Sanotaan tämä vielä kerran kunnolla selvästi kun se ei ehkä mennyt perille
Sanotaan tämä vielä kerran kunnolla selvästi kun se ei ehkä mennyt perille
Sen sijaan että pannaan miljardeja lapselliseen suurten kaupunkien väliseen raidepuuhasteluun. Niin otetaan ne rahat pois.
Ja pannaan niukasti rahaa – siis kymmeniä miljoonia – siihen että Suomeen saadaan kattava kansainvälinen lentokenttäverkosto – Tampere, Jyväskylä, Lappeenranta, Pori, Oulu, Rovaniemi, Ivalo jne.
Jonka ydin EI ole se että sinne aletaan muskelirakentamaan ollenkaan joka olisi taas suomalaista rakentamisrefleksin pöljyyttä lisää.
Vaan tämä – jonka kirjoitan isolla jotta tomppelitkin ymmärtää.
KV LENTOKENTILTÄ PITÄÄ OLLA SUORAT YHTEYDET KESKISEEN EUROOPPAAN JNE ILMAN VÄLILASKUJA POHJOISMAIDEN TAI HELSINGIN KENTILLE.
Syyt sille nämä.
Vain siten saadaan kansainvälisyyttä lentokenttien kautta ympäri maata.
Jos lentokone suorittaa välilaskun Tukholmaan – TULEE SUOMEN LENTOKENTISTÄ ALIHANKKIJOITA TUKHOLMAN LENTOKENTÄLLE.
SIIS. ALIHANKKIJOITA.
Ihan kuin tulee Tampereesta Helsingin lentoaseman alihankkija jos koneet laskeutuu siellä.
On ympäristölle parempi että kone nousee kerran ja laskeutuu kaukana kerran. Ja jos kone on vajaa niin sitä korvautuu sillä että polttoainetta kuluu paljon enemmän välilaskuilla kuin suorilla lennoilla.
Älkää siis antako lentoyhtiöiden tehdä Suomen kv kentistä alihankkijoita muiden lentokentille. Se on tärkeää tajuta. Siihen pöljyyteen ei pidä tässä projektissa sortua. Absolute not.
Näillä kv lentokentillä suorine lentoineen rikotaan lopultakin Suomen pääkaupunkikeskeinen kolonialismi.
Älkää siis sössikö tätä asiaa – raidepuuhastelulta miljardit pois – osa niistä pannaan uusien kv kenttien perusvarusteluun eikä aleta elvistelemään hienoilla rakennuksilla. Eihän bussipysäkitkään ole mitään taideteoksia – ja lentoasema on pelkkä lentoliikenteen bussipysäkki.
Kyllä sitä rahaa tulee sitten maakuntiin kv liikenteen vilkastuessa.
Tulette näkemään suuren muutoksen kun pääkaupunkiseudun ylivalta Suomessa murretaan noilla eväillä.
Ja muistakaa – ei mitään välilaskulentoja vaan suoria lentoja kv lentoasemille keskisessä Euroopassa.
Hyvää postauksessasi oli se, ettet ottanut esille populistista ilmastonmuutoksen torjuntaa tällä kertaa. Sen propagandan kannaltahan ei pitäisi lentää lainkaan, puhumattakaan siitä, että raideliikenne korvattaisiin lentokoneilla.
Muutoin ajatuksesi on epärealistinen. Suomen pikkuriikkisistä kaupungeista ei riitä matkustajia erilaisiin mannereurooppalaisiin kohteisiin siten, että säännöllinen reittiliikenne olisi mahdollista.
Kun aikataulut olisivat hyvin harvat, esim kerran viikossa tai kuukaudessa, niin Helsingin lähtöjä hyödynnettäisiin joka tapauksessa.
Suomen perusongelma on vähäväkisyys ja harvaan asuttu maa.
Ilmoita asiaton viesti
Minähän käsittelen aitoa ympäristöasiaa siellä suorien lentojen kysymyksessä.
Eikä pidä ajatella niin kotikutoisesti – ei meillä riitä matkustajia. Vaan toisin päin – että kyllä maailmalta riittää matkustajia noille kentille – kunhan osataan tuotteistaa koko Suomi oikein,
Osataanko tuotteistaa Suomen metsät kv luontokohteeksi. Ei. Ei ymmärretä vaikka sitä kuinka takoisi etenkään avohakkuujunttien päähän – että ei muualla maailmassa miljardeilla ihmisillä ole tällaisia rauhallisia puhtaita metsiä kuin Suomessa. Ja avohakkuujuntithan halveksii luontomatkailua. Heille ainoa kunnon metsä on iso avohakkuuaukea. Eikä avohakkuujunttien pääpompottaja metsäteollisuuskaan ymmärrä tätä matkailurealiteettia. Esimerkiksi kun olen sanonut useaan kertaan että Suomeen pitäisi rakentaa kattava luontopyöräilypolkujen verkosto. Niin kun keskisen Euroopan pyöräilyväki löytää sen niin helposti he tulee viikoksi pyöräilemään ja virkistymään Suomen metsiin.
Ja edelleen – eihän Lapin lentokenttiäkään ajatella että ei siellä riitä matkustajia. Vaan että sinne tulee matkustajia.
Ja vielä – on kansantalouden vastaista ajatella että Suomen lentokenttien perusta on että päästään ulkomaille – koska se ajattelu on rahan karkaamista ulkomaille – kun pitää ajatella koko lentokenttien arvoketjut alusta loppuun että miten saadaan matkustajia Suomeen ulkomailta.
Ja jos ulkomailta tuleva matkustusvirta annetaan Finnairin tapaisten paikallisbussilentoliikennefilosofien käsiin. Niin siinä käy niin että kovassa brändinosteessa olevaan Suomeen haluava lukee että esimmäinen välilasku Kööpenhamina tai Lontoo, sitte Tukholma, sitten Helsinki ja sitten vasta Jyväskylä – siis karrikoiden. Kun lennon pitäisi olla suora.
Ja niiden suorien lentoyhteyksien arvoketjuun pitäisi rakentaa Suomen kenttien päähän vetovoimaa. Ja ulkomaan kenttien päähän markkinointivoimaa – esimerkiksi Dubaihin lähde hiekka-aavikolta ruskametsään, keväthangille, revontulien alle yöpymään. Keski-Euroopasta – lähde pyöräilemään luontoreittejä Suomi päästä päähän.
Mutta ei – avohakkuujuntit ja toimialakapeutunut metsäteollisuus ei osaa tällaista arvoketjuajattelua. Eikä suuret puolueetkaan – joiden mielestä on hyvä kansantalousinvestointi lyhentää kymmenillä minuuteilla etelän kuaupunkien junayhteyksiä – ja edes vaikkapa UPM:n tai Nokian johto ei ymmärrä puuttua tällaiseen kansantaloustorveiluun – miksi – siksi että niillä on tyyppikokoomuslaiseen tapaan tavoitteena ryöstää kansantaloutta kuin kasvattaa sitä. Niinpä he panee strategiakykynsä siihen paskaan eikä kansantalouden kasvuun.
Ja siksi Suomen kansantalous konttaa muiden perässä – kun ihan aidosti ollaan suuryritysten ja suurten puolueiden strategisten ajattelijoiden päissä uskotaan siihen.
Että kansantalous kasvaa kun Tampereelta Helsinkiin pääsee miljardien hinnalla kymmeniä minuutteja nopeammin.
Kansainvälisillä bisnesareenoilla niiden strategisen ja visionäärisen ajattelun huipullahan nauretaan tällaisella Suomen kotikutoiselle bisnesajattelulle jonka suurin kiima ja orgasmi tulee siitä että kansantalous ryöstetään eikä sitä kasvateta.
Siinä näkee mihin rappiotason älyn, etiikan ja realismin tasolla arvoketjuymmärrysten tasolla on pudottu kun kaiken ponnin on itseensä eläytyvä kyyninen laskelmoiva kokoomushuijaava ahneus. Katsokaa mitä vahvasti kokoomuslaisessa Kaarinassa tapahtui metsäkaupoissa kunnalta yksityiselle. Eikä jumalauta yksikään instituutiotaso puolueista, oikeuskansleriin, valtiovarainministeriöön, korkeimpaan hallinto-oikeuteen eikä etenkään Elinkeinoelämän keskusliittoon, Elinkeinoelämän valtuuskuntaan jne asti puutu sanallakaan siihen – että kokoomuslainen kansantalousideologia kaappaa julkista omaisuutta pilkkahintaan yksityiselle taholle.
Näin syvällä on Suomen kaikkien instituutioiden tasolla hyväksyttynä – että yksityinen sektori kaappaa kansantaloudesta omaisuuksia vippaskonstein.
Suomessa pitäisi antaa välittömästi potkut tämän kansantalousryöstelyn oikeusinstituutiotason suojelijoilla oikeuskanslerille ja oikeusasiamiehelle – että saadaan ylimmän lainvalvonnan tasolle jämerää voimaa – joka katsoo myös jämerästi perälautaan asti – että muut instituutiot katsoo että kansantaloutta ei vippaskonstein luokkaa miljardien raidehankkeet ryöstellä vaan kasvatetaan. Sillä onko Suomessa ollut koskaan niin nahjusta oikeuskansleria ja oikeusasiamiestä kuin nyt. Siellä ei ole yksinkertaisesti luonnetta muuhun kuin nahjusteluun.
Ja arvoketjut ei toimi kansantalouden hyväksi jos sitä kansantaloushyötyä ei varjella – ja jos sitä ei edes ymmärretä suuryritystenkään strategisten päättäjien ja suurten puolueiden tasolla.
Tämä täyshomeisuus paljastuu mistä kohden tahansa kansantalouden arvoketjumakkaraa kun siihen tehdään poikkileikkaus – joka kohdassa tulee vastaan niljakasta kansantalouden ryöstelyä.
Suomessa ei siis ole edes kansantalousstrategista arvoketjuajattelua sillä se kaikki on peitottu niljakkaalla kansantalouden ryöstöfilosofialla – johon kuuluu bisnesmaailmassa politiikan halveksiminen ymmärtämättä edes mikä politiikan ydin on – esimerkkinä vaikkapa valtionyhtiöiden johdon tapa ilmoittaa jos muistaa pääomistajalle tiedotteena JÄLKIKÄTEEN mitä strategisia päätöksiä me JO tehtiin.
Ilmoita asiaton viesti
Vaikka vastauksesi onkin periaatteessa looginen, niin vaikuttaa siltä, ettet hahmota oikein sitä työsarkaa, joka olisi kynnettävänä, jotta tusinan verran suomalaisia pikkukaupunkeja olisivat niin vilkkaita lentokohteita, että esittämäsi ajatus raideliikenteen korvaamisesta olisi oikeaan osuva.
Voisiko ajatella, että vaikkapa Kajaanista lähtisi joka päivä reittilentoja Lontooseen, Hampuriin, Müncheniin, Tukholmaan, Roomaan, Ateenaan … j.n.e. Vastaus on: Ei voida. Mutta Helsingistä lentoja lähtee useita päivässä kaikkiin noihin kohteisiin ja satoihin muihin maailmalla. Jos kajaanilaisen vientimyyntimiehen pitää mannermaalle matkustaa, niin on vaikea nähdä sellaista kehitystä, että hän voisi minne tahansa päämäärään nopeallakin aikataululla hyödyntää Kajaanista lähteviä suoria lentoja.
Toki sesonkiaikoina on kannattavaa pitää lentoja sekä Rovaniemeen että Ivaloon suoraan maailman metropoleista.
Ilmoita asiaton viesti
En minä ole raudeliikennettä korvaamassa – vaan taklaamassa tuon miljardien raidehölmöilyn pois.
Eikä aikomus olekaan edelleenkään se kotikutoisuus että liikemiehemme pääsee ulkomaille vaan se että ulkomaalainen pääsee esteettä ilman välilaskuja maakuntiin.
Ja työsarka – kyllä esittämäni työsarka ja sen hinta on mitätön verrattuna tuohon aiottuun miljardien raidehölmöilyyn josta ei ole kansantaloudelle mitään hyötyä vaan tavanomainen idioottimainen ylihintainen rakentamisrefleksi kaikkeen kuten suomessa tapana on.
Siis – me emme vie liikemiehiä maailmalle – me tuomme ulkolaisia uniikkien arvojen Suomeen.
Ilmoita asiaton viesti
Kaiken muun lisäksi yliarvioit keskieurooppalaisten ja maailman metropolien asukkaiden mieltymyksen aarniometsiin. Ei heillä ole sellaista kasvuympäristöä ollut, että he olisivat oppineet arvostamaan tai kaipaamaan jotain erämatkailua. Sellainen on hyvin harvinainen preferenssi.
Tyypillisesti japanilaiset ja kiinalaiset suorastaan pelkäävät erämaan hiljaisuutta. He pitävät sitä ahdistavana. Ja keskieurooppalaiset turistit haluavat aina kaupungin palvelut itselleen, vaikka sanoisivatkin etsivänsä luontoa lomamatkaltaan. Saksalaiset kyllästyvät parissa päivässä suomalaiseen kesämökkeilyyn. Sen sijaan mökkikylä, jonkin turiskeskuksen yhteydessä kyllä käy, kun sitten pääsee illalla tanssiravintolaan ja kaljatiskin ääreen.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt onkin niin että kun he löytävät sen niin irti ei pääse. Ja kun sen kytkisi metsäpyöröilyyn niin vielä varmemmin hullaantuvat.
