Skuuteissa on erittäin vaarallinen suunnitteluvirhe
Skuuteissa on erittäin vaarallinen suunnitteluvirhe
Kun skuuttien pystytanko on lähes pystysuorassa ja kun etupyörä on niin pieni – niin väistämättä eturenkaan osuessa johonkin esteeseen – lentää ajaja ohjaustangon yli – ja niin korkealta että alastullessaan putoaa kasvoilleen – koska kenenkään käsivoimat eivät pystyisi sitä iskua pysäyttämään.
Ja syy miksi näin tapahtuu on käsittääkseni se – että kun painopiste ylittää pystyputken pystysuoran tason – niin se liikevoima joka syntyy vauhdista ja ajajan massasta – siirtyy myös pystyyn nousevaan skuutin vaakasuoraan osaan – ja vaakasuora osaa toimii kuin linko heittäen ajajan yli ohjaustangon ajajan voimatta asialle yhtään mitään.
Jos skuutin pysty- ja vaakaosan yhtymäkohta murtuisi törmäysiskun voimasta niin ajaja liukuisi vain vatsallaan pitkin maanpintaa eikä kasvo- ja kallomurtumia syntyisi.
Mutta miksi polkupyörällä käsittääkseni harvoin jos koskaan ajaja lentää kasvoilleen yli ohjaustangon. Vaan kaatuu joko vinottain eteenpäin tai kyljelleen.
Siihen on ainakin kaksi syytä
1. Polkupyörän hartiat-ohjaustanko-eturenkaan keskiö kulma vertikaalitasosta on paljon suurempi – jolloin eturenkaan törmäysisku tulee käsien iskunvainennuksen piiriin – eikä ajajan vauhti ja liikevoima ylitä vertikaalitaso sillä tavalla kuin skuutissa – jossa ne ylittää hetkessä vertikaalitason eikä ajaja taida ehtiä edes tajuta sitä
2. Polkupyörän rengas on suurempi joka sekin suurentaa iskukohtaa eteenpäin ja iskun kohtaamiskulmaa vertikaalitasoon nähden. Ja lisäksi suurempi eturengas on myös iskunvaimentaja jota skuutin eturengas on tuskin yhtään.
Tästä – jos edelläsanottu pitää paikkansa – on tehtävä yksi selvä johtopäätös.
Skuutit nykyrakenteisena pitää kieltää liian vaarallisina – ja niiltä pitää vaatia kolmea asiaa
1. Selvästi suurempaa pystyputken kulmaa vertikaalitasoon nähden
2. Selvästi suurempaa eturengasta
3. Etuputken jousitusta.
Sillä tavoin skuutista saadaan ihan joku muu kuin törmäyksessä hetkessä ajajan yli ohjaustangon heittävä linko jolloin ajaja kaatuu joko vinoittain eteenpäin tai sivulleen.
Jo skuutilla ajamisen katsominen hirvittää kun ymmärtää miten ajaja lentää heti kuin leppäkeihäs yli ohjaustangon jos eturengas osuu johonkin esteeseen jonka ei tarvitse olla kummoinen kun eturengas on niin pieni.
”Skuutit nykyrakenteisena pitää kieltää liian vaarallisina”
Olen ollut aina tätä mieltä. Ihmiset telovat näillä itseään uskomattoman paljon. Nykyajan Penny Farthing.
Tosin kuin matalalla istuttavat läskipyöräiset sähkömopot ovat aivan loistavia. Kehityssuunnan toivoisi olevan istuttavissa sähkömopoissa mutta voisi miettiä malleja jotka saisi taiteltua kasaan, että voisi kuljettaa esimerkiksi joukkoliikennevälineissä tai viedä kerrostaloasuntoon että ei pöllitä.
Ilmoita asiaton viesti
Minusta tuo pitäisi tehdä jota ehdotan
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä se on kannatettava ajatus. Turvallisuutta ei pidä laiminlyödä.
Ilmoita asiaton viesti
Niin menihän sullakin muutama vuosi tajuta skuutti vaaralliseksi.Ja sitten sinun teknillinen vuosien saatossa piilossa ollut äly välähti,että etupyörä isommaksi ja muita parannuksia.Ei muuta kuin viestejä valmistajille ja teksti kansainväliseen blogisi niin kyllä se siitä.Edelleenkin jää kysymys mitä tehdään vempaimella jolla on ainostaan hetken huvikäyttö vaikutus.Ja edelleen korostan,että ongelma tuli maailmalle nimenomaan vuoraamoiden kautta.Kuten hyvin tiedät myös onnettomuudet ovat johtuneet alkoholin vaikutuksen alaisena ja illalla ja yöllä.
Ilmoita asiaton viesti
Kommenttini ei ollut tarkoitettu sinulle vaan Vaaralalle.Sorry.
Sähkömopojen kehitys myös,että niitä näkyisi enemmänkin olisi suotavaa.Taitaan vaan olla eräs ryhmä,jotka ajavat edelleen mielummin kovaäänisillä mopoilla ja se ryhmä ei ole kiinnostunut sähkömopoista.Eihän sitä saa mitenkään äänihäiriötä yöllä sehän kuuluu juuri saada ärsytystä aikaiseksi.
Ilmoita asiaton viesti
Kun katselin sähköistämättömien potkulautojen kuvia, niin kyllä sieltä sitten yksi löytyi, joka on sinne päin kuin blogiavauksessa ehdotellaan:
https://www.skatepro.fi/90-27757.htm?stockcode=12-02-012-1&gclid=CjwKCAjwxOymBhAFEiwAnodBLH-4wrX2YyoXCrPkoK4GYeuL10rIIQrfMpaWQPMdfzra1Q2UDQRJihoCBMIQAvD_BwE
Pienipyöräisiä oli sitten toki myynnissä puoleen hintaan tuohon verrattuna.
Siis:
1) Potkulaudessa voi olla isohko etupyörä
2) Iso etupyörä nostaa potkulauden hintaa
Vaikka yllä ei puhutakaan sähköpotkulaudoista eli skuuteista, niin voisi olettaa niihin pätevän samansuuntaiset asia. Se olisi mahdollista, mutta se olisi kalliimpaa, että skuutissa olisi iso etupyörä.
Blogisti Vaaralan ehdotuksessa en huomaa mitään vaarallista vikaa, mutta lainsäädännön osalta siinä voisi olla vähän säätämistä, että mikä se nyt on pienin sallittu etupyörän koko jne. Kannatan toki ehdotusta.
Ilmoita asiaton viesti
Juu – säätöä tarvitaan. Varmaan tutkia täytyy riskirajat. Mutta minusta nykyinen malli sähköpotkulautana pitäisi kieltää välittömästi ainakin bisneksenä jos näkemykseni vioista on oikea. Mutta ilman sähköa se ei liebe tarpeellista sillä ilman isoa älämäkeä taitaa potkimalla olla vaikea saavuttaa kovaa nopeutta. Voin olla väärässäkin.
Ilmoita asiaton viesti
”Mutta minusta nykyinen malli sähköpotkulautana pitäisi kieltää välittömästi ainakin bisneksenä jos näkemykseni vioista on oikea”
On se oikea, ne ovat hyvin vaarallisia että juurikin alamäissä nopeudet kasvavat ja sitten on ranteet poikki kun niillä lennetään.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä tavallisella pyörällä lentää ohjaustanko yli ihan naamalleen,eikä edes kissaa ehtinyt sanoa.Kokemusta on.Joitakin tapauksia on ollut myös kun on vuokrattu pyörä ja vuokraajalla ei ole ollut kokemusta etujarrusta.Ne on nykyään tehokkaimpia kuin vanhat takajarrut pyörät.Eli on painettu etujarrut pohjaan ja se on silloin lentoon lähtö ohjaustanngon yli.Lähinnä koko akuuttien haitta on muodostunut nimenomaan vuokrafirmojen kautta.Esimerkiksi Pariisi ensimmäisenä kaupunkia on kieltänyt vuokra skuutit syksyn 2023 jälkeen kansanäänestyksen jälkeen.Äänestyksessä 90 prossaa äänestäjistä oli kiellon kannalla.Onhan se hyvä ,että blogisti on vihdoin huomannut skuutin vaarallisuuden verrattuna aikaisemmin skuuttien ihannointiin ja ennusteisiin tulevaisuuden liikkumismuotona.Vastuu on ihmisellä itse ja eräs huomio skuuteista näkee kun aikuinen kuljettaa lasta skuutilla.Se on ensinnäkin kielletty ja varsinkin edesvastuutonta.
Ilmoita asiaton viesti
Niemimaa taas sotkee asioita suloisesti toisiinsa. En kerro mitä – niin Niemimaalla on vuosia aikaa selvitellä missä.
Ilmoita asiaton viesti