Eikö koron nosto ole varallisuuden siirtoa asuntovelallisilta pankkitalletuksille

Eikö koron nosto ole varallisuuden siirtoa asuntovelallisilta pankkitalletuksille

Eli kansantalouden ongelman päällä ollessa tehdään tulonsiirto niille joihin mikään kansantalouden ongelma ei juuri mitään vaikuta. Eli rikkaille tallettajille.

Ja samalla aikaansaadaan tuloa rahalle tavalla joka ei tuota kansantaloudelle muuta kuin hätää. Ja jos kerran on vientiriippuvainen maa niin eihän se kestä miljardisatsauksia kansantaloudellisesti hyödyttömiin raidehankkeisiin eikä koron nostoihin – joilla kummallakaan ei ole mitään vaikutusta vientiin.

Jolloin kasataan entistä enemmän rahaa talletustileille joka on kansantalouden kuollutta pääomaa ja seisahtunutta sammakonkutulammikon vettä. Kurnutus vaan kuuluu – lisää rahaa.

Eikö silloin oikeampi reaktio olisi nopea määräaikainen kolmen vuoden voimakkaasti progressiivinen tulo- ja omaisuustulovero.

Joka alkaa vasta keskituloisista ja asuntovelkavähennettynä.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009434556.html

eerojuhani vaarala

Oman eettis-realistinen aatteeni enkä minkään puolueen kannattaja enkä jäsen. Jotka haluaa kannattaa eettis-realistista aatettani niin ilmoittakoon minulle. Voimmehan tehdä siitä vaikka puolueen.

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu