Tapansa parantanut (tai jopa lähes viaton) Wille Rydman liittyi Perussuomalaisiin
Wille Rydman on liittynyt Perussuomalaisiin, varsin odotetusti.
https://www.willerydman.fi/blogi/2023/1/3/liityn-perussuomalaisiin
Kokoomus ei katsonut tarvitsevansa Rydmania Helsingin vaalipiirissä, kuten Markku Huusko kirjoittaa päivän blogissaan. Rydmanin äänisaalis saattaa muodostua suuremmaksi Perussuomalaisten kuin Kokoomuksen listoilla.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/markkuhuusko/wille-rydmanin-lahto/
Vasemmistossa (ja vähän oikeistossakin) tullaan kuittailemaan ainakin vaaleihin asti Rydmanille ja Perussuomalaisille Rydmanin menneisyydestä aktiivisena romanttisen kiinnostuksen osoittajana alle 16-vuotiaita tyttöjä kohtaan, vaikka siinä ei aihetta esitutkintaan olekaan poliisin kannalta, koska mikään tilanne ei edennyt tarpeeksi pitkälle.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8772028a-d2d9-4dbe-b41e-911ffd572e1f
En heitä ensimmäistä kiveä, koska vain syyttömillä on varaa tuomita muita, mutta syyttömiä löytyy kyllä paljon, siitä päätellen että syyttäjiä löytyy niin monia. Ovatko he kaikki täysin viattoman elämänhistorian eläneitä, sitä en tiedä. Rydman ei viestittele 14-vuotiaille tytöille enää nykyään, siihen voimme luottaa minun käsittääkseni.
Perussuomalaiset saa poliittisesti hyödyllisen vahvistuksen omaan nykyiseen linjaansa, johon kuuluu kriittisyys Euroopan Unionin liittovaltio-kehitykselle ja taloudelliselle yhteisvastuulle, mutta myös varaukseton kannatus NATO-jäsenyyden edistämiselle.
”Nytkään en luopunut kokoomuksesta helposti enkä edes omasta tahdostani.”
Rydman potkaistiin siis ulos puolueesta vai antaako hän puolueloikkarina tässä väärän todistuksen menettelytavoista ?
Ilmoita asiaton viesti
”Enkä edes omasta tahdostani” on osittain virheellinen tapa sanoa asia. Hän erosi puolueesta, ei erotettu. Eroaminen oli oman tahdon ratkaisu häneltä. Vihjaus siihen, että tämä ei ollut hänen oma tahtonsa, viittaa kokonaiskuvaan tilanteesta, siihen että hänen ensisijainen toiveensa oli päästä ehdolle Kokoomuksen riveistä. Kun se hänen tahtonsa ei toteutunut, hän teki omasta tahdostaan päätöksen erota puolueesta.
Ilmoita asiaton viesti
Niinpä.
Ketku mikä ketku.
Ilmoita asiaton viesti
Mitä Ville tahtoo?
Ville tahtoo kansanedustajapaikan. Villelle ei kai liene väliä, millä tavalla se tulee, kunhan tulee.
Näin minä sen tulkitsen, koska eilen kelpasi kokoomuksen linja ja tänään taas persujen linja?
Siinäpä meille selkärankainen edustaja!
Ilmoita asiaton viesti
Kokoomuksella on kaksi linjaa, joista Rydman on edustanut persujen tyylisempää linjaa.
Ilmoita asiaton viesti
” aktiivisena romanttisen kiinnostuksen osoittajana alle 16-vuotiaita tyttöjä kohtaan…”
Väitteen kirjoittajalla olisi syytä olla jotain todisteita väitteelleen, sen verran raju tuo on.
Ilmoita asiaton viesti
”Rydman ei viestittele 14-vuotiaille tytöille enää nykyään”
Kykeneeköhän blogisti todistamaan tätäkään väitetään?
