Oletko koskaan tullut ajatelleeksi. Ettei älypuhelin ole kädessäsi. Vaan päässäsi.
Oletko koskaan tullut ajatelleeksi. Ettei älypuhelin ole kädessäsi. Vaan päässäsi.
Ihminen tarvitsee matkapuhelinta mutta myös avaimia.
Onko puhelimet tupattu jo aivan liian täyteen sovelluksia – ilman että asiakkaalla on ollut mitään vaikutusmahdollisuuksia siihen.
Pitäisikö ihmisille palauttaa valinnanvaltaa puhelimiinsa.
Niin että olisi peruspuhelin puhe-, tekstiviesti- ja paikannusominaisuudella – sekä bluetoothilla.
Sitten voisi ostaa avaimenperäksi muoviliuskana vaikkapa Google mapsin – siis paikannus-, kartta- ja julkisen liikenteen aikataulusovelluksen sekä kauppojen ja palveluiden hakusovelluksen, toisena muoviliuskana uutis- ja videosovelluksen.
Jos avaimet hukkuu niin puhelin kertoo missä ne on, jos puhelin hukkuu niin avaimenperien kautta saa jollain toisella laitteella tietää missä puhelin on.
Saisiko eri funktioiden kuten uutismedioiden tarjoajat tiivistämään osaamistaan kun ovat suorassa kilpailutilanteessa toisiinsa.
En tiedä onko ajatuksessa järkeä.
Mutta nyt saat puhelimeesi kaiken johon en pääse vaikuttamaan – ja siitä kaikesta on 99,9 prosenttia sellaista joita et halua etkä tarvitse.
Kaupan päälle saat vielä siihen kaikkeen tiedonhaun logaritmien pelleilyn – jossa sinä itse olet se pelle – joka vie tiedonhaun vapaan valinnan sinulta itseltäsi.
Jumalauta joku muu päättää mitä SINÄ haluat tietää.
Vähän kuin kirjastonhoitaja sanoisi sinulle – ei, et sinä halua Arto Paasilinnan kirjaa lainata, sinä haluat lainata Mika Waltaria.
Oletko koskaan tullut ajatelleeksi.
Ettei älypuhelin ole kädessäsi.
Vaan päässäsi.
Nykyaikaan kuuluu se, että ihmisille myydään paljon sellaista mitä he eivät tarvitse.
Ilmoita asiaton viesti
Siihen liittyy ilmiö että tasokkaat erikoisliikkeet kivijaloista häviää kilpailussa kauppakeskuksille.
Joita alan kutsua vastedes – bulkkitavarakeskuksiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä.
Liikkeet joissa on ammattitaitoa häipyy….
Kuinkahan monta konttia välttämättömiä tavaroita oli laivassa joka tukki Suezin kanavan ja olikohan enempi suorastaan sellaisia tavaroita jotka olisi ollut parempi olla tuomatta ?
Ilmoita asiaton viesti
Tällaiset järjestelyt vievät ihmiseltä elämän. Kännykkä ei ole ainoa.
Vertailun vuoksi …
Kun ihmisen on toimittava oikeasti, tämä ei välttämättä onnistukkaan.
Eletään sitten, kuten säädetty.
Jos ei toisaalta hyvä, ja jotain yksilöpanosta tarvitaan, niin … tässä ei jokin ihan mätsää. Ristiriita.
Ilmoita asiaton viesti
Osa sovelluksista helpottaa arkea, ja ovat passeleita. Tämä on myönnettävä.
Seikka ei kuitenkaan välttämättä merkitse niin paljoa, kuten tästä voisi päätellä. Miksi. Analyysina vaikea.
Ilmoita asiaton viesti
Puhelimiin tarvittaisiin sovellus, joka kertoo mitä kaikkia sovelluksia kukin tarvitsee.
Ilmoita asiaton viesti
Internet ja älypuhelimet ovat tulleet ihmisen ja todellisuuden väliin ja sitä rakoa manipuloidaan mm hakukoneiden algoritmeilla.
Ilmoita asiaton viesti