Malminetsinnän ja kaivosoikeuden ei pidä ohjata luonnonsuojelua vaan päinvastoin

Malminetsinnän ja kaivosoikeuden ei pidä ohjata luonnonsuojelua vaan päinvastoin

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009883013.html

Ei esimerkiksi sähköautoilu ole tarvitsemiensa mineraalien eikä minkään muunkaan autoiluun liittyvän asian vuoksi – etuoikeutettu määrittelemään luonnonsuojelua.

Meillä kun on yhä vähemmän rikkomatonta monimuotoisuutta ja yhä enemmän katoavia lajeja – ja yhä enemmän turhaa – täysin turhaa pahatapa-sähköautoilua – etenkin kaupungeissa ympäri maailman – yhä massiivisemmilla ja painavammilla autoilla. Alle viiden kilometrin matkoilla kodista kaikkiin päivittäisiin palveluihin 4 neliökilometrin alueella jossa koti sijaitsee. Täydellisen järjetöntä touhua.

Liki 2000 kg sähköauto kuljettamassa 75 kg painoista henkilöä 2 kilometrin päähän ostamaan 5 kilon painoista ruokakassia – usein jopa joka päivä. Ei vähäisintäkään älynkäytön määrää – tässä luonnon hätäsuojelun tilanteessa jossa ollaan ympäri maailmaa.

eerojuhani vaarala

Ajatus että annettaisiin Putinin voittaa on samaa barbaarista tasoa kuin että yliopistot ja korkeakoulut luopuisivat tieteen periaatteista.

Ollaksesi varmasti ajantasalla miten ajattelen ja mitä kirjoitan - kannattaa sinun seurata blogiani

http://jussivaaralathoughts.blogspot.com/

Hyvät neuvot tulevat kaikkein kalleimmiksi – silloin kun niitä ei ymmärretä kysyä. Kyllä minä konsulttina olen käytettävissä – tietty maksua vastaan – jos asiat jumittaa.

Aforismi. Jaettaessa hyvä lisääntyy - pelkästään vastaanotettaessa se ehtyy.

Aatteeni on kehittämäni eettis-realismi - se näkyy kirjoituksissani - tartun asioihin suoraan ja eettisesti.

Aforismi - meidän pitää rakastaa ja kehittää julkista sektoria - eikä vihata ja tuhota sitä

Talouden painopiste pitää siirtää teknologian kasvupakosta - aineettomien arvojen laajoihin kasvumahdollisuuksiin

Pitää vain myöntää että muukin on työtä kuin teknologia ja materialismi.

Talous on siis viritetty väärille arvoille joita ihmiset yhä vähemmän haluaa - ja mitataan väärillä mittareilla jotka ei juurikaan noteeraa aineettomia arvoja.

Ja ihmisten syvin ja korkein arvopohja on aineettomissa arvoissa - on aina ollut ja on aina oleva.

Talous, teknologia ja materialismi - on siis eksyksissä itseensä - ja eksyttänyt sinne poliitikotkin - ja pankit.

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu