Venäjä ei ole vielä aloittanut totaalia sotaa
Uutiset kertovat meille, että Ukrainassa on täysi sota. Ei siellä ole. Venäjä ei ole edes aloittanut täysimittaista sotaa. Mistä tämän tietää?
Saamme uutisia muutamien tai parinkymmenen siviilin kuolemista per isku. Kaikki nuo ovat ikäviä uhreja. Mutta täysimittaisessa sodassa heitä olisi tapettu jo kymmeniä ja satojatuhansia. Samoin pieni sotilaiden kuolleisuus kertoo samaa.
Uhreja on vähän, koska mittavia tykistökeskityksiä ja laajoja ohjusiskuja ei ole tehty. Ilmapommitukset puuttuvat lähes kokonaan. Iskut ovat hajanaisia ja enemmänkin terroria.
Totaali sota on vasta tulossa.
Toivottavasti poliitikkomme ymmärtävät pitää meidät erossa sodasta, vaikka pahalta näyttää.
Ilmoita asiaton viesti
Markku vihjaa selkeästi että meillä on sellaisia poliitikkoja jotka voisivat aloittaa sodan. Olen samaa mieltä Markun kanssa. Meidän pitäisi hyökätä nyt kun Venäjä on heikko ja ottaa meiltä ryöstetty Karjala takaisin.
Ilmoita asiaton viesti
Itse haluan maamme pysyvän kaikkien sotien ulkopuolella.
Ilmoita asiaton viesti
Se on hyvä tavoite. Sen merkitystä eivät ne ymmärrä, jotka eivät edes tunne sotaa käyneitä ja heidän kokemuksiaan.
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän se näillä videoilla sotakin lopu kokonaan? Ihmettelen ettei meidän hallintomme ole lähettänyt näitä erikoisjoukkoja Ukrainaan sotaa lopettamaan?
https://www.youtube.com/watch?v=KC0MzJl4p4Y
https://www.youtube.com/shorts/5YeUuhBgzPU
On sen verran kovaa kamaa, että Venäläiset laskee housuunsa ja pakenevat omaan maahansa etsimään piilopaikkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Mihinkään mielipiteeseen ei ole ollut niin helppo yhtyä kuin on esitetty kommentissa #366 2635.
Ilmoita asiaton viesti
Laitinen: ”Toivottavasti poliitikkomme ymmärtävät pitää meidät erossa sodasta, vaikka pahalta näyttää.”
Ymmärtävät kyllä. Muutama kuukausi sitten eivät vielä oikein ymmärtäneet, mutta sen jälkeen tapahtunut joukkojärkiintyminen on korjannut tilanteen. Nopealla aikataululla tapahtuvan Natoon liittymisen jälkeen pysymme erossa sodasta ja sota pysyy erossa meistä. Hyvältä näyttää.
Ilmoita asiaton viesti
Itse näen asian toisin ja saattaa olla, että Nato hakemuksen myötä joudumme osaksi sotaa.
Siksi on poliitikoiltamme täysin vastuutonta viedä meidät Natoon, ilman asiasta järjestettyä kansanäänestystä.
Ilmoita asiaton viesti
Oliko Neuvostoliiton aloittama talvisota sota vai ei, jos tämä nykyinen ei ole sota?
Ilmoita asiaton viesti
Venäjän luokittelun mukaan talvisota oli vain rajakahakka. Ukrainan sota on erikoisoperaatio. Venäläisten mielissä oikea sota on vasta Venäjän ja Naton välinen maailmansota.
Ilmoita asiaton viesti
Jotenkin kaipasin tähän blogistin kantaa. Tiedän omani ja monen muun kannan asiaan.
Ilmoita asiaton viesti
Mirala jo vastasi osittain. Loput löydät tekstistäni. Se sanoo, ettemme ole vielä nähneet täysimittaista sotaa Ukrainassa. Tämä ei ole mielipide vaan fakta. Tuleeko vielä totaali sota, siitä voi esittää eri kantoja. Me emme tiedä.
Ilmoita asiaton viesti
Epäilemättä Venäjä pystyy liikekannallepanolla nostamaan kierroksia, mutta ei länsikään ole vielä toimittanut Ukrainalle kaikkein tehokkainta ja raskainta aseistustaan. Eikä ole poissuljettua, että länsimaat lähettäisivät hävittäjiä ja joukko-osastoja Ukrainaan taistelemaan, mikäli Venäjä aloittaa ns. totaalisen sodan pyrkimällä tappamaan miljoonittain ukrainalaisia ja alistamaan koko maan hirmuvallan alle.
Konventionaalisin asein käytävän sodan Venäjä tulisi silloin häviämään ja ydinaseisiin se ei turvautuisi, koska ei länsi pyrkisi valloittamaan Venäjää, vain ajamaan venäläiset ulos Ukrainasta.
