Suomen on syytä olla ikuisesti kiitollinen Ukrainalle
Sodan vuosipäivänä järjestetyssä tilaisuudessa sotaa paennut Julia Pyvovar sanoi Ilta-Sanomien Ukraina-tilaisuudessa olevansa meille ikuisesti kiitollinen. Kiittäminen on tietenkin sivistynyttä käytöstä, mutta todellinen kiitosvelka on toisin päin. Suomen ja koko Euroopan olisi syytä olla ikuisesti kiitollinen Ukrainalle.
Jos Ukraina ei olisi osoittanut halukkuutta maansa puolustamiseen, vaan olisi taipunut venäläisten painostukseen, niin Venäjä olisi säästänyt valtavan määrän sotilaita ja sotakalustoa. Sen kaiken se olisi myöhemmin käyttänyt uusiin valloituksiin jossain muualla. Puheidensa perusteella vaikuttaa siltä, että tämä olisi tapahtunut jossain päin Eurooppaa. Ei liene kovin kaukaa haettua pelätä, että Suomi voisi olla yksi todennäköinen kohde.
Ukrainan urhea vastarinta on ainakin hidastanut näitä suunnitelmia. Aika näyttää, riittääkö se estämään niitä kokonaan, mutta joka tapauksessa jo nyt on syytä todeta:
Kiitos Ukraina!
Nykysuomessa armeijan käyminen on vain puolen kansan asia.
Ilmoita asiaton viesti
Se toinen puoli osallistuu myös maanpuolutusvelvollisuuden kautta. Ei pelkkä armeija menesty ellei tausta toimi.
Ilmoita asiaton viesti
Feministit muistuttavat aina ettei tasa-arvo saa olla rahasta kiinni. On siis helppo tehdä asevelvollisuudesta yleinen ja yhtäläinen. Ei kaikkia tarvitse sijoittaa sodan ajan joukkoihin. Reserviä pitää olla niillekin.
Ilmoita asiaton viesti
Asevelvollisten koulutus vie hyvin, hyvin pienen osan puolustusbudjetissa. Eli ei ole rahasta kiinni.
Ilmoita asiaton viesti
Totta, Ukraina on jo tähän mennessäkin pystynyt osatorjuntavoittoon ja vienyt Putinilta ylimääräiset voimat ja puhdit ”kuittailla” esim. Viron, Baltian ja Suomen suuntaan…?
– Voi vain kuvitella ja kauhistella sitä jos Putinin ykköskohteeksi olisikin osunut Suomi…?!
Ilmoita asiaton viesti
Juu. Sitä minäkin pelkään. Lähinnä jälkeläisteni kannalta. Toivottavasti pääsen kanssasi samaan miinanpolkijakomppanjaan. Pidän sinua kainolosta. Loputon kierosilmäisyytesi ei haittaa.:)
Ilmoita asiaton viesti
Ukrainasta tulee Venäjälle kuin USA:n Vietnam ja Neuvostoliiton Afganistan.
Sotahullu Putin ei ymmärrä kuin voimaa.
Ilmoita asiaton viesti
Tai USA:n hyökätessä Irakiin, Afganistaniin….Melko hiljaista oli täällä ja jopa mukaan haluttiin.
Ilmoita asiaton viesti