Lomalla nähtyä: asioita jotka ovat toisin Puolassa kuin Suomessa
Kymmenen päivän loma Puolassa alkaa olla loppusuoralla. Tässä on poimintoja asioista, jotka ovat erityisesti pistäneet silmään että Puolassa tehdään eri tavalla kuin Suomessa. Joskus paremmin, joskus huonommin.
En ole nähnyt yhdessäkään kaupassa metallisia ottimia itsepalveluna otettavien leipomotuotteiden hyllyssä, kuten on tapana Suomessa. Sen sijaan tarjolla on yleensä muovisia kertakäyttöisiä hansikkaita. Mutta en ole vielä huomannut kenenkään käyttävän niitä, enkä käyttänyt niitä itsekään, vaan tein samoin kuin näin muutaman muun tekevän: käsi muovipussin sisälle, tiukka ote leipomuksesta, ja sitten pussi käännetään nurin päin leipomuksen ympärille. Paperipussin kanssa tätä temppua ei voi tehdä, vaan sen kanssa täytyy yrittää saalistaa munkki pussin suulle, ja sitten tarttua munkkiin pussin läpi, jos saa munkista tarpeeksi hyvän otteen, kun se on vasta tarjolla menemään pussin suusta sisään.
Miksi ihmiset eivät käytä Puolassa niitä kertakäyttöisiä muovihanskoja, joita on tarjolla kauppojen paistopisteiden luona? Käyttäisitkö itse niitä? Voiko ihminen hyvällä omallatunnolla sanoa olevansa wiherwokemmistolainen, jos käyttää muovisia kertakäyttöisiä hansikkaita sämpylän tai sokerimunkin ostamiseen? Luulen että Puolassa kansa on tiedostavampaa kertakäyttöisten muovihanskojen ympäristöllisistä epäkohdista kuin ruokakauppiaat, jotka sinnikkäästi yrittävät tarjota niitä kansalaisille käytettäväksi.
Kyltti ravintolan katossa: Olutta terveydeksi! THL ei ehkä ole samaa mieltä, mutta Oy Alko Ab ainakin myy viinaa niin paljon kuin ehtii, kansanterveyden hyväksi totta kai.
Sosiaalinen mainos kadun varressa: Montako lasta SINULLA on? Syyllistävää ja kohti käyvää, mutta kestin tuon mainoksen saamatta huonoa omaatuntoa lopuksi päivää, koska minulla on jo kolme lasta.
Graffiti puistoa ympäröivässä muurissa. Kahden graffiti-taiteilijan välinen kaksintaistelu siitä, kenen ideologinen sanoma jää voitolle, kun tyypit käyvät ilmeisesti vuorotellen öisin muokkaamassa toistensa kirjoittamia tekstejä:
EI
[#EI#] RAJOJA
[#EI#] KANSOJA
[#EI ENÄÄ#] KARKOTUKSIA
[#TEHDÄÄN EUROOPASTA SUURI#]
Aidattu yksityinen leikkipuisto Lodzissa, tyhjillään keskellä päivää. Näitä riittää Lodzissa niin paljon, että luulimme jo että Lodzissa ei ole yhtäkään julkista, kenelle tahansa lapselle luvallista leikkipuistoa. Kerrostalojen pihassa emme nähneet yhtäkään leikkipaikkaa. Näimme vain aidattuja leikkipaikkoja koulujen ja päiväkotien yhteydessä, kunnes lopulta Lodzin ydinkeskustassa huomasimme kaksikin julkista kaikille avointa leikkipuistoa. Varsovassa tilanne on parempi, vaikka sielläkään ei ehkä harrasteta leikkipaikkoja kerrostalojen pihoissa.
Perustuslaki-tuomioistuin. Käveltyämme tästä ohi näimme myös Korruption Vastaisen Viranomaisen Keskustoimiston, ja luulin ottaneeni siitä valokuvan, mutta sitä valokuvaa ei nyt löydy mistään. Olisivat tarpeellisia Suomessakin, nämä molemmat.
