Siksi Putinia ei kiinnosta Suomi ja Suomen Nato-jäsenyys koska täällä ei ole mitään varastettavaa.
Lopetetaan Putinin Venäjän valtiostatus ja estetään sen kaikki liikenne – sehän on pelkkä väkivaltainen rosvojoukko
Siksi Putinia ei kiinnosta Suomi ja Suomen Nato-jäsenyys koska täällä ei ole mitään varastettavaa.
Selitys on mitä ilmeisin ja yksinkertaisin.
Yle
” Wagner-joukkojen avulla Venäjä hamuaa Afrikasta geopoliittisten intressiensä ohella maan luonnonvaroja. Esimerkiksi CNN uutisoi
(siirryt toiseen palveluun), kuinka Venäjän rahtikoneet ovat lennättäneet Sudanista pois maan suurinta luonnonvaraa, kultaa.
Vastaava kuvio on toistunut myös monissa muissa maissa. ”
+1
Onhan täällä uudemmat ja parempaa merkkiä olevat kodinkoneet kuin Ukrainassa.
Ilmoita asiaton viesti
Niin minäkin olen aikeissa ostaa uuden kahvikeittimen – uskallankohan
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä nyt tulee kasakat uniin ja kuset housuun – ne keittää teetä mun kahvinkeittimellä käääk
Ilmoita asiaton viesti
Siirry murukahviin. Se on parempaa ja helpompi tehdä.
Ilmoita asiaton viesti
Talvisodassa NL halusi ja sai Kannaksella olevat sellutehtaat ja voimalaitokset. Sähköä tarvittiin välittömästi Leningradin sotatarviketehtaissa ja sellua ruudin valmistukseen.
Suomessa on paljon telakoita, sellu- ja paperitehtaita, konepajoja yms. varastettavaa paljonkin.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan täällä joka talossa wc-pönttö, pesukone ja tv.
Ilmoita asiaton viesti
Sillä sotilaallilsella panostuksella, millä Venäjä on saanut vallattua kohtalaisen osan Ukrainaa, Suomeen ei olisi ollut asiaa. Tässä siis kohtaa tuo ”… täällä ei ole mitään varastettavaa.” ja sitten siitä tyhjästä maksettava hinta. Suomellahan sotilaallisesti kaikkea enemmän kuin Ukrainalla miehistä ja tykeistä alkaen. Ja ne HIMARS:itkin olisivat olleet heti alkuunsa täällä, eikä vasta jälkitilauksessa. Kaikista Neuvostoliiton ja Venäjän johtajista kautta historian Putin tuntee parhaiden Suomen.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan Suomessa varastettavaksi suuri pinta-ala.
Venäjän himon kohde jo tsaarien ajoista on maapohja.
Ilmoita asiaton viesti
Varastivat jo v. 1939 – 1944 kaiken parhaimman Suomesta.
Rosvoreissulla ovat venäläiset tapojensa mukaan nytkin eteläisessä Ukrainassa luonnonvaroja muilta väkivalloin varastamassa.
Venäläinen luonteenpiirre –
Ilmoita asiaton viesti
Itämeren herruus on Venäjän märkä uni (matkalla kohti Atlantin rannikkoa myöhemmin).
Ilmoita asiaton viesti
Siitä märästä unesta tulee Venäjälle nopeasti märkä peti – eikä vähiten siksi että jos Venäjä hyökkää Suomeen niin miksi Suomi ja kumppanimaat hyökkäisi heti 100 km Venäjälle ja siirtäisi samantien sodan rintaman Venäjän maaperää tuhoamaan.
Silloin hyökkäys olisi mitä parhain puolustus.
Ei olisi Venäjällä aikaa eikä resursseja Suomen piinaamiseen kun omalla maa-alueella on satojen kilometrien rintama.
Mikä kiveen hakattu strategia muka on että Suomi ja kumppanimaat jäisi puolustautumaan jos Venäjä hyökkäisi.
Se on kova pelote Venäjälle kun se nyt sen tietää – että niinkin voi ajatella.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, eli Venäjällä on muitakin syitä olla hyökkäämättä kuin otsikossa uumoiltu varastamisen mahdollisuuden niukkuus.
Mutta pitää muistaa, että hullut tekevät hulluuksia.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä kyllä
Ilmoita asiaton viesti
Mutta mitä varastamiseen tulee niin tuskin Venäjää kiinnostaa Suomen kodinkoneiden varastaminen kun se Wagner joukkoja käyttäen varastaa ja rahtaa lentokoneilla kultaa Afrikasta.
Ilmoita asiaton viesti
Hyvinpähän ovat pesukoneet ja jääkaapit tehneet kauppansa Ukrainasta. Yksi syy voi olla, että pesukoneissa on ohjelmalogiikkakomponentteja, jotka ovat vientikiellossa Venäjälle.
Ilmoita asiaton viesti
Mutta Ukrainaan hyökkäyksen syy oli toinen kuin kodinkoneet.
Suomen suhteen ei niin isoa syytä hyökätä ole ja meillä ei ole kultaa lentokoneilla rahdattavaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Suomessa on rajan tuntumassa kultakaivoksia joista on ympäristöystävällisempää rahdata raaka-ainetta rautateitse toiseen valtakuntaan. – Vielä kun on tuo sama raideleveyskin…
Ilmoita asiaton viesti
Niille mikään kullan raaka-aine kelpaa, harkot vaan
Ilmoita asiaton viesti