Luulen tämän päättyvän niin, että Venäjä pitää Krimin ja joitakin Itä-Ukrainan alueita, mahdollisesti käytävän Krimille. Sen Putin sitten selittää voitoksi, jos ei äijä ehdi kuolla syöpään. Seuraavina parina kymmenenä vuotena Venäjän bruttokansantuote laskee kehitysmaatasolle ja sen energiatuotantoa pyörittävät kiinalaiset.
Niin, ja Ukraina jälleenrakennetaan niillä Venäjän valuuttavarannon jäädytetyillä kolmella sadalla miljardilla dollarilla 😀
Ilmoita asiaton viesti
”Mutta täysimittaisessa sodassa heitä olisi tapettu jo kymmeniä ja satojatuhansia”
Kansainvälisten sopimusten mukaan sodassa ei pitäisi tulla siviiliuhreja lainkaan. Esimerkiksi Talvisodassa tuli tiettävästi vajaa tuhat siviiliuhria. (Mutta eihän sekään Neuvostoliiton mukaan ollut sota, vaan jonkinlainen rajakahakka.)
Ilmoita asiaton viesti
No koska on tullut siviiliuhreja niin eihän kyseessä silloin ole sota? :-))
Hämäläinen kirjoittaaa että ”Totaalinen sota on vasta tulossa.”
Ja tuo on totta sikäli että kyseessä ei ole mikään totaalinen sota.
Totaalisessa sodassa valjastetaan koko yhteiskunta vain ja ainoastaan armeijan tarpeisiin.
Ilmoita asiaton viesti
Juuri näin. Totaalin sodan tuhotaso on vielä pahempi kuin nyt.
En ole sanonut kuten rääväsuut luulevat, etteikö Ukrainassa sodittaisi.
Ilmoita asiaton viesti
Mitään lakeja, jotka pätisivät, ei ole sotiin. Tämä olisi jo aika ymmärtää kuten se, että jokainen sotilas on myös siviili. Juridisilla jaarituksilla ei muuteta reaalimaailman sotia.
Voit miettiä minkä lain mukaan USAn hyökkäys mm. Irakiin tai Syyriaan oli laillinen. Sotarikoksia ne olivat kuten Venäjän hyökkäys Ukrainaan sillä erotuksella, että siviileitäsi, joista niin huolehdit, kuoli massiivisesti enemmän.
Ilmoita asiaton viesti
Syyriassa kuoli siviilejä ennen kaikkea Venäjän massiivisissa Aleppon pommituksissa. Irakissa USA:n pommituksilla tai aseilla suoraan aiheuttamien siviiliuhrien määrä oli varsin rajallinen eikä missään nimessä tarkoitushakuinen. Sairaaloita tai kouluja y.m. ei pommitettu, vaan sellaisia kohteita pyrittiin välttämään.
Siviilejä kuoli miehitysvuosien alkuaikoina enemmänkin mm. Yhdysvaltoja vastustaneiden paikallisten terroristien attentaateissa.
Lisäksi Yhdysvalloilla ei ollut tarkoitusta liittää maa-alueita itseensä, tehdä Irakista USA:n osavaltiota t.m.s. Tarkoituksena oli kukistaa kansaa terrorisoinut hallitsija ja tässä operaatiossa onnistuttiin.
Ilmoita asiaton viesti
Mitähän sinä tekisit jos sodassa uhkaava vastaantulija olisi siviilivaatteissa ja tietäisit, että myös siviileille on jaettu aseita. Minä ainakin varmuuden vuoksi ampuisin.
Ilmoita asiaton viesti
Silvennoinen, mihin asti sinä allekirjoitat venäläisten sotilaiden toimintamallin?
Ampuisitko nippusiteellä kädet selän taakse sidotun vihollissiviiliä takaraivoon?
Pukisitko naamarin ja ottaisit joukon kanssa siviilitytöt raiskattaviksi heidän perheidensä silmien edessä?
En kehota ketään katsomaan alla olevaa linkkiä. Linkki kertoo raakuuksista, joita Venäjän armeija tekee tietoisena ja määrättynä toiminaan. Linkin sisältö on liian raakaa kaikille, ei pelkästään herkimmille.
https://yle.fi/uutiset/3-12426216
Ilmoita asiaton viesti
Sulla lähti mielikuvitus laukalle.
Kirjoitin minkä kirjoitin.
Ilmoita asiaton viesti
Mistäköhän noita siviiliuhreja tuli lyhyessö talvisodassa noinkin paljon? Kyllä tuo varmasti pitää paikkansa. Jatkosodassakaan ei joidenkin arvioiden mukaan tullut kuin hieman päälle tuhat.
Talvisodan n. 1000 siviiliuhria on sentään n.5% kaikista tappioista sen sodan aikana. Noin 10 siviiliä per päivä.
Ilmoita asiaton viesti
Neuvostoliitto pommitti silloinkin siviilikohteita kaupungeissa.
Ilmoita asiaton viesti
Ja pommitusten lisäksi matalalla lentävät koneet tulittivat kadulla käveleviä ihmisiä konekiväärein.
Ilmoita asiaton viesti
Mistä olet saanut tietosi kuolleiden vähäisestä määrästä?
Eikä pelkästään Marinepoolin kaupungin kohdalla puhuta kymmenistä tuhansista kuolleista siviileistä?
Ilmoita asiaton viesti
Onko Marinepool Etelä-Englannissa?
Ilmoita asiaton viesti
Anteeksi kirjoitusvirhe.
Oletko ajatellut kertoa ukrainalaiselle, ettei Venäjä ole aloittanut sotimaan? Heidän olisi hyvä valmistautua, jos vaikka sota syttyisi.
Ilmoita asiaton viesti
Hohhoijaa. Olenko sanonut, ettei Ukrainassa ei olisi sotaa.
Ilmoita asiaton viesti
”Pekka Toveri: Tätä Venäjän sodanjulistus Ukrainalle tarkoittaisi
Pääesikunnan entinen tiedustelupäällikkö, kenraalimajuri evp Pekka Toveri kertoo, mitä tämä tarkoittaisi käytännössä.
– Ukrainan kannalta tämä ei tarkoittaisi käytännössä suurta muutosta. Onhan Venäjä pommittanut ja raiskannut Ukrainaa vuodesta 2014 saakka ja aloittanut lisäksi jo kuukausia sitten täysimittaisen hyökkäyksen, hän sanoo.”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008790962.html
Ilmoita asiaton viesti
Sotarikollisia pahimmasta päästä Ukrainassa on
Uhrien kertomuksissa toistuu sama kaava: venäläissotilaat peittävät kasvonsa ja raiskaavat joukolla. Uhrin perhe pakotetaan katsomaan. Yle selvitti Kiovan lähialueilla tapahtuneita raiskauksia.
https://yle.fi/uutiset/3-12426216
varkaineen
Venäjä on varastanut traktoreita ja puimureita Ukrainasta – nyt niitä ei saada etälukituksen takia käyntiin
Venäjän armeija on kahden kuukauden hyökkäyssodan aikana varastanut myös puhelimia ja pesukoneita.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/venaja-on-varastanut-traktoreita-ja-puimureita-ukrainasta-nyt-niita-ei-saada-etalukituksen-takia-kayntiin/8417026#gs.zf6uhl
Ilmoita asiaton viesti
Pekka Toveri tekee oletuksen. Hän ei halua uskoa, että Venäjä käyttäisi koko tuhovoimansa. Hän ei voi tietää eikä kukaan muukaan lännessä mihin Putin ryhtyy.
Ilmoita asiaton viesti
Niinhän sinäkin teet oletuksen.
Ilmoita asiaton viesti
Älä jankuta kuin tylsämielinen. Aina kun arvioimme tulevaisuutta, esitämme oletuksia perustuen saatavilla oleviin faktoihin.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, Pekka Toveri tekee oletuksensa nimenomaan faktoihin perustuen, esim. niihin joita hän on saanut tietoonsa pitkän sotilasuransa aikana toimiessaan mm. pääesikunnan tiedustelupäällikkönä. Ja seuraa Venäjän tilannetta vieläkin tarkasti. Siksipä luotankin hänen arvioonsa enkä sinun.
Ilmoita asiaton viesti
Siksipä luotankin hänen arvioonsa enkä sinun.
————————————-
Etkö vielä tiedä, että Hämäläinen on kaikkien alojen asiantuntija . Hän tietää sodastakin paljon enemmän kuin yksikään maailman sotilasasiantuntija.
Ilmoita asiaton viesti
Entäs jos sodanjulistukseen kuuluu myös Nato?
Ilmoita asiaton viesti
Sitä sinun täytyy kysyä sotilasasiantuntija Juha Hämäläiseltä.
Ilmoita asiaton viesti
Hyökkäyssota, jossa on kuollut toistakymmentätuhatta venäläistä sotilasta tuhansia ukrainalaisia sotilaita, tuhansia siviilejä.
Venäjä menettänyt jo enemmän sotilaita kuin Tsetsheniassa neljässä vuodessa
https://alfatvuutiset.fi/venaja-menettanyt-jo-enemman-sotilaita-kuin-tsetsheniassa-neljassa-vuodessa/
Kyseessä on ihan taatusti täysimittainen sota.
Ilmoita asiaton viesti
Täysimittainen sota on sellainen tuho, johon hyökkääjä pystyy maksimissaan.. Sitä ei ole vielä Ukrainassa nähty.
