19 683 sukupuolta

Queer-aktivisti Sade Kondelin väittää Rönsy-lehdessä (s. 7), että sukupuolia on olemassa ainakin 19 683 kappaletta.

Osmo Tammisalo pidättäytyy perinteisessä 2 sukupuolen väitteessä.

Ensimmäisen huolena Kondelinin väitteestä mieleen nousee vessojen rakentamisen kustannukset 19 683 sukupuolelle. Ja millä konstilla oman sukupuolensa saisi edes selville?

Naisten ja miesten välinen ero?

Kondelin väittää:

  • Naisten ja miesten välinen ero on biologisesti ja neuropsykologisesti suurin piirtein yhtä merkittävä kuin punatukkaisten ja ei-punatukkaisten välinen ero.

Kondelin on väärässä. Miesten ja naisten välillä on monta suurta biologista eroa:

  1. Yli 98 % ihmisistä seksuaalinen halu kohdistuu tiettyyn sukupuoleen, joko vastakkaiseen tai omaan. Preferenssi tiettyyn sukupuoleen on niin voimakas, että seksi ”väärän” sukupuolen edustajan kanssa koetaan usein hyvin vastenmieliseksi ajatukseksi. Ihmisten seksuaalinen halu on kaikkea muuta kuin sukupuolineutraali.
  2. Ihmisillä on yleensä selkeä sukupuoli-identiteetti. Identiteetti on jopa niin voimakas, että se voi laittaa ihmisen tekemään sukupuolenvaihdoksen.
  3. Miesten ja naisten seksuaalisissa haluissa on suuria eroja.
  4. Miesten ja naisten parinvalintapreferenssit eroavat toisistaan suuresti. 

Yllä mainitut erot ovat pääosin seuraus biologiasta ja neuropsykologiasta, eivätkä suinkaan sosiaalisesti rakentuneista performansseista, joita henkilöt voivat vapaan valintansa mukaan esittää.

Kysymys Kondelinille

Kondelin kertoo käyneensä lävitse sukupuolenkorjauksen prosessin, joka vaikuttaa erittäin raskaalta sekä psyykkisesti että fyysisesti.

Jos sukupuoli olisi yhtä merkityksetön asia kuin hiusten väri, miksi kukaan kävisi lävitse raskasta sukupuolenkorjauksen prosessia?

Queer-teorian ongelma

Queer teoreetikot yrittävät tehdä yksinkertaisesta asiasta monimutkaista.

Olisi suunnilleen sama asia, jos aurinkokunnan toiminta yritettäisiin selittää ”astronomisella queer-teorialla”, jossa maa toimisi keskipisteenä ja aurinko ja muut planeetat maan kiertolaisena. Malli olisi omalla tavallaan oikea, mutta tekisi aurinkokunnan toiminnan ymmärtämisestä hyvin vaikeaa.

henrylaasanen
Sitoutumaton Jyväskylä

"Jos vaihtoehtoina ovat rikokset, itsemurha, psykoosi ja Laasanen, miksi Laasanen on niin kovin huono vaihtoehto?" (tuukkavirtaperko)

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu