Työttömyys ei ole totta!
Savonlinnalainen maanviljelijä ratiossa tosissaan ja rauhallisella äänelä selittää, kuinka kaikki lähtee pois kyliltä.
Työpaikkoja pitäs saaha, se sannoo. Siis mitä se sannoo. Sielähän on maat ja sielon veet ja venäläiset niitä ostelee huvilatonteiksi minkä kerkiävät.
Sielähän on töitä, ei mithän saastuttavia tehtaita eikä kerskakulutustako maanviljelystä ja risusavottaa ja siis mahollisuuksia aithoon luomuelähmään tai siis luonnonmukasseen elähmään ja met sieltä syrhjäytynheet voisima heän kaalet ja sipulit ja lamphaan lihat ostaa ja hyvhin suihin syä. Ja ihan terhveyeksi!
Mutta eikö eikö ei. Meilon S- ja K-kaupat ja Abc:t ja avuttomaksi kasvanu kansa, jolton työttömyyskorhvauksilla ja työttömyyshöpinöillä järkiki kait lähteny.
Eikö met voijja lopettaa näitä ylikansallisia ja EUrostoliittolaisia harhautuksia ja alkaa pitähmään huolta ittestä. Lääkäri-hoitjatki heittäs konttorityöt pois ja kiinnostus meistä itte ihmisistä.
No nyt meinaa ämmilä sekkaantua kaikki, mutta eikö tämä ruoka-lääke-bisnes-raha keskeinen homma jo riitä. Jyrkit ja Jutat on ihan pihalla, non vaarallisia meile, ei niihin saa luottaa.
Ihanko tämei ollenkhan loppus tämä leikki tämän maan ja ihmisten kans. Olhaankos met niin syvästi pösilöitä! Hei ihmiset, alama aattelheen itte ja lakkaama pelkäämästä yhthään mithän. Meät on hönitetty, ei ole hättää, monsantot ja amerkkalaisten EU-juoksupoikana olo alkaa riittää, vai mitä.
Joo, no kiitosko sain taas sanoa! t. ämmi lauvvantai-innoissansa!
Siis alamakos töihin suomalaiset, oli se minun ajatusidea!
Ilmoita asiaton viesti
Syvälle mennään ja kovaa.
Tämän takeena on julkinen sektori ja vasurit sekä SAK.
Määrättyihin töihin on suomalaisen enään vaikea päästä kasvukeskuksissa, kuten Helsinki.
Täällä on käytössä ns. positiivinen syrjintä työhönotossa. Se tarkoittaa sitä, että julkisen alan työpaiat pitää täsmätä mamuväestön osuuden kanssa.
Pelkästään nyt 2013 se tarkoittaa n.3000 työpaikan antamista mamuille vain sen takia, että ovat mamuja.
Jos kasvuennusteet pitävät paikkansa niin vuoteen 2025 mamuja pitää ottaa jo reilusti yli 10,000:tta töihin, koska ovat mamuja.
Oulussa paljon puhuttu Immosen avaus oli kuulemma turha ja rasistinen, mutta seuraavat suomalaiset, jos mamu kiintiö toteutuu voidaan palkata vasta vuonna 2020.
Ai niin silloinhan Oulunkin mamuprossat on noussut huimasti.
Kyllä mä muistan vielä 80 luvun jolloin bussit ym, kulki helsingissä ihan suomalaisin voimin.
Esim. 12 metrokuljettajan paikkaa haki yli 2500 henkilöä, josta pääosa palkatuista tietenkin valittiin mamuista.
Ilmoita asiaton viesti
Tekosyitä riittää, kysymys on isompiko mamujen kohta. Eihän työt ole loppu, meät vaan panhaan semmosseenko työttömyys ja yksilön kohala se tarkottaa tosi isoa asiaa, mutta suostuvainen nöyrä kans kähisee kyllä selän takana ja keskehnään, muttei ala millekhään.
Ilmoita asiaton viesti
No olen vähän eri mieltä.
Esimerkiksi EU:n työvoiman vapaa liikkuvuus on ollut erittäin tuhoisaa suomalaiselle työntekijälle esim. rakennusala, siivousala ja nyt etenemässä hoitopuolelle.
Esimerkiksi Kalasatama rakennetaan taloineen pihoineen 80%:sti ulkomaalaisvoimin.
Käytännössä kaikki Helsingin kaupungin saneerauskohteet menevät ulkomaalaisille firmoille, eritoten Virolaisille ja uusina tulokkaina Puola, Romania, Kroatia.
