Onko Nokialla aika eettisesti hintelä asenne – ettei Ukrainan sota kuulu sen toimialaan.
Nouseva kysymys kuuluu – milloin ja miten länsi alkaa ratkaista Venäjän ongelman
Johon länsi on nyt täysin kypsynyt.
Ja kun nyt Venäjä on pilaantunut täysin puussa putoamistaan odottavaksi mädäksi omenaksi asti.
Kaikki lännen jyrkät talouspakotteet ja jyrkkenevät asenteet osoittavat – että Putinin Venäjä on mennyt äärimmäisyyksiin – jotka johtaa sen täydelliseen pysäyttämiseen ja Venäjän pakottamiseen muutokseen.
Rääpälemäisen surkeaksi osoittautunut ja itsensä pääosin Ukrainassa loppuun kuluttanut Venäjän armeija – asettaa sekä suuren houkutuksen että suoranaisen eettisen velvoitteen alkaa viedä sotavoimin Venäjän ikuisen ongelman kohti nykyaikaisesti kelvollista eettistä ratkaisua. Ja länsi kasvattaakin sotilaallista valmiuttaan siihen koko ajan.
Lisäksi Venäjän vallan alaiset sisäiset Putinin kaatamista haluavat voimat poliitikoista sisäpiiriin ja kansasta Venäjän alistamiin kansoihin on kasvavasti kuin dominorakennelma – joka yhden palikan kaatumisella romahduttaa kukaties piankin Putinin sairaan rakennelman minä hetkenä tahansa.
Lisäksi lännen valmius Venäjän ongelman ratkaisemiseksi on niin suuri – että länsi on valmis lyömään Kiinankin talouspakotteilla täysin polvilleen puhumattakaan Intiasta – että niidenkin on taivuttava Putinin vallan täydelliseen kaatumiseen.
Lisäksi otteet voivat koveta niinkin että Venäjän ilmatilan loukkauksiin reagoidaan loukkaavan ilma-aluksen alasampumisella.
Putinin hallinto on vääjäämättömän kaatumisen tiellä.
Bidenhän lupasi lännen tulevan väliin, jos venäjä käyttää kemiallisia aseita. Epävirallisten tietojen mukaan Mariupolissa on nut käytetty sariinia. Hmm…
Ilmoita asiaton viesti
Ikävää todeta että Syyriassa on tehty 300 kaasuiskua eikä sillekään mitään tehdä.
Ilmoita asiaton viesti
Olisi iso ja anteeksiantamaton kyseisen maan Putinin leiriin sysäävä vedenjakajavirhe – joka rikkoisi vaarallisella tavalla lännen rintaman – estäessään Suomen ja Ruotsin Nato- jäsenyyden
Jokaisen valtion on nyt valittava puolensa asettuuko Putinin Venäjän barbarian puolelle – joka olisi kuin isisin kanssa liittoutumista. Ja kantaa seuraukset jos asettuu.
Jos joku Nato-maa sysää Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden eväämällä ne Putinin barbarian kitaan – on siitä oltava vastaavan tasoiset periaatteelliset seuraukset.
Sellaisen maan lojaalisuutta sivilisaation perustaville arvoille on sen arvostelukyvyn lisäksi vakavasti ja vakavin seurauksin epäiltävä.
Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys nimenomaan ei ole minkään asian pelinappula jos ne päättävät hakea Nato-jäsenyyttä.
Ilmoita asiaton viesti
Viekö tämä Nokian päätös pakotteiden puristusvoiman – ei venäläisetkään anna armoa ukrainalaisille
” Verkkojen ylläpito jatkuu?
Nokia kertoo jatkavansa tietoliikenneverkkojen ylläpitoa vetäytymisensä aikana ja hakevansa tarvittavia lupia ylläpidon mahdollistamiseksi Venäjän vastaisista pakotteista huolimatta. Nokia perustelee tätä sillä, että yhtiö haluaa auttaa venäläisiä pääsemään käsiksi Venäjän ulkopuolisiin tietolähteisiin.
– Humanitäärisistä syistä länsimaiset hallitukset ovat ilmaisseet huolensa kriittisen tietoliikenneverkkoinfrastruktuurin romahtamisesta Venäjällä. He ovat lisäksi painottaneet jatkuvan tiedonkulun ja internetiin pääsyn tärkeyttä, jotta Venäjän kansalaisten mahdollisuus saada tietoa ja näkemyksiä myös maan ulkopuolelta säilyisi. Näistä syistä Nokia pyrkii tukemaan verkkojen ylläpitoa vetäytymisen ajan ja hakee tarvittavia lupia tämän tuen mahdollistamiseksi nykyisten pakotteiden mukaisesti, Nokia kirjoittaa tiedotteessaan. ”
Ilmoita asiaton viesti
Onko Nokialla aika eettisesti hintelä asenne – ettei Ukrainan sota kuulu sen toimialaan.
Ilmoita asiaton viesti
On alkanut ilmetä eettistä limboilua – että isisin tuomitsi kaikki – mutta ei Venäjän vastaavaa barbariaa – koska isisin suhteen ei ollut taloudellisia intressejä – Venäjän suhteen on
Limboilua myös siksi kun Venäjän toiminta on paitsi arvopohjalta globaalisti tuomittavaa niin myös mittakaavaltaan sen tukijavaltioilla mitattuna.
Suosittelen Nokian toimipaikkojen eteen kädet sidottuna teloitettujen mielenosoituksia.
Ilmoita asiaton viesti
EU:n ”valuviat” kyllä korostuu kun vatulointia joutuu todistamaan.
Yhteinen toiminta on tärkeää suurvaltojen kanssa pelatessa, siksi liitto on tärkeä.
Mutta en tiedä miten korjausliikkeitä saisi tapahtumaan. (Muuten kuin kasvava uhka Moskovasta.)
Ilmoita asiaton viesti