Muuttajan palkkatasolle oltava alaraja
Suomeen muuttavalla EUn ulkopuolisella kansalaisella on oltava kyky elättää itsensä ja perheensä. Pässikin tajuaa tämän.
On täysin älytöntä rakentaa maahamme ulkomaalaisten kasvava ryhmä, jonka elinehtoihin kuuluu jatkuva tulonsiirtojen saaminen.
Perusteluksi ei tälle kelpaa halpatyövoiman saatavuus, joka maksetaan osittain verotuloilla ja, joka etu menee työnantajan ja sijoittajien taskuihin. Tämä pitää veroasteen ikuisesti korkeana ja keskiluokan köyhänä, koska se ei pysty kiertämään veroja kuten yritykset ja sijoittajat.
Mutta maahanmuuttajien työllistämisvaikutus on merkittävä. Työllistävät keskimääräistä enemmän ainakin:
– poliiseja (etenkin pääkaupunkiseudulla, missä jengirikolliset)
– lääkäreitä ja hoitajia
– kätilöitä
– varhaiskasvattajia
– erityisopettajia
– sosiaalitätejä
– Kelan virkailijoita
– Migrin henkilökuntaa
– turvallisuusalan työntekijöitä
– vankilahenkilökuntaa
– siivousalan ja muiden matalapalkka-alojen yrittäjiä.
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän näille muuttajille sovi hyvin 2.500€ tuloraja. Me emme kaipaa tänne neljän lapsen perheitä, joiden isä tienaa vähän ja äiti on kotona. Joudumme muiden työllä elättämään heidät.
Ilmoita asiaton viesti
Juha! Nyyhkäisen ilosta lukiessani viisaita sanojasi. A-studiossa keskustelijat tekeytyivät niin tyhmiksi kiertelemällä selvää asiaa.
On se aika kieroa tukea rannikonseudun puutarhureita alipalkatulla työvoimalla ihan viattomalla naamalla:”Me tarvitsemme työperäisiä maahanmuuttajia, muuten yrityksemme ei menesty ja kaikki työt jää tekemättä”. Suomen ikärakenne on sellainen ettemme enää selviä omillamme.
Ilmoita asiaton viesti
Kansalaisuus 40.000 euron vuosituloilla on käden ojennus ja tervetuloa toivotus. Niillä tuloilla voi tuoda puolison ja lapset mukanaan. Jos rajaa ei olisi, toisivat koko sukunsa yhteiskunnan elätettäväksi Suomeen.
Ilmoita asiaton viesti
Rahalla kansalaisuus kuten Maltalla? Tsiisus.
Ilmoita asiaton viesti
Ei rahalla, vaan työtuloilla. Työperäisen maahanmuuton tarkoitus on työnteko.
Ilmoita asiaton viesti
Tuollainen 40k saadaan helposti jostain puulaatikkolafkasta keksittyä, nyt hereille. Kansalaisuuden myöntäminen pitää olla pitkä prosessi, kuten onneksi on vaikka monet luulee että saa sen kuuluisan ”Kela gold” kortin kanssa. 😛
Ilmoita asiaton viesti
Olet oikeassa. Kuka tahansa voi tienata 40k wolttaamalla ahkerasti. Syytä olla tarkkana.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mohammed-musah-tienaa-wolt-kuskina-5-600-euroa-kuussa-se-on-liikaa-ja-nyt-hanet-karkotetaan-suomesta/8419946#gs.z9in4c
Kuukautta kohden pitää tienata 3.300 euroa. Varmaan joku kepulikonsti tuohonkin keksitään. Useampi yksinyrittäjä palkkaa toinen toisensa ja maksaa palkkaa toisilleen, niin äkkiähän tuo summa on kaikilla kasassa.
Ilmoita asiaton viesti
Dude, kyse ei ole wolttaamisesta, vaan siitä että kansalaisuus myönnettäisiin esim venäläiselle agentille kun joku ”TVO:n varmistama” rahoittaja on maksamassa palkkaa. Hereillä tässä maailman ajassa oikeasti.
