Teininä sukupuolta vaihtanut katuu, media vaikenee, vaikka trans-lakimuutos tekeillä
En käytä ihan joka päivä sellaista ilmausta, että ”media vaikenee” jostain asiasta. Pidän aika korkeaa rimaa tämän sanonnan käytössä. Aiheen täytyy olla yhteiskunnallisesti merkittävä, mieluiten useissa länsimaissa, ja sen täytyy tulla uutisoiduksi muiden länsimaiden suurimmassa ja luotetuimmassa mediassa, mutta ei Suomessa. Jos tällaiset kriteerit täyttyvät, sitten saatan nostaa ”media vaikenee”-kortin esiin.
Tämä on muistaakseni toinen kerta Puheenvuorossa bloggaamisen aikana. Edellinen kerta oli lähes kaksi vuotta sitten 2.6.2019, kun löysin Espanjan suurimmasta sanomalehdestä El País’ista uutisen EU:n ja USA:n välisistä vaikeista neuvotteluista, liittyen aseteknologian kehitykseen. Ranska ja muutamat muut Euroopan maat haluavat siirtää aseteknologian kehityksen painopistettä Euroopan mantereelle, jotta Eurooppa ei olisi ikuisesti USA:n aseteknologian ja armon varassa, vaan Euroopasta voisi joskus tulevaisuudessa tulla aidosti itsenäinen toimija globaalissa turvallisuuspolitiikassa. Tämä ei USA:ta miellytä, ja likaisissa neuvotteluissa kuultiin jopa uhkauksia, että USA pohtii kiinnostaako sitä puolustaa Eurooppaa Venäjää vastaan, jos Eurooppa aloittaa omaa aseteknologian kehitystä laajassa mittakaavassa. Sen sijaan että ostaisi aseet jatkossakin USA:lta.
En havainnut, että Suomessa media olisi uutisoinut tätä asiaa lainkaan, vaikka Suomessa käydään keskustelua NATO-jäsenyydestä, hävittäjien hankkimisesta yms. — joihin tällainen taustatieto ja näkökulma liittyisi varsin konkreettisesti. Kyselin tuolloin sähköpostitse muutamilta poliitikoilta tästä asiasta. Entinen ulkoministeri Erkki Tuomioja vastasi kyselyyni, että tuo tilanne on tiedossa ja huomioitu. En vieläkään ymmärrä, mitä vilpittömiä syitä suomalaisella medialla on voinut olla päättää, että tuo aihe ei ylittänyt uutiskynnystä. Huomioiden että uutiskynnyksen ylittävät kaiken maailman kuningattarien veljen tyttären kaiman sisaren häät ja hautajaiset.
Mutta nyt on trans-lain uudistus käsittelyssä hallituksen työpöydällä, ja sen lisäksi myös Oikeus Olla -kansalaisaloite on etenemässä eduskuntaan käsittelyyn, jossa lobataan teini-ikäisille henkilöille valtuuksia päättää itse, jopa ilman lääkärin lausuntoa, mitä sukupuolta he edustavat. Voisi kuvitella, että Suomen suurimmille medioille kelpaisi uutisoida tähän aiheeseen konkreettisesti liittyvä, maailmalla paljon huomiota ja kiinnostusta herättänyt Keira Bellin oikeustapaus Englannista, joka on uutisoitu monen muun länsimaan suurimmassa ja luotetuimmassa mediassa (esimerkiksi tutkivan journalismin lippulaivat Der Spiegel, BBC ja Guardian). Suomen media on kuitenkin vaiennut tästä asiasta jo yli vuoden. Ainakaan minun Google-hakuni ja haut suoraan suurten suomalaisten sanomalehtien omiin hakukoneisiin eivät tuota tähän tapaukseen liittyviä osumia sanoilla Keira Bell.
Keira Bell on nykyään 24-vuotias nainen, joka elää miehen vartalossa vastoin tahtoaan. Hän syntyi tavalliseksi tytöksi, mutta teini-iässä hän koki olevansa mies. Englannin terveysviranomainen NHS myönsi hänelle pääsyn sukupuolen vaihtamiseen tähtääviin hormonihoitoihin 16-vuotiaana, vain muutaman tunnin keskusteluiden jälkeen. 17-vuotiaana hänet leikattiin fyysisesti mieheksi. Noin 5 vuotta myöhemmin hän alkoi katua tapahtunutta. Hän kokee että Englannin terveydenhoito-järjestelmä on tuhonnut hänen fyysisen seksuaaliterveytensä. Keira Bell on yksi kahdesta teini-ikäisenä sukupuolen vaihdoksen saaneesta englantilaisesta, jotka ovat haastaneet Englannin valtion oikeuteen siitä, että heidän tahtoaan sukupuolen vaihtamisesta noudatettiin heidän ollessaan alaikäisiä, ja vielä kokemattomia ja ymmärtämättömiä elämästä ja seksuaalisuudesta.
https://www.bbc.com/news/health-51676020
https://www.persuasion.community/p/keira-bell-my-story
Suomessa 50,000 allekirjoitusta kahdessa päivässä kerännyt Oikeus Olla -kansalaisaloite vaatii, että 15 vuotta täyttäneellä pitäisi olla oikeus päättää jopa vastoin lääkärien tahtoa, mitä sukupuolta hän edustaa. Siinä mentäisiin vielä pidemmälle kuin Keira Bellin tapauksessa: sukupuolen vaihtamiseen ei tarvittaisi edes muutaman tunnin keskustelua terveydenhuollon ja psykiatrian asiantuntijan kanssa. Pelkkä lomake riittäisi.
Mutta entä jos elämänkokemusta ja seksuaalisuuden kokemusta vailla oleva nuori henkilö erehtyy, ja katuu myöhemmin? Kuka kantaa vastuun siitä? Tätä näkökulmaa Keira Bellin tapaus alleviivaa. Sen vuoksiko se on jätetty uutisoimatta, koska se alleviivaisi vääränlaista näkökulmaa, ja johdattelisi kansaa omaksumaan ideologisesti vääränlaisen asenteen alaikäisten henkilöiden väitettyyn trans-sukupuolisuuteen?
Ideologisesti oikeaoppiselle medialle sattuu joskus työtapaturmia. YLE ei kutsu Päivi Räsäsen kaltaisia henkilöitä haastateltavaksi, kun aiheena on transseksuaalisuus. Uutisoinnin edistämät näkökulmat rajataan valikoimalla oikeanlaiset haastateltavat, joilla uskotaan olevan oikeanlaisia ajatuksia aiheesta. Tämä lähes pomminvarma menetelmä meni pieleen viime kesänä, kun YLE haastatteli sukupuoltaan vaihtanutta Susi Nousiaista, ja tämä esittikin yllättäen samanlaisia huolen aiheita kuin joku Päivi Räsänen olisi saattanut esittää: ”Jos olisin lääkäri, minua pelottaisi ihan hirveästi antaa diagnooseja.” Sekä: ”Mitä jos annan trans-diagnoosin, ja selviää, että ihmisellä olikin vain ohimenevä kehokuvahäiriö?”
Useimmat meistä suhtautuvat tällaisiin huolen aiheisiin vakavasti. Ymmärrämme, kuinka katastrofaaliset vaikutukset sillä on yksilön tulevaisuudelle, jos teini-ikäisenä tehty trans-diagnoosi menee pieleen, ja henkilö katuu sukupuolen vaihtamista myöhemmin aikuisena. Oikeus Olla -kansalaisaloite tarjoaa yksinkertaisen ratkaisun tällaisiin huoliin: Ei vaadita mitään diagnoosia. Teini-ikäinen henkilö päättäköön asian ihan itse ja yksin.
Mikä voisi mennä pieleen?
On tästä ollut myös suomalaisessa mediassa juttuja.
Eräskin sukupuolensa muuttanut tuli julkisuuteen ja kertoi tarinansa, juttu oli laaja. Hän katui sitä mitä oli teettänyt itselleen, kertoi että enemmän tai vähemmän jo teinejä ”kannustetaan” vaihtamaan sukupuoltaan jois siltä tuntuu.
Jos oikein muistan niin jonkun keskustelun yhteydessä linkitinkin sen tänne.
Oleellista tässä esille ottamassasi asiassa on mielestäni, ja sen huomaa selvästi täällä Puheenvuorossakin, että jos asia on kiusallinen tietyille piireille niin siitä vaietaan. Ei kommentoida eikä edes yritetä keskustella. Blogikirjoitus yritetään ilmeisen nopeasti saamaan pois etusivulta jolloin se unohtuu.
Jos oiokein muistan edelleen, niin olisi jopa jonkinlainen yhteisö heillä jiotka ovat pettyneet tekemäänsä.
Ilmoita asiaton viesti
Minun Googleni on rikki Keira Bellin kohdalla. Olisi hyvä ja löydät omat muita tapauksia koskevat linkkisi, niin saadaan konkretiaa sille, mitä on uutisoitu ja koska.
Ilmoita asiaton viesti
Keira Bell:
https://www.bbc.com/news/health-51676020
Nita:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/12/08/27-vuotias-nita-katuu-sukupuolensa-korjaamista-mieheksi-toivon-etta-olisi-ollut
Ilmoita asiaton viesti
”Suomessa on aloitettu selvitystyö siitä, kuinka paljon Nitan kaltaisia sukupuolenkorjausta katuvia on.”
Milloinkahan tuo selvitys valmistuu? Yleensä tällaisissa kiusallisissa asioissa THL:n vastaus on, että emme tiedä, tilastoja ei ole olemassa.
”27-vuotias Nita on korjannut sukupuolensa naisesta mieheksi.”
YLE ei petä, vaan käyttää ideologisesti oikeaoppista termiä ”korjannut sukupuolensa” (jossa ”korjaaminen” luo mielikuvaa siitä, että laitetaan kuntoon asia joka alunperin oli pielessä) — vaikka tarina on juuri päinvastainen, eli tämä sukupuolen vaihtaminen ei ollut sukupuolen korjaamista lainkaan, vaan sen rikkomista.
Ilmoita asiaton viesti
Ion hyvä, Google on ollut rikki monen asian kohdalla jo vuosia. siksi käytän duckduckgo.com:ia. Se toimii.
Ilmoita asiaton viesti
Tuossa en tarkoittanut, ettei Google löydä jotain joka on olemassa, vaan että ilmeisesti suomalainen suuri media ei ole uutisoinut Keira Bellistä, kun Google-haku ei löydä artikkeleita Suomen mediasta.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä Google löytää nämäkin tapaukset.
Hiolestuttavinta on se, että luullaan silupuolia olevan useita, kun niitä on vain tasan kaksi. Poikkeamat ovat kehityshäiriöitä. Niitä tulee ihmisille kaikissa ominaisuuksissa. Jos synnyt ilman käsiä niin se ei ole normaalia vaan kehityshäiriö. Sama koskee myös ihmisen seksuaalisuutta. Emme voi määritellä kaikkia asioita normaaleiksi vain sillä perusteella, että vastakkainen määritys toisi pahaa mieltä joillekin.
Sukupuoli ei ole tunne. Se on päässyt myös unohtumaan. Se, että mies tuntee olevansa nainen tms. ei tee hänestä naista tietenkään. Kyse on tunteesta ja tunteet voivat myös vaihdella.
Fysiologisen sukupuolen vaihtaminen on siksi hyvin vaarallista. On vastuutonta laittaa keskenkasvuiset miettimään identiteetti-ideologian kautta vakavissaan mitä sukupuolta he ovat.
Ilmoita asiaton viesti
Aika hyvä säpinä aiheutui siitä, kun toissapäivänä Der Spiegelin etusivun uutiset selatessani huomasin uutisen Keira Bellistä. Ja että sitä ei juuri ole uutisoitu Suomessa. Tämä blogi oli pari tuntia luetuimman paikalla, aiemmin tänään.
Ilmoita asiaton viesti
Nii-in. Ilmeisesti jotkut kokevat että hyödyt ovat suurempia kuin haitat. Ei mitään hajua itsellä onko niin vai ei.
Hieman vierastan alle täysikäisten mahdollisuuksia tehdä tuollaisia peruuttamattomia päätöksiä… mutta pirustako minä tiedän. Seurailen vain laiskasti keskusteluja tästäkin aiheesta…
No eiköhän ennemmin tai myöhemmin kuulla toimiko tuo hyvin vai tuliko enemmänkin damagea.. joillekin selvästikin tulee ja ehkä suuremmalle osalle ei (näin ainakin kai toivovat asiasta päättävät… olen käsittänyt että homma menee läpi). Ja sitten korjausliikkeitä mikäli meni ihan päin sitä itseään – ja vaisut pahoittelut asiasta kärsineille.. eli ”normaali meininki”.
Ja tuo toinen seikka sitten eli USA ja Nato, niin mikäli halutaan että ”Eurooppa” on yhtä porukkaa (nyt UK lähti jo EU:sta), niin tarvitaan pirusti lisää yhteenkuuluvaisuuden tunnetta (en ole sitä vastaan, mutten voi/halua siihen pakottaa).. ja kai tasapuolettamaan aseistuksia eli pirusti lisää mm. ydinaseita ”Euroopalle”. Ei siinä mitään… en ole moisesta vielä puolesta tahi vastaan. Hieman vain epäilen realiteettejä tuossa hankkeessa tässä ajassa… Kun pitäisi katsoa mikä on realistisesti mahdollistakin ja mikä vain ”no tuo olisi kiva juttu ehkä kun en pidä nykytilanteesta”.
Meidänhän pitäisi tavallaan olla kaikki samalla puolella.. kaikki ihmisiä ja silleen nätisti ilman rajoja… mutten ole ollut noin naiivi kuin vain lapsena… Ja onhan se ”Euroopan” yhteiskivuus kohtuu ok idea ja yhteispuolustus myös muita vastaan (mikäli ei heti mennä kiva kivaan maapallo-ilman-rajoja – touhuun.. se vaatii ”aika paljon” meinaan.. ). Mutten ainakaan lähitulevaisuudessa näe realistisia toteutustapoja moiseen. Jos joku voi ne esittää (ei vielä kukaan läheskään vakuuttavasti tämän elämäni aikana), niin hieno juttu kait.
Ilmoita asiaton viesti
Missähän ne Puheenvuoron transaktivistit mahtavat olla?
Ilmoita asiaton viesti
Viettävät kaunista sunnuntaita. Kyllä niitä vielä tulee. En muista yhtään kertaa jolloin olisin kirjoittanut blogin LGBT-aiheesta, eivätkä olisi tulleet keskustelemaan.
Ilmoita asiaton viesti
Herran pieksut, eihän teininä saa tehdä tällaisia koko elämään vaikuttavia päätöksiä, kun kehitys on vielä kesken, ja identiteetti muovautumatta.
Ilmoita asiaton viesti
Saivat kahdessa päivässä 50,000 nimeä kansalais-aloitteeseen, jossa vaaditaan sitä. Joukossa usko omaan asiaan tiivistyy.