Ilmoita asiaton viesti
Blogistilla on väljät rivinvälit, sinne mahtuu.
Ilmoita asiaton viesti
Eikös 14-vuotiaille tytöille saa viestitellä? Missä sellainen on kielletty?
Ilmoita asiaton viesti
Ei auennut minullekkaan se, mitä Mittler väitteellään tarkoitti. Itse koin sen ikävän vihjailevaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Saa viestitellä, siksi poliisi ei aloittanut esitutkintaa.
Ilmoita asiaton viesti
Tämä kuuluu sarjaan: oletko jo lakannut hakkaamasta vaimoasi. Miten itse todistaisit, mitä et ole viestitellyt.
Ilmoita asiaton viesti
Yhtäkään Rydmaniin liittyvää tarinaa ei kai ole osoitettu todeksi juridisessa mielessä, koska mitään ei ole viety oikeuteen, eikä olla viemässä. Olen taipuvainen uskomaan, että Iltalehden esittämä versio on lähellä totuutta, ja että siitä käy ilmi systemaattista ja luonteeltaan romanttista kiinnostusta nuoreen naiskauneuteen. En heitä kiveä, mutta en myöskään kiellä todennäköiseltä näyttävää historiaa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8772028a-d2d9-4dbe-b41e-911ffd572e1f
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä kaikki se, mikä on hänen toiminnassaan kyseenalaista ja vastenmielistä suhteessa hyvin nuoriin tyttöihin, on todistettu pitävästi . Ja tutkittu tarkkaan jo HSn artikkelin kirjoitusvaiheessa.
Se, ettei häntä ole tuomittu oikeudessa raiskauksesta, ei varsinaisesti liity pääasiaan eli hänen asenneongelmaansa ja toimintatapoihinsa.
Mitä tapojen parantamiseen tulee, siihen on vaikea uskoa. Siinä määrin Rydman pitää kiinni väitteestään, ettei oikeasti ole tehnyt mitään väärää ja että kyseessä on ”isänmaallisten konservatiivien”(!) ajojahti.
Rydmanin asenteilla ei ole mitään tekemistä isänmaan eikä konservatismin kanssa.
Kokoomuksen kannatus Helsingissä on siinä määrin naisten varassa, että tuollaisen toiminnan tukeminen on puoluejohdolle hankalaa. Noilla naisilla(sairaanhoitajat, opettajat jne) ei ole muuta järjellistä syytä kannattaa kokoomusta, jonka politiikka on täysin heidän etujensa vastaista, kuin epämääräinen käsitys ”arvoista” ja samaistuminen.
Miten he ikinä voisivat samaistua rydmanilaiseen asenteeseen?
Persuilla tätä ongelmaa ei ole. Rydmanilainen tyyppi on ideaali ja perusmiestyyppi.
Ilmoita asiaton viesti
Syyttömyysolettaman mukaan ei ole raiskannut. On pikkuisen rankkaa sanoa ettei ole tuomittu oikeudessa raiskauksesta. Jos niin voidaan sanoa, saako silloin sanoa että Helenaa ei ole tuomittu oikeudessa kavalluksesta tai murhasta? Sehän sisältää ajatuksen että olet tehnyt mutta et ole vaan jäänyt kiinni.
Sinällään alaikäisenä oleminen ei ole rikollista. Hiukan huolestuttaa miten kukaan uskaltaa olla missään tekemisissä alaikäisten kanssa jos se on niin vaarallista.
Minulle on jäänyt epäselväksi missä kohden Rydman on rikkonut lakia tai hyviä tapoja.
Ilmoita asiaton viesti
En sano että katuu menneisyyttä, enkä myöskään väitä että menneisyydessä mikään suhde alle 16-vuotiaan kanssa toteutui käytännössä, vaan esitän sellaisen käsityksen, että nykyään kuvioissa on vain täysi-ikäistä naisseuraa, eikä edes mitenkään siinä rajamailla.
