Ukrainalle lisää järeitä aseita – ja sassiin
Missähän EUn alakomiteassa ja millähän aikataululla nyt käsitellään mitä aseita länsi voi lähettää Ukrainalle ettei vaan sota ”eskaloituisi” ja ettei lähetettäisi ”hyökkäysaseita”. Jens Stoltenberg sanoi tästä etteivät Ukrainan tapauksessa mitkään aseet ole hyökkäysaseita vaan kaikki ovat YKn peruskirjan mukaisia puolustusaseita.
Luin juuri The Timesista että lännelle on hirveä ”ongelma” kun Ukrainan joukot eivät mukamas ”osaa käyttää” länsimaista aseistusta. Olisiko ihan ylivoimaista laittaa suljettuun youtubeen tai netin simulaattoreihin opetusmateriaalit ko. aseiden käytöstä?
Tiedän että joku alkaa kotkottamaan ettei youtubesta taikka netin simulaattoreista voi oppia mitään jne. Todellisuudessa tuo väite ei pidä lainkaan paikkaansa. On tietenkin selvää että tyhmä ei tietenkään voi oppia mitään mistään. Youtube ja netin simulaattorit ovat ylivoimaisesti nopein tapa opettaa erittäin monimutkaisia asioita nopeasti ja aseiden käyttö on nopeinta opettaa niillä.
Hop, hop, nyt on kiire, Putin on pysäytettävä ja Ukrainan on vallattava Krim voitonpäivään mennessä takaisin. Vaikka tästä eivät putinistit tykkää, tämä on nopein tapa päättää sota ja suista Putin vallasta.
Usko nyt hyvällä Jaakko, että ensimmäinen Abrams, Leopard, Challenger tai LeClerc taisteluvaunu Ukrainassa tai F-16, Typhoon, Eurofighter, F-35, Rafale yms. Ukrainan ilmatilassa tarkoittaisi suurta mahdollisuutta sodan laajenemiselle huolimatta siitä, että ne olisivat Ukrainan tunnuksilla.
Venäjän on katsottu sietävän länsimaisen miehistönkuljetuskaluston ja kevyiden torjunta-aseiden toimittaminen, mutta punainen viiva lienee raskaissa aseissa.
Jo nyt toimitettujen aseiden hinta on miljardeja euroja ja samaan aikaan myös NATO:n varastot alkavat tyhjenemään.
On myös otettava huomioon Kiina ja sen suunnitelmat Taiwanin syömiseksi. Jos NATO sitoutuu liikaa Euroopan kriisiin, niin Taiwan jää silloin suojattomaksi. USA ei sekään kykene toimimaan kahdella rintamalla. Myös Pohjois-Korea saattaa muuttua arvaamattomaksi, jos USA joutuu siirtämään joukkojaan pois Etelä-Koreasta.
Ilmoita asiaton viesti
Höpö höpö Kosonen. Ei Venäjän pidä antaa määrätä mitä aseistusta länsi saa antaa Ukrainalle ja mitä ei. Ukrainaa pitää auttaa valtaamaan takaisin Venäjän nyt valtaamat alueet, sisältäen mielellään myös Krimin. Muuten näiden alueiden väestöä kohtaa kansanmurha, olemme jo nähneet mitä ryssät ovat tehneet tähän mennessä. Jos Venäjä päättää sen takia hyökätä johonkin Naton jäsenmaahan, niin sitten hyökkää, se tullaan lyömään takaisin.
Mitä tulee Taiwaniin, niin Yhdysvaltain strategiaan on aina kuulunut kyky kahden yhtäaikaisen rintaman sotaan ja onhan Natossa lukuisia muitakin jäseniä ja sen lisäksi lännen liitolaisina Aasiassa Japani, Etelä-Korea ja Australia. Kosonen jatkaa vanhalla putinistisella linjallaan johon kuuluu lännen voimavarojen vähättely ja Venäjän ja Kiinan voimavarojen suurentelu.
Ilmoita asiaton viesti
Youtupessa on juttuja.
Tsekki on lähettänyt ilmatorjunta joukkoja Ukrainaan?.
Onko viesti luotettava?.
Muuten Kaaralan kanssa sama mieltä,heti ja paljo.
Ilmoita asiaton viesti
Elikkä kaikki Ukranalaiset joutaa tappaa,että Juha-Pekalla on mukavaa Taivanilaisten kanssa?.
Ilmoita asiaton viesti
Ukrainalle pitää toimittaa esimerkiksi T-72 panssarivaunuja, tykistöä, ammuksia, MiG-29 hävittäjiä, jne.
Ilmoita asiaton viesti
Puolallahan noita Migejä olisi, ja venäläisten pian hyökätesä voimalla, Migeille olisi kyllä kovasti käyttöä. Jokohan NATO ssa uskalletaan tehdä, ilman venäläisten ohjausta, itsenäisiä päätöksiä.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/ukrainan-mukaan-yhdysvallat-ei-enaa-vastusta-havittajien-lahettamista-puolasta-ukrainaan/
USA n johdosta se ei enää ilmeisesti ole kiinni.
Ilmoita asiaton viesti
Puola haluaisi tilalle käytettyjä F-16 koneita. USAlla sellaisia olisi, pitäisi vaan päättää antaa.
Slovakia lupasi antaa S-300 ilmatorjuntaohjusjärjestelmän, jos saa tilalle vastaavan läntisen. Homma hoidettiin niin, että NATO-liittolaiset veivät Patriot-järjestelmät Slovakiaan ja USA lupasi toimittaa Patriot-järjestelmän S-300 tilalle. Sillä järjestelyllä Ukraina sai S-300 järjestelmän.
Jotakin vastaavaa pitäisi rakentaa niiden MiGien kanssa.
Ilmoita asiaton viesti
Näytti Youtubessa olleen Kyprokselta tarinaa. Aikovat lahjoittaa ison osan vanhaa NL n aikaista aseistusta Ukrainaan.
Peruste oli kyllä hyvä. Kaluston huolto ja ylläpitokustannukset nousevat koko ajan, eikä kaikkia varaosia välttämättä ole saatavilla. Tavarahan ei varastoimalla parane.
Suomessa oli Hyrylän IT n käytössä BUK-M1 IT järjestelmä, joka on jo poistunut käytöstä.
Olisi Ukrainalle hyvä ja toimiva. Vai onkohan BUK jo romutettu ?
Ilmoita asiaton viesti
Suomen hallituksen pitäisi kysyä lupaa ryssälästä, että saako toimittaa Ukrainalle. Grrr…
Ilmoita asiaton viesti
”…Vai onkohan BUK jo romutettu ?”.
Vai joko se on liian helposti torjuttavissa ?
Ilmoita asiaton viesti
Ilmeisesti ei ole, jostain luin BUK illa ammutun alas venäläisten tuoretta kalustoa. Ilmeisesti edelleen ihan toimiva systeemi, jos tuo tieto siis pitää paikkansa.
Ilmoita asiaton viesti
USA juurikin päätti viikolla isosta asevusta Ukrainalle, joiden toimitus on jo aloitettu. Mm . Stinger ja Javelin ohjuksia sekä dronikalustoa on liikkeellä Ukrainaan mittavasti.
Britannia lahjoitti viikolla mm. 6.000 NLAW ohjusta entisten lisäksi ja muutakin tehokasta aseistusta mm. rannikkopuolustukseen.
Mutta mitä tekee EU ? Rahoittaa Venäjää päivittäin joidenkin arvioiden mukaan jopa 800 – 900 miljoonalla eli liki miljardilla eurolla päivittäin.
Saksa taisi olla pari viikkoa takaperin lahjoittamassa jotakin DDR:n aikaista ohjuskalustoa, mutta eivät tainneet kelvata Ukrainalle kovin vanhanaikaisina.
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä niillä olkapääohjuksilla Strela on tehty pudotuksia tässä Ukrainan sodassakin. Niissä on kuitenkin niin heikko räjähde, ettei niillä aina putoa – kohde vaurioituu kuitenkin.
Ilmoita asiaton viesti
Suomi voisi lahjottaa loput (24kpl) 152 K89, 2A36 Giatsint-B kenttätykit, patteriston (18kpl) 122 H 63(D-30) tykkiä sekä patteriston (18kpl) 122 PSH 74 panssarihaupitseja ja vetoautot noille vedettäville tykeille. Kaikki Ukrainan armeijan jo käytössä olevia. Ja ammukset tietysti.
Ja korvaava tilaus K9 Thunder panssarihaupitsista Etelä-Korealle. Taisi jäädä optiosta 38kpl jäljelle.
Ilmoita asiaton viesti
Muuten, meritorjuntaohjukset ovat menossa vaihtoon. Joten Suomi voisi toimittaa nykyisiä MTO85 eli RBS15 meritorjuntaohjuspattereita Ukrainaan, joita tarvitaan kipeästi Odessan seuduilla. Vaatisi tosin muutaman vapaaehtoisen suomalaisen mukaan, mutta luotan suomalaisiin.
Saab olisi erittäin kiinnostunut ohjuksiensa toimivuudesta.
Ilmoita asiaton viesti
Minä luulen, että Ukrainan nopea ja sopeutuvainen korruptio on jo suuntaamassa asevälitystä kolmansiin maihin. Lännen parhainta aseistusta saataisiin sinne, miss sitä ei voi muuten saada. Kohteita voisivat olla Iran, Palestiina (jos heillä on uusia, todella syvälle kaivettuja tunneleita), muutamat Kauko-Aasian ja Etelä-Amerikan kohteet. Ja tietenkin Venäjä. Ukraina ja Venäjä ovat kuin paita ja peppu, ja kaikki, minkä Ukraina saa tietoonsa tai käyttöönsä, valuu myös Venäjän puolelle. Ja prosessissa joku rikastuu ja paljon.
Ilmoita asiaton viesti
Kannatetaan! Kaikkien kokkareiden kotimaiset ja varsinkin ulkomailla olevat varat suoraan Ukrainan sotakassaan ja sassiin!
Ilmoita asiaton viesti
Ukraina tehnyt ensimmäisen ”huippupudotuksen”.
”Venäjä on menettänyt ensimmäisen ilma-aseensa keihäänkärkeen kuuluvan Suhoi Su-35 -hävittäjistään Ukrainan sodassa.”
Herää kysymys, että oliko ensimmäinen kerta, kun Su-35 lensi Ukrainan ilmatilassa sodan aikana? Näitä Venäjän huippukoneita kovasti kehutaan, mutta onko niiden tehosta näyttöä taistelukentillä?
Ilmoita asiaton viesti
F-35 tositoimissa testattu täydellisyys???
Ilmoita asiaton viesti