Ilmoita asiaton viesti
Sama suomeksi: ”joukossa tyhmyys tiivistyy”
Luulisi olevan päivänselvää, että naisen muuttaminen mieheksi ja miehen muuttaminen naiseksi kirurgin veitsellä on alkeellista elimistön runtelemista. Kirurgin naiselle leikkelemä penis, ja miehelle vagina eivät ole tästä maailmasta.
Hormonihoidot sinänsä toimivat, mutta kirurgia luo mutantteja.
Ilmoita asiaton viesti
Eivät niin.
Ja olisi oltava erittäin huolellinen myös aikuisten kohdalla. Paljoin nykyistä huolellisempi. Jos ei peräti pitäisi olla niin että koko homma ei olisi mahdollista.
Kukaan ei tiedä yksilötasolla mitä tällaiset ”temput” aiheuttavat. Ei kukaan. Jokainen ihminen on yksilö ja kokee asiat eri tavoin, samoin kuin hormoonit ym. vaikuttavat jokaiseen eri tavoin.
Koko touhu on aivan, no, olkoon.
Ilmoita asiaton viesti
Oikeus olla -aloite ei kosketa hoitojärjestelmää eikä esitä siihen liittyvään diagnostiikkaan ”helpotuksia”. Lakialoitteen tarkoituksena on helpottaa sosiaalista transitiota.
Mainitsemasi yksityistapaukseen liittyen Yhdistyneiden Kuningaskuntien korkein oikeus päätti maaliskuussa 2021, että alaikäisillä on edelleen mahdollisuus hormoniblokkerihoitoihin vanhempiensa suostumuksella vaikka hoitoihin sinänsä liittyy ennustettavasti tarkentumattomia kehityslinjoja. Detransitio on eräs vaihtoehto siis…
Ilmoita asiaton viesti
https://www.judiciary.uk/wp-content/uploads/2021/03/AB-v-CD-and-ors-judgment.pdf
Ilmoita asiaton viesti
Detransitio vaihtoehtona on melkein yhtä hyvä kuin hajonneen lasin takuu, joka tarjoaa ilmaiset pikaliimat sirpaleiden kasaamiseksi uudestaan ehjäksi lasiksi.
Tässä puhutaan suuntaan ja toiseen varsin merkittävästä terveen kudoksen peruuttamattomasta tuhoamisesta.
Jos Englannissa oikeuslaitos tunnustaa, että hoitoihin sisältyy vaikeasti ennustettavia kehityslinjoja (millä todennäköisyydellä?), pidän sitä täysin pöyristyttävänä, että sellaisia hoitoja pidetään laillisina, varsinkaan alaikäisille. Kato oho, pieleen meni. Parsitaan takaisin entiselleen. Siitä tuli nyt vähän Frankenstein, mutta emme ota vastuuta tapahtuneesta.
Ilmoita asiaton viesti
Detranstiosta puhuttaessa voidaan erottaa kaksi eri tyyppistä ”suunnanmuutosta”. Ensimmäiseen ryhmään kuuluvat he, joille sukupuolen vahvistamiseen tähtäävät hoidot tai sosiaalinen transitio ovat olleet pääasiassa pettymyksiä tai heidän odotuksensa eivät ole vastanneet tulosta. Tähän ryhmään kuuluvissa on mukana henkilöitä, jotka eivät alun alkaenkaan olisi hyotyneet hoidoista, koska he ovat hoitoon hakeutuessaan ”piilotelleet” ongelmiaan vetäytymällä kuvitteellisen transidentiteetin suojiin -usein kyseessä ovat homoseksuaalit henkilöt, joille ympäristön homofobinen asenne tuottaa mielenterveyttä rasittavaa painetta.
Toiseen ryhmään kuuluvat ne detransioidut, jotka eivät muuta transidentitteettiäään, mutta luopuvat aktiivisesti transiosta mm. rahan puutteen vuoksi, tai toteavat elämisen ympäristön hyväksymässä sukupuoliroolissa helpommaksi.
Pöyristely ei tässä auta, sillä hormoniblokkerihoitoja on edelleenkin tarjolla myös Suomessa ja niiden määräämisestä vastaavat lääkärit tiukoilla kriteereillä ja monista eri syistä :
https://yle.fi/uutiset/3-10344819
Ilmoita asiaton viesti
Tässä blogiteksti eräästä detransitio-selvityksestä :
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jiihooantikainen/266520-sukupuolen-korjaamisen-katumisen-yleisyydesta-transihmisten-keskuudessa/
Ja OIkeus olla-kansalaisaloite koskee juridista sukupuolimerkintää, mikä ei tietenkään ole kehollinen ominaisuus.
Ilmoita asiaton viesti
Mutta tietyllä tilastollisella todennäköisyydellä johtaa myös kehollisen ominaisuuden muuttamiseen.
Ilmoita asiaton viesti
Niin. Sukupuolen variaatioihin liittyvää dysforiaa hoidetaan valmiiksi laadittujen suositusten mukaisesti mihin suosituksiin sisältyy soveltuvin osin myös invasiivisia hoitoja – ja nyt tässä yhteydessä on huomattava, että trans- tai muunsukupuolisuusidentiteetti ei itsessään ole sairaus tai sairaudentila :
https://d2htbfmhc6rwjj.cloudfront.net/attachments/a/a/c/5ebd7e4344e20b3a934b8fb8d6b94.pdf
Mitä tulee blogitekstistä ilmenevään detransitiotapaukseen, niin hoitovirheen mahdollisuus (hoitovirheiden seurauksena ihmisiä jopa kuolee, mikä on käsittääkseni hyvin pysyvä muutos keholle) on aina olemassa eikä kajoavia hoitoja tulisikaan tarjota alaikäisille ensisijaisena vaihtoehtona.
Translakia koskevan aloitteen tarkoituksena on erottaa lääketieteellinen sukupuolen vahvistaminen juridisen sukupuolimerkinnän vahvistamisesta, mikä jälkimmäinen toimi on luonteeltaan hallinnollinen teko ja siten ilman muuta alaikäistenkin itsemäärittelyoikeuden suojaama. Tätä erottelua tukee sekin tilastotieto, että ainoastaan murto-osa transsukupuolisista tarvitsee terveydenhuollon palveluita sukupuoli-identiteettiiinsä liittyvästi…
Ilmoita asiaton viesti
Juho, olisko liikaa pyytää mahdollisimman konkreettisen, ja tutun sanaston käyttöä näistä kaikista lääketieteellisistä ja identiteetin määrittelyyn liittyvistä kysymyksistä ja toimenpiteistä?
Ilmoita asiaton viesti
Ahaa, eli suurin osa transsukupuoliseksi luokiteltavista haluaisi vain vaihtaa sosiaalista identiteettiä, kajoamatta kehoonsa kirurgin veitsellä tai hormonihoidolla? Saisinko nähdä tilaston, josta ilmenee tällainen seikka, joka on suorastaan yllättävä ja vastoin yleistä (tavis-kansan) käsitystä?
Ilmoita asiaton viesti
Tilastoista en tiedä mutta ei kai tuo mitenkään yllättävää ole että kaikki ei halua?
Onhan näitä ihmisiä mitkä ovat arkisin töissä eri sukupuolta kuin viikonloppuisin baarissa. Niin miksi sitten pitäisi käydä itseään operoimaan jos on tyytyväinen itseensä?
Mielestäni yhteiskunnan pitäisikin olla sellainen että tuollaisiin operointeihin olisi vähemmän tarvetta.
