Anneli Auerin noitaoikeudenkäynti – järjestelmä toimii ja ei toimi. Entä Jari Aarnio
Anneli Auerin tuomio lastensa seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuo mieleen 1600-luvun noitaoikeudenkäynnit.
Myös niissä lasten todistukset olivat jokseenkin mielikuvituksellisia ja tuomiot määrättiin niiden mukaan.
Kyöpelinvuorella (Blåkulla oikeudenkäyntikielen mukaan) oli pidetty öisin melkoisia bakkanaaleja ja tunnistettavia henkilöitä oli juhlijoiden joukossa. Toimien kuvaukset olivat hyvin yksityiskohtaisia. Tähän niitä ei voi lainata sopivaisuussyistä.
Kun lapset kirkkain silmin todistivat tapahtumista, olihan lapsia uskottava.
Saman tapainen todistelu on toiminut Anneli Auerinkin kohdalla. Se, että tuomio puretaan, todistaa ehkä jotain järjestelmän toimivuudesta. Mutta todistaa tuomio jotain myös järjestelmän toimimattomuudesta.
Tuntuu että meillä on samaa kuin Stalinin Venäjälläkin. Kun oikea syyllinen löydetään, syytteet, todisteet ja tuomiokin järjestyy.
Lapsen todistuksen voima
Jos aikuisetkin näkevät sellaista mitä luulevat nähneensä ja todistus pitäisi saada nopeaan tapahtuman jälkeen ja mieluummin ennen kuin iltapäivälehdet ovat kertoneet näkemyksensä, niin lasten kanssa olisi meneteltävä vielä varovaisemmin.
Tarvitaan ammattihenkilö kirjaamaan todistus. Johdattelevia kysymyksiä ei pidä esittää. Manipuloimisen ja jopa tahattomankin manipuloitumisen mahdollisuus olisi pidettävä mielessä.
Tästä ei ole valtavan montaa vuotta kun Ruotsissa oli suuri pedofiilitapaus. Epäilykset heräsivät vasta siinä vaiheessa kun lapset kertoivat pedofiilien käyttäneen autoja jotka oli maalattu kirjaviksi. Niiden maalipinnassa oli isoja kirkasvärisiä pallokuvioita.
Auerin tapauksessa teot olivat niin pöyristyttäviä että kellojen olisi pitänyt kilkattaa.
Lasten kertomuksista paljastuu että se, ettei mitään ollut tapahtunut, ei kelvannut. Ja kun kertomuksia haluttiin ja kertominen oli palkitsevaa, juttua alkoi tulla, samalla tavoin kuin 1600-luvun noitaoikeudenkäynneissä.
Näyttää siltä että poliisi on valmis menemään aika pitkälle saadakseen haluamansa henkilön tuomiolle. Oikeusistuin lähtökohtaisesti uskoo poliisia, siitäkin tulee ongelma jos poliisi ei ole puolueeton tai tehtäviensä tasalla.
Tulee mieleen sähköpyörän sytyttämä palo. Siinäkin poliisin sana osoittautui painavammaksi kuin VTT:n lausunto. Poliisin kirjaama osoittautui vahvemmaksi kuin todellisuus. Jos todellisuus ja poliisin väite on ristiriidassa, poliisin sana voittaa.
Jari Aarnio
Nykyisellään julkisuudessa on rikollispäällikkö Vilhusen kanta eniten esillä. Ihmettelen kyllä miten rikollisen sana nyt onkin muuttunut niin luotettavaksi lähteeksi.
Kokonaisuutena Aarnion oikeudenkäynti on arvoton näytelmä. Tutkivan poliisin ei pitäisi olla osallinen, vaan tutkiva poliisi pitäisi ottaa toiselta puolelta Suomea. On tunnettua että huumepoliisin välit eivät ole olleet kunnossa Aarnion asiaa tutkineen poliisitahon kanssa. Ja syyttäjänkin pitäisi olla muu kuin taho jolta oli jäänyt Aarnion kanssa kana kynimättä aikaisemmalla kerralla.
Aarnion oikeudenkäyntien tähtitodistaja on melkoinen pakkaus, voisiko sanoa epäluotettava todistajaksi ja manipuloitu. Pitänyt aiheellisesti poliisia pilkkanaan.