Ilmoita asiaton viesti
Seinäjoella ei mahtunut listoille Kansalaispuolueesta persuihin loikannut henkilö, koska hän oli ollut liian vähän aikaa puolueen jäsen. Sittemmin kun hän purnasi päätöksestä, tulikin jo lähtö Perussuomalisista. Kyseinen henkilö on ollut jonkinlainen ääniharava Seinäjoen alueen vaaleissa.
Ilmeisesti kansanedustajalla on eri säännöt, kuin kunnanvaltuutetuilla. Sellaista se demokratia on.
Ilmoita asiaton viesti
”koska hän oli ollut liian vähän aikaa puolueen jäsen”
Sellaista se politiikka joskus on, että annetaan tällaisia siteerauksen mukaisia tekosyitä selitykseksi, kun ei jostain syystä haluta sanoa suoraan todellista syytä, miksi kyseisen henkilön linja tai toiminta ei miellytä puoluetta.
Perussuomalaisten linja vaihtelee suuresti eri puolilla maata. Turussa PS on antanut sanktioita kuntavaltuutetulle, joka puhui kriittisesti koronasta. Samaan aikaan Lahden PS on ottanut ek-vaaleihin ehdokkaaksi korona- ja WEF-kriitikkojen isän ja äidin V-V Elomaan. Ero persujen paikallisten osastojen linjassa Turussa ja Lahdessa on kuin yö ja päivä.
Ilmoita asiaton viesti
Oma mielipiteeni on, että nämä Me Too -kampanjat mieshenkilöitä kohtaan pitäisi jo loppua. Tai sitten on esitettävä näyttöä rikoksesta. Jos ei löydy, niin tarinan kertojille merkittävä tuomio yrityksestä ihmisen elämän pilaamisesta, mainehaitoista ja kuluista.
Miksi Ion muuten itse poistuit PS:ta?
Ilmoita asiaton viesti
Syyt minun lähtööni Perussuomalaisista on kerrottu tässä blogissa. Siinä ei ole juuri epäselvää, että minulla ei ollut tulevaisuutta näkyvissä tässä puolueessa, ainakaan Vantaalla. Olisiko ollut jossain muualla päin Suomea, sitä ei voi tietää. Edellä keskustelussa onkin jo mainittu esimerkkejä, kuinka suuresti paikallisten yhdistysten poliittinen linja voi poiketa toisistaan.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ionmittler/pitihan-se-arvata-lahden-ek-vaaleihin-ehdokkaaksi-vapauden-liiton-riveissa/
Ilmoita asiaton viesti
Me Too ei ole rikosoikeuteen liittyvä kampanja. Vaan liike pyrkii tekemään vaietun ongelman näkyväksi ja korjaamaan meidän kaikkien asennetta siihen.
Se on tuhonnut miljoonien naisten elämän. Eikö sillä ole merkitystä, koska aina ei ole ollut kyse rikoksesta ja koska kyse on ollut yleisesti siedetystä kärsimyksestä?
Tekijällä on pääsääntöisesti erinomainen tilaisuus myöntää virheensä, pyytää anteeksi ja pyrkiä korjaamaan toimintaansa.
Ellei siis varsinaista rikosta ole tapahtunut. Usein on.
Ilmoita asiaton viesti
Käsittääkseni uuden lain myötä on kyllä varmistuttu siitä, että rikos aina löydetään kaikissa tapauksissa. Eikös siellä mainita, että toisen katsomisestakin voi saada tuomion, tai sitten kosketuksesta. Jos vaikka taputtaa olkapäälle kehuen suoritusta, niin toinen voi tulkita sen häirinnäksi ja nostaa syytteen.
Ilmoita asiaton viesti
Tulkita voi, mutta syytteeseen ei saa . Tunteiden perusteella ei voi edelleenkään saada ketään oikeudessa tuomituksi. Täytyy todistaa niiden tunteiden aiheuttaja ja aiheutus täytyy olla erittäin uskottava.
Ilmoita asiaton viesti
Teille me too porukoille taitaa riittää vainoamisen syyksi pelkkä omassa pikku päässä tehty olettama toisen ”pahuudesta” .
Maustetytöt pyysi anteeksi täysin mitätöntä ”tekoa”, eivät saaneet.
Ilmoita asiaton viesti
Tämähän oli odotettavissa😃. No, Wille täyttää persuissa Ionin ja Tatun jättämän aukon. Voi myös tuoda persuihin puolueen tarvitsemia nuoria naiskannattajia. Harmi vain, etteivät ole vielä äänestysikäisiä.
Ilmoita asiaton viesti
Rydman on NATO-mies, se ei täytä minun ja Tatun jättämää ulkopoliittista arvotyhjiötä.
Ilmoita asiaton viesti
Tuossa suhteessa Wille kyllä vie persuja parempaan suuntaan🙂
Ilmoita asiaton viesti
Väärä paikka.
Ilmoita asiaton viesti
Orpoa ja Mykkästä on eniten kaivellut se, että Rydman on selvästi heitä älykkäämpi!
Ilmoita asiaton viesti
Ja kysytympi naispuolisten keskuudessa, eli kaikin tavoin ärsyttävää.
Ilmoita asiaton viesti
Rydmania ihailevat naiset ovat persuja tai joka suhteessa murrosikäisiä. Tai molempia.
Kokoomuslaiset henkisesti täysi-ikäiset naiset eivät lähde Rydmanin perässä persuihin.
Ilmoita asiaton viesti
Kukahan mahtaa ihailla 60-vuoden ja kuoleman väliltä olevia kokoomustanttoja, jotka yrittävät näyttää nuoremmalta.
Ilmoita asiaton viesti
Ja miten kokoomusnaisten viehätysvoima liittyy asiaan?
(Eikö kokoomusta muuten ole syytetty liian ”kauniista” naisedustajista? Ei niin, että sekään liittyisi asiaan.)
Ilmoita asiaton viesti
En usko, että yksikään suomalainen poliitikko kaipaa Rydmanin ”menestystä” naisten (tai tyttöjen) parissa omalle kohdalleen.
Ilmoita asiaton viesti
Juu, tarinoiden mukaan mitään ei koskaan tapahtunut, ja sehän on tylsää.
Ilmoita asiaton viesti
Tai omien tyttäriensä kohdalle.
Ilmoita asiaton viesti
Persuissa monikin. Tämähän on ns ”sulka hattuun”-osastoa.
Ilmoita asiaton viesti
Kaikki kolme ovat valtiotieteen maistereita mikä jo sinällään sulkee pois spekulaatiot merkittävästä erilaisuudesta älykkyyden suhteen.
Ilmoita asiaton viesti
Ei sulje. Samalla koulutuksella ihmisten älykkyydessä on suuria eroja. Tunnen erään lääkärin, joka on ihan mahdoton hosupetteri.
Ilmoita asiaton viesti
Koulutuspohja ei kerro vielä älykkyydestä, vaan enemmänkin muistista, kertoa kuulemansa/ lukemansa teksti myöhemmin kun sitä tentissä kysytään.
Ilmoita asiaton viesti
Joihinkin tiedekuntiin ei niinkään hakeuduta vaan ajaudutaan.
Toinen hyvä esimerkki tästä on valtiotieteellisen tiedekunnan ohella teologinen tiedekunta.
Ilmoita asiaton viesti
Toisaalta taas ihminen on psykosomaattinen olento ja tahdosta riippumaton hermosto vaikuttaa älyn yläpuolella. Monella superälykkäällä on tyssännyt jo pääsykokeeseen, kun stressaa ja jännittää itsensä Blackout.
