = 4125 €/t.
Vetyä on ammoniakissa n. 17,6 p-%, joten sen vihreän vedyn sähkökustannus on n. 728 €/NH3t.
Tämä ei sisällä varsinaisen ammoniakkiprosessin sähkön kulutusta. Lisäksi tulevat investointi, käyttö ja kunnossapitokulut.
Koska viimeisen tiedon mukaan ydinvoima ei sisälly vihreän vedyn valmistukseen, nousevat vetylaitoksen investointikustannukset tuplaksi (tuulivoimalla optimistinen 50 % käyttöaste) + vedyn varastointi. Laskin kerran Inkoon terästehtaan vaatiman kalliovaraston (200 bar) tilavuudeksi n 20000 m3/päivä. Jos varaudutaan 5 vrk tuulettomaan jaksoon, puhutaan 100000 m3 varastosta. Ei pieni. Eikä halpa sekään.
Ammoniakin maailmanmarkkinahinta (Haber-Bosch menetelmä joka kuluttaa paljon sähköä) on n. 1550 €/t.
Voisitko vääntää minulle Rautalangasta, miten Suomesta tulee vedyn suurvalta. Valtio ei voi ottaa enempää velkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Ihmettelen vain kuinka Vihreä voi kannattaa keinolannoitteita?
Ilmoita asiaton viesti
En toivo nälänhätää joka tappaa puolet ihmiskunnasta.
Ilmoita asiaton viesti
Suomen vihreiden oppi-isä profeetta Pentti Linkola oli täysin eri mieltä.
Ilmoita asiaton viesti
Nykyinen oppi-isä on Trofim Lysenko.
Ilmoita asiaton viesti
Toivotaan, että kaikki menee hyvin. Jos saan vähän leikkiä epäilevää tuomasta, niin Suomihan ei ole tällä hetkellä sähkön suhteen omavarainenkaan. No sitten kun laitetaan tuuliturbiineja jokaan paikkaan, niin varmasti sitä sähköä riittää vedylle ja ammoniakille. Vaan kun Suomi ei ole niinkään tuulinen kuin Tanska tai Skotlanti, niin onko siinä vaarana, että tulee hukkainvestoinnit, kun kilpailijat alkavat tuottaa halvempaa vetyä?
Mitä epäjatkuvampaa se tuuli on, sitä huonompi investointi, näin ajattelen.
Ilmoita asiaton viesti
Ensi vuonna Suomi on jo selkeästi omavarainen (jos OL3 pysyy tuotannossa). Sitten vaan uutta putkeen 500-1000 MW vuosivauhtia, niin äkkiäkös meillä on yllin kyllin sähköä vedyn valmistukseenkin. Ei ne elektrolyysilaitoksetkaan yhtäkkiä nouse.
Ilmoita asiaton viesti
Ollaanko myös silloin omavaraisia jos ei tuule, siis jo ensi vuonna?
Tiedätkö että Greta on teille tuulivoimalobbareille hyvin hyvin vihainen.
Ilmoita asiaton viesti
Kuulostaa hyvältä, vaikka lähdetäänkin takamatkalta.
Here are 9 Top Green Hydrogen Companies you should know about:
1. Linde Plc.
2. Air Product and Chemical Inc.
3. Ballard Power Systems Inc.
4. Bloom Energy Corporation
5. Plug Power Inc.
6. Fusion Fuel Green Plc.
7. FuelCell Energy, Inc.
8. Indian Oil Corporation
9. Air Liquide
Wrapping Up
Ilmoita asiaton viesti
Miksi niitä pitää tukea verovaroin?
Ei taida olla muutoin kannattavaa?
Ilmoita asiaton viesti
Katsoin noista kaksi, Air Product and Chemical Inc. ja Indian oil.
Molemmat ovat samalla onikansallisia yrityksiä jotka toimivat lukuisissa maissa.
Uskoisin että muut ovat samanlaisia.
Molemmat ovat kemian alan yrityksiä jotka tuottavat myös vetyä
Indian Oil on enemmänkin öljy-yhtiö.
Tuo toinen on tuottanut vetyä jo 80 vuotta. Mihin tarkoituksiin, en tiedä.
Ilmoita asiaton viesti
Linde on 172 mrd. arvoinen saksalainen pörssiyhtiö. Toimi Suomessa aiemmin Aga-nimellä. Nykyisin täälläkin Linde.