Ilmoita asiaton viesti
Toivon mukaan emme näekään. Venäjä pystyy Mt-luokan ydinaseiden käyttöön. Käytännössä käyttämällä koko arsenaalinsa se taitaisi saada aikaiseksi ”ydintalven” ja valtavat radioaktiiviset laskeumat joka taitaisi aiheuttaa maailmanlaajuisesti jopa miljardeja kuolleita.
Ilmoita asiaton viesti
Sitähän Putinkin, että ei siellä mitään sotaa ole, taistelu rauhasta vain meneillään.
Ilmoita asiaton viesti
Taisi nyt tulla vähän lapsellinen lausahdus. Rinnastat juttuni Putiniin, mikä on typerää. Näin käy, kun lukutaito puuttuu.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikkea voi tietysti spekuloida kun ei sitä kukaan tiedä kuinka moni nyt vaikka Ukrainassa on tähän mennessä kuollut. Aika laajaa kai pommitus ja tykistökeskitykset ovat olleet jos kaupunkeja on maan tasalla. Vahvistetut kuolonuhrit nyt ovat vähän eri asia kuin todelliset joita jossain Mariupolissa väitetään yksistään olevan kymmeniätuhansia.
Totaalisesta sodasta on määritelmänsä. Paluuta johonkin ensimmäiseen maailmansotaan ’totaalisuudessa’ ei kai ole. Suomi nyt on harvoja maita jotka kykenisivät totaaliseen sotaan siinä mielessä, että täällä on oikea asevelvollisuus kun Venäjällä sekin on vähän vitsin tasolla (ja kukaan ei tiedä oikeaa toimintakäyttöistä asemäärää maassa jne)
Tässä nyt on koko ajan nuketuksen, ydinpommin vaara, olkoon sitten kuinka suuri tai pieni tahansa, joka nyt ei kauheasti naurata.
Ilmoita asiaton viesti
Puhuit itsesi pussiin. Täysimittainen sota on sellainen, johon hyökkääjä pystyy maksimissaan. Kuten tiedämme, ei Venäjä ole käyttänyt täyttä voimaansa. Lopulta myös ydin- ja kemialliset aseet odottavat vuoroaan.
Ajatus siitä, ettei sota voi enää muuttua totaaliksi, on arviovirhe. Kyllä se voi.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjä voi toki teoriassa pakottaa kuolemantuomion uhalla jokaisen miespuolisen kansalaisensa vaikka harava kädessä Ukrainaan jolloin se olisi ’totaalisesti’ Ukrainassa sotimassa.
Kukaan ei siis tiedä kuinka maksimiaan lähellä Venäjä jo on jossei mennä vastaavaan viisasteluun jossa Venäjä lähettää kaikki sotakalustonsa kaikilta rintamilta Ukrainaan joka olisi aika erikoinen strategia. Nuo ydin- ja kemialliset aseet taas ovat se kauhistus joiden käyttöön on jokin todennäköisyys ja jotka sitten ehkä tyydyttäisivät joidenkin määritelmän ’totaalisesta’.
Ilmoita asiaton viesti
”Paluuta johonkin ensimmäiseen maailmansotaan ’totaalisuudessa’ ei kai ole.”
Joulun ihmeessä sota vaihdettiin jalkapalloon
Saksalaiset joululaulut alkoivat kaikua keskellä ensimmäisen maailmansodan länsirintamaa Belgian ja Ranskan rajaseudulla. Pian britit yhtyivät lauluun ja sotilaat päättivät keskenään aselevosta. Sodan ensimmäisenä jouluna vuonna 1914 uskotaan pelatun jopa jalkapalloa vihollisten kesken ei kenenkään maalla. https://yle.fi/uutiset/3-7707130
Kolmen sotapäivän uhrit yhdessä kaupungissa 13-15 helmikuuta 1945:
Dresdenin pommitukset oli Yhdysvaltain ilmavoimien ja Britannian kuninkaallisten ilmavoimien toisen maailmansodan lopulla 13.–15. helmikuuta 1945 suorittama ilmapommitus, jossa suuri osa Dresdenin kaupungista itäisessä Saksassa tuhottiin. Arvioiden mukaan pommituksissa ja niitä seuranneissa tulipaloissa kuoli 25 000–40 000 ihmistä. Eräiden arvioiden mukaan jopa 200 000 ihmistä kuoli pommitusten aiheuttamassa tulipätsissä kirjaimellisesti palaen tuhkaksi.
Aihetta tutkineen ja aiheesta kirjan kirjoittaneen historioitsijan Jörg Friedrichin mukaan Dresdeniin ja muihinkin saksalaiskaupunkeihin kohdistetuissa palopommituksissa kyse oli Lontoosta johdetusta, järjestelmällisesta joukkotuhosta. https://fi.wikipedia.org/wiki/Dresdenin_pommitukset
Näin se saattaa jossain vaiheessa edetä – hallitsemattomaksi?.
Ilmoita asiaton viesti
Tätä tarkoitin. Moni ei tiedä, että Tokion palopommituksissa kuoli enemmän japanilaisia kuin Hiroshiman ja Nagasakin atomipommi-iskuissa. Ne ovat esimerkkejä totaalista sodasta.
Ilmoita asiaton viesti
Arvelen, että nyt vasta osalle kommentoijista vähitellen aukeaa, mitä tarkoittaa totaalinen sota, ja onko Venäjä ryhtynyt siihen Ukrainassa. Eihän Venäjällä ole tehnyt edes liikekannallepanoa. Ihmetyttää kyllä joskus miten hyvin jotkut ihmiset ovat ostaneet ajatuksen, että Venäjä ei pysty sen parempaa kuin on nähty tähän mennessä.
Sitten on oma lukunsa ne kommentit, joissa pohditaan sitä, että onkohan siellä Ukrainassa nyt oikea sota vai ei. Kai sen voi jokainen järkevä ihminen voi päätellä itse hämääntymättä siitä, miten kukin osapuoli sitä kutsuu.
Ilmoita asiaton viesti
”Ihmetyttää kyllä joskus miten hyvin jotkut ihmiset ovat ostaneet ajatuksen, että Venäjä ei pysty sen parempaa kuin on nähty tähän mennessä.”
Tässä tilanteessa Venäjä ei juurikaan pysty parempaan ellei käytä kemiallisia aseita tai ydinaseita. Ei varuskuntia voida noin vain tyhjentää sopimussotilaista Ukrainan sodan vuoksi ja merkittävät tappiot niin miehissä kuin kalustossa heikentävät Venäjän asevoimien kykyä.
Sitten on se liikekannallepanokortti, joka tarkoittaa, että Venäjän on myönnettävä omille kansalaisilleen kyseessä olevan oikean sodan. Lienee vaikea arvioida, miten nopea on Venäjän liikekannallepano, aikaisemmat tiedot historiasta osoittavat sen olleen varsin hidasta. Ja toiseksi herää kysymys reserviläisten suoritustasosta, kuinka paljon tarvitaan koulutusta, ennen kuin voidaan lähettää taistelemaan.
Ilmoita asiaton viesti
Sitä toivoisi, että historiasta jotain olisi opittu. Kun Venäjä ei oikeasti pärjää edes Ukrainalle ei sillä mitään toivoa länttä vastaan olisi. Mutta sillä on nuo ydinaseet.
Paperilla Venäjällä on jokunen tuhat lentokonetta, mutta onko niitäkään oikeasti tarpeeksi lentäjineen edes kopioimaan Dresden eli saada vajaa tuhat ilmaan yhtä aikaan?
Ilmoita asiaton viesti
”Totaali sota on vasta tulossa.”
No, totaali trolli sentään vauhdissa.
Ilmoita asiaton viesti
Kommenttisi Rantalaisen poika on epäasiallinen ja valhe. Et esitä vastaväitteitä vaan panettelet.
Ilmoita asiaton viesti
Voit kysyä miten totaalista sota on jokaiselta ukrainalaiselta.
Kun pidät kokemusasiantuntijuudesta, niin paljon olet sodassa ollut?
Ilmoita asiaton viesti
Mitä jankkaat. Jollet tiedä mitä suurvallan totaalinen sota voi olla, älä tule blogiin esittämään tietojesi olemattomuutta.
Ilmoita asiaton viesti
Mikä lie blogin tarkoitus, mutta lähinnä se herättää sellaisen vaikutelman, kuin kirjoittajalla olisi jokin tarve vähätellä Ukrainan sotaa, jossa kuitenkin jo neljännes kansasta on joutunut pakenemaan kotoaan ja jossa mm. Mariupolin infra ja rakennuskanta on tuhottu varsin perusteellisesti.
Ilmoita asiaton viesti
Mikähän on kommenttisi tarkoitus. On selvää, että Venäjän kyky suurempaan totaaliseen tuhoon on olemassa. Sinä syyllistyt itse tuon faktan vähättelyyn.
Ilmoita asiaton viesti
Kyky on vain aseilla missä tuhovoima on sellainen, että Nato on sanonut vastaiskuista, tuo peruskalusto ja armeijaväki on nähty.
Ilmoita asiaton viesti
Voi olla. Muistetaan, että Venäjä pystyy nykyistä paljon pahempaan tuhoon. Minä en sitä toivo, mutta en tuudittautuisi luuloon, ettei niin voi käydä.
Ihmiset ovat unohtaneet mitä totaali sota on. Se onnistuu hyvin Venäjän ja Naton yhteistyönä. Se on sota, jota et halua nähdä. On ennenkin nähty mihin ollaan valmiita maan ja sen sotavoimien kunnian takia.