Ilmoita asiaton viesti
Ennen sanottiin, että ”valtsikkaan” pääsee sisälle jos ei eksy rautatieaseman ja yliopiston välillä
Ilmoita asiaton viesti
Ei ole. Rydman edustaa äärioikealle tyypillistä nokkeluutta ja sumplimista , kykyä kannattaa täysin vastakkaisia asioita yhtaikaa.
Orpossa ja Mykkäsessä on kohtalaisen älyn ja tiedon lisäksi vielä jonkinlaista vanhanaikaista kokoomuslaista kunniallisuutta.
Rydmania ei pitele politiikassa mikään eettinen normi eikä logiikka.
Ilmoita asiaton viesti
No nythän kaikki meni sitten hienosti. Kokoomuslaisten keskimääräinen älykkyysosamäärä laski Willen poistumisen myötä rutkasti ja persujen älykkyysosamäärä laski hänen tulonsa myötä vain hieman (Wille on hyvin älykäs, mutta ei toki niin älykäs kuin suomalaisen älymystön huippuihin kuuluva persu keskimäärin on).
Ilmoita asiaton viesti
Itse puolestani uskon, että sen vanhimman aktiivisen puoluejäsenen ikä PS:n poliittisessa nuorisojärjestössä Perussuomalainen Nuoriso tulee nousemaan ja vastaavasti Kokoomuksen Nuorten Liitossa se laskee.
Ilmoita asiaton viesti
Wille Rydman. Teini-ikäisen tytön isänä olen mielessäni siirtänyt hänet siihen (nyt) 4 henkilön ryhmään joiden en toivo uusivan kansanedustajanpaikkojaan.
Toki demarina toivon persuille mitä parhainta menestystä ja kokkareille vitutuksen kyyneleitä ensi kevään vaalipäivänä.
Ilmoita asiaton viesti
Keitä ne kolme muuta ovat? Toivottavasti Turtendeerus mahtuu listallesi.
Ilmoita asiaton viesti
Hän mahtuu listalle itseoikeutetusti.
2 muuta ovat vasemmistoliittolaisia naisoletettuja, Tamperelainen wannabe-kommari ja Hesulilainen ihmisoikeus(pl. Suomalaiset)taistelija.
Ilmoita asiaton viesti
”…kriittisyys Euroopan Unionin liittovaltio-kehitykselle ja taloudelliselle yhteisvastuulle…”
Kriittisyys tarkoittaa hyväksymistä, eli ei välttämättä tykätä miten se tapahtuu, mutta hyväksytään. Perussuomalaiset eivät aja eroa Euroopan unionista, hyvin ovat onnistuneet huijaamaan tällaista mielikuvaa.
Ilmoita asiaton viesti
Voi sataa demareiden laariin että mediaa taivasti pyörittelevä Rydman niin näyttävästi ja itselleen torvea soitellen ja mediaorkesteria johtaen siirtyy persuihin. Jo Halla-aho on melko yläluokkainen ja nyt Rydmankin tulee etäännyttämään persupuoluetta taviksista.
Ilmoita asiaton viesti
En ole varma. Monet persutavikset kokevat jotenkin kohottavaksi sen, että seuraavat Tohtoria ja jakavat hänen näkemyksensä.
Ilmoita asiaton viesti
Ei varmasti koskekaan niitä jotka identifioituvat persuiksi. Mutta liikkuvia voisi koskea. Onhan Rydmannin herraskaisuus aika isoilla kirjaimilla piirretty.
Ilmoita asiaton viesti
Koko show on suunniteltu persueliitin kanssa huolellisesti. Siihen voi liittyä yllätyksiä. Esim mestari H-a voi jäädä pois eduskuntatyöstä ja testamentoida äänensä Rydmannille.
Ilmoita asiaton viesti
Siinä ei olisi mitään uutta, jos joku poistuu politiikasta ja suosittelee seuraajaa. Harvemmin tosin toisesta puolueesta.
Ilmoita asiaton viesti