Onko vapaamuurarit kaikkien hyväveli-verkostojen äiti, vai pyyteetön hyväntekijöiden kerho?
Suomen vapaamuurarit esittelivät tänään toimintaansa Ilta-Sanomille. Tämän vuotinen vapaamuurarien PR-kampanja on matalammalla profiililla kuin jotkut takavuosien tempaukset, joissa on vuodettu medialle jopa jäsenluetteloita. Normaalisti vapaamuurarien jäsenluettelo on salainen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c6c465db-d901-4d6b-8437-50b5687ad44b
Vapaamuurareilla on kaksi kiellettyä puheenaihetta: politiikka ja uskonto. Ja yksi kielletty sukupuoli toimintaan osallistumisessa: nainen. Talouselämän hyväveli-kerhojen muodostumista tällaiset säännöt eivät estäisi, vaikka niitä noudatettaisiin tunnollisesti (kuinka moni noudattaa omassa elämässään tunnollisesti jonkun kolmannen osapuolen laatimia sääntöjä?), koska liike-elämä ei ole kiellettyjen puheenaiheiden listalla.
Englantilaiset vapaamuurarit vakuuttavat sikäläiselle ”Yleisradiolle”, BBC:lle, että vapaamuurarit eivät juonittele keskenään hyötyä toisilleen talouselämässä. Liikkeen aatemaailmaan kuuluu, että toiminnan kautta ei tavoitella minkäänlaista hyötyä itselle.
https://www.bbc.com/news/uk-43005770
Jonkun sortin tutkija John Dukovskiy on kuitenkin eri mieltä tästä asiasta. Hänen tutkielmansa johtopäätös on, että vapaamuurariuteen sisältyy huomattavasti potentiaalia verkostoitumiseen liike-elämän edustajien kesken. Käyttävätkö he joskus tällaisen tilaisuuden hyväkseen, vai ohjaako omatunto aina kohti pyyteettömiä ja epäitsekkäitä hyveitä? Kas siinä kysymys. Ainakin kristinuskossa kokemukset ihmisten pyyteettömyydestä ja epäitsekkyydestä ovat usein melko vaatimattomia. Humanum est. Se on inhimillistä.
https://research-methodology.net/freemasons-and-entrepreneurial-networking/
Aivan samanlaisia kuolevaisia ovat kuin kaikki muutkin, eli oma suu aina lähempänä toisen suuta.
Ilmoita asiaton viesti
Aika on ajanut tälläisten järjestöjen yli. Kuka nuori tai keski-ikäinen haluaisi nykyään kuluttaa aikaansa Vapaamuurareissa, Leijonissa tai Old fellowissa ?
Valta on nykyään aivan muualla. Esimerkiksi niillä nuorilla naisilla, joita Persut niin pelkäävät.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt oli toki kyse taloudellisesta vaikutusvallasta, ja sitä niillä nuorilla naisilla ei edelleenkään ole, jotka saavat rahansa sossusta tai Alepan kassalta.
Ilmoita asiaton viesti
Itse asiassa Vapaamuurarit ja Leijonat samoin kuin Rotaritkin ovat edelleen hyvin voimissaan ja jäsenkunta on määrällisesti pitänyt pintansa nuorien aikuistenkin liittyessä mukaan.
Vapaamuurarit ovat jo viisikymmentä vuotta sitten julkisuudessa korostaneet samoja asioita kuin nyt korostavat toiminnastaan ja sanoneet lisäävänsä avoimuutta. Mitään avoimuuden lisäämistä ei todellisuudessa ole tapahtunut.
Kun itse jäsenyyskin pyritään salaamaan, niin vapaamuurarius tunnistetaan salaisin merkein ventovieraidenkin jäsenten kesken satunnaisessa tapaamisessa. Kyseessä on siis hyvin laaja salaseura, jonka puitteissa hiljainen jäsenten välinen solidaarisuus on kaikkien seuraan kuuluvien etu. Siitä ei pidetä ääntä ja varmuuden vuoksi se myös kiistetään.
Ilmoita asiaton viesti
jäsenmartikkeli julkaistaan suht usein ja on esimerkiksi usein eri lehdissä refreroitu. Normi yhdistyksen jäsentiedot on vapaammin saatavilla.
Ilmoita asiaton viesti
Naton tukikohtaa Suomeen puuhaava Kai Mykkänen toimi NL:n aikoina Sampo-pankin Leningradin konttorissa. Kaikesta jää jälki tai haju. Asiantuntijavaltio raskaana rahasta.
Ilmoita asiaton viesti
Tohdin epäillä tuota. Kai Mykkänen oli Neuvostoliiton romahtaessa 12-vuotias.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos, ehdin tarkistaa, siis järjestelmän vaihdon jälkeen oli kolmisen vuotta työssä Venäjällä, hänen isoäitinsä on sieltä päin sukua.
Ilmoita asiaton viesti
Moni muistaa Björn Wahlroosin ideologiana ”yritysjohdon ainoa tehtävä on lihottaa omistajan salkkua”. Hänen, kuten meidän muidenkin virkamiestaustaisten, osana on ollut milttonilaisen työntekijälähettilään rooli suurista suurimman silmien alla.
Sain kerran ulkomailta läksiäiseksi pohtia kuinka Suomi-Finlandia näytettäisiin johdettavan titteleitä ja lahjoja myöntämällä. BW puhui RUK:n menetelmistä, siis juoksuttamisesta siihen suuntaan missä ei niinkään tapahdu.
Eiköhän tämä lopulta muutu enemmän ihmisen näköiseksi paikaksi. Sattumoisin huomasin wikipediasta kotitaustaani kovastikin vaikuttaneen Martta- toiminnan nimen juontuneen raamatullisista Martta ja Maria sisaruksista.
Isäni ehti Martta-vaimon kanssa saattaa maailmaan neljä lasta, Maria- nimisen kanssa kahdeksan, joista olen yksi. Koko elämäni ajan koen vaeltaneeni vapaasti muurailleiden Verikoirien silmien alla.
Ilmoita asiaton viesti
Ihmisiltä ei kannata odottaa enempää kuin heiltä voi odottaa.
Ilmoita asiaton viesti
Tällainen kyyninen realisti minäkin olen. Ja tuhahdan kaikille väitteille, että ”emme me sellaista tekisi, meidän moraaliset periaatteemme eivät sallisi sitä”.
Ilmoita asiaton viesti
Peiliin katsomisen paikka
Ilmoita asiaton viesti
Iltalehti kertoo usalaisen demokraattipoliitikko Bernie Sandersin soittaneen opetusministeri Li Anderssonille kehuakseen pohjoismaista koulutusjärjestelmää.
Li Anderssonin yövieraana Maria Veitolan TV:n showssa emäntä vei Veitolan Turussa hiljentymään sisällisodan uhrien muistomerkille. Keväällä presidentti Sauli Niinistö kävi puolisonsa Jenni Haukion kanssa Tukholmassa yövieraana kuningas Kaarle Kustaan maisemissa.
Turun piispa Mari Leppäsen, os. Pentikäinen, velipoika Antti Pentikäinen kytkee videoyhteyksiä USA:ssa uskonnollisten ja muiden vastuujohtajien järjestössä.
Ministeri Timo Harakka kertoo halukkaille lauantaina Kirkkonummen torilla miten Äänekosken solisevien ahvenpurojen vihreästä idealistista kasvoi Brysselin rahavirrat tunteva demari.
WSOY alkaa kouluttaa somevaikuttajista kirjailijoita. Suomen kirjailijaliiton pj. Sirpa Kähkönen on eronnut tehtävästään. Jenni Haukio on eronnut Turun kirjamessujen johtajan toimesta. Milttonista käsin suunnitellaan syksyn Kirjamessuja Helsingissä.
Italo Calvino, yksi sotien jälkeisen italialaisen ajattelun suuren murroksen parhaista erittelijöistä, kehotti kirjoittajia nopeuteen ja läpinäkyvyyteen, sillä uusi ei synny ilman vastarintaa.
Ilmoita asiaton viesti