Perustuslaki-tuomioistuin ja Korruption Vastaisen Viranomaisen Keskustoimisto.
Mistä näihin henkilökunta?
Pitäisikö kysyä Securitas Oy:lta
Sehän mainosti ainakin joskus olevansa rehellinen, valpas ja avulias.
Ilmoita asiaton viesti
Henkilökunta niihin valittaisiin tietysti poliittisilla virkanimityksillä. SDP saisi määrätä virkoihin kolme skandaalien takia eduskunnasta pudonnutta luotettua hyvää puolueen jäsentä, Kokoomus saisi nimittää seuraavat kolme, ja niin edelleen.
Ilmoita asiaton viesti
” käsi muovipussin sisälle, tiukka ote leipomuksesta, ja sitten pussi käännetään nurin päin leipomuksen ympärille”
Senpuoleenhan tuo on ihan turhaa sipistelyä että mitä luultavimmin sitä makkaraa on jo käsitelty useita kertoja makkarantekijän känsäisellä kouralla. Ei se mihinkään auta jos tiskillä on vaikka kuinka puhdasta jos puhtaus ei toimi koko ketjussa.
PS. Tuo sinun kuvasi vei ajatukseni maistuviin makkaroihin mutta ajtus toimii samoin myös munkkien suhteen.💪
Ilmoita asiaton viesti
Oletan että tehtaalla ei kovin paljon makkaroita käsitellä bakteerisilla käsillä. Siinä tapauksessa ne kyllä lähtisivät pilaantumaan ennen sitä päivämäärää, joka on painettu paketin kylkeen.
Ilmoita asiaton viesti
”… kertakäyttöisiä muovihanskoja, joita on tarjolla kauppojen paistopisteiden luona? Käyttäisitkö itse niitä?”
– Kiitos kysymästä – kyllä. Olikohan Teneriffan Playa de las Americas, jossa hedelmä- ja vihanneskaupan (fruteria) tuotelaarien oheen oli järjestetty pinoittain suojahanskoja. Matkakumppanini ei jostain syystä halunnut pukea hedelmähanskaa, vaan totesi, että ”en näpelöi, vaan tartun vain siihen tomaattiin jonka tiedän ottavani”.
Lähestyin tilannetta eri tavalla varsinkin, kun huomasin asiakaskunnan todella käyttävän käsineitä. ”Kun pukee hanskan, saa luvan näpelöintiin”, tulkitsin.
Metallipihdit (Suomessa) saattavat jo itsessään olla pöpöpesä, vaikka koronan myötä marketteihin tuli mahdollisuus hölvätä kätensä enemmän tai vähemmän puhtaiksi desinfiointiaineella.
Sanasto
näpelöidä: tunnustella käsin, sormeilla
pöpöpesä: mikrobi-tyyppisten epäpuhtauksien kertymiselle altis esine tai esineen osa
hölvätä: sivellä runsaalla nesteellä tai voiteella, valella
Ilmoita asiaton viesti
Hemaiseva kurvikas myyjätär ohjeisti:
”Kun pukee hanskan, saa luvan näpelöintiin”
Ilmoita asiaton viesti
Näinhän se… hm – keskustelu etenee! Ketä enää kiinnostaisikaan kylmänkalsea metallipihti?
Ilmoita asiaton viesti
Ottimien kädensija lienee toki pöpöpesä, mutta niin on kaikki muukin mitä kaupasta löytyy. Itse asiassa myös kaikkien tuotteiden pakkaukset. Edellinen asiakas on saattanut ottaa paketin käteen, lukeakseen toisella olevaa pienellä painettua tuoteselostetta, sopiiko tuote keliaakikoille, ja sitten palauttanut tuotteen hyllyyn.
Suomessa ei menty korona-hysterian pahimmassakaan vaiheessa siihen, että olisi kiinnitetty huomiota irtotuotteina ja itsepalveluna myytävien leipomusten tai karkkien suojaamiseen korona-tartunnalta. Siihen oli mitä ilmeisimmin tieteelliset perusteet, että korona ei tartu sitä reittiä, ei selviä hengissä taudiksi asti.
Ilmoita asiaton viesti
Pöpöjä siellä, pöpöjä täällä. Odottelin 1.7. Bergamon lentokentällä paluumatkani alkamista, ja tuijotin editseni käveleviä ihmisiä. Eräs keski-ikäinen mies oli asetellut kasvoilleen peräti kaksi maskia. Hänellä oli myös erilliset suojalasit varsinaisten silmälasien lisäksi. Hän käytti käsineitä ja oli muutenkin pukeutunut todella peittävästi, ja viimeistään tuo tukalannäköinen vaatetus erotti hänet suuresta vähäpukeisesta enemmistöstä n. 35 asteen hautovassa helteessä. Terveydeksi – saluti!
Ilmoita asiaton viesti
Puolassa kadulla joku hampaansa huonosti hoitanut laitapuolen kulkija tuli pummaamaan rahaa viinaan, eikun siis ruokaan tietysti. 2-vuotias lapsemme söi sillä hetkellä jotain pullaa, joka oli hänellä kädessä. Kun pummi oli poistunut, saamatta meiltä rahalahjaa, vaimo käski heittää lapsen kädessä olleen pullan roskiin, siltä varalta että pummista olisi kantautunut ilmateitse jotain bakteereita pullaan. Se siitä pullasta.
Ilmoita asiaton viesti
”Suomessa ei menty korona-hysterian pahimmassakaan vaiheessa siihen, että olisi kiinnitetty huomiota irtotuotteina ja itsepalveluna myytävien leipomusten tai karkkien suojaamiseen korona-tartunnalta.”
Ainakin minun lähimarketissani paistotuotteet pakattiin kaupan toimesta valmiiksi pusseihin ja irtokarkkilaarit olivat tyhjät. Ottamatta kantaa hysteriaan.
Ilmoita asiaton viesti
Tätä minäkin kuvittelin ja kyselin blogissani tuolloin, miksi lähin Lidl-kauppani perusti uuden irtokarkkien jakelupisteen ensimmäisen korona-kesän aikana, ja miksi kaikissa tuntemissani kaupoissa edelleen myytiin ja myydään suojaamattomana irtotuotteena leipomuksia, hedelmiä ja vihanneksia.
Samaa asiaa ihmetteli muistaakseni joku ps-kansanedustajakin Twitterissä.
Tutustuttuani taustoihin löysin sellaista tietoa, että koronan ei katsota tarttuvan nielemällä. Vatsahapot tuhoavat sen heti. Sen täytyy päästä hengitysteihin. Tästä johtuen eri maiden viranomaiset eivät ilmeisesti ole nähneet tilastoissa mitään siihen viittaavaa, että ruoan irtomyynti olisi väylä jota kautta korona leviää merkittävästi, jos lainkaan.
Päteekö tämä myös muihin influenssoihin yleisemmin? Hyvä kysymys. Ruoan irtomyyntiä ainakin on ollut aina, olipa menossa kuinka pahan influenssan kausi tahansa.
Ilmoita asiaton viesti
” Kyltti ravintolan katossa: Olutta terveydeksi! THL ei ehkä ole samaa mieltä, …”
Edesmennyt isäni kertoi että ”lääkäri oli määrännyt hänelle juotavaksi olutta”.
Ei tainnut lääkäri kertoa kuinka paljon päivässä sitä oli kohtuullista juoda, tai isäni ei noudattanut reseptin annostusta …
Muistan lukeneeni muutama päivä sitten suomalaisesta iltapäivä-lehdestä artikkelin, jossa oluen juontia suositeltiin lähinnä sen sisältämän mikrobien vuoksi suoliston hyvinvoinnin kannalta. (Eli isäni lääkäri oli ollut oikeassa jo yli 50 vuotta sitten.) Tosin artikkelissa todettiin että alkoholiton olut ajaa saman asian, heh.