Ilmoita asiaton viesti
Suomen höveli tuulivoima- ja tukipolitiikka pikavoittojen toivossa näitä yrityksiä tänne houkuttelee.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä on tyypillistä hypetystä, jossa unohtuu perusasiat. Vetyhän täytyy tehdä sähköllä ja kuten todettu, niin Suomi ei ole edes sähkön suhteen omavarainen. Poliitikot asialla lupaillen kaiken maailman tukia.
Ilmoita asiaton viesti
Vihreä sähkö ja vety on ihan normaalien investointitukien piirissä.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi niitä pitää tukea verovaroin?
Ei taida olla muutoin kannattavaa?
Ilmoita asiaton viesti
Normaali tarkoittaa tässä, että kokonaan uutta toimintaa voidaan tukea, koska kyse on myös tuotekehityksestä. Hyvä esimerkki on vaikka P2X Solutionsin saama 26 miljoonan tuki noin 70 miljoonaa maksavaan vedyntuotantolaitokseen Harjavallassa. Kun yritys tekee seuraavaa laitosta uuteen paikkaan kopioimalla edellistä, niin tukea on turha enää kysellä.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi?
Vedyn tuiotanto ei suinkaan ole mitään uutta tekniikkaa.
Sitä on tuotettu teollisesti jo ”ikuisesti”.
Teollisuuden ja liike-elämän tulee roimia ”omillaan”.
Vain todellista uutta voidaan tukea, eikä sitäkään vain siksi että olisi uutta.
Ilmoita asiaton viesti
Käytännössä maailmassa ei vielä olla tehty vihreää vety elektrolyysillä vedestä teollisessa mittakaavassa. Prosessi on täysin erilainen kun vety irroitetaan maakaasusta, joko metaanista tai propaanista.
Ilmoita asiaton viesti
Vetyä valmistetaan tulee vähän siellä sun täällä missä elektrolyysiä käytetään.
Elektrolyysi on ikivanha prosessi.
Prosessi on yksinkertaisuuden huippu:
Laitetaan happokylpyyn anodit ja katodit joihin johdetaan tasavirta.
Tuloksena anodista siirtyy metallia katodiin ja sivutuotteena vetykaasua.
”Veden elektrolyysi on tunnettu keinona tuottaa vetyä jo yli vuosisadan ajan. Taloudellisesti kannattavan elektrolyysilaitoksen perustaminen edellyttää kuitenkin tarpeeksi edullisen sähkön saatavuutta, joten erityisesti suuret vesivoimavarat ovat houkutelleet lähelleen elektrolyysipohjaista vedynvalmistusta esimerkiksi Kanadassa ja Norjassa. Ensimmäisen suuren elektrolyysilaitoksen perusti Norsk Hydro vuonna 1927. Tällä hetkellä noin 5 % maailman vedystä tuotetaan elektrolyysillä.[6]”
Ilmoita asiaton viesti
Maailmalla tehdään elektrolyysillä vihreää vetyä. Laitoskoot ovat vain kasvamassa. Ehkä lupaavinta, uutta PEM- teknologiaa on saatavilla suurelta saksalaiselta teollisuuskonsernilta.
https://www.lindehydrogen.com/technology/electrolysis-for-green-hydrogen.
Harjavallan P2X Solution saa 26 M€ tukea 70 M€ projektiin. Tuen osuus on valtava. Elektrolyysin toimittajana on Sunfire GmbH. Teknologia on vanhaa, mutta koeteltua alkalimenetelmää. Siis ei uutta teknologiaa.
https://www.sunfire.de/files/sunfire/images/content/Sunfire.de%20(neu)/Sunfire-Factsheet-HyLink-Alkaline.pdf.
Ym. esitteestä laskin vedyn sähkönkulutukseksi tulevan 30 bar paineessa n. 50,5 MWh/H2t. Hinta ei sisällä mahdollista paineistusta esim. 200 bar paineeseen. Tässä paineessa kulutus on n. 55 MWh/H2t.
Vedyn etu on korkea lämpöarvo 119 MJ/kg (siksi sen valmistaminen tarvitsee niin paljon sähköä). Dieselöljyn vastaava lämpöarvo on 42,7 MJ/kg. Eli kilo dieseliä voidaan korvata 42,7/119 = 0,36 kg vetyä (ajatellaan polttokennoa). Eli yhtä Diesel kiloa vastaava vedyn sähkön hinta on 0,36*55*7 = 139 c/kg eli tonnille Dieseliä 1390 €/t. Siis pelkän sähkön hinta!
Dieselin hinta Rotterdamissa on 573 $/mt. Where is the Beef?
Se 26 M€ olisi pitänyt antaa uuden teknologian kehittämiseen yliopistoille ja korkeakouluille!
Ilmoita asiaton viesti
Tämä tarvii vissiin tukiaisia ensalkuun 10 vuotta.
Ilmoita asiaton viesti
Suurvaltoja tulevat olemaan Australia,Espanja ja USA.
2030 Espanjan tuotannon lasketaan olevan 3 milj tonnia ja siitä omaan käyttöön menisi 1,3 miljoonaa tonnia.
Ilmoita asiaton viesti
En ole noin tarkaan perehtynyt, mutta jotenkin tuo tuntuu uskottavammalta kuin Suomen johtava asema vedyn tuottajana.
Ilmoita asiaton viesti
Tuo otsikko on ihan harvinaisen naurettava. Ensinnäkin Suomesta ei tule suurvaltaa tekemälläkään.
Toisekseen jo pitkään on pidetty tärkeänä että tuottaisimme korkean teknologian tuotteita kun meillä on niin hyvät palkat ja haluaisimme niiden oplevan vielä paremmat.
Käy hiukan vastavirtaan kun nyt haluammekin tuottaa raaka-aineita.
Vinkki: Kusessa on ammoniakkia, aletaan kerätä sitä. Joillakin tuntuu olevan sitä päässäkin. Vety taas, mitähän siitä voisi sanoa. Jotenkin onnistuivat tekemään sitä jo I maailmansodan aikana ja käyttämään sitä ilmalaivoissa.
Ilmoita asiaton viesti
Suurvalta-asemaan pääsee kun pystyy tuomaan markkinoille halutun tuotteen oleellisesti kilpailijoita nopeammin ja halvemmalla. Suomi oli tovin mobiiliteknologian suurvalta 1990-luvulla. Vihreän vedyn ja ammoniakin osalta Suomen halpa sähkö ja sen tuleva runsas ylituotanto mahdollistavat, että Suomi saa hyvän etulyöntiaseman. Läntinen maailma on menossa kohti vetytaloutta. Jos meidän vetyteknologiamme on pari askelta kilpailijoita edellä, niin se tarjoaa etumatkan myös vetyä hyödyntävien teknologioiden viennin suhteen.
Karinen voisi vähitellen laskea ammoniakin pois ja alkaa viimein käyttämään päätään positiivisesti. Kehittyminen vaatii myös ajattelun positiivisuutta.
Ilmoita asiaton viesti
Herran jestas miten sekaisin Börje on.
Ilmoita asiaton viesti
Mikä on Karisen koulutus. Et kai sä ihan tosissasi ryhdy Uimosen koulutuksen ja kokemusta omaavaksi ja vertaiseksi?
Ilmoita asiaton viesti
Voi hyvä luoja sentään.
Kun maailmalla mm. nuo Viinikan luettelamat suuryhtiöt tuottavat jo nyt valtavasti sekä vetyä että ammoniakkia.
Kuina joku kaikesta syrjässä oleva pieni arktinen valtio jolla ei ole omaa sähköntuotantoa edes omaan käyttöön voisi luoda sellaiset olosuhteet että maan yritykset tyhjästä polkaisisivat v edyn ja ammoniakin tuotannon suurvallaksi?
Ammoniakissa, NH3, on typpi yhdistyneenä vetyyn.
Kaiken sen ammoniakin tuotantoon jota nykyään käytetään lannoitteissa, typpihapon ja räjähdysianeiden valmistuksseen, tarvitaan typpeä.
Mitä matkapuhelinteknologiaan tulee niin kyseessä oli todellinenb uusi tuote.
Eikä Suomi siinäkään ollut mikään ”suurvalta”. Jos olisi ollut niin ei se oklisi kaatunut kymmenessä vuodessa kun muut menivät lujaa edellä.
Ilmoita asiaton viesti
Suomessa ei ole halpa sähkö, Suomi tulee vain perässä. Muualla (esim. Saksa) on homma jo ryssitty totaalisesti. Jostain syystä saksalaiset toimivat totaalisesti, ja aina on käynyt huonosti:
https://www.youtube.com/watch?v=md6lbxsF6J0
Ajatuksena tuulivoima on on ok, kunhan sille löytyy säätövoima omasta takaa. Suomessa se ainoa realistinen säätövoima on vesivoima, jonka kapasiteetti on n. 3000 MW. Eli ei sen enempää tuulivoimaa verkkoon.
Läntinen maailma on menossa vetytalouteen pelkästään politiikkojen puheissa. Kun reaalimaailma iskee vasten kasvoja esim. kasvavan inflaation muodossa, valta vaihtuu ja puheet muuttuvat. Euroopassa ensin UK ja sitten Saksa, jne. Ranskalla lienee pullat parhaiten uunissa, koska heillä on niin paljon ydinvoimaa.
Ilmoita asiaton viesti
Fingrid oikein tavattuna.
Pelkkä ammoniakki ei ole lannoite – Yaran fosfori on tästä sen enempää horisematta.
Ilmoita asiaton viesti
Lannoituksessa lisätään maaperään pääsääntöisesti typpeä ja forforia. Ammoniakista tehdään ne typpilannoitteet.
Ilmoita asiaton viesti
Typpi on täysin toissijainen fosforiin ja muihin hiveniin verraten.
Typpi on helposti ilmakehästä noukittava alkuaine – fosfori ja muut eivät.
Paskasta ei ole pulaa.
Ilmoita asiaton viesti
Mikä ettei kunhan tuohon ei laiteta veronmaksajien rahaa eikä päästetä poliitikkoja sohlaamaan. Ilman virheitä meillä olisi nyt enemmän ydinvoimaa.
Ilmoita asiaton viesti
Matti taas puhuu pehmoisia. Fennovoiman ja OL4:n myönnetyt luvat jäi käyttämättä. Loviisa kolmosen blokkasi Keskusta. Vihreät eivät ole onnistuneet yhdenkään reaktorihakkeen torppaamisessa. Nyt suhtautuminen on vähintään ydinvoimaneutraalia. Kustannustaso ja osaamisen puute noita hankkeita estää toteutumasta.
Ilmoita asiaton viesti
Vihreät olivat ne jotka aloittivat ydinvoiman vastustuksen jo viime vuosisadalla. Ja vihreäthän lähtivät jopa hallituksesta ydinvoimaluvan takia.
On käsittämätöntä että yritetään paeta vastuuta.
Ilmoita asiaton viesti
On tajuttu, että hypoteettinen vihersiirtymä tarvitsee luotettavan sähkön tuotantomenetelmän. Vaihtoehdoksi jäi tämä Fenix.
Menneinä aikoina vihreät vastustivat ydinvoimaa myös sen takia, että vuorokautisen kulutuksen muutokset hoidettiin säätövoimalla = vesivoima. Ja se oli aivan kauheaa! Jokiluonto kärsii, mikä on myös totta.
Tänä päivänä vesivoimalla säädetään ”tyrät ryskyen” tuulivoiman heilahteluja, mutta se onkin ok.
Ilmoita asiaton viesti
Olihan siellä Matti Vanhanenkin vastustamassa viidennettä ydinvoimaa 1992. Se oli sitä Kepu vihreäksi kaupunkipuolueeksi. Sitä niittää, mitä kylvää.
Ilmoita asiaton viesti
Aamutv:ssä oli pari ihmistä kehumassa vihreän siirtymän tuomia valtavia mahdollisuuksia Suomen teollisuudelle ja suomalaisia hienoja uusia innovaatioita. Kun toimittaja pyysi mainitsemaan joitakin tällaisia, niin ”asiantuntijat” eivät osanneet nimetä mitään muuta kuin itse vihreän siirtymän! Eli ei mitään konkretiaa!
Ilmoita asiaton viesti
Tätä samaa hypetystä ”harrastettiin” jo vanhiksen hallitusten aikoihin. Silloin hokema oli että suomalaisia clean tech tuotteita ostaa koko muu maa kilpaa. Nyt sama hypetys on saanut uuden nimen ja äärivihreät toimii teollisuuden lobbareina.
Näihin on tuhlattu veroeuroja jo useampi miljardi mutta sitä kultamunaa ei vaan löydy.
Ilmoita asiaton viesti
https://yle.fi/a/3-10755596 vaikka vaan esimerkkinä.
Ilmoita asiaton viesti
Tämän ilmastovaikutus on tasan 0 ja toisaalta rikki on pakollinen aine kasveille, ilman sitä eivät pysty yhteyttämään.