Ilmoita asiaton viesti
En lähde olettamaan yhtään mitään näissä asioissa. Kun kuulen tilastot, sitten näkökulma tarkentuu, mistä tässä ilmiössä on kyse tarkalleen ottaen.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä katuvien määrä ilmeisesti on tekijä, johon vaikuttaa selvästi se, mikä taho on äänessä. Jo muutamalta sivulta olen nähnyt että katuvien määrä on suuri.
Brittiläinen 28 vuotias Evans, joka julkaisi tarinansa viimevuonna, ja perusti vertaistukipisteen kertoo olleensa shokissa samassa asemassa olevien ihmisten lukumäärästä.
Ilmoita asiaton viesti
Koulujen oppikirjoihin on ilmestynyt
1. sukupuoli-ideologia,
ja samanaikaisesti lasten ja nuorten maailmaan vyöryy digitalisaation tuoma
2. sukupuolisuuden aalto
Jolloin lapset ja nuoret ovat todella pyörremyrskyn keskellä kun he ovat sitä jo ilman näitäkin,
3. elämän vaiheensa puolesta samaan aikaan elävät tunteidensa puolesta kriittistä murrosvaihetta jonka selitysmalliksi trans-malli loksahtaa selityksenä.
Ja kun ikävaiheeseen kuuluva saman sukupuolen luonnollinen tiivis ystävyys, kahden tytön välillä saakin nyt uuden tulkinnan sukupuolisuudesta.
Kaikella tällä on saatu aikaan aivan hurja maailma, 17 kertainen nousu trans-hoitoihin haluaville nuorille tytöille.
Ilmoita asiaton viesti
> Koulujen oppikirjoihin on ilmestynyt
> 1. sukupuoli-ideologia,
Eikä aina edes oppikirjoihin, vaan opetusmateriaalia myös piilotetaan nettiin, jotta uskonnolliset vanhemmat eivät näkisi sitä ja suuttuisi tai tuhoaisi oppimateriaalia, jota kirjoille kuulemma tapahtuu jonkun verran:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ionmittler/seksuaalisuus-on-tabu-puheenaihe-pride-viikollakin/
Ilmoita asiaton viesti
Trans-poliklinikka on ainakin puolensa valinnut:
Tapio Puolimatkan poiminta hesarista:
” Trans-poliklinikalla toimiva psykiatri Teemu Kärnä totesi HS:n haastattelussa, että nuorella on oikeus myös saada kotipaikkakunnalta tukea sukupuolen korjaamisen toteuttamiseen, jos vaikka lähiverkko sitä vastustaa tai vanhemmat ryppyilevät.”
Ovatko hormonihoitoja ja leikkauksia vastustavat vanhemmat siis vastuuttomia ”ryppyilijöitä”, joiden mielipiteellä ei ole merkitystä heidän lastensa hoidosta päätettäessä?
Ilmoita asiaton viesti
Oletko Juha sitä mieltä, että oikeus toteutui tässä Kanadan draamassa, jossa isä sai vankeutta, kun tuki, niin kuin vanhemman on tehtävä, muuttuneen viranomaiskäytännön vastaisesti 14 vuotiasta tytärtään pitämään kiinni omasta sukupuolestaan vastustamalla pysyviä muutoksia ja naiseuden tuhoavia hoitoja?
Ilmoita asiaton viesti
Tummia pilviä löytyy tästä suomalaisestakin aloitteesta:
Täysin huomiotta on jäänyt tätä kansalaisaloitetta koskevassa hyvin rajoitetussa keskustelussa se, että siinä vaaditaan alaikäisille oikeutta vaihtaa juridinen sukupuoli jopa ilman vanhempien suostumusta. Kansalaisaloitteessa ehdotetaan lapselle määrättäväksi edunvalvoja, mikäli vanhemmat eivät ”ymmärrä” tukea” lapsen sukupuolenvaihtohalua. Tässä ote kansalaisaloitteen tekstistä:
”Huoltajan sijasta puhevaltaa voisi käyttää myös lapselle määrätty edunvalvoja. Lastensuojelulain 22 §:n mukaan lapselle voidaan määrätä huoltajan sijasta edunvalvoja käyttämään lapsen puhevaltaa, jos on perusteltu syy olettaa, ettei huoltaja voi puolueettomasti valvoa lapsen etua asiassa, ja edunvalvojan määrääminen on tarpeen asian selvittämiseksi tai muutoin lapsen edun turvaamiseksi.
Tällainen tilanne voisi olla esimerkiksi sellainen, jossa huoltaja ei pysty henkilökohtaisista syistä ymmärtämään sukupuoliristiriidan lapselleen aiheuttamaa kärsimystä, jonka vuoksi lapsen etu sekä lapsen perus- ja ihmisoikeuksien toteutuminen edellyttäisi sukupuolen vahvistamista toiseksi väestötietojärjestelmään.”
Alaikäiset eivät saa ostaa edes tähtisadetikkuja, niin nyt vaaditaan ”ihmisoikeuksien nimessä” että lapsen tulee voida vaihtaa sukupuoli ilman vanhempien suostumusta.
Ja se mikä on todella huolestuttavaa, että jopa lapsiasiavaltuutettu ja esimerkiksi Suomen Partiolaiset kannattavat ko. kansalaisaloitetta!
Vastuu lasten kasvatuksesta kuuluu ensisijaisesti lapsen vanhemmille, ei sukupuolenvaihtoon yllyttäville aktivisteille. Ote Ykn lastenoikeuksien julistuksesta, periaate 7:
”Lapsen koulutuksesta ja ohjauksesta vastuussa olevien on johtavana periaatteena pidettävä lapsen parasta; ensisijaisesti tämä vastuu kuuluu lapsen vanhemmille”.
https://www.ihmistenkirjo.net/…/lapset-nuoret-ja-juridisen…
Ilmoita asiaton viesti
15-vuotiaalla on oikeus tulla kuulluksi itseään koskevassa hallinnollisessa asiassa.
Ilmoita asiaton viesti
Kanadalainen isä teki vastoin oikeuden määräystä levittämällä julkisuuteen alaikäisen lapsenpa yksityisiä tietoja eikä vanhemmilla ole ehdotonta päätösvaltaa lastensa terveydenhoidosta sen kummemmin Kanadassa kuin Suomessakaan.
Ilmoita asiaton viesti
Mitä villimpi tilanne käsityksellisesti, sen vapaampaa toteuttaa kyseenalaista, ilman erillisesteitä.
Mitä villimpi ja radikaalimpi kenttä, sen helpompi käyttää droneja ja pommi-iskuja.
Jne.
Ilmoita asiaton viesti
Tarkoittaako Oikeus olla- kansalaisaloitteen hyväksyminen eduskunnassa sitä, että ulkoisesti mieheltä näyttävä henkilö voi esimerkiksi mennä uimahallissa naisten pukuhuoneeseen ja suihkutiloihin ja vastaavasti ulkoisesti naiselta näyttävä henkilö miesten pukuhuoneeseen ja suihkutiloihin ?
P.S. En nyt tarkoita uimahalleissa miesten tiloja siivoavia naisia.
Ymmärtääkseni naisten tiloja uimahalleissa siivoavat miehet muodostavat ainakin toistaiseksi vähemmistön.
Ilmoita asiaton viesti
Jo nykyisin henkilö voi käyttää yleisiä sukupuolitettuja tiloja väestötietojärjestelmään merkityn sukupuolitietonsa mukaisesti. Käytännössä toki murinaa voi kuulua muilta tilojen käyttäjilta ja monesti onkin esitetty kompromissivaihtoehdoksi unisex- tai yksityistiloja, mutta laki on selkeä tältä osin. Transnaisilla on siis oikeus käyttää naisten tiloja ja transmiehillä miehille tarkoitettuja tiloja vieläpä ilman heihin kohdistuvaa häirintää – uimahallin omistajan, mikä on usein kunta, kun on tasa-arvolain velvoittamana ennaltaehkäistävä sukupuoli-identiteettin perustuvaa syrjintää.
Ilmoita asiaton viesti
Eli miehet , jotka omalla määrittelyllään transnaisiksi ovat vapaat tulemaan uimahallissakin naisten saunaan? Niinkö, ja pukuhuoneeseen?
Ilmoita asiaton viesti
Näin väitetään, että naiseksi ilmoittautuneella miehellä voi olla mukana jo nykyään joku todistus, jolla hän pystyy osoittamaan olevansa juridisesti nainen, ja muun muassa Lax-niminen aktiivinen Puheenvuoron trans-aktivisti sanoo suoraan, että sen todistuksen näyttämisen jälkeen joka vielä purnaa vastaan, syyllistyy syrjintään ja ongelma on yksin tämän henkilön omassa päässä. No ehkä tilanne ei vielä ole se, että asiaa protestoivat naiset saisivat sakot, mutta saattaa olla myös uimahallin ylläpidolla tarkat paikat ja kieli keskellä suuta, jotta he eivät saa syytettä ja sakkoja jos poistavat naisten suihkutiloista miehen jolla on naisen passi mukana. Onneksi tämä on vielä erittäin harvinaista, mutta pikku hiljaa yleistymään päin.
Ilmoita asiaton viesti
Toisaalta väestötietojärjestelmään merkitty sukupuolitieto lienee yksityisasia jota ei muille uimahallin saunojille tai suihkutiloissa peseytyville ole velvollisuus paljastaa jos/kun sinne tiloihin pääsyn on lippuluukulla saanut.
Mahdollinen sukupuolen kyseenalaistaminen lienee rikos.
Ilmoita asiaton viesti
Käytännössä pelkkä ilmoittautuminen ei riitä, henkilön tulee tarvittaessa osoittaa virallinen sukupuolitietonsa esimerkiksi henkilökortilla.
Ilmoita asiaton viesti
Täytyisi vissiin saada laki jossa Ion Mitler päättää kuka saa vaihtaa sukupuoltaan kun ihmiset eivät itse kykene tekemään oikeita päätöksiä.
Ilmoita asiaton viesti
Varovasti tuollaisen toiveen kanssa. Minähän saattaisin päättää että sukupuolta ei vaihdeta ja sillä hyvä.
Ilmoita asiaton viesti
Ongelma ratkenneen yksinkertaisesti niin, että se sukupuoli pitää havainnoida objektiivisesti lapsen kehityksen aikana, eikä tehdä operaatioita pelkästään lapsen subjektiivisiin kokemuksiin perustuen.
Se että on objektiivisesti havainnoitu ensimmäisistä neuvolakäynneistä lähtien ei tietenkään riitä, että sen lisäksi pitäisi olla se henkilön oma tahtotila.
Ilmoita asiaton viesti
Ei täysin ongelmatonta ”havainnoida” henkilön sukupuolta. Mitä havainnoidaan, ja mistä tiedetään että se havainnoitu seikka ei muutu ajan myötä?
Oikeus Olla -kansalaisaloite lobbaa juuri sen vaihtoehdon lakkauttamista, että kukaan ulkopuolinen havainnoisi mitään, vaan he haluavat sukupuolen olevan puhtaasti henkilön oma päätös, ilmoitusluontoinen asia.
Ilmoita asiaton viesti
Kun sitä voidaan tehdä muillakin lajeilla niin miksei ihmisillä? Esimerkiksi: https://www.youtube.com/watch?v=Bm9xXyw2f7g
Kyllä se sellainen ilmoitusluontoinen asia tämänhetkisessä yhteiskunnassa on se mitä tarvitaan kun meillä on typerästi lainsäädännössäkin tehty sukupuolittumista. Vielä parempi olisi jos koko sukupuoli poistetaan kaikista rekistereistä että kaikkia kohdellaan samalla tavalla. Lähinnä poliisi tarvitsee kromosomit tunnistautumista varten mutta se taas on eri asia kuin sosiaalinen sukupuoli mitä käytetään yhteiskunnan järjestäytymisessä.
Jotkut kirurgiset operoinnit sitten on täysin eri asia. Niissä pitää olla sitä objektiivista havainnointia lapsuusajalta, että ei tapahdu mokailuja.
Ilmoita asiaton viesti
Vähän luulen, että sukupuolten ja seksuaalisten itsemäärittelyiden moninaisuutta ei ole tutkittu eläimillä samalla pieteetillä hiuksia halkoen kuin ihmisellä.
Ilmoita asiaton viesti
Pointti on se, että sukupuolta voidaan havainnoida objektiivisesti ilman että lapsi edes tajuaa että sitä tutkitaan. Tuota tietoa voidaan hyödyntää teini-iän kynnyksellä jos lapsi kokee tarvetta tehdä jotain operointeja. Aiemmin kerätyn tiedon perusteella voidaan päätellä onko kyse päähänpistosta vai onko tälle todellinen tarve.
Yksinkertainen testi voisi olla neuvolassa vähän tarkkailla minkälaisilla leluilla leikkii. Todennäköisesti muitakin löytyy, jos ei muuta niin vaikka joku aivojen kuvantaminen.
Ja mitään operointeja ei tarvitse tehdä jos lapsi ei ota aihetta puheeksi missään kohtaa.
Ilmoita asiaton viesti
Luulenpa, että leluilla leikkimisen havainnointi ei tarjoaisi kovin objektiivista tietoa tähän asiaan.
Ilmoita asiaton viesti
Katso nyt se video ajatuksella.
Tämä sama voidaan toistaa ihmisilläkin seuraamalla vauvaikäisten lelumieltymyksiä.
Viisivuotiaalle pojalle jos ostaa vauvanuken niin se saa raivokohtauksen ja paiskaa sen seinille.
Miesten ja naisten aivoissa on tiettävästi eroa mitä voidaan havainnoida kuvantamisella, että tähän todennäköisesti löytyy helppoja testejä mitkä antaa lisää objektiivisia havaintoja.
Noin niinkuin periaatteessa kannatan sitä, että lapset jätetään rauhaan ja antaa heidän viettää lapsuutensa rauhassa mutta tietenkin jos kaikilla keinoin mitä on objektiivisesti havainnoitu että sukupuoli on eri kuin biologinen sukupuoli ja sitten jos lapsi vielä itse ottaa asian puheeksi ja niin sitten asialle varmaan voi tehdä jotain.
Se kuullostaa paskalta idealta että aletaan operoimaan lapsia pelkästään heidän subjektiivisten kokemuksen perusteella. Silloin voi tapahtua mokailuja.
Ilmoita asiaton viesti
> Viisivuotiaalle pojalle jos ostaa vauvanuken niin se
> saa raivokohtauksen ja paiskaa sen seinille.
Tuohon teoriaan en usko. Leluilla leikkiminen on hyvin paljolti tottumis-kysymys, johon ympäristö vaikuttaa. Sitä paitsi on olemassa poikamaisia tyttöjä, jotka ovat edelleen tyttöjä, ja on tyttömäisiä poikia, jotka ovat edelleen poikia. Poikamaisuus ei sinänsä tee tytöstä poikaa, eikä tyttömäisyys tee pojasta tyttöä. Näissä trans-tapauksissa on kyse jostain muusta ja enemmästä.
Ilmoita asiaton viesti
Lakialoitteesta löytyi hyvin huolestuttava yksityiskohta:
”Hallitusohjelmaan jo aiemmin sisällytetty translain muutos jättää lapset rauhaan, mutta tämä aloite on poikkeuksellisen radikaali vaatiessaan mukaan myös alaikäiset lapset.
Jo 15 vuotta täyttäneet voisivat tehdä laillisesti sitovan sukupuolen muutoksen ilman, että vanhempien oikeuksia varjella lapsiaan kunnioitettaisiin.”
https://aitoavioliitto.fi/artikkelit/kansalaisaloite-oikeus-olla-on-vaarallinen-nuorille/
Ilmoita asiaton viesti
”Leluilla leikkiminen on hyvin paljolti tottumis-kysymys, johon ympäristö vaikuttaa.”
Koe lähisukulaislajilla osoittaa tuon vääräksi. Miesaivoiset apinat suosivat mekaanisia härpäkkeitä mutta naisaivoiset nukkea. Apinoilla ei ole sitä ihmisten kulttuurisidonnaista vaikutusta mutta lelujen valinnassa on sukupuolittumista.
Ilmoita asiaton viesti
”Tuohon teoriaan en usko.”
No kokeile. Joku 5-6v sukulaispoika joka leikkii autoilla niin ostat sille nuken.
Et välttämättä sitten ole väleissä tämän kanssa jatkossa. Youtubesta näin joskus muuten viihdyttäviä videoita kun vanhemmat olivat ostaneet joululahjaksi väärän sukupuolen leluja lapselle niin reaktio on aika raju.
Ilmoita asiaton viesti
Minulla on kolme lasta, ja kyllä ne päiväkodin ja koulun kautta oppivat tehokkaasti stereotypiat, mikä lelu on OK ja mikä ei, mutta ennen sosiaaliselle vaikutukselle alttiiksi joutumista voivat tykätä varsinkin pienenä lapsena ihan mistä tahansa lelusta. Kunnes kavereilta tulee palautetta, että se on vääränlainen lelu.
Ilmoita asiaton viesti
Eikö tämänkaltainen tarkkailu poista kuitenkin lapsen luonnollisen oikeuden olla vapaasti tilannekohtaisesti enemmän tyttömäisempi – tai poikamaisempi. Vieressä kyttäävä havainnoivahan toteuttaa tällöin tiukkaa käsitystä sukupuolesta, voisi sanoa jopa dogmia!
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä ollaan objektiivisuudesta kaukana, jos sukupuoli määritellään lapsen valitsemien lelujen kautta.
Ilmoita asiaton viesti
Millä perusteella ihmisen toiminnan tarkkailu ei olisi objektiivista?
Tätä tehdään myös niin psykologiassa kuin vaikka lääketieteessä. Et vissiin ikinä ole kuullut lumelääkkeistä?
Ilmoita asiaton viesti
Lähtökohtana lienee se, että ihmisellä muista nisäkkäistä poiketen on pitkälle kehittynyt tietoisuus mikä ilmenee sosiaalisen sukupuolen erikoistumisena kulttuurievoluutiossa. Kulttuurievoluution suhdetta lajin biologiseen evoluutioon on toki vaikea todentaa aukottomasti, sillä meillä ei ole käytettävissämme kaukaisten eikä edes kovin läheistenkään esivanhempiemme aivorakenteita autenttisina säilöntäaineeseen varastoituna.
Vanhan testamentin kertomuksista voi kuitenkin jo saada aavistuksen siitä millä eri tavoilla ihmiset ajattelivat ja hahmottivat itseään maailmassa verrattuna nykyaikaan.
Eläimet käyttäytyvät lajityypillisesti refleksiensä ja vaistojensa varassa ilman kokonaisnäkemystä omasta roolistaan, mutta niilläkin lisääntymisfunktioon sisältyvää sukupuolispesifiä aineenvaihduntaa on tutkittu ja dokumentoitu verrattain runsaasti… .
Ilmoita asiaton viesti
Erityisesti olisin kaivannut vastausta toisaalla esittämääni kysymykseen: Onko tarjolla tilastoa, montako prosenttia trans-väestä kaipaa fyysistä leikkaushoitoa vastakkaisen sukupuolen vartalon tunnusmerkkien tavoittelemiseksi, ja kuinka moni tyytyy pelkkään sosiaaliseen statuksen muutokseen (ja onko vielä sellaisiakin, jotka haluavat hormonaalista mutta ei leikkaushoitoa).
Ilmoita asiaton viesti
Tilastollista selvitystä aiheesta löytyy googlettamalla – transsukupuolisia on väestöstä arvioiden mukaan vähintään 0.5 prosenttia ja : ”Sukupuoli-identiteetin variaatioiden yleisyyden ja heistä hoitoa edellyttävien osuuden määrittäminen on
haasteellista. Vain osa henkilöistä, joilla on sukupuoli-identiteetin variaatio, hakeutuu diagnostisiin tutkimuksiin ja hoidontarpeen arviointiin. Heistä, jotka hakeutuvat diagnostisiin tutkimuksiin, vain osa päätyy hoitoihin. Edelleen vain osa toteuttaa esimerkiksi sukupuolenkorjaukseen liittyvän hoitoprosessin
kokonaisuudessaan. ”
https://palveluvalikoima.fi/documents/1237350/22895008/Valmistelumuistio_sukupuoli-identiteetin+variaatiot.pdf
Ilmoita asiaton viesti
Tuossa yritetään haukata liian isoa palaa, ja pohditaan montako prosenttia koko väestöstä teoriassa haluaisi jotain, mutta ei tuo ilmi haluaan. Minua kiinnostaa sellainen tieto, montako prosenttia niistä, jotka Suomen kaltaisessa kulttuurissa oletusten (tai joissakin maissa jo: kokemusten) mukaan vaihtaisivat juridista sukupuolta, vaihtavat myös fyysistä olemustaan leikkaushoidolla, ja kuinka suuri osa jättäytyy fyysisesti täysin alkuperäiseen sukupuoleensa.
Puuttuvat tilastot katuvien osuudesta on gross negligence näin merkittävässä asiassa.
Ilmoita asiaton viesti
> transsukupuolisia on väestöstä arvioiden mukaan vähintään 0.5 prosenttia
> …
> Vain osa henkilöistä, joilla on sukupuoli-identiteetin variaatio,
> hakeutuu diagnostisiin tutkimuksiin ja hoidontarpeen arviointiin.
> Heistä, jotka hakeutuvat diagnostisiin tutkimuksiin, vain osa
> päätyy hoitoihin. Edelleen vain osa toteuttaa esimerkiksi
> sukupuolenkorjaukseen liittyvän hoitoprosessin
> kokonaisuudessaan.
Tuossa lähdetään liikkeelle väitteellä, että 0.5 % väestöstä on transsukupuolisia.
Kuitenkin heistä vain osa täyttää edes sen kriteerin, että vaivautuu tekemään asialle yhtään mitään (hakeutumaan asintuntijoiden luokse) — vaan useimmat jatkavat vain elämää miehenä tai naisena, kuten useimmat muutkin. Täyttäen binäärisen sukupuolen määritelmää käytännössä.
Ja arviointiin hakeutuneista vain osa päätyy siihen tulokseen, että hoidot ovat tarpeen. Loput jatkavat elämää miehenä tai naisena.
Lopulta myös hoitoon hakeutuneista vain osa uskaltaa vaihtaa sukupuolta fyysisesti.
Olet katsonut oikeaksi tämän perusteella ilmoittaa, että transsukupuolisten määrä väestössä on 0.5 %. Tästä tarinasta on todettavissa, että lukema saattaa olla 10-, 100- tai 1000-kertaisesti liioiteltu. Mutta onhan se hyvä poliittisessa prosessissa näyttää mahdollisimman isoa lukemaa poliitikkojen suuntaan. Moni eläinkin tuntee tämän taktiikan, että vaaran uhatessa tekeydytään fyysisesti mahdollisimman suuren näköiseksi.