HS:n osuus keskeneräisen asian rääpimisessä on tuomittavaa. Käräjäoikeuden tuomio perustui aineistoon jota hovissa pidettiin kelvottomana. Kuitenkin kaikki yksityiskohdat jo käräjäoikeuden tuomiosta uutisoitiin HS:ssä totena.
Oikeudenkäynnistä on vuodettu ja HS julkaissut vuodot vaikka syytetyllä on ollut ilmaisukielto eikä ole voinut oikaista väitteitä. Jos oikeudenkäynti siirretään lehden sivuille, pitäisi silloin puolustuksellakin olla puhevalta.
Kukkapenkkigate
Kirjoitin aikaisemmin Aarnion itsensä kirjoittaman kirjan mukaan siitä miten puutteellisia tutkintamenettelyt olivat olleet kukkapenkistä löytyneiden rahojen suhteen.
Minua tästä oikaistiin. Asia oli kuulemma pitävästi toteennäytetty. Nyt näyttää siltä että tutkintaa ei todellakaan ole tehty asianmukaisesti. Jää enemmän kuin varteenotettava epäily että todiste on istutettu.
Noin muutoin Jari Aarniota pidetään henkilönä joka pystyy selittämään kaiken parhain päin.
Kyse voi olla todellisesta taituruudesta, mutta kyse voi olla myös siitä että todellisista tapahtumista on suhteellisen helppo puhua uskottavasti.
Aarnio ei nähdäkseni ole puhdas pulmunen, selittämätön omaisuudenlisäys ja puhelintiedot puhuu sitä vastaan. Toisaalta poliisin lienee ollut helppoa toimia harmaalla alueella ja anastaa rikollista rahaa, olematta silti itse mikään rikollisryhmän johtaja.
Mutta en ole tässä tekemässä mitään syyllisyysarviota Aarnion kohdalta, toteanpa vain että järjestelmässä on parantamisen varaa.
Mitä tulee Aueriin ja Jens Kukkaan, niin toivottavasti edes tulevat muhevat korvaukset jonkun verran lieventävät aiheutettua mielipahaa ja loukattuja oikeuksia.
Aarnion juttu oli todellakin hyvin kyseenalainen, vaikka syyllinen olisikin. Esimerkiksi KRP:n tutkijan ja avaintodistajan välinen kuvio:
”Nainen [Saara] kertoi saaneensa keskusrikospoliisilta rahasuorituksia säännöllisesti. – Niitä tuli 50-200 euron kertalähetyksinä. Niitä tuli, vaikka en olisi halunnut enkä vastannut niihin mitenkään. Eräänä päivänä naisen kotipihaan ilmestyi skootteri, jonka tutkija antoi hänelle. KRP:n tutkija vahvisti oikeudessa Malmin naisen puhuneen totta. Poliisi kertoi antaneensa naiselle yhteensä noin 3 000 euroa rahaa, 400 euron skootterin ja puhelimen. Lisäksi mies osti naiselle ruokaa. Hän pudotti rahaa postiluukusta, maksoi naisen puhelin- ja nettiliittymän. Rahat hän nosti omalta tililtään.” (IL)
Ilmoita asiaton viesti
Onkohan Jukka S. Lahden murhan tutkinta kokonaan lopetettu, kun mitään ei ole kuulunut hovioikeuden viimeisen päätöksen jälkeen?
Ilmoita asiaton viesti
Se jäi ratkaisemattomaksi. Tämä lienee ollut joku sijaisrangaistus. Nyt ei vaan mene niin että voidaan rangaista jostain toisesta keksitystä asiasta jos haluttu tuomio ei mene läpi oikeusistuimessa.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan näitä ratkaisemattomia, kuten täkäläinenkin perheen murha jo vuodelta 1990.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008749914.html
Ilmoita asiaton viesti
Tuo huhtikuu 1990. Silloin Suomi muuttui villiksi länneksi monessa mielessä.
Ei ole tuttu asia, siihen aikaan oli kai niin paljon kiireitä.
Ilmoita asiaton viesti
Ei vaan ole tästäkään julkisuudessa ollut mitään esillä vuosikymmeniin.
Lahden murhaan liittyen on monia omituisuuksia. Esim. se, että klapista löytyi DNA:ta paitsi uhrilta, myös monen vuoden jälkeen rikostutkijalta. Tulikohan kenellekään mieleen, että hänkin saattoi olla murhaaja?
