Kyllä viljelijöitä pitää syyllistää – jos saa rahaa sellaiseen tarkoitukseen jota ei kuitenkaan tee
Kyllä viljelijöitä pitää syyllistää – jos saa rahaa ilmastonmuutoksen torjuntaan ja monimuotoisuuden tukemiseen sekä maan kasvukunnon parantamiseen eikä tee niin
Sellaiset tuet pitää periä takaisin.
HS:
KIERRÄTYSLANNOITEYHTIÖ Soilfoodin toimitusjohtaja Jokinen on sitä mieltä, että pinta-alaperusteisesta tukijärjestelmästä pitäisi luopua. Viljelijää tulisi kannustaa tulosperusteisilla tuilla parantamaan maan kasvukuntoa, tukemaan luonnon monimuotoisuutta ja sopeutumaan ilmastonmuutokseen.
Monet maatalouden murroksen kanssa painiskelevat toimijat korostavat, että viljelijöiden syyllistäminen on turhaa.
”Nykytilanne ei ole viljelijöiden syytä vaan poliittisen ohjauksen tulos. Viljelijät haluaisivat tehdä työtään niin hyvin kuin mahdollista. Siihen pitää tarjota myös taloudelliset kannustimet”, Jokinen sanoo.
Kommentit (0)