Ilmoita asiaton viesti
”Lähtökohtana lienee se, että ihmisellä muista nisäkkäistä poiketen on pitkälle kehittynyt tietoisuus”
Miten niin poiketen? Löytyy se tietoisuus muiltakin.
”Vanhan testamentin kertomuksista voi kuitenkin jo saada aavistuksen siitä millä eri tavoilla ihmiset ajattelivat ja hahmottivat itseään maailmassa verrattuna nykyaikaan.”
Ylivertaisuusvinouma siitä paljastuu kun ihmiset kuvittelivat typerästi olevansa jotenkin erityisen paljon parempia kuin muut ja asettavat itseään korkeammalle muihin lajeihin nähden.
Silti ihminen häviää yksikertaisessa kognitiivisessa testissä simpanssille: https://www.youtube.com/watch?v=zsXP8qeFF6A
”Eläimet käyttäytyvät lajityypillisesti refleksiensä ja vaistojensa varassa ilman kokonaisnäkemystä omasta roolistaan”
Vähän niinkuin ihmiskunta. Ihmiset ovat kehittyneet hämmentävän vähän bakteerista kun käytännössä ihmiset pyrkivät hyödyntämään saatavilla olevat resurssit lisääntymiseen joten ihmispopulaatio planeetan pinnalla muistuttaa melkoisen paljon bakteerikasvustoa petrimaljassa: https://www.youtube.com/watch?v=91iLhSpJPkM
Ilmoita asiaton viesti
Walt Heyer, omakohtaisesti kaiken tämän kokenut psykologi, joka on asian nöyrä mannekiini, suo tukeaan katuville, ja puhuu suoraan:
Hayerin trans-seksuaaliksi kehittymiselle oli perustavanlaatuista hänen mummunsa osoittama ihailu aina kun Heyer
pukeutui varhaislapsuudessaan, 5 vuotiaana tytöksi.
https://www.youtube.com/watch?v=JBL2bIZtfQw
Ilmoita asiaton viesti
Yhdessä blogin linkitetyistä uutisista Keira Bellin asianajaja sanoo (ihan uutisen otsikossa asti), että Internetissä ja sosiaalisessa mediassa olevaa trans-ajatusten istuttamista nuorisoon pitäisi kontrolloida ja rajoittaa.
Ilmoita asiaton viesti
Nimenomaan niin, koska kehitysvaiheeseen osuva tieto kanavoi nuoren tunnesisältöä väärään uomaan, josta ahdistus ei kuitenkaan helpotu sen antamilla konsteilla. Ahdistus helpottuu iän myötä luonnollisella tavalla lähes kaikilla.
Ilmoita asiaton viesti
Walt Hayer kertoo katuvien vaikeuksista:
Heyerin mukaan katuville ei löydy kunnon terveydenhoidollista tukea syntymäsukupuolen palauttamiseksi. ”Terapeutit ja kirurgit mielellään auttavat ihmisiä teennäisessä sukupuolenvaihdoksessa, mutta resurssit ovat salaperäisesti poissa ihmisen etsiessä tietä takaisin todellisuuteen.
Minuun yhteyttä ottavat ihmiset ovat epätoivoisia saadakseen muutokset tekemättömiksi, mutta kohtaavat esteitä ja nujertamista”, Heyer kuvailee.
https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/monet-katuvat-sukupuolenvaihdostaan-mutta-siita-ei-saa-puhua-julkisesti/
Ilmoita asiaton viesti
Todellisuudessa sitä mikä on veitsellä rikottu, ei voida koskaan palauttaa.
Eikä aina sitäkään mikä on pillereillä tuhottu.
Muodollisesti ulospäin voi näyttää vähän samanlaiselta kuin ennen tärvelyä.
Mutta toiminta on kadonnut ikiajoiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Mitä tuollainen vaihdosleikkaus maksaa ja kuka sen maksaa?
Ilmoita asiaton viesti
Veronmaksaja maksaa.
Rintojen poisto tai lisäys, katso plastiikkakirurgian hinnastoista. Operaatio lienee sama. Sukuelinten kirurgia kuulostaa vieläkin hankalammalta, olen sattumalta yhden sukupuolen vaihdosta suunnittelevan teini-ikäisen tytön tuttavan tuttavan serkun kaima, ja olen sitä kauta kuullut, että aikovat mennä Etelä-Koreaan rakennuttamaan pojan sukukalleudet, siellä kuulemma saa parasta laatua. Joten jäi kuulematta, mitä Suomessa saisi ja miksi se ei kelpaa.
Tähän kaikkeen päälle psykylogisia ja psykiatrisia terapioita, sekä hormonihoidot jopa koko elämän ajan. Jos lääkkeet ovat hintavia, se voi olla suurin kustannus.
Heitän ilmaan jotain: riittääkö 100,000 EUR tähän kaikkeen?
Ilmoita asiaton viesti
Eppäilen, tuota 100 000.
Aloittaisin arvaukset 300 000:a ja ylöspäin.
Ilmoita asiaton viesti
Vertailun vuoksi, valtio ei maksa syöpään kuolevalle Jyrki Kasville alle sadan tonnin lääkitystä, vaan se kerää rahaa hattu kourassa lahjoittajilta.
Ilmoita asiaton viesti
Julkisen terveydenhuollon toiminnan maksavat veronmaksajat.
”Transsukupuolisuuden hoitoon sovelletaan lakia transseksuaalin sukupuolen vahvistamisesta (translaki). Transpotilaiden kirurgisten hoitotoimien korvattavuus perustuu tapauskohtaiseen harkintaan.
Transleikkaukset ovat kalliita. Yhteen potilaaseen kohdistetut kirurgiset toimenpiteet sekä lääkekustannukset voivat maksaa jopa kymmeniä tuhansia euroja, joskin erilaisten leikkausten lukumäärä vaihtelee potilaskohtaisesti.
Esimerkiksi rintojen poistaminen voi Suomessa maksaa 4000-5000 euroa. Kyseeseen voivat tulla myös sukuelimien ulkonäköä muokkaavat toimet, erilaiset hormonihoidot sekä äänihuulileikkaukset.
Transleikkauksissa on siten kyse yksinomaan henkilön kehon ulkoisesta muokkaamisesta. Leikkauksia ei lain nojalla kuitenkaan pidetä pelkästään kosmeettisina toimenpiteinä, joten ne ovat monelta osin Kela-korvauksen piirissä.”
https://www.suomenuutiset.fi/sukupuolen-vaihtaminen-maksaa-kymmenia-tuhansia-euroja-kela-korvaa-suuren-osan-kuluista/
On myös huomioitava, että hoitokapasiteettia on rajallisesti ja osan siitä sitoutuessa sukupuolen vaihtamiseen, muista syistä hoitoon jonottavien jonotusaika pitenee.
Ilmoita asiaton viesti
Jos miehellä on man-boobs, hänkö ei saa KELA-korvattavaa rintojen pienennystä sillä perusteella, että hän kokee olevansa mies jolle on syntynyt vähän turhan naiselliset rinnat. Tuollaisia man-boobsien pienennys-leikkauksia on olemassa, mutta enpä tiedä ovatko ne KELA-korvattavia.
Ilmoita asiaton viesti
Tuhosit sitten uskottavuutesi kerralla kun rupesit Suomen (vale)uutisia siteeraamaan argumenttisi tueksi.
