Sähköpula ja sähköhinnan kohtuullisuus

Energiavirasto on määrittämässä kohtuullista sähkön hintaa. Minua se jostakin syystä pelottaa jo etukäteen. Sähkön hinta on noussut kohtuuttomaksi, koska sähköstä on pulaa ja sähköpörssissä sähkön hinta muodostuu sillä sähkön tarjontahinnalla, joka vastaa viimeiseen kulutukseen. Ihmisten sähkön käyttö vaihtelee paljon sen mukaan, että miten he asuvat ja tuotetaanko huoneistojen lämmitystä sähköllä vai muuten. Seuraavasta linkistä kannattaa katsoa joitakin eri asumismuotojen kulutuksia.
https://www.vaasansahko.fi/energianeuvonta/kodin-sahkonkulutus-mista-se-muodostuu/
”Lämmitys on sähkölämmitteisen omakotitalon, rivitalon ja paritalon suurin sähkönkulutusta kasvattava tekijä. Kerrostalokodeissa taas kylpyhuoneen lattialämmitys voi viedä yllättävän paljon sähköä.”
”Jos omakotitalossa onkin sähkölämmitys, voi perheen sähkönkulutus olla vuodessa noin 19 000 kilowattituntia vuodessa. Sisätilojen ja käyttöveden lämmitys haukkaavat tällöin noin 70 prosenttia sähkönkulutuksesta.”
Kohtuullista hintaa määritettäessä lienee hankalaa asettaa eri asumismuotoja ja ihmisten tapoja jotenkin keskimääräiseksi kulutukseksi, jonka mukaan hinta määräytyisi, joten on viisainta ajatella pelkkää kulutettavaa sähkön määrää. Kun sähköä käytetään vähän, niin siitä on syytä palkita edullisemmalla hinnalla ja taas vastaavasti kova kulutus näkyy hinnassa nousuna. Sääntelyä on pakkoa tehdä, kun markkinat eivät riitä vastaamaan kysyntään kohtuullisilla sähkön hinnoilla. Toivottavasti joskus markkinat voivat toimia aidosti kunnolla, kun tarjontaa ei ole näin rajallisesti käytössä.
Minkä tason voisi ottaa lähtökohdaksi kohtuullista sähkön hintaa arvioitaessa? Näen yhdeksi vaihtoehdoksi spot-sähkön keskihinnat, koska noita markkinoita kuitenkin väitettiin toimiviksi, ainakin ennen sodan vaikutusta, olinpa itse mitä mieltä tahansa. Alla on 4 vuoden luvut.
Vuosikohtaiset spot-sähkön keskihinnat ovat olleet seuraavat:
- 2018 spot-keskihinta 5,80 snt/kWh
- 2019 keskihinta 5,46 snt/ kWh
- 2020 keskihinta 3,47 snt/kWh
- 2021 spot-keskihinta 8,95 snt/kWh
Laitan alle oman ”kaavani”, jonka mukaan voisi kohtuullista hintaa lähteä arvioimaan. Kaikki hyötyisivät pienestä kulutuksesta yhdenvertaisesti hinnan kautta. Kohtuullisen hinnan rajan voisi vetää 20 000 kilowatin kulutukseen tai johonkin muuhun määrään, joka suosisi pienempää kulutusta, kunnes tuotanto on saatu riittäväksi. Taulukossa olen laittanut lukuja aina 35 000 kilowattiin asti, mutta tämähän on vasta ajatus. Hintaan tulee mukaan vielä siirto- ja sähköveromaksut ainakin.
Sähkön määrä | hinta€ + alv. 24 % | hinta yhteensä | keskimäärin €/kWh |
max. 5000 kWh | 0,0496 | 248 | 0,0496 |
+5000 kWh (10000) | 0,062 | 558 | 0,0558 |
+5000 kWh (15000) | 0,0744 | 930 | 0,062 |
+5000 kWh (20000) | 0,0868 | 1364 | 0,0682 |
+5000 kWh (25000) | 0,0992 | 1860 | 0,0744 |
+5000 kWh (30000) | 0,1116 | 2418 | 0,0806 |
+5000 kWh (35000) | 0,124 | 3038 | 0,0868 |
Toki alle kohtuullisten hintojen voisi tarjota, mutta johonkin rajaan asti käytettäisiin esim. noita hintoja ja rajan ylittävät käytöt olisivat sitten ilman sääntelyä, mutta kohtuullisuuden piirissä nekin. Ihmisten tulee pystyä varautua tulevaan myös sähkön hinnan osalta, joten joku kohtuullisuus on hyvä saada selkeästi esiin. Toivon, että Energiaviraston linjaus ei johda hintojen kohtuuttomuuteen.
https://omavoima.fi/spot-sahkon-hintahistoria
Tuolta voi katsoa hintakehitystä.
Ilmoita asiaton viesti
Luultavasti velvoitehinta tulisi olemaan enintään 16cnt/kWh mutta mielestäni parempi idea olisi säätää se velvoitesähkö halvemmaksi mutta voisi olla sitten joku kWh raja minkä ylittävään kulutukseen se ei vaikuta mitään. Näin ollen sähköä pihistelemällä se vaikuttaisi hintaan enemmän.
Ilmoita asiaton viesti