Onhan siellä suomalaisia firmojakin, kuten esim. Lemminkäinen, mutta siellä suomalaisia on enään lähinnä johtotehtävissä.
Nyt ne hakee poikkeusluvalla oikeutta työvoimalle Ukrainasta, koska ukralialainen maksaa vai 25% siitä mitä Virolainen.
Suomessa työskentelee arviolta yli 50,000:tta työntekijää mm. virosta, puolasta käsin ja olen sen verran patriootti, että antaisin nämäkin työpaikat suomalaisille.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt mie en osanu sanoa, tuo on totta, siis ydinvoimaloita vaan lissää ja pyhäjärveläisekki höpisee työpaikoista. Ei niitä tule, työpaikkoja ei juuri tule ja rakennustyöt tekkee virolaiset ja ehkä nuot ukrainalaiset just ja koko rakentajafirma on venäläinen ilmeisesti ja höpistään työllistämisestä. (Onneksi sitä ydinvoimalaa oikeasti tule.)
Tarkotan sitä, että meile tehhään mitä sattuu työttömyyen nimissä emmäkä met hoksaa, että työthän on täälä ja alama tekheen.
Tuo on kans yks tai tämä, että met keskitymä näihin isoihin kaupunkeihin ja pakenema maalta ja maaseuvulta ja son just herrojen mielestä hyväko sillainhan juuretonta kansaa on helppo hallita.
Ja selityksenä on raha. Meät kyykytethän rahan takia. Systeemi rakentuu työttömyysteollisuuelle, on jos mitä tyhjänpäivästä monimutkasesti totteutettua koulutusta työllistämiseksi.
Ja perusarki ja eläminen juurillamme on pilattu, sillä on huono maine, se on leimattu toivottamaksi. Mutta se on oikeasti se, joka on meän pienten ihmisten puolella ja meän hommaa. Systeemi haluaa maksaa työttömät kasvukeskuksiin ja EUrostoliitto tekkee kaiken niin monimutkaseksi, ettemmä met uskalla emmäkä tohi emmäka jaksa mithän. Olema uhreja ja kohta orjia!
Ilmoita asiaton viesti
Pääosinhan puolalaiset etc.. on olleet rakentamassa sitä ydinvoimalaa, mutta luojan kiitos, että valvonta on ollut suomalaisten käsissä.
Tarjoushan taisi olla halvin, mutta nythän jo sitä sanotaan maailman kalleimmaksi ydinvoimalahankkeeksi sekä riitaisaksi(ranskalaiset).
Olen samaa mieltä kanssasi, että työtä riittää, mutta erimieltä siitä, että saako töitä.
Työt vaan tässä ”rakkaassa” EU:ssa tuppaavat menemään muualle.
Työvoiman vapaa liikkuvuus on suuri ongelma suomelle.
Ilmoita asiaton viesti
Ja työ on tehty niin vaikeaksi ja monimutkaseksi ja työttömän on vaikea olla töissä lyhyitä pätkiä ja kaikki on niin hiiskatin virkamiesmäisen epäselkosta ja jos minkä määräyksen ja pykälän takana.
Vanhuksekki hoitamattako hoitajat käy pitkät koulut ja sitte kaiken lisäksi vieraantunheet ihmisläheisestä ja inhimillisestä kohtaamisesta. Ja hoitajakoulutuski on bisnestä, se on rahotettu virkamiehiä työllistävillä tavoilla.
Kiitos sulle kommenteistasti ja mie en näköhjään saa kuvvailtua, mitä mie aattelen. Met parveilema ko suen pennut äiti-EUrostoliitolta suu auki jotaki oottaen. Ja mielistelemä vielä EU:ta ja ulkomaita ylleensäki. Ja kaunis maa hylätään, muutama hullu muka iso kaupunki kerrää ihmiset. Ihan hullua.
Ilmoita asiaton viesti
”Ja työ on tehty niin vaikeaksi ja monimutkaseksi ja työttömän on vaikea olla töissä lyhyitä pätkiä ja kaikki on niin hiiskatin virkamiesmäisen epäselkosta ja jos minkä määräyksen ja pykälän takana.2
juuri näin. Ja tämä koskee myös työnantajaa. Niinhän se on, että suomen virkamieskoneiston malli on otettu aikoinaan DDR:stä ja mitoitettu 20 miljoonalle ihmiselle.