Mutta hyvä että tuo työtä ja rahaa.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt en ymmärrä? Rikkipesuria tarvitaan SO2 päästöjen poistoon. Ja tämä on hyvä asia. Mahdollistaa myös halvempien, rikkipitoisten polttoaineiden käytön.
Maakaasu ja NH3 eivät sisällä rikkiä, joten eivät tarvitse ainakaan rikkipesureita. NOx voi olla eri juttu, varsinkin ammoniakkia käytettäessä.
Vetyhypetys lähtee siitä, että on rakennettu ja rakennetaan valtavasti lisää tuulivoimaa. Sijoittajina mm. eläkeyhtiöt. Tuulisähkön ylituotanto romahduttaa tuulivoiman kannattavuuden. Jokuhan voi joutua tilille.
https://www.tuulivoimalehti.fi/aiheet/tuulivoima-tarvitsee-vetya-suomen-ensimmainen-kaupallinen-vihrean-vedyn-tuotantolaitos-rakennetaan-harjavaltaan.html
Ilmoita asiaton viesti
Vastaus oli clean tech kommenttiin. Rikkipesuri on juuri sitä.
Ilmoita asiaton viesti
Savukaasujen rikinpoistolaitteita on ollut jo pitkään markkinnoilla.
Ja sinänsä on hyvä että pakokaasut puhdistetaan.
Sillä vain ei ole mitään tekemistä virhesiirtymän kanssa.
Ja kaiken lisäksi kun virhesiirtymän kautta laivatkin kulkevat joko sähköllä tai tuulella niin ne ovat jopa tarpeettomia.
Ei kuitenkaan kannata pidättää hengitystä….
Ilmoita asiaton viesti
Ojasta allikkoon?
Osoitus siitä, helposti keksitään uusi hype, minkä seurannaisvaikutuksia ei tutkita etukäteen.
”Pesuriin johdetaan sisään pakokaasua, pesurissa rikki poistuu liukenemalla veteen, minkä jälkeen savukaasu tulee ulos.”
Rikki päästetään mereen missä rikin haittavaikutukset ovat jo alkaneet näkyä. Parempi olisi päästää rikki ilmakehään hillitsemään ilmastonmutuosta.
Tämä pätee kaikkeen uuteen, myös tuulivoimaloihin. Eivät ne ihan haitattomia ole kuten ei muutkaan sähköntuotantotavat.
Suomessa suurin tuulivoimapotentiaali on merellä, mutta merituulivoiman hinta saattaa yllättää monet. ihan ilmaista se ei nimittäin ole.
Fingrid ei rakenna kantaverkkoa merelle ja tuulivoiman rakentajat joutuvat rakentamaan sähkökaapelit voimalasta rannalle. Tämä lisää (oikeutetusti) kustannuksia rakentamiselle.
Merituulivoiman kustannus on siten samaa luokkaa ydinvoiman kanssa.
Ilmoita asiaton viesti
Rikkipesuri on pelkkää viherpesua kun se oletettu ongelma vaan siirretään toiseen paikkaan. Samoin kaikki vihertouhu täällä lisää saaastuttamista toisella puolella palloa mutta se ei näitä viheriäisiä kiinnosta, pääasia että oma kilpi kiiltää.
Ilmoita asiaton viesti
Vedyn ja ”vihreän” teräksen teollista tuotantoa saavat monikansalliset yritykset kokeilla. Mutta sillä edellytyksellä, että niiden tarvitsemaa sähkön tuotantoa ei liitetä kantaverkkoon. Se on ainut järjellinen vaihtoehto.
Ilmoita asiaton viesti
Jos homma kannattaa niin äkkiäkö suuryritykset rustaavat riittävän määrän myllyjä saadakseen tarvittavan määrä sähköä.
Ilmoita asiaton viesti
Eivät taatusti rustaa omalla rahallaan vaan kärkkyvät tukiaisia valtiolta.
Ilmoita asiaton viesti
Tietenkin ne liitetään kantaverkoon. Teräksen valmistuksessa tarvittavaa vetyä voidaan puskuroida 2-4 päivän tarpeen verran, joten saadaan hyvin tarvittavaa joustoa tuuli- ja aurinkosähkön tuotantovaihteluihin.
Ilmoita asiaton viesti
Uimonen voi lähteä sitten kouluttamaan miten vetyä varastoidaan muutaman päivän tarpeeseen teollisessa mittakaavassa.
Kantaverkko on pidettävä toiminta kykyisenä kaikelle muulle. Jos Vedyn tuottaminen toimii tuulivoimalla, niin eihän se ole mikään ongelma olla itsenäisessä verkossa.