Ilmoita asiaton viesti
Siis kansalaisuus ja tulotaso ei saa olla korrelaatiossa. Piste.
Ilmoita asiaton viesti
Korrelaatio on mamuille välttämätön. Kaikki venäläisten hallintaa koskevat fobiasi poistetaan muilla tavoin.
Venäläisten kansalaisuuden saaminen pitää pääsääntöisesti estää. Heillä ei tule olla oikeutta kaksoiskansalaisuuteen. Heidän on valittava ketä palvelevat ja mistä heitä johdetaan.
Ilmoita asiaton viesti
Koko kaksoiskansalaisuus pitää poistaa, yksi passi riittää.
Ilmoita asiaton viesti
Vai että oikein pöytälaatikko firmasta? Mietihän kuka maksaa palkasta ennakonpidätykset ja muut vaaditut maksut, sillä kyllä ne tarkistetaan nykyisin uudesta palkkatulorekisteristä. Sehän on ajantasainen ja käytettävissä ilmeisesti myös migrissä.
https://www.vero.fi/tulorekisteri/yritykset-ja-organisaatiot/suorituksen-maksajat/palkkatiedot/
Ilmoita asiaton viesti
Et taida tietää kuinka helppoa tuollainen on pystyttää, liikevaihto 0 ja postilaatikko osoitteena. Noh, onhan teitä lapsenmielisiä huijattavia netissäkin viety 100-0. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Et näytä ymmärtävän asian todenperäisyyttä. Kehoitan lukemaan ensi alkuun vero.fi sivun linkin kirjoituksen tulorekisteristä. Ei voi olla kyseessä pöytälaatikkoyhtiö silloin, kun puhutaan palkan maksusta joka kuitenkin on migrillä yhtenä perusteena oleskeluluvan myönnölle.
Ilmoita asiaton viesti
Hyväuskoinen olet.
Ilmoita asiaton viesti
Siinä vero.fi linkki sinulle:
”Järjestäytynyt rikollisuus ja yritystoiminnan hyväksikäyttö”
http://131.207.14.19/globalassets/harmaa-talous-ja-talousrikollisuus/selvitykset/2023_01-j%C3%A4rjest%C3%A4ytynyt-rikollisuus-ja-yritystoiminnan-hyv%C3%A4ksik%C3%A4ytt%C3%B6.pdf
Ilmoita asiaton viesti
Luuletko todella etten tiedä ja ymmärrä verotuksesta mitään vieläkään? Oletko työtä tehnyt ko. alalla, kun yrität osoittaa omaa tietämystäsi verorikollisilla. Verorikolliset (saati pöytälaatikkoyritykset) eivät pidä kirjanpitoa tai ainakin maksavat palkat pimeästi, joten ne eivät siten ole käytettävissä/saatavissa tulorekisteristä sen paremmin palkkaverotukseen kuin muidenkaan viranomaisten käyttöön.
Onko kannuksia opettaa lisää verotuksen saloista?
Ilmoita asiaton viesti
Lue mitä veroviranomaiset ovat tuosta mieltä, sinä elät ihan pumpulissa jos et tajua miten JR noita puljuja pyörittää, siinä on perkele tuore selvitys, jos ei kelpaa – lopeta jonninjoutava länkytys.
Ilmoita asiaton viesti
Itse länkytät asian vierestä. Puhe on palkkatulon näkyvillä olosta ja se on nähtävissä vain tulorekisteristä josta tulot siirtyvät suoraan verotusrekisteriin.
Olen muuten tehnyt veroalan työtä yli 30 vuotta, joten luulenpa tietäväni verotuksesta hieman enemmän kuin ”länkyttäjä” Mikkonen.
Ilmoita asiaton viesti
”Olen muuten tehnyt veroalan työtä yli 30 vuotta, joten luulenpa tietäväni verotuksesta hieman enemmän kuin ”länkyttäjä” Mikkonen.”
Argumentum ad auctoritatem eli auktoriteettiin vetoaminen on argumentti, jossa oma argumentti perustetaan jonkin auktoriteetin sanaan tai arvovaltaan.