Julkista sektoria ei päästä saneeramaan siitä pitävät huolta SAK, SDP ja VAS. Tuskin asiaa auttaa edes KEPU tai PS.
Ihmisen onnea mitataan monella tasolla, mutta tärkeintä lienee terveys ja onnellisuus.
Hitto mä en täällä stadissa haluaisi enään asua, mutta töiden takia on pakko. Lähtisin heti maalle asumaan, jos saisin töitä ja palkaksikin riittäisi 1800€/kk.
Nyt ansaitsen n.3000€ ja tiukkaa tekee, kun asuminen on ihan järjettömäm kallista.
Kaveri sai työpaikan Porista ja se lähti sinne heti. Asumiskulut halpeni tuntuvsti. Myi asuntonsa täältä päälle 5000€/m2 ja osti sieltä hyvältä alueelta asunnon 1200€/m2.
Ilmoita asiaton viesti
Ay-liike ja sossut varsinki estää siivoamisen julkisella, mikä ihme siinäki on. Ja mitä sielä tehhään sillä pomo ja pyrokratiamäärällä!!
Ilmoita asiaton viesti
Vähämäki.
”Tämän takeena on julkinen sektori ja vasurit sekä SAK.”
Se saattaa pitää paikkansa, kun asioita raapaisee pinnalta, mutta jos syvennymme katsomaan, mikä on näiden takana, näemme jotain muuta.
Julkinen sektori hoitaa välttämättömiä töitä, joita ei ole mitään järkeä lähteä kytkemään bisnekseen – ellei halua eriarvoisuuden räjähtävän käsiin. Eri asia on se, suorittaako se tehtäväänsä oikein.
SAK ja ”vasurit” ovat olemassa, jotta talousfundamentalistit eivät pääsisi mielin määrin rällästämään, eli niiden toiminta pohjautuu talouseliitin väärinkäytösten vastustamiseen.
Koska talouseliitti ja työnantajat EK:ineen ovat tämän sotkun pohjalla, nimenomaan niiden olisi lähdettävä purkamaan tuota kylmää sotaa ja kilpavarustelua, joka heidän toimintansa on heidän ja vastapuolen välille synnyttänyt.
Yhteiskuntasopimus asioiden järkeistämiseksi saadaan siis aikaan vain siten että talouseliitti ottaa lusikan kauniiseen käteen eikä lipsu yhteisistä tavoitteista. Vain näin vastavoimankin tarve hupenee.
Ilmoita asiaton viesti
Jooo vanha virsihän tää on: mutta ei siitä tekemättömästä työstä ole pulaaa, vaan siitä että kuka ne palkat maksaaa 🙂
Ilmoita asiaton viesti
No se palkanmaksuhan on sitä leikkiä, jossa yrittäjäjärjestönki pomo vikisee, että työpaikkojen säilymiseksi lomarahat pois. Hah hah haaaaa, jos firma pärjää se pärjää, jossei pärjää, ei siinä kannata alkaa palkkoja laskeen. Mullaki on firma, tiän mistä puhun.
Ilmoita asiaton viesti
TAi sitten fiksu yrittäjä tai etenkipienyritäjä pitää hommat sellasesssa koossa, että pystyy itse teke ne työt (jonkun kirjanpidon voi antaa kirjanpitotoimistolle) niin ja mullaki on yritys oikestaan kaksi …
Ilmoita asiaton viesti
Niin just ja jos on työntekijä, maksaa sille kunnolla. Mie en tajua tuota yrittäjäjärjestöjen toimintaa muutenkhaan enkä kuulu niihin. Ennään. Koska se on pelkkää saikkinaa lissäävää seki.
Ilmoita asiaton viesti
Taloususkonto vie viimeiset järjen rippeet päästämme…
Ilmoita asiaton viesti
Näin on. (piste!)
Ilmoita asiaton viesti
Ihe pitää aatella. Nilkkilöihen juoksupoikana ei huvita olla – juoskaat ihe jos ylipäätään pystyvät pönkeröt.
Ilmoita asiaton viesti
Ai ai ai ai mie arvaan, miehän olen sanonu, sie olet hyvä ja sie ossaat aatella itte.
Ilmoita asiaton viesti
”Julkinen sektori hoitaa välttämättömiä töitä, joita ei ole mitään järkeä lähteä kytkemään bisnekseen – ellei halua eriarvoisuuden räjähtävän käsiin. Eri asia on se, suorittaako se tehtäväänsä oikein.”