Ilmoita asiaton viesti
Minulle jäi vahva kuva, että Auer piti saada syylliseksi tavalla tai toisella. Kun poliisi munasi perusteellisesti murhatutkinnan, niin löydettiin korvaa rikos.
Ilmoita asiaton viesti
USA:ssa on roiskittu murhatuomioita vapaalla kädellä sen tähden kun vaaleissa valittujen poliisipäälliköiden pitää osoittaa että murhat selvitetään.
Kyllä täälläkin on halu selvittää rikokset vaikka väkisin. Jos ei muuta keksitä, niin uhrikin kelpaa tekijäksi. Vaikkapa Gustavsson.
”Emme tunne muuta (syytä)”, toimii sekä ilmastonmuutoksessa että murhatutkinnoissa.
Ilmoita asiaton viesti
Just sama tunne minulla. Ei se tunne ole oikeudessa todisteeksi kelpaava, mutta ei siitä oikein näillä näytöillä pääse eroonkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Sivullisillahan ei ole tarkkaa tietoa mihin oikeuden päätös oikasti perustui, pöytäkirjat on salattu. Mutta, kun annetaan mielikuvituksen lentää, muuhunhan meillä taviksilla ei ole mahdollisuutta niin luodaanpa tälläinen kuvio. A Auer sopii nyt jo aikuisten lastensa kanssa että perutkaa puheenne niin saan valtiota isot korvaukset ja pistetään potti puoliksi.
Ilmoita asiaton viesti
Mikäli öisin matkustetaan kyöpelinvuorelle noidan kanssa luudanvarrella istuen niin siitä on muutakin seurausta kuin pelkkiä tarinoita.
Tarkoitan tällä sitä että julkisuuteen tihkuneiden tietojen mukaan sellaista ei tapahdu ja jos tapahtuu siitä on seurauksena muutakin kuin pelkkää tarinaa.
On se kumma kun mikä tahansa menee läpi, ihmiset voivat uskoa mihin tahansa soopaan. Mikään ei näytä olennaisesti muuttuneen sitten 1600-luvun.
Ilmoita asiaton viesti
Jos oikeuden tulkintaa on syytä lähestyä tällaisesta kriittisen oloisesta vinkkelistä, jopa demokraattiseksi todettujen maiden yhteydessä siten, että luontevaista kallistumaa voi ottaa ilmetäkseen kyseenalaisena …
Voi hyvin perustein kysyä, mikä olisi suhtautuminen ilmastonmuutoskysymykseen, tekoälyn uhkiin, tietoverkkoihin … jos näiden takana olisi selkesti jokin kyseenalaisempaa toimijuuskuvaa edustava taho.
Voi olla, että faktaa olisi se, mitä KOva taho ei nimenomaisesti ole ottamassa väitteeksi, tai että faktaa lipsahtaisi helpommin olemaan se, mikä näyttää kuin tuntuukin jopa päinvastaiselta.
Näissä voi olla tätä yllätystyyppiä, joka on eräänlainen klassikkotapaus, josta tiedetään jo todella paljon. Mitä tämä tieto sitten voisi tarkoittaa käytännön järjestelyissä.
Tieto ja todellisuus haastaa, ja osan ihmisistä on sopivaa käyttää tällaista rakentelun tekijäpuolta. Päinvastaisella kannalla on ollut käytännössä ehkä tahjoa, ihan laidasta laitaan. Sama koskien aatematkalaisia.
Kun sanotaan, että: Ei enää koskaan yksin, olisi ehkä syytä tuoda esiin se toinenkin tarvittava reitti, ts: ei enää koskaan porukalla, tai porukkajärjestelyin. Kummallakin linjailmaisulla on oma arvonsa.
Ilmoita asiaton viesti
Aarnion syyllisyydestä ei vissiin koskaan löydetty sitä ”savuavaa asetta” ja niitä aihetodisteitakin vähemmän kuin Auerin syyllisyydestä. Silti vain toinen on tuomion saanut syyllinen.
Ilmoita asiaton viesti
Kai selittämätön omaisuudenlisäys jotain syyllisyyttä osoittaa. Ei silti välttämättä siihen mistä tuomio on tullut.
Mitä tulee Aueriin, niin ”emme tiedä muuta” ei oikein riitä minkään osoittamiseen, ei ilmastonmuutoksen eikä murhan.
