Vihreä siirtymä kohti kannabista
En ole piirtänyt yhtään poliittista pilakuvaa melkein kahteen vuoteen, mutta vanhassa vara parempi. Tämä 3.11.2019 julkaisemani sarkastinen sivallus Vihreän puolueen suuntaan on vihdoin muuttunut viralliseksi totuudeksi. (Tuolloin se ei vielä ollut virallinen totuus, ja löytyipä sellaisiakin Vihreiden edustajia, jotka kommentoivat blogiini silloin, että tällainen vitsailu on pahansuopaa eikä vastaa puolueen todellista linjaa.)
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ionmittler/mea-culpa-poliittisia-puolueita-saa-pilkata/
Täällä blogeissa on nähty huolestuneita puheenvuoroja kannabiksen aiheuttamista ilmastopäästöistä. Tarkistin faktat lyhyen googlauksen kaavalla, ja tulin siihen tulokseen, että:
- Keskimääräinen käyttäjä USA:ssa polttaa kannabista noin yhden sätkän kolmen päivän välein, eli 122 kpl vuodessa.
- Kohtuukäytön ylärajana pidetään suurinpiirtein yhden sätkän polttamista päivittäin, eli 365 kpl vuodessa.
- Jos joku vetää kolme jointtia päivässä, eli noin 1095 sätkää vuodessa, se on useimpien mielestä jo aika paljon.
- Yhdessä sätkässä on kannabista keskimäärin noin 0.33 grammaa.
- Yhden kasvihuoneessa tuotetun kannabis-sätkän aiheuttama kuormitus ilmastolle vastaa suurinpiirtein auton ajamista 0.75 litran bensankulutuksen verran.
- Keskimääräinen autoilija Suomessa ajaa noin 14,000 kilometriä vuodessa, johon tarvitaan bensiiniä keskimäärin noin 966 litraa.
- Kolme jointtia päivässä vetävä himokäyttäjä pääsee lähelle keskiverto autoilijan ilmastopäästöjä: hänen 1095 sätkäänsä vuodessa aiheuttavat päästöjä saman verran kuin 782 litraa bensiiniä.
- Kohtuukäytön ylärajalla, yksi jointti päivässä, kannabistin ilmastopäästöt vastaavat vuodessa suurinpiirtein 260 litraa bensiiniä.
- Keskiverto kannabis-kokeilijan yksi jointti kolmen päivän välein kuormittaa ilmastoa vuodessa saman verran kuin 88 litraa bensaa.
Lähteitä:
Minun kantani kannabikseen on, että ei minun takapihalleni. Vihreälle puolueelle voidaan myöntää kunta jostain Suomen valtion reunalta, jossa saavat pössytellä keuhkonsa käheäksi, mutta minä kannatan sekä tupakan että muiden polttamalla nautittavien aineiden täyskiellon etenemistä kohti asetettua tavoitettaan eli vuotta 2030. Ainakin minun takapihallani, eli kunnassa jossa asun. Mieluiten koko maakunnassa jossa asun.
Mutta ne hiilidioksidipäästöt ….. 🙁
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/erikakeski-korhonen/kannabiksen-hiilijalanjalki-on-jarjettoman-korkea/
Ilmoita asiaton viesti
Joo no eivät ne kovin korkeita ole, jos on kohtuukäyttäjä.
Ilmoita asiaton viesti
Jos nyt olen oikein ymmärtänyt vihreiden logiikkaa, niin on olemassa hyvää hiilidioksidia ja pahaa hiilidioksidia. Eräänlaiset kaksoisstandardit siis.
Ilmoita asiaton viesti
”Yhden kasvihuoneessa tuotetun kannabis-sätkän aiheuttama kuormitus ilmastolle vastaa suurinpiirtein auton ajamista 0.75 litran bensankulutuksen verran.”
Ei taatusti pidä paikkaansa. Ei sinne päinkään. Laskelmia pöytään. Mitä edes tarkoittaa kuormitus ilmastolle? Ja pakkoko sitä hamppua on kasvihuoneessa kasvattaa? Menestyyhän tuo perinnekasvi ihan ulkosallakin.
Ilmoita asiaton viesti
Siihen on laskettu sisäkasvatukseen tarvittavat välineistöt yms.
Toki ympäristöystävällisiä kasvatus muotoja on ja kehittyy jatkuvasti lisää.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan tuossa linkit, jossa sanotaan että yksi unssi kannabista (josta saa 84 sätkää) tuottaa ilmastopäästöjä saman verran kuin 16 gallonaa eli noin 60 litraa bensaa, jos on kasvatettu melkein ympäri vuoden kasvihuoneessa. Siitä minä sen laskin.