Ainoastaan poliisi, palokunta, armeija sekä osin sairaanhoito voidaan pitää kunnallisena jatkossakin. Kaikki muu voidaan yksityistää.
Julkinensektori pyörii budjeteilla ei liikevaihdolla ja on siksi hemmetin kallis.
Tunnen monia julkisen sektorin työntekijöitä ja parhaimmat ovat tehneet itsestään tarpeettomia ja tekevät työpäivänä omia bisneksiään.
Julkisensektorin työntekijöiden lentävälausehan on, että ”kunnan töissä ei tule hiki”.
Tämän osoittaa esim. Viikin suoran rakentaminen bussikaistaksi(1 kaista lisää). Se ei ole vieläkään valmis ja työt aloitettiin 11/12 ja matka on 500m.
Suomen julkinentalous on yhtä mätä kuin Kreikan ellei pahempi. Näiden äänillähän SDP/VAS. pysyy hengissä.
Ilmoita asiaton viesti
Komppaan sinua ja niin tekkee monet, mutta harva sen uskaltaa ja ossaa sanoa äähneen, just nuin se mennee.
Ilmoita asiaton viesti
Minua niin surettaa net ihmiset, jokka kärsii kaupungeissa ja vässyy elähmäänko tämon niin saivartelua tämä elämä tässä maassa. Täälon vähän asukkaita ja hyvä maa ois asua, muttako muttako….
Ilmoita asiaton viesti
Tuota murretta kun en osaa kirjoittaa enkä puhua niin en edes yritä, vaikka se niin mukavoo onkin.
Suomessa pitäisi tehdä työpaikkojen ja ajattelun uusjako. Esimerkiksi koko eduskunnan kaikkineen kanslioineen ja apulaisineen voisi siirtää Savukoskelle. Lieksaan sopisi valtionvarainministeriö ja Nurmekseen sosiaali- ja terveysministeriö.
Kepun Vehviläisen Anne hoiti vastoin kaikkea järkeä Fimean muuttamisen Helsingistä Kuopioon. Se maksaa edelleen aivan hirveästi. Vehviläinen sai palkkioksi Kelan pääjohtajuuden.
Järkevää olisi mikäli tuo Kela kokonaisuudessaan siirrettäisiin Enontekiölle.
Kyllähän noita hyvin perusteltuja ehdotuksia loytyy muitakin runsain mitoin.
Ilmoita asiaton viesti
Enontekiöse kuttuu minuaki, mie lähen sinne peräkylhään vielä käyhmään, ennenko työt alkaa täälä Oulussa. Eikä sitä tajua, mitä tarkottaa maaseutu ennenko sinne mennee oikeasti. Että kaikki häipyy pois. Poliisiki.
Mie yritin saaha sinne yhen kirjan postin kautta tässä kesälä, niin itella sano, että posti on 60 km päässä Hetassa, hae sieltä. Tai seki, että pankkiautomaatti ja Alko on 100 km päässä Muoniossa.
Mutta etelämpänähän kasvais maa ihan ruokaa ja elättäs elläimiä ja meän pittää vaan saaha valhmiita eineksiä, jokkon tehty jopa soijjasta, jokon oikeasti vaarallista ihmiselle ja varsinki kläppejä mie aattelen. Niin ja olla kasvukeskuksissa työttöminä, en voi käsittää.
Ilmoita asiaton viesti
”Niin ja olla kasvukeskuksissa työttöminä, en voi käsittää.”
En minäkään käsitä. Eikö sitä voisi ihan hyvin olla työttömänä kotikylällä omassa kotimökissä, mutta kun vesi ei tule hanasta ja täytyy huusissakin käydä jne.
Ilmoita asiaton viesti
Sitei voi mithän itte kehitelläkkö on niin monta tekosyytä eessä vai olemakohan met julmiako emmä voi kerta kaikkihaan käsittää!
Ilmoita asiaton viesti
Olet Sinä hieno Ämmi, valoisa viisas ihmisrakas ja kirjoitat huippuälykästä ja superjärkevää tekstiä.
Ehdottomasti karuselliin ja jakoon, muistutuksena järkensä ja sielunsa rahalle menettäneille poloisille.
Lämmin halaus minulta 🙂
Ilmoita asiaton viesti
Ihanainen Elina ja syänmerkki ja hallaama toisia, kyllä tämä tästä hyväksi kääntyy, ehottomasti!
Ilmoita asiaton viesti