Ilmoita asiaton viesti
Siis tuossahan sinä vain kerrot ettet myönnä edes mitä oma virastosi tuossa järjestäytyneen rikollisuuden roolista puhuu, eli oletkos itse myönnellyt lupia ja et kehtaa myöntää että vituiks meni?
Ilmoita asiaton viesti
Toki, monelle tuulipuvulle tulee yllätyksenä miten suuri osuus harmaalla taloudella on ihmiskaupassa mm…
Ilmoita asiaton viesti
Pöljä, kansalaisuus tulisi työllä eikä sossun luukun tukien mahdollistamana.
Ilmoita asiaton viesti
Joo mutta kun on niitä lapsiperheitä. Heitä pitää auttaa kun muutoin lapset kärsivät ja joutuvat syrjityiksi kouluissa ja suomalaisten kanssa toimiessaan. Tuon takia maahanmuuttajaperheillä pitää olla asunnot, kalusteet, vaatteet, harrastusvälineet kuten syntyperäistenkin suomalaisten lasten perheillä on. Ja noin on oltava jos tänne halutaan hankkia töiden tekijöitä valtavaan ”työvoimapulaan”.
Ilmoita asiaton viesti
Tätähän persut haluavat. Tällä tavoin meidät eläkkeellä olevat Suomen kansalaiset saadaan pidetyksi maan ulkopuolella, jos satumme asumaan EU:n ulkopuolella.
Tulonsiirto se on eläkekin.
Ilmoita asiaton viesti
Suuret tulonsiirrot johtuvat siitä, että suuri määrä kansalaisia ei ole viitsinyt omalla työllään kattaa elinkulujaan ja hankkia riittävää eläkettä työvuosinaan.
Samasta syystä eläkkeet ovat pieniä ja silti rankasti verotettuja.
Pysy vaan Salakari muualla, jossa eläkettäsi ei veroteta paljon.
Ilmoita asiaton viesti
Maksan mielestäni ihan riittävästi veroja Suomeen siitä eläkkeestä joka minulle Suomen vuosinani kertyi, kiitos kysymästä.
En tiedä tuosta omalla työllään elinkulujen kattamisesta tai miten se Suomessa määritellään. Eläkkeet kertyvät usein monesta lähteestä: työnantajan maksamista eläkerahastoista, IRA:sta, social securitystä, Suomen tai muiden maiden työeläkkeistä. Nähtävästi et tunne näitä eläkejärjestelmiä ja niiden kertymämekanismia lainkaan koska höpötät pienistä eläkkeistä.
Ilmoita asiaton viesti
Suomen kansalaisella on aina oikeus palata ja asettua aumaan Suomeen.
Kyse on siis omasta halusta ja mahdollisesti veronkierrosta.
Tietenkin eläke voi olla niin pieni Hämäläisen mainitsemista syistä että Suomi on liian kallis maa asua.
Jos vain muuttaa Suomen rajojen ulkopuolelle, ei muuttomaa anna pääsääntöisesti centtiäkään tulijalle.
Käsittääkseni ainakin EU-mailla on verosopimukset ym. joilla veroja tasataan niin että ei tule mitään tuplaverotusta.
Ilmoita asiaton viesti
Minulla ei ole laillasi kokemusta veronkierrosta joten en osaa tuosta sanoa.
Sen kuitenkin tiedän että et tiedä mitään Suomeen muutosta. Kun aikoinani muutin Suomeen, edelleen Suomen kansalaisena, minulta vaadittiin tietty määrä palkkaa, todisteet varallisuudesta ja maksetuista veroista, todistus siitä että minulla on koti jossa asua ja todistukset riittävästä tulotasosta asumisen kattamiseen, ja työnantajan todistus työpaikan pysyvyydestä vähintään vuodeksi.
Suomi on tietty joissain asioissa muita maita kalliimpi paikka, mutta erityisesti palkat Suomessa ovat muita maita huonompia. En tosin sanoisi Suomea liian kalliiksi: esim. pääomatulojen verotus on ihan siedettävä moneen muuhun maahan verrattuna, joka tällaiselle eläkeläiselle on hyvä asia.