Ilmoita asiaton viesti
”On selvää, että Venäjän kyky suurempaan totaaliseen tuhoon on olemassa.”
Aina vain kummallisemmaksi käy argumentointisi. Miten jokin olisi suurempaa, kuin totaalinen tuho?
Vaikka Hämäläinen ei olisikaan esittänyt totaalisia älyttömyyksiä, ei tarkoita etteikö hän olisi esittänyt täysimittaisia älyttömyyksiä.
Ilmoita asiaton viesti
Totaalinen sota on vielä muuta kuin nyt Jos väität Venäjän sotatoimien olevan maksimaaliset, mihin se pystyy, niin todista se.
Ilmoita asiaton viesti
En väitä. Ihan varmasti Venäjä pystyy enempään. Eihän se ole edes käyttänyt ensimmäistäkään ydinasetta. Ei se sitä muuta, että Venäjä käy Ukrainassa täysimittaista sotaa, eikä mitään ”operaatiota”. Se etteivät sotatoimet ole maksimaalisia, on nimenomaan saivartelua. Eivät tietenkään ole. Miksi ihmeessä Venäjä kohdistaisi Ukrainaan kaikki sotilaalliset resurssinsa?
Ilmoita asiaton viesti
Esimerkiksi voittaakseen sodan. Muistatko, että se on hyökkäävän sotijan tarkoitus eikä tappio.
Ilmoita asiaton viesti
Sinulla ei taida olla mitään käsitystä Venäjän ydinaseiden tuhovoimasta ja siitä miten koko arsenaalin käyttäminen Ukrainaan vaikuttaisi [myös] Venäjään itseensä. ”Venäjän maksimaalisten sotatoimien” kohdistaminen Ukrainaan olisi itsetuhoista, eikä se olisi millään mittapuulla mikään voitto.
Ilmoita asiaton viesti
”Venäjä ei ole vielä aloittanut oikeaa sotaa”
– Pitäisikö Ukrainan ja kolmansien maiden ehkä vain odotella, että niin tapahtuu, vai tyytyä käymään tätä meneillään olevaa kevytsotaa?
Ilmoita asiaton viesti
En tiedä. Vastaa sinä. Minä en ole ehdottanut mitään. Kaikkein vähiten kehotan muita lähtemään toisten sotiin. Voit lähteä sotimaan Ukrainaan. On täältä menty ISISinkin ruotuun ja palattu Kelan leipiin.
Kirjoitin vain, että siirryttäessä totaaliin eli täysimittaiseen sotaan tuhot ovat toista luokkaa. Se on varmaa.
Ilmoita asiaton viesti
”Voit lähteä sotimaan Ukrainaan.”
– Olen tämän toki tiedostanut. Maan länsirajalla tulisi evakuoituja ikätovereita vastaan huru-ukkoina, mutta sikäläiset evakuointimääräykset eivät koske ulkomaisia vapaaehtoistaistelijoita. Käsittääkseni.
”En tiedä. Vastaa sinä.”
– Jatketaan käynnissä olevaa sotaa käytettävissä olevin resurssein. Jos se ei ole totaalista, niin olkoon sitten puolittaista. Sota kuitenkin tyypillisesti on jossain vaiheessa sodittu loppuun, aivan kuten sadesäätä seuraa pouta.
Ilmoita asiaton viesti
”Voit lähteä sotimaan Ukrainaan. On täältä menty ISISinkin ruotuun ja palattu Kelan leipiin.”
Vertasitko Hämäläinen juuri terrorijoukkio ISIS:tä ja Ukrainan puolustustaistelua keskenään?
Ilmoita asiaton viesti
Suomen valtio on tukenut molempia. Vihervassarit erityisesti.
Ilmoita asiaton viesti
Sakeaa läppää, vihervassarit tukenut ISIStä? Justiinsa.
Niin ja yritä nyt perkele muistaa, että en ole vasemmistoa, en ole ikinä vasemmistolaista äänestänyt 23v aikana mitä olen ollut äänioikeutettu. Arvo-talousliberaalit on minun sidosryhmä, harmi vain ettei sellaista puoluetta aidosti Suomessa ole ja joutuu seilaamaan eri puolueiden välillä, RKP:n KRP poliisiakin olen äänestänyt, että sellainen huumehörhö vasemmistolainen. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Putinilla ei tosiaan ollut tarkoitus aloittaa täysimittaista sotaa, koska lähti niin vähäisellä miesmäärällä liikkeelle, joka oli vielä ripoteltu pitkin rajaa.
Ilmeisesti oletti Ukrainan romahtavan hetkessä. Nyt Putinin on pakko julistaa liikekannallepano, jossa käynee, kuten tavaaritsh Toveri on arvuutellut, että joukkojen ja kaluston kokoamiseen menee kuukausia ja osa porukasta lähtee lipettiin.