Ilmoita asiaton viesti
Börje on sen jo kertonut, kallioon louhitaan luola joka päällystetään jollain sopivalla aineella ja simbsalabim meillä on vetysäiliö.
Ilmoita asiaton viesti
Sellaista kallioluolaa jossa paineistettu vety pysyy, ei tulla koskaan tekemään. Luola täytyisi vuorata hyvänlaatuisella teräslevyllä kauttaaltaan.
On todella ikävää Börjelle että hän täällä osoittaa täydellisen tietämättömyytensä tekniikasta, kemiasta ja fysiikasta.
Ilmoita asiaton viesti
Ainakin asiaa tutkitaan.
https://www.ssab.com/en/news/2021/04/hybrit-ssab-lkab-and-vattenfall-building-unique-pilot-project-in-lule-for-largescale-hydrogen-storag.
Kalliilta näyttää.
Olen huomannut, että jos haluaa relevanttitietoa vihreän teräksen valmistuksesta, niin SSAB/Hybrit-sivut ovat ihan hyvä tietolähde. Selvästi on insinöörivetoista ja vähemmän PR-kampanjaa.
Ilmoita asiaton viesti
Suomi vetytuotannon suurvalta?
Etkö ymmärrä Suomen sijaintia?
Täältä pitäisi siis rahdata säiliölaivoilla vetyä ja ollakseen ”suurvalta” sitä pitäisi rahdata paljon.
Jos joskus tulee vety sähköntuotannon jonkinlaiseksikaan merkittäväksi niin se tapahtuu paikallisesti.
Rakennetaan sähkövoimaa, tuulimyllyjä tai mitä tahansa vedyn tuottamista varten suhteellisen suppean alueen tarvetta varten.
Jo siirtoputkien kaikkinen laitteineen tekeminen on vaikeata ja riskaabelia.
Ja kosk ajo nyt maailmalla valmistetaan, suuryhtiöiden toimesta, valtavasti vetyä eri tarkoituksiin niin kuinka pieni Suomi täällä jäätikön reunalla voi alkaa kilpaielmaan näitä yrityksiä vastaan?
Ilmoita asiaton viesti
Entä kun on viikon korkeapaine päällä?
Ilmoita asiaton viesti
Another Green Commie Pipe dream
Within 5 years US will have cold fusion and no other energy needed
Ilmoita asiaton viesti
I would bet on cold fusion instead of second term for Biden.
Ilmoita asiaton viesti
One day historians will look back how we were sliding away from constitutional republic to situation when $$ people on both sides bought politicians and unelected “expert” radical bureaucrats became true power.
Then it took an orange disrupter to shake the system expose how corrupt it was and next two extremes fighting dirty for power.
Next step shift back to new and old Republican rule 8-12 years and then Stephen Fulop Mayor of Jersey City soon Senator then White House will unite country 2036 and I’m 85 😁
All this possible because of constitution balance of power
Ilmoita asiaton viesti
… and tis is good!
https://twitter.com/i/status/1627771639118319617
Ilmoita asiaton viesti
Lauri Kiiski ja uusi slogan ”Paskasta ei ole pulaa”. Aika osuva.
No ammoniakki on yksi eniten valmistetuista kemikaaleista maailmassa, jonka tuotannosta 80% käytetään lannoitteiden valmistukseen. Suomeen tuotiin ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan 80% lannoitteiden valmistukseen käytetystä ammoniakista Venäjältä, eikä omaa valmistusta ole lainkaan. Anteeksi, että kiusaan faktoilla.
Ilmoita asiaton viesti
Oli aikaisemmin. Sitten siirryttiin Globalisaatioon ja huoltovarmuus jätettiin Putinen varaan.
https://www.munoulu.fi/artikkeli/-/id/typpi-oy-aloitti-tuotannon-oulussa-70-vuotta-sitten-typpitehtaan-rajahdyksesta-60-vuotta-ensi-vuonna.
Myös turpeesta on mahdollista valmistaa ammoniakkia. Mutta kun pitää ennallistaa.
Ilmoita asiaton viesti
Missä on näitä uutisointeja tiedusteluista Fingridiltä. Linkkiä?
Ilmoita asiaton viesti
https://tuulivoimayhdistys.fi/tuulivoima-suomessa/sunnittelussa-olevat-hankkeet
Ilmoita asiaton viesti