Operaatio Al-Hol jatkuu
Al-Holin leiriltä ollaan ilmeisesti tuomassa loput parikymmentä Isis-äitiä ja lasta veronmaksajien sekä turvallisuutemme kustannuksella takaisin Suomeen. Kättä on väännetty ministeriötasolla siitä, että olisiko lapset voitu kotiuttaa ilman äitejä. Uutisoinnin mukaan kurdiviranomaiset vesittivät tämän idean. Tosin asia ei ole estänyt muita maita kuten Iso-Britanniaa, Hollantia ja Tanskaa perumaan kansalaisuudet Isisin alueille lähteneiltä.
Vaikuttaa siltä, että vihervasemmisto hallitus on ollut haluton toimimaan asiassa ideologisten syiden vuoksi. Lainsäädäntöämme olisi kuitenkin voitu nopeallakin aikataululla muuttaa, kuten esimerkiksi edellä mainituissakin maissa on toimittu. Kansalaisuus olisi pitänyt viedä pois vanhemmilta ja lapset palauttaa Suomeen.
Näin ei kuitenkaan ole tapahtumassa, niin toivottaa olisi, että kaikki tänne tuotavat Isis-äidit asetetaan syytteeseen terroristiseen toimintaan osallistumisesta. Lisäksi toivottavaa olisi, että lastensuojelu ei vain tukisi taloudellisesti näitä Isis-perheitä, vaan arvioisi huostaanoton tarvetta siitä, että vaarantuuko näiden Isis-äitien hoidossa olevien lasten terve kasvu ja kehitys.
.
Tällaiset operaatiot lisäävät perussuomalaisten kannatusta. Niinpä kokoomuksen kannattaa tulla apajille. Ja on muitakin syitä puhua tästä: ei ole maamme edun mukaista tuoda Isis-äitejä maahan. Turvallisuusviranomaiset ovat arvioineet sen riskiksi. Mutta hallituspuolueet tietävät ideologisessa sokeudessaan paremmin…
Ilmoita asiaton viesti
Ja taitaa valtakunnansyyttäjä vielä estää rikostutkinnan joka oikeusvaltioissa tehdään näiden osalta ”automaattisesti” .
Ilmoita asiaton viesti
Näin saatta käydä. Suomi on kansainvälisissä asioissa profiloitunut hyväuskoisen hölmön rooliin.
Ilmoita asiaton viesti
Vaikuttaa siltä, että vihervasemmisto hallitus on ollut haluton toimimaan asiassa ideologisten syiden vuoksi.
—————————
On moraalisesti oikein tuoda lapset pois keskitysleiriltä vaikka äidit joudutaan tuomaan samalla.
Äärioikeistolle asia ei ole moraalinen vaan ideologinen. Heidän mielestään lapset pitää jättää keskitysleirille ellei heitä onnistuta tuomaan ilman äitejään.
He ovat valmiita uhraamaan lasten turvallisuuden oman ”turvallisuutensa” vuoksi. Turvallisuus on laitettu tässä lainausmerkkeihin siksi, koska on naurettavaa verrata heidän ”turvallisuuttaan” lapsille aiheutuviin turvallisuus ongelmiin. Moraali kun on heille tuntematon käsite.
Ilmoita asiaton viesti
Montako terroristijärjestön jäsentä Makkonen haluaa ottaa kotiinsa tai naapuriin asumaan?
Ilmoita asiaton viesti
Miksi kysyt?
Ilmoita asiaton viesti
No vaikka siksi ettei kukaan luule että et ottaisi yhtään. Toi vastakysymys vihjaa että et ottaisi yhtään. Jonkun naapureiksi ne kuitenkin tällätään.
Ilmoita asiaton viesti
Sopii tulla vaikka minun naapurikseni kunhan lapset saadaan turvaan. Turha kysyäkkään sinun mielipidettäsi.
Ilmoita asiaton viesti
Sopii sitä kysyä, mun asuntoon ei mitään asiaa ja asun saaressa jossa eivät todennäköisesti viihdy eikä ole kyllä valmista lukaaliakaan ihan lähellä. Ja noiden lapsethan ei ole turvassa ennen kuin viranomaiset huostaanottaa heidät.
Ilmoita asiaton viesti
Käännä Makkonen se pääsi oikein päin niin se alkaa toimimaan. Ehkä.
Isis-naiset eivät ole vanhemmiksi sopivia. He joutavat syytteeseen lastensuojelurikoksesta. Eipä tuossa ole mitään epäselvää.
Lasten jättäminen ääri-islamistien huostaan on myös rikos. Heidän arvomaailmansa joutuu sellaiseen aivopesuun, ettei paluuta normaaliin ole.
Ilmoita asiaton viesti
Lasten jättäminen ääri-islamistien huostaan on myös rikos.
———————
Sinähän ne sinne jättämässä olet.
Ilmoita asiaton viesti
Kuten on jo toteennäytetty, lapset olisi saatu talteen ilman äitejäänkin. Kannattaa lukea vähän enemmän Makkosen.
Ilmoita asiaton viesti
Kuten on jo toteennäytetty, lapset olisi saatu talteen ilman äitejäänkin.
————
Ei olisi.
Mutta olennaista tässä on se, että sinä ja persut yleisesti ottaen jätätte mieluummin lapset keskitysleirille kuin otatte ne turvaan jos äidit on pakko ottaa mukana. Kertoo teidän ihmisyydestä kaiken.
Ilmoita asiaton viesti
Mikä saa juuri näiden isis lasten kohdalla sun äidinvaiston heräämään? Tämä sakki on teurastanut tuhansia muiden uskontojen lapsia mutta et pidä niistä mitään meteliä? Myös nämä isis lapset ovat osallistuneet teurastuksiin, ehkä niitä teurastajia on jo täällä.
Ilmoita asiaton viesti
Raespuro on väärässä puolueessa.
Hänen näkemyksensä ovat perussuomalaisia, ja siksi Kokoomusta vahingoittavia. Eipä muuta kuin loikkaamaan oikealle – ja kauas sinne.
Ilmoita asiaton viesti
Ihme höpinää poika. Raespuro kirjoittaa täyttä asiaa. Isis-tantat syytteeseen ja lapset huostaan. Ei kukaan oikea vanhempi vie lapsiaan tai tee heitä tuollaisiin oloihin.
Ilmoita asiaton viesti