Jokatap jokin eskalaatio on kohtapuolin luvassa: liikekannallepano, massatuhoaseet tai hässäkkä Moldovassa, jolla yritetään saada Nato mukaan kisoihin.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki edellytykset ovat koossa isoon soppaan. Meillä lännessä talous on myös romahtanut ja poliitikot kyvyttömiä. Tarve suunnata kansojen huomio pois huonoista johtajista on kova. Sota on aina ollut avuksi.
Ilmoita asiaton viesti
”Ilmeisesti oletti Ukrainan romahtavan hetkessä.”
Kuvitteli että ottavat kukkaseppelein vastaan, kukkaseppeleet onkin asetettu sotilaiden sinkkiarkkujen päälle kenraalit mukaanlukien.
Ilmoita asiaton viesti
Goebbels aikoinaan hyvin ilmoitti mitä totaalinen sota, Totaler Griek, tarkoittaa
https://en.wikipedia.org/wiki/Sportpalast_speech
Kannattaa perehtyä historiaan eikä katsella amerikkalaisia Rambo-elokuvia. Suomi on niitä harvoja eurooppalaisia valtioita joka on määrätietoisesti varustautunut totaaliseen sotaan.
Ilmoita asiaton viesti
Eikös totaalinen sota tarkoita myös sitä että sotatoimet ja voimankäyttö kohdistuvat myös siviiliväestöön suurella volyymilla.
Äärimmillään tämä tarkoittaa Mt-luokan ydinaseiskuja suurkaupunkeihin. Tavanomaisin asein ”mattopommituksia” ja rajua tykistötulta siviiliväestöön. Pienemmässä merkityksessä ehkä siviiliväestön raiskaamista tai teloittamista järjestelmällisesti osana sotatoimia.
Suomi on varautunut tähän. Esimerkiksi suuret määrät väestönsuoja ovat osa tätä järjestelmää, samoin maanalaiset johtokeskukset noin sotilas ja siviilihallintoon. Laaja asevelvollisuus ja armeijan ”pakko-otto-oikeus” esim ajoneuvoihin ovat osa tätä järjestelmää.
Ilmoita asiaton viesti
Totaali sota on juuri tuollaista. Kaikki paha ja tuho maksimoidaan.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjän hyökkäyksen keihäänkärki on jo tuhottu, vaikkei Venäjä ole sotaa julistanut.
Minua yllättäisi jos liikekannallepanolla Venäjä kovinkaan rajusti kykenisi hyökkäystä tehostamaan. Siihen tarvittaisiin kalustoa jota ei näytä olevan.
Ilmoita asiaton viesti
”… yllättäisi jos liikekannallepanolla Venäjä kovinkaan rajusti kykenisi hyökkäystä tehostamaan.”
– Ei sieltä miehet lopu. Ja jos loppuu niin sieltä tulee viistoista miljoonaa naista! (Lahtinen, Tuntematon sotilas.)
Ilmoita asiaton viesti
Toki, mutta logistiikka ja aseiden määrä ja laatu ei parane.
Ilmoita asiaton viesti
” Venäjä ei ole edes aloittanut täysimittaista sotaa. Mistä tämän tietää?”
Uutisista:
”Venäjä häviää tämän sodan” – Satoja hyökkääjän sotilaita karkasi kotiin
Venäjän asevoimiin värvätyt kertovat ääninauhalla Etelä-Ossetian presidentille rintaman kauhuista.
– Mitään suuntaa ei annettu. Tarkka-ampujat tulittivat. Meille valehdeltiin alusta alkaen. Papereissa oli sijoituspaikka, mutta saavuimme aivan eri kohteeseen. Paikka, johon meidän piti tulla oli 800 kilometrin päässä sieltä, minne meidät tuotiin, eräs sotilas tilittää.
Toinen kertoo nauhalla tykistön ampuneen taistelussa yli kaksi kilometriä ohi maalista, mutta upseereita ei kiinnostanut, eikä sotilaiden valituksia kuunneltu.
– Mitään johtoa ei ollut. Upseerit eivät tienneet mitä tehdä.
Sotilas jatkaa, että 99 prosenttia varusteista ei toiminut.
– Me varoitimme, että ajoneuvomme eivät toimi ja että meitä ei pidä lähettää sinne. Toisesta komppaniasta kerrottiin, etteivät heidän aseensa toimineet. Heitä käskettiin, että ”menkää noin”.
jne.
https://www.verkkouutiset.fi/a/venaja-haviaa-taman-sodan-satoja-hyokkaajan-sotilaita-karkasi-kotiin/#d39a25cd
Ilmoita asiaton viesti
Itse asiassa tästä blogista tulee mieleen Karin piirros ”Römpän ukosta”, joka oli ennustanut, että elokuusta tulee kolea. No, kun siitä tulikin lämmin, niin Kari piirsi kuvan jossa Römpän ukko kävelee raitilla turkki päällä hiki otsasta valuen mutisten mennessään, että ”piru kun on kylmä, piru kun on kylmä”.