Se on kummallista että persut ovat niin aggressiivisesti käymässä paitsi vähemmistöjen myös heitä puolustavien kimppuun. Koomikko Iikka Kivi kritisoi Facebookissa pari päivää sitten oululaista, homo- ja naisvihaa somessa levittänyttä julkkispoliisia. Eilen hän kertoi näin:
”Häntä puolustamaan ja minulle vittuilemaan riensi kaksi persukansanedustajaa, Mauri Peltokangas ja Sheikki Laakso.
Ihan vain siltä varalta sanon tämän, jos joku vielä kuvitteli, että sateenkaariväkeen ja naisiin suhtauduttaisiin perussuomalaisissa jotenkin tasa-arvoisesti. Ei suhtauduta. Juhlapuheissa voidaan teeskennellä ylevää ja Tynkkynen kelpaa maskotiksi, mutta teot kertovat eniten.
Ja teot toistuvasti suuntautuvat niin, että niissä puolustetaan vähemmistöihin sekä naisiin kohdistuvaa vihapuhetta ja suolletaan sitä itsekin.
Kenelläkään muulla kuin valkoisella, kaikkeen erilaiseen vihamielisesti suhtautuvalla hetero-oikeistolaismiehellä ei ole syytä äänestää persuja. Kaikille muille jää vain nykyistä paskempi yhteiskunnallinen asema, jos perussuomalaiset nousevat valtaan.”
Ilmoita asiaton viesti
”YLE ei kutsu Päivi Räsäsen kaltaisia henkilöitä haastateltavaksi, kun aiheena on transseksuaalisuus.”
Voi herran pieksut! Onko Päivi Räsänen vaihtanut sukupuolta ja tullut katumapäälle? Onko se entinen mies? Mistä ne sen lapset tulivat? Syttyikö taivaalle kolme uutta tähteä silloin (vai montako lasta sillä olikaan, en muista)? Kaikesta se media vaikeneekin, tämähän on ihan skuuppikamaa! Nyt ymmärrän miksi se on niin vauhkona näistä jutuista.
Ilmoita asiaton viesti
Mediassa haastatellaan useinkin lääketieteen asiantuntijoita, jotka eivät itse ole kokeneet sitä mistä he puhuvat. THL:n asiantuntijat selittivät koronasta koko vuoden, vaikka eivät olleet sairastaneet sitä. Vankiloiden psykiatrit kertovat pedofiliasta ja psykopatiasta, vaikka eivät ole itse kokeneet sitä.
Vain näissä trans-asioissa lääketieteellisesti kouluttamattoman yksilön oma mutu on nostettu luotettavimman tiedon jalustalle.
Ilmoita asiaton viesti
En usko että on mitään syytä kutsua Päivi Räsästä asiantuntijaksi. Onhan se lääkäri joo, mutta eihän se ole vuosikymmeniin harjoittanut oikeaa ammattiaan vaan hihkunut hihhulikansanedustajana homohölinöitään.
Onhan täällä toki muitakin ihmisiä jotka ovat omasta mielestään pätevöityneet millä koulutuksella hyvänsä minkä tahansa alan asiantuntijaksi. Yksi lääkäri on ykskaks ilmastotieteilijä ja yksi entinen kielitieteilijä tietää muka maahanmuutosta kaiken ja vähän päälle.
Ilmoita asiaton viesti
Ai niin, unohdin että eräs ICT-insinööri on ainakin omasta mielestään kaikkien alojen asiantuntija. (En itse asiassa unohtanut, mutta en halunnut ilkeillä muille jotka täällä itseään ilmaisevat. Minulle kyllä yritetään kovasti ilkeillä, mutta kestän sen kyllä, koska olen mies enkä ”maahanmuuttokriitikko”.)
Ilmoita asiaton viesti
Syvällisempää pohdintaa:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jpvuorela/jatkuvuus-erillisyys-ja-sukupuolet/
Kansalaisaloitteen teksti:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8320
Ilmoita asiaton viesti
Puheet lääketieteelliistä toimenpiteistä ja niiden korvattavuudesta eivät liity aloitteeseen, vaikka ovat tietysti sinänsä tärkeitä.
Ilmoita asiaton viesti
Oikeus olla -aloitteen pääasiallinen tarkoitus on nimenomaan se, että henkilö voi valita sukupuolensa riippumatta kätilön mielipiteestä. Tämä tarkoittaa juuri sitä, ettei henkilön tarvitse ottaa kirurgin veistä tai hormonihoitoja sukupuolisuutensa muuttamiseen. Oma ilmoitus riittää.
Tämän jälkeen sukupuoli-identiteetin voi antaa muodostua uudelta pohjalta. Minusta olisi hienoa, että yksilön mielipidettä ja omaa kokemusmaailmaa voitaisiin kunnioittaa. Näin välttäisimme sen kaltaiset vahingot, jotka Bellin kohdalla näyttää toteutuneen.
Nykyinen lainsäädäntömme on siltä osin kieroutunut, että henkilöltä vaaditaan lisääntymiskyvyttömäksi tekeminen ja osittain myös peruuttamattomat korjausleikkaukset ennenkuin identiteetin voi virallisesti saada muutetuksi.
Ilmoita asiaton viesti
> henkilö voi valita sukupuolensa riippumatta kätilön mielipiteestä
Tämä onkin tärkeää, koska pian syntymän jälkeen laki jo ottaa kantaa sukupuoleen sen päättämiseksi, saako vauvan ympärileikata vai ei. Vauvan on hyvä ottaa asia puheeksi jo kätilön kanssa.
> Minusta olisi hienoa, että yksilön mielipidettä
> ja omaa kokemusmaailmaa voitaisiin kunnioittaa.
Se sujuisi vähemmällä kitkalla, jos voitaisiin kunnioittaa myös ympäröivän väestön mielipidettä. Esimerkiksi siitä, kuuluuko sukupuolta juridisesti mutta ei fyysisesti vaihtanut minkä sukupuolen suihkutiloihin ja saunaan. Tässä on ihmeellistä väkisin vääntämistä, jossa yritetään sivuuttaa olankohautuksella valtaväestön tuntemukset ja mielipiteet. Saa nähdä tuleeko tästä hyvä, vai väännetäänkö väkisin kansalle nieltäväksi jotain mitä kansa ei halua.
Ilmoita asiaton viesti
Se vääntäminen luultavasti jatkuu translain uudistamisen jälkeenkin, sillä lakialoite itsessään on suppea korjausehdotus voimassa olevaan kaksijakoista sukupuolikäsitystä tukevaan oikeustilaan eikä siinä huomioida muunsukupuolisuutta.
SInänsä tällaiset keskustelunavaukset ovat tervetulleita ”iteroitaessa” l. haarukoidessamme mielipiteiden jatkumolta kannatettavia toimenpide-ehdotuksia ja myöskin turhien ennakkokäsitysten purkamiseksi,,,
Ilmoita asiaton viesti
”Vääntämisellä” en viittaa siihen, että ehdotetaan jotain lakia muutettavaksi jollain tavalla, vaan siihen, että aiotaan kävellä (ja on jo käveltykin) valtaväestön asenteiden ja tuntemusten ylitse noin vain, että fyysisesti transitioimaton sosiaalinen trans-ihminen saisi hiiviskellä vastakkaisen sukupuolen suihkutiloihin, ja väestön luonnollinen reaktio tulkittaisiin sitten syrjinnäksi. Se on ”väkisin vääntämistä”, käärmeen tunkemista piippuun.
Ilmoita asiaton viesti
Sukupuoli ei ole mikään marketin hyllytuote, joka vain valitaan. Nyt on paha väärinkäsitys liikkeellä.
Ilmoita asiaton viesti