Ilmoita asiaton viesti
Minulla on ihan tositarina siitä, että eräs hammaslääkäri suostui (hieman vastahakoisesti, tosin) myöntämään minulle, että olut on hyväksi hampaille. Aikoinaan 20 vuotta sitten hammaslääkäri varoitteli minua alkavasta hampaiden eroosiosta, ja käski lopettaa cola-juomien ja tuoremehujen juomisen päivittäin, koska ne ovat erittäin happamia pH-arvoltaan, ja haitaksi hampaille. Siinä keksin sitten kysyä, onko oluen pH-arvo suotuisa hampaille, ja hän joutui myöntämään, että oluen pH on aivan ihanteellinen hampaiden terveydelle.
Olutta terveydeksi.
Ilmoita asiaton viesti
Olavinlinnassa opas kertoili, että linnaa rakentaville sotilaille annettiin joka päivä 7 (seitsemän) litraa olutta, mikä riitti sekä ruoaksi että juomaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Puola on hieno maa ja sieltä on tullut paljon hyvää, esim. Chopin, Szymborska ja Tokarczuk. Eräs puolalainen ystäväni sanoi joskus, että Puolan ongelma on siinä että ne mieluummin hoitaa puutarhoja ja säveltää kuin tekee ruumiillista työtä. Talot rapistuvat, puutarhat ja kirjallisuus kukoistavat.
Puola ja Unkari. Ainoastaan näissä EU-maissa lehdistön vapaus ja oikeuslaitoksen riippumattomuus ovat uhattuina. Ne ovat myös nettosaajia joten ne on mahdollista panna kuriin pistämällä rahahanat kiinni. Unkarin Viktor Orbán on hyvä esimerkki siitä, miten demokratiassa voi kaapata vallan. Vapaata tiedettä ja riippumatonta oikeuslaitosta ei enää ole, eikä sananvapaudestakaan ole paljon jäljellä. Jostain syystä Unkarilla on otsaa nillittää Suomen oikeuslaitoksen kuvitelluista puutteista. Turun yliopiston seinässä komeilee teksti ”vapaan kansan lahja vapaalle tieteelle”; Unkarissa vapaata tiedettä ei enää ole, ja kouluopetustakin ollaan sormeilemassa ihan venäläiseen malliin.
Unkari puolusti kansallista opetussuunnitelmaansa. Unkarin opettajajärjestöt ovat kutsuneet suunnitelmaa ”ideologiseksi” ja yhden järjestön mukaan se ”myrkyttäisi julkisen ajattelun”. Unkarin opettajien järjestö on vaatinut, että opetussuunnitelma vedetään pois välittömästi.
Uudistetulla pakollisten luettavien listalla on muun muassa kirjailija Jòzsef Nyírő, joka tuki Unkarin natsimyönteistä hallintoa vuonna 1944. Listalta ei löydy maan ainoaa kirjallisuuden Nobel-voittajaa, holokaustista selvinnyttä Imre Kertésziä eikä Suomessakin hyvin tunnettua Peter Nadasia. Eli Unkarin parhaita kirjailijoita ei ole pakko lukea, jotain neverheard natsipelleä kyllä. Voi miten huikea OPS.
Unkari ja Puola tehkööt mitä tykkäävät jos pystyvät siihen omillaan. Meidän ei ole mikään pakko katsoa kohti kansallissosialismia vaappuvia leipäsusia eikä ainakaan tukea meidän verorahoilla oikeusvaltion romuttamista. Suomihan on Euroopan nettomaksajia ja Puola & Unkari ovat saamapuolella. Ruokkivaa kättä ei pidä purra, siinä saa pian kuonolleen.
Puola on ansainnut demokratian, riippumattoman median ja oikeuslaitoksen siinä kuin Suomikin, ja jos sitä uhkaa laitaoikeistolainen hallitus, se pitää panna kuriin ja rahahan se on joka tässä puhuu, Puola kun on Euroopan unionin nettosaajia.
Kommunismi oli kyllä onneton kokeilu. Mikään noista maista joissa se oli vallitseva järjestelmä ei ole kehittynyt aidoksi demokratiaksi, tai vähintäänkin siellä tulehtunut populismi jyllää. Berliinin taivaan alla näkee yhä missä entinen DDR alkaa. Kuinka ollakaan Nuiva vaihtoehto Saksalle on siellä suositumpi kuin lännessä.
Ilmoita asiaton viesti
Mikään ei ole tärkeämpää kuin puutarhan hoito, eikä sekään ole kovin tärkeää.
– vanha kiinalainen sanonta
Ilmoita asiaton viesti
Ilkka Kanerva taisi olla samaa mieltä, vaikkei vanha kiinalainen ollutkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Niin, näinhän se näytetään.
Todellisuudessa Puola ja Unkari juuri taistelevat vieläkin hiki hatussa sosialismiin uudelleen ajautumista vastaan. Otetaanpa esimerkiksi paljon kalapaliikkia Euroopassa herättänyt perustuslakiuudistus, johon Unkari teki 2 muutosta v.2013.
1. Säännöksessä rajoitetaan perustus-lakituomioistuimen valtaa, poistamalla sen oikeus kumota kaikki, jo perustuslakiin kirjatut lait.
2. Vanhojen kommunismin aikaisten ja sitä hengittämään tottuneiden tuomarien eläkeputkeen saattaminen, alentamalla tuomareiden eläkeikä 72:sta 62 vuoteen ilmeisesti poikkeuslailla.
Oikeusvaltiopuheet ovat siis sangen törkeitä näitä maita kohtaan, joilla edelleen on pitkä taival neuvostoajan rakenteiden purkamisessa yhteiskuntansa instituutioista.
Eurooppalaistamisvaiheessa Unkarilla oli oikeudellisissa asioissa Saksa konsulttina ja sen lainsäädäntöä on pidetty luotilankana, mutta neuvostoajasta ei edes voitu siirtyä suoraan vapaaseen demokratiaan vaan tämän pakkovallan alta pääsy vaati ensin 1989 säädetyn väliaikaisen perustuslain, sitä tässä oikeuslaitoksen osalta juuri purettiinkin.
EU:ta käytetäänkin esim. Unkarin sisäisen poliittisen prosessin panoksena, jota kotimaiset poliittiset ja yhteiskunnalliset toimijat voivat käyttää eritavoin (Héritier 2001, Héritier 2005)
Eli kun Unkarin parlamentilla on suuri kansan tuki, pieni vasemmisto-oppositio ja mm. sukupuolivähemmistön etua ajavat ryhmät tietävät miten alttiita EU:ssa ollaan tunkeutumaan heidän vetoomustensa kautta jäsenvaltion päätöksen teon suvereenille alueelle.
Ilmoita asiaton viesti
Ihan kuin et ymmärtäisi, että ihmisoikeudet ovat universaaleja, eivät minkään maan sisäinen asia. EU yrittää pitää huolta näistä lapsistaan että eivät uudelleen joutuisi Venäjän tielle.
Ilmoita asiaton viesti
Ihmisoikeusjärjestö Lakeuden sateenkaari ry lähtee syksyllä kouluvierailuille Etelä-Pohjanmaalla.
Yhdistys on jo ensimmäisen toimintavuotensa aikana kouluttanut nuorten parissa työskenteleviä kohtaamaan seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluvia nuoria. Syksyllä koulutusvuorossa ovat muun muassa koulujen opettajat ja kuraattorit.
Kouluvierailuilla yhdistys jakaa perustietoa seksuaalisesta suuntautumisesta, sukupuolen ja perhemuotojen moninaisuudesta, normeista ja ihmisoikeuksista.
– Kouluvierailuja on yhdistykseltä pyydetty paljon, Lakeuden sateenkaari ry kertoo tiedotteessaan.
Lakeuden sateenkaari ry perustettiin tasan vuosi sitten 13. heinäkuuta Lapualla. Yhdistys toimii koko Etelä-Pohjanmaan aluaalla. Jäseniä sillä on tällä hetkellä runsas sata.
Kuluneen vuoden aikana yhdistys kertoo saaneensa valtaisan määrän yhteydenottoja.
https://yle.fi/uutiset/3-12534468?fbclid=IwAR3UC1emWrphW-nODjf7kxkEYr97_5Ot56yHouUQySp3hs07DIGvhzQ1mk8
Saa nähdä tuleeko yhteydenottoja myös Puolasta ja Unkarista, joissa tiedolle olisi tarvetta hallituksen homopropagandan sijaan.
Ilmoita asiaton viesti
Pari pikkukorjausta liittyen kylttien teksteihin: ”Na zdrowie” voi tarkoittaa myös ”kippis”, ja olettaisinkin, että kyltin merkitykseksi on ajateltu ennemminkin se kuin kirjaimellinen käännös ”terveydeksi”. Lapsimainoksessa kysytään ”Missä sinun lapsesi ovat?”, eli tarkemmin ajatellen se on jopa vielä syyllistävämpi kuin pelkkä lapsiluvun kysely.
Ilmoita asiaton viesti
Äh, lapsimainoksesta pitää vielä korjata (kylläpä puolani onkin päässyt ruostumaan), että eihän siinä puhutella lukijaa lainkaan, vaan kysytään vain yleisesti ottaen, että missä ovat lapset. ”Te” ei puolaksi tarkoita ”sinä” (kuten esimerkiksi espanjaksi) vaan ”nämä”, mutta ilmeisesti sitä käytetään myös ikään kuin monikkomuotoisena artikkelina (kuten englannin ”the”), koska tuskinpa tuo mainos oli noiden kahden kuvassa olevan tytön katoamisilmoitus.
Eli ei se sitten niin syyllistävä mainos ollutkaan. Kunhan vain ilmaisi mielestäni ihan aiheellisen huolen väestön ikäjakaumasta.
Ilmoita asiaton viesti
Joo en minä puolaa osaa, olen heittänyt nuo käännökset jokseenkin oletusten pohjalta.
Mutta mainoksen tarkoitus lienee juurikin katsojan herättäminen pohtimaan, onko hän tehnyt oman osuutensa väestön uusiutumisen osalta. Tuskin tuolla mainoksella mitään muutakaan tarkoitusta ja päämäärää on.
Ilmoita asiaton viesti
Nuo kyltin numerot tarkoittavat siis sitä, että v. 1950 perheessä oli keskimäärin 5 lasta, vuonna 1980 keskimäärin 3, ja nykyisin (tänään eli dzis) 1,5 lasta. Mutta periaatteessa kysymyksen muotoilu on kai aika neutraali, kuten Jani Korhonen huomauttikin.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä Suomessakin usein ystävien kesken juodaan ”terveydeksemme”, vaikka esim. THL ei olutta terveellisiksi mainostakaan.
Ilmoita asiaton viesti
Näin se taitaa olla, että tuollainen sanonta on ollut, ainakin joskus menneinä aikoina. Sanonta taitaa olla minulle tuttu kaunokirjallisuudesta, sekä käännöksenäja selityksenä ulkomaisille sanonnoille. En ole varma olenko koskaan kuullut käytettävän sitä oikeassa elämässä.
Ilmoita asiaton viesti
Kirjoitin hiljattain blogin Puolan rakentamasta ”fasistisesta” muurista. Kirjoitus oli pääosin täyttä asiaa. Siitä voi olla mielipidettä onko muuri ”fasistinen” tai onko Puolan hallitus ”äärioikeistolainen”.
Luonnon turmeleminen on faktaa.
Vastakkain asettelua en halua blogistin kanssa luoda sillä usein pidän Mittlerin blogeista, jotka tuovat raikkaita tuulahduksia ummehtuneeseen keskuskustelukulttuuriin.
Ilmoita asiaton viesti
No, on Puolan hallituksessa piirteitä äärioikeistolaisuudesta. Puola suunnitteli maan oikeusministerin Zbigniew Ziobron mukaan eroamista naisiin kohdistuvan väkivallan torjumiseksi solmitusta Istanbulin sopimuksesta. Sopimuksen artiklat koskevat erilaisia väkivallan muotoja aina sukupuolielinten silpomisesta pakkoavioliittoihin ja seksuaalisesta väkivallasta vainoamiseen. Euroopan neuvoston sopimus naisiin kohdistuvan väkivallan ja perheväkivallan ehkäisemisestä ja torjumisesta solmittiin vuonna 2011 ja se astui voimaan 2015. Oikeusministeri katsoo sopimuksen sisältävän ”haitallisia ideologisia aineksia” ja rikkovan vanhempien oikeuksia. Hän sanoi esittävänsä hallituskumppaneille ryhtymistä toimiin sopimuksesta irtautumiseksi.
Lähellä katolista kirkkoa oleva konservatiivinen hallituspuolue PiS on jo vuosia arvostellut sopimusta ”uskonnollisten arvojen loukkaamisesta”. Kivenä kengässä on ollut muun muassa se, että sopimuksen perusteella kouluissa opetetaan lapsille ”liberaaleja ajatuksia”.
Hallituksen silmätikuksi on joutunut myös sopimuksen kohta, jossa painotetaan, ettei väkivaltaa saa perustella uskonnolla. Eräs mielenosoittaja sanoi parin vuoden takaisessa Ylen jutussa, että tavoitteena on laillistaa kotiväkivalta. Minun kaunis Puolani on pian muisto vain.
Toivottavasti PiS saa tästä kunnolla nokilleen. Aiemminkin PiS:n yritykset hyökätä naisia kohtaan ovat johtaneet isoon vastarintaan hallitusta vastaan.
Ei ole sattuma, että ennen presidentinvaalia kohteena olivat LGBT-vähemmistöihin kuuluvat ihmiset eikä naiset kuten aiemmin. LGBT on kuitenkin aina vähemmistö, naiset ovat puolet väestöstä.
Näissä hyökkäyksissä on aina hyvä muistaa, että ne palvelevat myös sitä, että PiS pystyy esiintymään ulkomaisten voimien uhkaamana. Voihan Venäjä.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt tuli kyllä puppua! Ai kauheeta sentään.
Istanbulin sopimus, johon muslimimaat eivät sharialakiaan tietenkään vaihtaneet, merkitsee arabimaissa tietysti tätä, ja Pohjois-Afrikassa ja Sahelin etelä-puolisessa Afrikassa, sekä Aasian islamilaisissa maissa, mutta ei todellakaan Puolassa ja Unkarissa.
Sopimus puhuu naisten ja tyttöjen oikeuksista, mutta tässä kohden sitä käytetään ainoastaan fasaadina lgbt-oikeuksien jyräämiseksi kautta Itä-Euroopankin, ja siihen nämä perinteisesti katoliset maat eivät halua taipua. Eivät halua päästää vähemmistöaktivisteja päiväkoteihinsa!
Ilmoita asiaton viesti
Sehän on hieno jos Unkarissa ja Puolassa ei aito avioliitto -kylttiä heiluttelevat vähemmistöaktivistit pääse päiväkoteihin. Ei niitä läntisissä sivistysmaissakaan päästetä enää lapsia aivopesemään. Ovat jo riittävästi tuhoa tehneet.
Ilmoita asiaton viesti
Tulitko lomallasi maistelleeksi puolalaisia makkaroita? Täällä Suomessa Krakovan makkarat ovat 1. listallani kun haluan marketin makkaroilla herkutella.
Ilmoita asiaton viesti
En mitenkään nimenomaisesti makkaroita, mutta aamiaiseksi leivän päälle ostin viipaloitua makkaraa. Hyvää oli. En lukenut tarkemmin, mitä oli. Ostan sellaiset makkarat ulkonäön perusteella.
Ilmoita asiaton viesti
Thank you for your interesting story about Poland. A country I visited many times and that is the strongest Ally of our United States in Europe.
They are willing to pay for a U.S. base to defend themselves and European traditional western civilization values that they just display in how they accept refuges from Ukraine with love and no complaints.
Yes they value the life of the unborn like most civilized people do and support pregnant mothers instead of killing baby.
You may not be aware of this as your local Finnish media quotes our two lying declining media CNN MSNBC and demean Fox that we watch with truth exposed.
Americans turned to Fox News Channel for information and analysis last week as the network beat CNN and MSNBC viewership among both total day and primetime for the 73rd straight week, according to ratings provided by Nielsen Media Research.
Fox News averaged 1.3 million viewers from July 4-10 to finish as the only basic cable network to surpass the one-million viewer benchmark. MSNBC finished second, averaging 666,000, and Hallmark, HGTV and CNN rounded out the top five.
Ilmoita asiaton viesti
In the same way your media condemns Poland as extreme they condemn Turkey for requiring you to stop harboring terrorists.
I’m certain you never saw Turkey helping Ukraine sell grain which benefits also Africa and Middle East
The talks—led by the UN and Turkey—are aimed at boosting global food supplies and alleviating Ukraine’s struggling farm sector. Ukraine is one of the world’s largest grain exporters, responsible for 8.5% of global supplies. About 22 million tons of grain are trapped in the country, while another harvest begins.
An agreement is expected to be signed next week and is likely to include establishing a center in Turkey to coordinate the safety of shipment routes.
Ilmoita asiaton viesti
Olipahan taas moniulotteista wokellusta.
Ilmoita asiaton viesti
Ei ollut.
Ilmoita asiaton viesti
Minusta on huvittavaa että vain Persut käyttävät termejä woke ja cancel ja mitä kaikkea ne Amerikasta on kopioineetkaan. Myös hourulan väen ilmastoprofeetta omakustannekirjailija Mikko Paunio on kovin ihastunut näihin erikoistehosteisiin jotka lätkäistään joka blogiin kuin leima naudan potkaan.
Ilmoita asiaton viesti
Ja sitten tosiasioihin. Woke ei ole oikeiston keksimä nimitys vasemmistolaiselle ajattelulle, vaan vasemmiston itse lanseeraama termi heidän omalle ajattelulleen.
https://en.wikipedia.org/wiki/Woke
Woke tarkoittaa tiedostavaa, ja vihervasemmistossa kehotetaan ihmisiä olemaan korostetusti tietoisia milloin mistäkin asiasta: omasta valkoisuudestaan, naisvihasta, ilmastonmuutoksesta, vegaaniruoasta, ja niin edelleen.
Ilmoita asiaton viesti
Linkistäsi näkeekin että se on nykyään hömppäoikeiston termi kaikelle mikä heitä pelottaa, vähän samanlainen kuin suvakki ennen vanhaan tai kommunisti Hankamäen pamfletissa. Suomeen tämä käyttö rantautui ennen kuin sen alkuperäisestä merkityksestä oli kukaan kuullut.
Ilmoita asiaton viesti
Onneksi vasemmisto ei nimittele oikeistoa äärioikeistoksi, hömppäoikeistoksi jne. lietsoakseen ideologista etäisyyttä heihin.
Ilmoita asiaton viesti