Juha Hämäläinen 16.2.2022:
”Venäjä ei ole mitään suursotaa aloittamassa. Sillä ei ole siihen syytä eikä edes varaa tai resursseja.”
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/emailjuuso/venajan-hyokkayksesta-kouhottaville/
Eli: ”mitään suursotaa ei ole tullut, mitään suursotaa ei ole tullut, mitään suursotaa ei ole tullut …”
Ilmoita asiaton viesti
Miksiköhän tässä blogissa on niin paljon piilotettuja kommentteja? Hämäläinenkö poistanut vai ylläpito? Onko Hämäläisestäkin tullut kriittisiä kommentteja pelkäävä hienohelma, mitä hän ei ennen ollut?
Ilmoita asiaton viesti
Ottanut luuta-mummosta mallia.
Ilmoita asiaton viesti
4 piilotettua kommenttia joista 1 Max Jussilan ja 3 minun. 😂
Ilmoita asiaton viesti
Hämäläinen on korrektisti nimitellyt eri mieltä olleita tässä blogissa vain vähä-älyisiksi ja typeriksi – niin ja tietysti vakiotermillään lapsellisiksi 😁
Jos Hämäläinen on tosiaan itse ryhtynyt poistamaan kriittisiä kommentteja blogistaan, niin loppukin kunnioitukseni häntä kohtaa hävisi – mieshän on ihan neiti!
Ilmoita asiaton viesti
Eiköhän täällä blogistanissa ole muut jotka nimittelevät säännöllisesti erimielisiä mm. ääliöiksi ym.
Ja kaiken lisäksi ”oppineita” sellaisia.
Ilmoita asiaton viesti
Kaima yrittää kaivaa luurankoja lausuntokaapistani. Et vain vaivaudu lukemaan kaikkea.
Suursota, johon viittasin, olisi Venäjän hyökkäys mm EUn alueelle eli laajamittainen sota. Sitä pidän edelleen epätodennäköisenä. Se tarkoittaisi maailmansotaa ja täystuhoa.
Ukrainan sota ei tätä täytä. Toki USAn ja Naton liittyminen paikalliseen sotaan voi johtaa mihin vain.
Ilmoita asiaton viesti
Jos tuon vanhan blogisi lukee, niin kyllä konteksti selvästi liittyy nimenomaan laajaan hyökkäykseen Ukrainaan. Eihän kukaan blogin otsikon mukaan ollut mistään muualle tapahtuvasta hyökkäyksestä ”kouhkannut”.
Ilmoita asiaton viesti
Toistakymmentä peukuttajaa?
Ilmoita asiaton viesti
Juha, tuo ”Venäjä ei ole…..” on aivan totisen totta.
Venäjällä ei ole mitään syytä aloittaa suursotaa, Venäjällä ei ole siihen resursseja eikä sillä ole varaa suursotaan.
Sehän on nyt nähty.
Venäjä pystyy vain ”erityisoperaatioihin” joissa yksi tärkeimmistä aseista vaikuttaa olevan naisten raiskaus.
Ilmoita asiaton viesti
Venäjä ei tietenkään ole aloittanut totaalia sotaa, sillä sehän olisi itsemurha.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan se totta, että Venäjä hyökkäsi rajallisilla resursseilla Ukrainaan. Alkuunsa jopa kirurgiseen tyyliin siviilejä säästäen. Vaan se totaalinen sota olisi vaatinut liikekannallepanon yms. Putin suuressa viisaudessaan ei kavainnut sitä.
Ilmoita asiaton viesti
Blogin otsikko: ”Venäjä ei ole vielä aloittanut totaalia sotaa”.
Tuossa Hämäläisen blogin otsikossa oli yksi äärimmäisen tärkeä sana: ”vielä”.
Ilmoita asiaton viesti
Eivät olisi ehtineetkään kun kuljettavat Venäjälle Ukrainasta varastettua tavaraa:
UKRAINAN hallituksen ja Kiovan kauppakorkeakoulun esittämien arvioiden mukaan Ukrainassa on tuhoutunut muun omaisuuden ohella noin 100 000-200 000 henkilöautoa, minkä lisäksi Venäjän miehitysjoukot ovat myös varastaneet jo huomattavan määrän sekä uusia että käytettyjä ajoneuvoja.
Todistusaineistoa järjestelmällisistä autovarkauksista on kertynyt muun muassa paikannusjärjestelmiin sekä tienvarsikameroihin, jotka ovat kuvanneet jopa kokonaisia varastettujen siviiliautojen kolonnia.
https://www.is.fi/autot/art-2000008780805.html
Ilmoita asiaton viesti