Ilmoita asiaton viesti
Eli yhden tomaatin ”ilmastopäästöt” ovat samaa luokkaa?
Ilmoita asiaton viesti
En minä tomaateista tiedä. Mainitaanko minun linkeissäni myös tomaatteja?
Ilmoita asiaton viesti
Saatetaan mainita. Pitäisi varmaan lukea se ensin. Mainitaan eli ei, niin joka tapauksessa ehkä huonoimpia perusteita kieltolaille kuitenkin. Vähiin käyvät argumentit.
Jos banaanit olisi kielletty, ja puoli kansaa haluaisi lopettaa kieltolain hyvillä perusteilla, niin varmaan viimeinen argumentti olisi, että ei voi sallia, koska kuoriin voi liukastua. Tämä on ihan samaa sarjaa ja sanoisin epätoivoista, mutta en sano, vaan naurettavaa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei se olekaan peruste kieltolaille. EKK:n blogissa saattoi olla, mutta minun blogini ei mainitse sellaista ajatusta, että laillinen kannabis aiheuttaisi enemmän päästöjä kuin laiton.
Ilmoita asiaton viesti
Vilkaisin sitä, niin kyllä siinä puhutaan sisäkasvatuksesta ja kaikki kasvin kannalta tarvittavat laitteet ja välineistöt.
Kasvihuoneessa kasvatus samaa kuten mitä tahansa ruokakasveista ja silti päästömäärät suuria. Ulkokasvatus kaikkein vähiten.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmastovastuullinen käyttäjä tarkistaa diileriltä, että pilvi on marokkolaista peltosellaista, heroiini varmasti afganistanilaista (no sitä se muutenkin on) jne. Eri asia tietysti jos ilmastotekijät eivät käyttäjää kiinnosta, mutta on kai se selvä, että vaikka täällä Salon seudulla kiinnijääneet ammattimaisesti latokasvattaneet ovat hiilaroineet oikein urakalla.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmastodenialismiin liittyy näköjään faktojen kiistäminen ja asiantuntijalausunnoista piittaamattomuus. Vihreät ovat toki matemaatikkoja Iiriskin on lukenut kaikki kirjat. Joten matemaattinen pähkinä jos nyt muuten ei tule mieleen, että kannabis tarvitsee vähän enemmän sähköä (joka tulee pistorasiasta) kuin vaikka tomaatti
” Kasvihuonetomaatin hiilijalanjälki vuonna 2017 oli 2,6, kurkun 2,0 ja salaatin 2,7 kiloa hiilidioksidia tuotettua kiloa kohden. ”
”U.S. indoor cannabis cultivation results in life-cycle greenhouse gas emissions of between 2,283 and 5,184 kilograms of carbon dioxide per kilogram of dried flower.”
Ja
”The researchers were surprised to find that heating, ventilation and air conditioning systems held the largest energy demand, with numbers fluctuating depending on the local climate – whether in Florida, which requires excessive dehumidifying, or Colorado, where heating is more important.”
”
Ilmoita asiaton viesti
Kasvatin vuosia sitten Fin420-merkkisen kannabiskasvin kasvihuoneessani. Sain siitä ainakin sen unssin kohtuullisenlaatuista kannabiskukintoa. Mutta mihin minä hukkasin sen 60 litraa bensiiniä?
Siis ei kai kukaan maailmassa ole niin tyhmä, että tuollaista uskoisi. Sehän tarkottaisi, että me kannabiksen käyttäjät olemme suurempi ilmaston muuttaja kuin autoilijat.
Toki siinä rehellisyyden nimissä joku yhteinen tekijä on. Ilmastonmuutoksesta ryhdyttiin puhumaan samoihin aikoihin kun ensimmäiset kannabiksen vapauttajat ilmestyivät areenoille.
Ilmoita asiaton viesti
Tuossa on pari linkkiä blogissa, ja paljon lisää samanlaisia löytyy googlaamalla. Niiden tieteellistä luotettavuutta en osaa arvioida, mutta eipä kukaan ole niitä vakavissaan yrittänyt kumotakaan.
Ilmoita asiaton viesti
No mitäpä niitä kumoamaan. Sopii ilmastoagendaan. Kannabikseen ilmastovero.
Ilmoita asiaton viesti
Päästökauppaa kehitysmaiden kanssa, niin muuttuu kotimainen kannabis hiili-neutraaliksi. Kuten kaikki muukin bisnes Suomessa, kuulemma. Kohta koko Suomen valtio on hiili-negatiivinen. Paperilla siis. Todellisuus voi olla jotain ihan muuta.
Ilmoita asiaton viesti
No ei kyllä tuota, ihan muurahaisten matematiikkaa nyt.