Nyt kun persut ovat kiristämässä maahanmuuttoa, ei Suomeen enää tule olemaan mitään asiaa meillä eläkeläisillä. Esimerkiksi tuosta esittämästäni listasta en pystyisi mitenkään esittämään työnantajan todistusta työpaikan pysyvyydestä, sillä olen eläkkeellä. Ja vaikka tulotasoni on erittäin hyvä, on suurin osa eläkkeestäni kertynyt muissa maissa kun taas Suomesta maksettava eläke on esitettyjä 5000 kuukausitulojen vaatimusta pienempi. Suomessahan ei muiden maiden tuloja oteta huomioon, joten siitäkin syystä rajat pysyvät meille kiinni.
Ehkä muuttaminen onnistuisi paremmin jos en kertoisi olevani Suomen kansalainen vain ainoastaan USAn, en tiedä.
Verosopimus tosiaan USAn ja Suomen välillä on olemassa ja varmistaa sen ettei eläkkeitäni veroteta kahteen kertaan. Suomen työeläke verotetaan Suomen lakien mukaan ja kaikki muut tulot sitten USAn. Järjestelmä toimii hyvin siltä osin.
Ihmettelen vain tuota persujen intoa estää meidän hyvätuloisten eläkeläisten muuttoa Suomeen, koska kuitenkin Suomessa maksaisimme elämisestämme ja vaikuttaisimme bruttokansantuotteeseen. Ja tietenkin saisimme edes jotain hyötyä Suomeen maksamistamme veroista, ainakin hyvin hoidetut kadut joilla kävellä.
Mutta persuille nyt vain on niin tärkeää ettei ulkomailta vain tule ketään Suomeen. Kai se sitten on sen arvoista.
Ilmoita asiaton viesti
Ensiksi, haista paska veronkiertoinesi.
Toinen kappaleesi on täyttä edellisen lauseeni tavaraa.
Olen itse ”maahanmuuttaja” Suomen kansalaisena.
Muuta vaatimusta ei ollut kuin kävellä maistraattiin ja tehdä muuttoilmoitus.
Epäilen suuresti koko ”ulkmomailla asumistasi”.
Suomessa otetaan muualta, ulkomailta saadut tulot huomioon ihan verottajan toimesta.
Ilmoita asiaton viesti
Sinähän se veronkierrosta puhuit, en minä!
Los Angelesin konsulaatti antoi minulle tarkat ohjeet siitä mitä sisäministeriö vaatii, ja tuo antamani luettelo oli heidän dokumentissaan vuonna 2004.
Nähtävästi et ole koskaan asunut missään muualla kuin Suomessa, kun et tiedä Suomen käytäntöjä.
Ai siis Suomessa verotetaan myös ulkomailta saadut tulot toiseen kertaan! USA kunniottaa tehtyä sopimusta eikä minun Suomen eläketulojani veroteta toiseen kertaan. Sinä siis kerrot minulle asian nykyisen oikean laidan: Suomi verottaa minun ulkomailta saamani eläkkeet jos asun Suomessa, eikä noudata tehtyä maiden välistä sopimusta.
Millähän tavoin Suomi pystyy kiertämään näitä sopimuksia… outoa.
Ruotsiin voi muuttaa tekemällä vain muuttoilmoitus, mutta Suomeen ei. Et vain tunne asiaa.
Ilmoita asiaton viesti
Taisin kirjoittaa että olen itse muuttanut Suomeen Suomen kansalaisena. Et siis ymmärtänyt?
Nuo höpinäsi Losin konsulaatista ovat höpinää.
Eläkeläisen toisesta maasta saama eläke huomioidaan täällä verotuksessa. Edellytys on että mailla on verosopimus. Oletin että ilman muuta ymmärrät verospimuksen. Ainakin omaa eläkettäni käsitellään niin.