Idea on juuri siinä että Suomessa on sellaista jota muilla ei – ja saada ne sen ääreen – luonnon eikä mökkikylän tms ääreen – niin se, juuri se hiljainen luonto nappaa heidät ja vie mennessään. Paras kontakti luontoon on siellä kävely, vielä parempi sähköpyöräily koska se on hiljaista, näkee nopeasti paljon ja kropan eri kohdat rasittuu sopivasti joten se sopii eläkeläisillekin. Ja sen kyytiin saa satulalaukkuihin tavarat niin ettei pikkureppuakaan tarvitse kuin vaatteiden mukana kuljettamiseen. Ja sitten vaan eri yöpymismuodosta toiseen avolaavusta, kammista siellä täällä oleviin peruspalvelumökkeihin joiden idea on että luonto kaikessa mahdollisimman sitä häiritsemättä lähellä. Eli mönkijät, moottoripyörät ja moottorikelkat eintule kyseeseen.
Ja juuri se että ihminen on luonnossa hiljaa sitä häiritsemättä tarkoittaa että ainoaksi motorisoidulsi kulkuneuvoksi sopii sähköpyörä.
Tuo luonnon luona hiljaa on globaali kasvava trendi ja siihen pitää Suomessa vastata tekemällä siitä Suomen brändi.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tuo ole noin yksinkertaista.
1. Pitää erottaa rahtiliikenne henkilöliikenteestä, jota voidaan kuljettaa myös laajemmin vesitse, maanalaisin tunneliverkostoin, jolloin henkilöliikenne saadaan kulkemaan liukkaammin vaikka ideallani; pysähtymätön runkojuna, joka ottaa usealta asemalta kyytiin tulijat ja poistujat.
2. Maan alla magneettiradoilla kulkevat vihivaunukontit nousevat ja laskevat asemillaan automaattisesti rekkoihin tms., jolloin konttikuljetus poistuu runkoreiteiltä.
3. Sähköinen lentokonekalusto kasvaa nopeasti, jolla on suuri merkitys lyhyille lentoreiteille.
Ilmoita asiaton viesti
Raideliikenne on edullista joukkoliikennettä matkustajille ja rahdille.
Lentoliikenne on harvempien kalliimpi etu.
Maakunnissa ei riitä matkustajia suoriin kansainvälisiin lentoihin.
Ilmoita asiaton viesti
En ole varma, mutta luulen, että Suomen lentoliikenteen ongelmat johtuvat siitä, että Finavialla on monopoliasema Suomen lentokenttien hallinnassa. Lentoliikenne suunnitellaan Finavian näkökulmasta, ei Suomen tai vapaan markkinatalouden.
Ilmoita asiaton viesti
Ei se ihan noin ole, sillä ulkomaisetkin lentoyhtiöt saavat perustaa reittejä Suomen kotimaan lentojen asiakkaille, jos vain haluaisivat. Ei ole riittävästi markkinoita ja bisnespotentiaalia.
Ilmoita asiaton viesti
Ei synny luontomatkailun bisnespotentiaalia avohakkuujunttuen ja metsäteollisuuden pihtiotteessa.
Ilmoita asiaton viesti
Jotenkin epäilen, että jos Tampereen ja Helsingin lentokentät olisivat eri yhtiöitä ja kilpailisivat keskenään, niin Tampereelta olisi enemmän kuin noin viisi suoraa lentoa Eurooppaan. Sitten vielä Finnair. Se haluaa rahastaa kotimaan lennoilla.
Ilmoita asiaton viesti
Juuri tätä pitääkin pohtia että tuhoaako arvoketjujen välikädet arvoketjujen muun potentiaalin.
Ilmoita asiaton viesti
Minä haluan puskea tähän maahan monta muutakin käsitettä ja asiaa kuin käsite luontosuhde joka on minun korostamani käsite. Minun sormeni pelissä on myös mm pohjoismaisessa kerrospukeutumispuolustusideassa, käsitteessä monimuotoisuus, samoin olen puskenut uutta asennetta metsään, tuupannut autoja ulos kaupungeista ja sähköskuutteja sisään ja vaikka mitä.
Se että rallattelen jatkuvasti luontopyöräilystä matkailukeinona on sen monitahoisesta aineettomien arvojen ulottuvuuksista johtuva, se on väkevä brändi kun sitä on vaikea muualla toteuttaa kuin Suomessa. Minä toitotan torvea kärjessä ja muut marssii perässä. Myös sen vuoksi että avohakkuujuntit metsänomistajat ja metsäteollisuus puhdistaisivat asennevaikut korvistaan ja asennekaihit silmistään ja aivoveritulpat aivoistaan avarammille näkymille.
Metsäkäsite vanhassa avohakkuuformussaan on mennyt käsite.
Ilmoita asiaton viesti