Ilmoita asiaton viesti
Tarkistin nyt vielä kerran huviksesi, ja kyllä blogin teksti pysyy voimassa tarkistuslaskennan jälkeen. Annetuilla lähtötiedoilla virhe voi olla prosentteja, mutta ei sen isompaa. Jointin sisältämän kannabiksen määrä vaikuttaa tietysti suoraan niihin ilmastopäästöihin per jointti. Jos sitä arvoa muutetaan, heti muuttuu lopputulos samassa suhteessa. Mikä lienee tyypillinen jointti Suomessa?
Ilmoita asiaton viesti
Ihan paskapuhetta. Itsellä aurinko ja jopa joutuu ajoittamaan varjoon aikasemmin, vettä kuluu 3l puska vrk lannotteita minimit.
Ilmoita asiaton viesti
Luitko niitä linkitettyjä sivuja? Siinä puhutaan ammattimaisesta teollisen mittakaavan kannabis-tuotannosta USA:ssa kasvihuoneissa, jossa energiaa kuluu sekä lämmitykseen että ilman kosteuden säätelyyn, joiden sanotaan olevan tarpeellisia tasaisen laadun varmistamiseksi. Kai sinulla jotain kasvaa parvekkeella itsekseen, mutta teollinen tuotanto teollisella laadulla on toinen juttu.
Ilmoita asiaton viesti
Luetko paskaa millä ei mitään todistusarvoa? Jos tuollaiset kulut olisi kasvatuksessa hinnat olisi pilvissä, ei edes Suomen sisäkasvatuksessa g ole euroa ylittänyt.
Ion, en kasvat risuja.
https://imgur.com/cqrzota
Ilmoita asiaton viesti
Mitään kuluja en ole laskenut, on puhuttu vain ilmastopäästöistä. Olen hoitanut oman osuuteni antamalla lähdeviitteet tietoihni. Vertaiset arvioikoot tietojen oikeellisuutta jos haluavat. Kirosanojen viljely ei tehosta tieteellistä uskottavuuttasi ollenkaan. Jotain tietävä tiedemies ei tarvitsisi kirosanoja, sille riittäisi faktojen lyöminen pöytään.
Ilmoita asiaton viesti
”Myös Suomessa on tutkittu hampun etuja maanviljelykselle. Kasvi ottaa Suomen kesästä kaiken mahdollisen irti, kasvaa rehevästi ja sen iso juuristo sitoo tehokkaasti hiiltä maaperään. Maa- ja metsätalousministeriökin kehui taannoin vuolaasti kasvin monikäyttöisyyttä ja hyötyjä ilmastotavoitteille.”
Oletko käynyt tarkastamassa laskelmiasi Maa- ja metsätalousministöriöstä? He arvottavat hampun ilmastohyötyjä vähän eritavalla kuin sinä.
Ilmoita asiaton viesti
Nyt taidetaan puhua kahdesta eri asiasta. Ja puhutaankin.
Minun blogini lähdeviitteineen puhuu kannabiksen kasvattamisesta kasvihuoneessa ympärivuotisesti siten, että käytetään energiaa lämmitykseen ja kosteuden säätelyyn.
Sinä ja MTK puhutte hampun kasvattamisesta avomaalla ja taivasalla, ilman lämmitystä ja kosteuden säätelyä.
Totta kai näillä kahdella on iso ero. Mutta onko se avomaalla ja taivasalla kasvattaminen relevantti vertailukohta? Silläkö tavalla sitä sätkän jatketta aiottaisiin kasvattaa Suomessa? Miksi USA:ssa sitten kasvatetaan kasvihuoneissa, vaikka sieltä löytyy Suomea paljon suotuisampia ilmastoja?
Ilmoita asiaton viesti
Kaiken järjen mukaan datakeskusten hyödyntäminen olisi tässä ideaalista. Palvelimista tulee pihalle tasaisen lämmintä ilmaa, että laskennassa käytettyä energiaa pystyy kierrättämään.
Ilmoita asiaton viesti
Datakeskusten lämpö kannattaa hyödyntää johonkin tarkoitukseen. Se on toki vaihtoehtoinen kustannus silti, jos se käytetään kannabis-viljelmän lämmitykseen. koska sehän tarkoittaa että se jää sitten käyttämättä johonkin toiseen tarkoitukseen.
Ilmoita asiaton viesti
Suomessa niin halpaa sähköä ja saa itse valita lähteenkin, olen kade.
Ilmoita asiaton viesti
Ion, olet taitava piirtäjä/graafikko! Osut oikeaan, kuin Kari Suomalainen aikanaan.
Olen tänään käynyt eri tahoilla keskusteluja aiheesta ja valaistunut monella tavoin Vihreiden arvomaailman ’sokeasta pisteestä’, joka tuhoaa lopulta maailmanparantajaksi ryhtyneen puolueen.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008260389.html
Ilmoita asiaton viesti
Vihreän puolueen suurin uhka on se, että Vasemmistoliitto ja lopulta ehkä SDP:kin ovat ryhtyneet myös vihreiksi. Vihreä puolue ei enää erotu lähimmistä kilpailijoista kovin paljon.
Ilmoita asiaton viesti
No, mutta – siinähän on järjelle toivoa!
Ilmoita asiaton viesti
Suurin saaste kannabiksessa on sen kriminalisointi, kuten muissakin huumeissa. Sen on todistanut kaikki mahdolliset tilastot kriminalisoimisen jälkeen, ja tilanne pahenee joka päivä.
Kuka vaan meistä voi johtua nykyisin huumeuhriksi, käyttämättä itse niitä lainkaan, kun käyttäjä haluaa rahasi. Kriminalisointi on nostanut hinnat pilviin ja apuakaan ei hairahtanut voi tilanteeseen hakea, vaikka olisi itse hengenvaarassa.
Jos ei ole kolutusta tai liikeideaa, niin aina voi myös rikastua huumeilla. Se on yksi lieveilmiö, vaikka ei itse käyttäisi, mutta kun saat muita käyttämään, voi tulosi päivässä aina tuhatkertaistua.
Huumeiden kriminalisoinnissa haitat ovat lopulta tuhat kertaa suuremmat, kuin ihmisen saada itse päättää, ostaa valvottua kamaa torihintaan ja lopettaa heti kun haluaa.
Asiaa ei kuitenkaan ajatella realismilla, vaan tunteilla ja vahvoilla näkemyksillä. – Ne ovat niitä ihmisten valuvikoja, mutta realismillä voi estää pahentamasta tilannetta.
Ilmoita asiaton viesti
Gramma päivässä joten vuosien saatossa helsinkiläinen vihervassari on hatsitellut kilon jos toisenkin. Melko kova pössyttelijä saa olla jos on onnistunut vuoden verran päästöjä hatsittelemään, mutta kai tällaisiakin sankareita löytyy.
https://www.sitra.fi/artikkelit/keskivertosuomalaisen-hiilijalanjalki/
Ilmoita asiaton viesti
Kolme jointtia päivässä vetävä sankari pääsee lähelle henkilöauton lukemia, sanotaan nyt tuon sivuston mittayksilöillä vaikka 1800 yksikköä, joka on 17.5 % keskiverto henkilön koko vuoden potista.
17.5 % pienennys hiili-jalanjälkeen olisi tarjolla Elokapinalliselle, joka lopettaa marijuanan polttamisen. Nyt mitataan sitä aatetta ja ideologiaa, ja henkilökohtaista uhrautuvuutta asian eteen.
Ilmoita asiaton viesti
Ei se kannabiksen laillistaminen rikollisuutta mihinkään lopeta. Sen jälkeen kun kieltolaki kumottiin, niin toki pirtun tuonti Virosta väheni, mutta lestin heitto Rööperissä, Vaasankadulla ja Malmilla jatkui vielä kymmeniä vuosia. Itsekin muistan kun mentiin 15 -kesäisenä must-laismökin ikkunan taakse ja peitettiin toinen silmä kädellä, niin heti ojennettiin puolinaama-rommipullo käteen tietysti moninkertaisella hinnalla, mitä alko myi.
Luulen, että pimeät markkinat ja lapsille myynti jatkuu huumeiden laillistamisen jälkeenkin entistä ehompana. Kyllä rikolliset aina keinot keksii.
Ilmoita asiaton viesti
Tupakan ja alkoholin lapsille välittämisen tilanne on luultavasti aika hyvä ennuste myös kannabikselle.
Ilmoita asiaton viesti
Lestin heiton aiheutti silloin vielä osakieltolaki, kun viinan myyntiä rajoitettiin ja myyntiajat olivat rajalliset ja ravintolatkin meni kiinni jo puoliltaöin. Ei sitä kallista pimeää viinaa kukaan arkipäivisin ostanut.
Ilmoita asiaton viesti
> myyntiajat olivat rajalliset
Tuossa on jotain tuttua. Miten tämä tuntuu niin jotenkin tutulta?
Ilmoita asiaton viesti
Historiassa kun baari meinasi mennä kiinni, niin piti soittaa nimismiehelle mutta kun häntä ei saatu langoille kiinni, niin nimismies löytyi kapakan pöydän alta makoilemassa ja pienen herättelyn jälkeen saatiin jatkaa.
Ilmoita asiaton viesti