Lopullinen vero, eläkkeen maksajamaan ja Suomen perimä vero on korkeintaan niin paljon kuin Suomen perimä vero yhteen lasketuista tuloista.
Saat siis eläkettä myös Suomesta?
Väittäisin että olet lähinnä tuuban suoltaja.
Ilmoita asiaton viesti
No, todenpuhujaa Suomessa aina pilkataan, ei mitään uutta.
Vuonna 2004 jouduin käyttämään paljon aikaa saadakseni kaikki nuo paperit kasaan Suomeen muuttoa varten ja tarkistin asian moneen kertaan konsulaatista. Jos olet itse ollut Los Angelesin konsulaatin kanssa kerran tekemisissä, tiedät kyllä asian vaikka nyt valehteletkin.
Tottakai saan eläkettä Suomesta, joka verotetaan Suomen sääntöjen mukaan. USA ei sitä tuloa huomioi omassa verotuksessaan. Sinä kerroit edellisessä viestissäsi että Suomen verottaja verottaa myös ulkomaiset tulot, joka oli minulle yllätys. USA verottaa ulkomaisista tuloista vain ne, joita ei ole lähtömaassa jo verotettu.
Tuubaa taidat suoltaa itse näissä veroasioissakin. Soitin juuri Suomeen kaverilleni joka saa USA:sta tuloja ja hänen mukaansa niitä ei enää erikseen Suomessa veroteta.
Valehtelet siis kaikilta osin, ja et nähtävästi ole koskaan edes asunut muualla kuin Suomessa, koska tietosi ovat noin hatarat.
Ilmoita asiaton viesti
Suomi verottaa ulkomaisia eläkkeitä seuraavasti, jos mailla on verosopimus:
Ulkomaa = U, perii verot omien lakiensa mukaan.
Suomi = S, laskee U:n bruttotulon ja S:n bruttotulon yhteen, perii nistä veroa niin että U:n perimä vero + S:n perimä vero vastaavat yhteensä veroa jonka S perii vastaavan suuruisesta tulosta.
Kuinka USA verottaa Suomesta saatua tuloa, siitä minulla ei ole hajuakaan.
Muista tuloista Suomi verottaa niin että se hyvittää perimästään verosta ulkomaan perimän veron.
Ilmoita asiaton viesti
Kirjoitat Salakari tuubaa. Suomen kansalaisella on aina oikeus palata Suomeen ilman tulorajaa.
Ilmoita asiaton viesti
Ehkä on joskus ollut. Persut ovat vaikeuttamassa maahanmuuttoa entisestään, ja kokemukseni mukaan muuttaminen jo nyt on kovin vaikeaa.
Olen juuri harkinnut myös Ruotsiin muuttoa ja kun soitin Ruotsin lähetystöön Washingtonissa, minulle kerrottiin että Ruotsiin voi Suomen kansalainen muuttaa ilman mitään paperihommia ja tulorajoja.
Ja kuten jo mainitsin, Suomeen ei voi.
Mailla on eroa. Älä valehtele selvästä asiasta.
Ilmoita asiaton viesti
Ei kai siinäkään ole mitään järkeä, että julkiseen työhön pitää maksaa muiden veronmaksajien tukea palkan ollessa ns. alipalkkaus elinkustannusten peittämiseksi.
Noin päätettäessä alkaa oravan pyörä pyöriä yhä rivakammin velkavuorta kasvattaen ja veroasteen noustessa sellaiseen sfääriin ettei työn tekeminen ole enää mielekästä, kun voi levätä laakereilla ja saa melkein saman vielä työssä käyvien veronmaksajien maksamina tukina.
Ilmoita asiaton viesti
Kuka se olikaan, joka sanoi, ettei palkalla tarvitse tulla toimeen ja valtio maksaa kaikki tuet. Vaikea muistaa… Vesa Kangasharju, se EK:n, Etlan, korruptoituneiden luottoekonomisti…
EDIT: Tuossa linkki: https://www.iltalehti.fi/talous/a/0a74cd38-3f05-43ea-ad7b-a086d6f5e6d2
Ilmoita asiaton viesti