Ilmoita asiaton viesti
Aarniosta alamaailmassa tiedettiin jo kun mä olin teinidiileri, tollasia tavan tolvanoita antoi mitalia. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Tiedettiin että hän on salakuljetusorganisaation päällikkö vai että hän on likainen poliisi?
Ilmoita asiaton viesti
Espoon laitoksen jos joku perkais, saatais otsikoita, kirjoja, sarjoja ja sen sellaista. Ette te tavan tolvanat onneksi tajua hölkäsen pöläystä miten Suomi EI ole korruptoitunut.
Ilmoita asiaton viesti
Arvaa mikä osasto poliisissa ”likasin”? Arvaa?
Ilmoita asiaton viesti
Et kumminkaan vastannut kysymykseen. Onhan siinä nimittäin hiukan eroa onko salakuljetusorganisaation päällikkö vai vain likainen poliisi.
Olen hiukan lukenut Aarniosta ja tiedän kyllä että huumepoliisi ei ole ollut ainoa jota vastaan on esitetty varteenotettavia epäilyksiä.
Ilmoita asiaton viesti
Siis tiedettiin jopa hasa-laatu. Kysypä sun ikäsiltä jotka vaikka lopettanut ”Stadin keuhkontappajasta”.
Daavidin tähtipaskaa, kunnon pöydänkulmaa.
Ilmoita asiaton viesti
Niin ja kolmen viikon päästä Spannabis, tervetuloa katseleen mikä meno täällä. 😀
Ilmoita asiaton viesti
Voin laittaa Vapaavuoroon tilanneraporttia. 😛
Ilmoita asiaton viesti
On mahdollista, riippuen miten tapauksessa käy. Ravistelee se koko käytäntöä seksuaalirikoksista langetettavissa tuomioissa.
Jo nyt ollut poikkeavaa käytäntöä eri rikoslajien välillä millaisella todistustaakalla tuomioita voidaan langettaa. Kari Uoti totesi haastattelussa, että hänen näkemyksensä mukaan esim. huumausainerikoksissa näyttö syyllisyydestä voi jäädä varsin laimeaksi ja se riittää tuomioon. Paskalla käyminen metsässä paikalla jossa sattumalta sattuukin olemaan poliisin tiedossa oleva kätkö ei riitä selitykseksi. Toki jos aiemmat tuomiot doupeista, ei niitäkään hyvällä katsota.
Vastuukysymykset nousevat myös pintaan Auerin tapauksessa. Koska nämä lapset eivät tuolloin olleet rikosoikeudellisessa vastuussa niin pitäisikö arvioida asiaan liittyneiden muiden tahojen mahdollisia rikosoikeudellisia vastuita. En ulkoa muista mitkä rikosnimikkeet nousevat pintaan mikäli valheilla saa toisen henkilön ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Lähtökohtaisesti hyvin moni ajattelee ettei tästä täytyisi helpolla selvitä. Sen muistan, että oikeudenkäynti menettelyssä valehtelu on sikäli ankarasti rangaistu, että siitä minimi on aina vankeutta. Valheen laadulla tai käsiteltävällä asialla ei ole merkitystä. Oletan tätä sovellettavan myös muihin kuin rikosoikeudellisiin oikeudenkäynteihin. Toki rikoksissa vastaaja saa valehdella.
”miten rikollisen sana nyt onkin muuttunut niin luotettavaksi lähteeksi”
Niinpä, ei lisättävää.
Aarnion tapauksessa oli paljon käänteitä ja keissejä. Itselläni ollut päällimmäisenä mielessä tämä ”murhatuomio”. Tämähän odottaa vielä korkeinta oikeutta. Hyvin sekavaksi jäänyt tässäkin, kuka tiesi ja mitä. Olennainen asia lienee myös, että tuolloin murhan suunnittelu ei ollut suomessa rikos.
Ilmoita asiaton viesti
Eihän kyse ole suunnittelusta kun murha on tapahtunut. Oikeusjärjestelmää venytetään kyllä äärimmilleen tällä epävarsinaisella murhalla.
Lasten kertomaa ei pidä sekoittaa mihinkään muiden seksuaalirikosten käsittelyihin.
Kyse on siitä että tämä sama on tapahtunut ennenkin. 1600-luvulla. Silloin viisastuttiin ja ei enää otettu lasten tarinoita ilman muuta totena. Se kai unohtuu 350 vuodessa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei kukaan, edes syyttäjät tai tapausta tutkivat poliisit ole väittäneetkään, että Aarnio liittyisi itse fyysisesti toteutettuun murhaan mitenkään. On esitetty olettamus Aarnion olleen tietoinen pyrkimyksistä listiä uhri.
Ilmoita asiaton viesti
En ole aina pitänyt herra Karisen kirjoituksia arvossaan mutta nyt kyllä natsasi. Samat ajatukset täälläkin. Toki siihen vaikuttaa tuo noitaoikeudenkäynnistä lukemani historianteos. Historioitsija Mirkka Lappalainen juurikin tähdentää että miksi on hyvä tietää näistä jonkin verran Suomeakin 1600-luvulla koskettaneista noitaokeudenkäynneistä. Siksi että ymmärtäisi tätä päivää tietyiltä osin esim. juuri nettihuhuista ja juurikin vaikka lasten mielikuvituksellisista todisteluista.
Case Auer saa kyllä megalomaaniset mittasuhteet.
Ilmoita asiaton viesti
Kun ja jos otat hiukan selvää ilmastonmuutosopin heikoista piirteistä, tulet huomaamaan että nekin jutut natsaa.
Ilmoita asiaton viesti
Eikös tää Kukka ollut Auerin joku exsä? Palasivat yhteen kun joku ufo oli tappanut esteen välistä.
Ilmoita asiaton viesti
Olisko kumminkin loogisempaa että ensin palaisivat yhteen ja sitten ufo tappaisi? Tuntuu vähän kaukaa viisaalta. Ja oikeuttaisko se tuomioon toisesta asiasta?
Ilmoita asiaton viesti
Ruotsissa oli myös tapaus, jossa 5- ja 7-vuotiaat veljekset saatiin syylliseksi toisen lapsen kuolemaan, kun heitä tarpeeksi intensiivisesti kuulusteltiin. Jutusta on tehty dokumentti, jossa näytettiin videoituja kuulustelutilanteita. Lapset muuttivat tapahtumien kulkua alkuun varsin tiuhaan, eikä kovin uskottavaa tunnustusta koskaan tullut. Uhri oli neljävuotias poika.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllähän tässä virkavallan epäonnistuminen on kyseessä, kun murhaajaa ei ole saatu istumaan murhasta, mutta ehkä hänelle on keksitty sijaisrangaistus.
Ilmoita asiaton viesti
Näin sen Auerista tehdyn elokuvan. Minua jäi vaivaamaan kuulusteluvideo, jossa naispoliisi selvästi yrittää laittaa sanoja lapsen suuhun ja painostaa lasta myöntämään, että Auer saa raivokohtauksia. Tuolla tavalla lapsen saa sanomaan ihan mitä vaan. Surkealla tasolla on poliisien kuulustelutaidot.
Ilmoita asiaton viesti
Mikko Niskasaari kertoo, että hän sai haltuunsa oikeudenkäyntiaineiston. Se jää uskon asiaksi, onko hänellä aineisto hallussaan vai ei. Minulla vaaka kallistuu vahvasti siihen, että uskon hänen olleen oikeassa. Hän kirjoitti asiasta jo 2013 ja nyt sille näyttää tulleen vahvistus. Olin itse jo ennen tuomiota samaa mieltä kuin Niskasaari.
Tämä ei ollut ensimmäinen tapaus, jossa kuvio menee näin. On lapsi tai useampia, jotka syyttävät jotain aikuista, usein sukulaista. Taustalla on myös aikuisia, sukulaisia tai muuten riittävän lähellä olevia, jotka ajavat syytettä voimakkaasti. Lähtökohta on se, että syytetty on syyllinen, jos ei toisin todisteta. On sana sanaa vastaan. Ei ole yllätys, että syytetyllä ei ole mitään mahdollisuuksia todistaa itseään syyttömäksi. Sitten julistetaan oikeudenkäyntiaineisto salaiseksi. Syyttäjä kommentoi, että ainahan ne rikolliset kiistävät, ja sillä kuitataan koko puolustus.
Auerin tapaus ei ole ensimmäinen, eikä olisi edes ensimmäinen, jossa tuomio puretaan. Tällainen on rakenteellista väkivaltaa.
Ilmoita asiaton viesti
Jos jotain löytyy kukkapenkistä, eikä se ole rikkaa, lienee se ihan määritemällisesti istutettu?
Ilmoita asiaton viesti