Korona opetti

Koronavirusepidemia alkoi keväällä 2020, vähän ennen kuin oli kulunut vuosi eduskuntavaaleista. Hallitusvallassa oli vasemmalle kallellaan oleva hallitus. Itse olin liikkuvana äänestänyt perussuomalaista.

Sitten koronakriisi iski ja eri puolueiden käytöstavat tulivat esiin. Perussuomalaisten kielenkäyttö oli kaikkein karkeinta. Lukekaapa korona-aikaisia kommenttiketjuja. Oppositio pääsi valloilleen, myös muiden oikeistopuolueiden kieli oli äärettömän kovaa. 

Kieli on itselleni todella tärkeää. Se luo hengen ja asenteen elämään. Päätin, että äänestin viimeistä kertaa perussuomalaista: sellaisen kielenkäytön ryhmään en vaan halua identifioitua.

bvalonen
Helsinki

Meitä kaikkia yhdistää, että synnymme ja kuolemme, ja siinä välissä meillä on elämä elettävänämme.
En tiedä, kukaan ei tiedä.
Uskoin pitkään, että on olemassa totuus. Mutta ennen sitä on näkökulma ja niitä ei koskaan ole vain yhtä. Eli totuus on mahdoton ja sen kanssa on elettävä. Järjen varassa, muiden elävien kanssa.

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu