Ilmastonmuutos yllätti lokakuun viimeisenä päivänä
Kuva allekirjoittaneen puutarhasta 31.10.2023 kello 14 Jyväskylässä.
Jyväskylässä satoi yön aikana noin 10 senttimetriä lunta ja päivän aikana lisää, joten maahan on kertynyt jo noin 15 senttimetrin nietos.
Mitä nyt liikkeellä ollessani havaitsin niin raskaalla autokalustolla on ollut ongelmia, sillä ainakin näin kaksi rekkaa kiinni ylämäessä kaupungin tieverkolla.
Nyt puhun rekoista, joissa on perävaunu eikä vain vetoauto – ne eivät ole rekkoja.
Ennusteissa on, että lumisade jatkuu vielä huomiseen ja lunta voi kertyä jopa 30 senttimetriä.
Jyväskylän katuverkkoon kuuluu noin 550 kilometriä ajoratoja ja noin 470 kilometriä kävely- ja pyöräväyliä.
Kaupungin sivuilla kerrotaan yhden koko kaluston voimin tehtävän aurauslähdön kustannus on noin 85 000 euroa.
Minulle on sanottu, että ilmastonmuutos ei ole yhtä kuin säätila, mutta silti väitetään talvien lämpenevän ja Esplanadilla voivan kasvattaa palmuja ja haikaran rakentavan pesiään savupiippuihin.
Jos ei ilmastonmuutos etene säätilan kautta niin sitten on jotain mitä minä en ymmärrä.
Nyt ainakin kolasin oven edustalla olevan autopaikaan noin kuukauden aiempia vuosia aikaisemmin.
Aikaiset talvet johtuvat ilmaston kuumenemisesta, ilmastohätätilasta ja -katastrofista.
Ilmoita asiaton viesti
Noin minullekin on opetettu.
Joko Greta Thunberg on hankkinut sukset?
Ilmoita asiaton viesti
Hyviä pointteja. Ilmastomuutosta, tuulivoimaa ja vihreää siirtymää vastustavat ja toisaalta fossiilisten polttoaineiden ihanuutta ylistävät setämiehet harvemmin ymmärtävät olevansa despoottien asialla, heidän etujaan ajamassa. Vladimir Putin ja Muhammad bin Salman ovat tyytyväisiä jokaisesta ilmastonmuutosta (ja sen ihmisperäistä syytä) vastustavasta, pseudotieteellisestä diletantista.
Ilmoita asiaton viesti
Jos ei ilmastonmuutos etene säätilan kautta niin sitten on jotain mitä minä en ymmärrä.
—————————————-
Sitä säätilaa täytyy vai seurata vähän pitemmältä ajalta kuin katsomalla ikkunasta ulos.
https://hiilineutraalipohjoissavo.fi/ipccn-raportti-15-asteen-raja-ylitetaan-todennakoisesti-jo-2030-luvun-alkupuolella/
Ilmoita asiaton viesti
Olen seurannut jo 60-vuotta – kauanko sinä?
Ilmoita asiaton viesti
En minäkään huomaa yli 60 vuodessa tapahtuneen mitään trendinomaista muutosta vaikka kuinka ajattelisin ja vertailisin entisiä aikoja nykypäivään.
Joku on tällaiseen skeptisyyteen todennut, että lämpeneminen ei tapahdu kaikkialla maailmassa samalla tavalla. Mutta sitten taas toisaalta kautta aikojen on toitotettu sitä, että lämpeneminen on voimakkainta arktisilla alueilla ja Suomen talvet muttuvat keskieurooppalaisen leudoiksi.
Eli jokin ei vaan stemmaa.
Ilmoita asiaton viesti
Se että ette ymmärrä tuon ajan olevan naurettavan lyhyt.
Kun Hannibal ylitti alpit sotanorsuineen, oli lämmin ilmasto. Ilmaston viiletessä alkoi kansainvaellusaika. Näiden välillä aikaa oli kulunut 600 vuotta.
Ilmoita asiaton viesti
Eli Hannibalin aikaan jo auton pakokaasut olivat syy ilmaston lämpenemiseen – mielenkiintoista…
Ilmoita asiaton viesti
Et osaa edes lukea.
Kirjoitin aivan selvästi ”ilmaston viiletessä”.
Ilmasto viileni siis ja se mitä todennäköisin syy tapahtumaketjulle mistä tuli kansainvaellusaika joka hävitti Länsi-Rooman.
Nyt ihmisen aiheuttama ilmastonlämpeneminen helposti johtaa vaikka uuteen kansainvaellusaikaan joka hävittää esimerkiksi Suomen.
Ihmiset eivät muuten Länsi-Rooman hävitessä todennäköisesit ymmärtäneet tällaista tapahtuvan kun tuo tapahtui useiden sukupolvien aikana.
Ilmoita asiaton viesti
Niinpä.
Tuolloin siis ilmasto viileni kun ihminen lopetti fossiilisten polttoaineen mukaanlukien dieselin ja bensiinin käytön.
Sitten, about tuhat vutta tai silleen myöhemmin kun ihminen taas aloitti fossiilisten käytön niin ilmasto oli jälleen lämminnyt ja jatkoi lämpenemistään kunnes ihminen jälleen…….
Voe Pyhä Sylyvi sentään….
Ilmoita asiaton viesti
Ilmasto viileni auringon aktiivisuuden laskiessa. Tietenkin jääkauteen luontainen palautuminen alkoi 6000v sitten maan akselin kääntyessä ja sen vaikutus on viilentävä, kaiken aikaa.
Ilmasto lämpenee ja viilenee auringon vaihtelun mukaan taajuuden ”aallonpituuden” ollessa noin tuhat vuotta. Lämpimiä aikoja oli silloin minolaisten aikaan, Hannibalin aikaan, keskiajalla, ja äskeinen auringon aktiivinen vaihe jäi jo taakse että äsken ollut auringosta johtuvaa lämpenemistä. Luontainen vaihtelu aina noin tuhannen vuoden on sitä, että seuraava lämmin ollut aina viileämpi kuin edellinen, johtuen jääkauteen siirtymisestä.
Auringon aktiivisuus laskussa ja jääkauteen palautumista jatkunut noista ajoista 1760 vuotta mutta ilmasto lämpenee, koska se lämpeneminen johtuu nyt ihmisen toiminnasta.
Ilmoita asiaton viesti
Olen sillion tällöin pohtinut ja laskeskellut kuinka on Raamatun 7 lihavan ja laihan vuoden kanssa kohdallani.
Ja kun olen riittävän kauan sovitellut ja etsinyt hyviä ja huonoja tapahtumia elämässäni niin lopulta olen onnistunut sovittamaan elämäni tuohon rytmiin…..
Ilmoita asiaton viesti
Ei EU:lla turhaan ole 7-vuotiset talouskaudet. Neukkulassa taisi nolla viisivuotiset jaksot.
Ilmoita asiaton viesti
”Tuolloin siis ilmasto viileni kun ihminen lopetti fossiilisten polttoaineen mukaanlukien dieselin ja bensiinin käytön.”
Olet liian tyhmä käsittämään, että 1760 vuotta sitten ei ollut bensiiniä tai dieseliä.
Ilmoita asiaton viesti
Ai ei vai?
Mistä sinä sen tiedät?
Muistat varmaankin?
Ilmoita asiaton viesti
Ensin 60 vuotta on naurettavan lyhyt ja sitten ”Ilmastossa vertailukausi on 30 vuotta.”.
Ilmoita asiaton viesti
Onhan se 60 vuotta naurettavan lyhyt kun siihen sopii kaksi vertailujaksoa.
Vähän sama kuin vertaisi säätä nyt ja 30min sitten.
Muistan sään olleen 30min sitten aika samanlainen.
Ilmoita asiaton viesti
Mitä se sitten tarkoittaakaan että vertailukausi on 30 vuotta jos 60 vuotta on naurettavan.
Ilmoita asiaton viesti
Siinä ajassa ei ehdi muuttua paljoa.
Jos säässä vertailukausi on vaikka 30min niin tunnissa harvemmin muuttuu paljoa.
Kerro se kahdellakymmenellä niin huomataan, että kyllä 10h aikana sää ehtinyt muuttua, kuten ilmasto ehtii muuttua 600 vuoden aikana.
Ilmoita asiaton viesti
Kukaan ei kai ole kieltämässä, etteikö ilmasto olisi muuttunut 600 vuoden aikana. Moneen kertaankin.
Jotkut vaan kuvittelevat, että tästä eteenpäin se muutos voidaan pysäyttää. Aika hullua.
Ilmoita asiaton viesti
Kun ihminen kerran onnistuu lämmittämään ilmastoa niin millä logiikalla ihminen ei voi lopettaa ilmaston lämmittämistä?
Ilmoita asiaton viesti
Siirsit juuri maalitolppaa. Puhuttiin ilmaston muuttumisesta.
Ilmoita asiaton viesti
”Siirsit juuri maalitolppaa. Puhuttiin ilmaston muuttumisesta.”
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jarmonahkamaki/ilmastonmuutos-yllatti-lokakuun-viimeisena-paivana/#comment-4006820
Ihmisen aiheuttama lämpenemien mainittu ajat sitten. Keksit omasta päästäsi että yritettäisiin luontaisiin muutoksiin vaikuttaa.
Ilmoita asiaton viesti
Ei se ole minun keksintöäni, Ilmastokokouksissa ”päätetään”, säädetäänkö globaali lämpötila plus kahteen tai vaikka +1,5:een esiteollisesta ajasta.
Et ole koskaan kuullutkaan?
Ilmoita asiaton viesti
”Ei se ole minun keksintöäni, Ilmastokokouksissa ”päätetään”, säädetäänkö globaali lämpötila plus kahteen tai vaikka +1,5:een esiteollisesta ajasta.”
Kyse on siitä että yritetään pysäyttää lämpeneminen.
Katsos silloin kun kyse on luonnollisesta muutoksesta, ilmasto VIILENEE.
Ilmoita asiaton viesti
”Kyse on siitä että yritetään pysäyttää lämpeneminen.”
Niinhän minä juuri kirjoitin:
”Jotkut vaan kuvittelevat, että tästä eteenpäin se muutos voidaan pysäyttää.”
Jaa että viileneminen on luonnollinen muutos, lämpeneminen ei ole? On sulla jutut, vähän kun taas jankkaisi jehovantodistajan kanssa jeesuksesta.
Ilmoita asiaton viesti
”Jaa että viileneminen on luonnollinen muutos, lämpeneminen ei ole?”
Tietenkin: https://climate.nasa.gov/explore/ask-nasa-climate/2949/why-milankovitch-orbital-cycles-cant-explain-earths-current-warming/
Siinä asia selitetty hyvin. Ilmasto luonnostaan viilenee. On viilentynyt itseasiassa 6000v ajan joskin heiluen auringon tahdissa. Ja siinäkin mainittu että auringon aktiivisuus laskussa että senkin puolesta pitäisi viilentyä.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tuossa niin väitetä. Siinä kerrotaan, että kiertoradan ja akselin muutokset eivät ole selittäneet kaikkia historiallisia eikä nykyistä lämpenemisjaksoa.
Ilmoita asiaton viesti
”Ei tuossa niin väitetä. Siinä kerrotaan, että kiertoradan ja akselin muutokset eivät ole selittäneet kaikkia historiallisia eikä nykyistä lämpenemisjaksoa.”
Niin ei selitä kun siellä on se aurinko myös:
”Over the last 150 years, Milankovitch cycles have not changed the amount of solar energy absorbed by Earth very much. In fact, NASA satellite observations show that over the last 40 years, solar radiation has actually decreased somewhat.”
Koko holoseenin ajan auringon aktiivisuus on muuten saatu rekonstruktoitua kuin myös lämpötilat että näitä ei tarvitse arvailla.
Nyt havaittava lämpeneminen kun johtuu ihmisestä, eikä vaikka enkeleistä tai jostain muusta selittämättömästä.
Ilmoita asiaton viesti
Toteaisin, että Matti Karnaattu ei ole ilmastonmuutosaktivisteille kaikkein edustavin argumentoija. Hänen argumenttinsa on niin helppo selättää. Vaikeampiakin tapauksia on olemassa.
Ilmoita asiaton viesti
”Hänen argumenttinsa on niin helppo selättää.”
No selätä sitten äläkä länkytä. Siitä vaan selität noin niinkuin fysiikan lakien mukaan miten ilmasto lämpenee samanaikaisesti kun auringon aktiivisuus laskee.
Faktaa on että ilmastossa ollut viilenevä trendi 6000v ajan ja se viileneminen on tapahtunut huojuen, välillä lämmeten ja välillä viileten auringon tahdissa.
Kaikki viilenemiset ja lämpenemiset ovat olleet voimakkaampia mitä lähempänä napaseutua ollaan. Eli paikallinen ilmasto on eri asia kuin globaali ilmasto.
Isossa kuvassa se on näyttänyt tältä: https://xkcd.com/1732/
Ilmoita asiaton viesti
Ongelmahan tässä on se että kaikenlaista länkytystä kyllä kuuluu mutta puheenvuorossa tai missään muuallakaan kukaan ei ole esittänyt argumenttia mikä olisi ristiriidassa sen kanssa, että ilmasto oli aiemmin lämmintä ja viilentynyt luontaisesti 6000v ajan huojuen auringon aktiivisuuden tahdissa ja sitten nyt sitten lämpenee samanaikaisesti kun auringon aktiivisuus on laskussa.
Kun ihmiskunnan fiksumpi puoli saanut tähän selvyyden että se johtuu ihmisen toiminnasta.
Argumenttien kumoamista voi alkaa siitä että selittää mikä lämmittä maapalloa samanaikaisesti kun auringon aktiivisuus on laskussa.
Ilmoita asiaton viesti
”Minulle on sanottu, että ilmastonmuutos ei ole yhtä kuin säätila,”
Ei niin. Ilmastossa vertailukausi on 30 vuotta. Keskiarvoista sademäärä, lämpötila, jään ja lumenmäärä, ilmankosteus jne. tuolle aikavälille niin siinä on vertailukauden ilmasto.
”mutta silti väitetään talvien lämpenevän”
Niinhän ne lämpeneekin, merijäätilastot havainnollistavat tämän hyvin: https://www.ilmatieteenlaitos.fi/jaatilastot
Ilmoita asiaton viesti
Päijänne on jäässä, ilma -3, lunta 15 cm ja lokakuun viimeinen päivä – miksi meri ei lämmitä?
Ilmoita asiaton viesti
Nuo ovat merijäätilastot.
Päijänne ei ole meri.
Ilmoita asiaton viesti
Jaaha, iso järvi jäässä. Täytyypä hiljalleen sulkea rossipohjan tuuletusaukot.
Ilmoita asiaton viesti
Ei varmasti ole. Jotain tolokkua valehtelemiseenkin Nahkamäki . Kiitos.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmatieteen laitos esittelee tilastojaan perin valikoivasti, vaan joskus näyttää lipsahtavan jotain agendaan sopimatonta…
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tiedote/1296574368
Taakse jäänyt talvi on tilastoissa kolmas talvi, jolloin Perämeri ei jäätynyt kauttaaltaan. Edellisen kerran näin kävi talvella 2015, ja sitä ennen vuonna 1930. Talvi 1930 aloitti kymmenen vuoden vähäjäisen jakson, joka päättyi talvisodan paukkupakkasiin. Kymmenvuotisjakso 1930–1939 on toistaiseksi ollut jäällisen alan laajuudella mitattuna kaikkein vähäjäisin.
Ilmoita asiaton viesti
Sää vs. ilmasto. Päättynyt syyskuu oli mittaushistorian lämpimin, samoin tulee olemaan kuluva lokakuu.
Ilmoita asiaton viesti
Kuinka pitkä on tuo mittaushistoria? Mitä oli sitä ennen?
Ilmoita asiaton viesti
Menneiden aikojen ilmastoa tunnetaan hyvin, yleisesti ottaen sitä paremmin mitä lähempänä nykyaikaa.
Ilmasto tietenkin on jatkuvassa muutoksessa että olennaista on muutoksen nopeus ja mistä syystä. Nyt muuttuu niin kovaa vauhtia että siitä aiheutuu valtavia ongelmia ja se on seurausta ihmisten toiminnasta.
Ilmoita asiaton viesti
Riittävän pitkä, toki kauemmas historiaan mennessä epävarmuudet kasvavat, mihin kuvion harmaat alueet viittavat.
https://berkeleyearth.org/wp-content/uploads/2023/10/ComparisonPlotLateBase_2022-1024×577.webp
Ilmoita asiaton viesti
Vieläkö Päijänne on jäässä? Kaikkia se maa päälään kantaa.
Ilmoita asiaton viesti
Jep ja meillä Suomessa Lokakuut esim, Sodankylän mittausasemalla ovat viilentyneet jo ~30vuotta.
Ilmoita asiaton viesti
”Jep ja meillä Suomessa Lokakuut esim, Sodankylän mittausasemalla ovat viilentyneet jo ~30vuotta.”
Tottahan toki ovat ”viilentyneet”, jos kuvittelee että se on ”viilentymistä” ettei jonain yksittäisenä vuotena toteutunut erittäin lämmin lokakuu ole toistunut pitkään aikaan. Ja samalla unohdetaan, ettei myöskään erittäin kylmää lokakuuta ole ollut Sodankylän mittausasemalla sitten vuoden 1992. Eli noin kolmeenkymmeneen vuoteen.
Osaatko Lehtinen äkkiseltään sanoa, miksi Sodankylän lokakuun keskilämpötilan palkki on ollut 2000-luvulla 14 vuotena punaisena, eli on ollut keskimäärin lämpimämpää kuin vuosien 1991-2020 lokakuun keskiarvolämpötila?
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tilastoja-vuodesta-1961
Minä osaan. Koska ilmasto lämpenee myös Sodankylässä, vaikka Lehtinen yrittää muuta väittää.
Sama, kylmien kuukausien vähenemisen trendi näkyy Sodankylässä tammi-, helmi-, maalis-, huhti-, touko-, kesä-, heinä-, elo-, syys-, marras- ja joulukuussa, eli läpi vuoden.
Sodankylän talvet ovat lämmenneet. Sodankylän keväät ovat lämmenneet. Sodankylän kesän ovat lämmenneet (erityisen selvästi). Sodankylän syksyt ovat lämmenneet. Sodankylän vuosikeskilämpötila on keskiarvona lämmennyt selvästi. Lämpimin vuosi vuodesta 1961 asti mitatussa tilastossa on Sodankylässä ollut 2020.
Jos asia epäilyttää, tervemenoa tutustumaan Ilmatieteen laitoksen tilastoihin.
Ilmoita asiaton viesti
Faktat ,ne faktat. Persuille kelpaa kaikki………
Ilmoita asiaton viesti
Sieltäkin on faktaty nähtävissä.
Tempaisehan Matti esille. Emme joikein .aksa odottaa
Ilmoita asiaton viesti
Lokakuu Suomessa oli normaalia kylmempi. Siis täällä, jossa teorian mukaan talvet lämpenevät rajusti.
Jos katsoo skenaarioita parin vuosikymmenen takaa, niin niiden mukaan Suomen ilmaston pitäisi jo huomattavasti lämpimämpi kuin pitkän aikavälin tilastot kertovat. Tämä ei ole toteutunut.
Ilmoita asiaton viesti
Sää vs ilmasto. Sitäpaitsi Suomen ilmasto on lämmennyt.
Ilmoita asiaton viesti
Se on lämmennyt 60-70 -luvulta, mutta saavuttanut tällä tavoin saman lämpötason kuin edellisen lämpenemisjakson (1900-1940) päättyessä.
Ilmoita asiaton viesti
Saavuttanut ja mennyt ohi
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/hli0qi7fbbos/1GJmkUjKsRf18XuYa1OOHF/77dc3150bffc1fdfe36295b362eda422/verkkoon_ilmastovuosikatsaus_keskil__mp__tila.png?fm=webp
Ilmoita asiaton viesti
”Lokakuu Suomessa oli normaalia kylmempi. Siis täällä, jossa teorian mukaan talvet lämpenevät rajusti.”
Ja sitä edeltänyt syyskuu lähes ennätyksellisen lämmin. Niin se vaihtelee.
Ja kun vaihtelusta puhutaan, niin sattumoisin tänä vuonna kaikki kuukaudet lukuunottamatta heinä- ja lokakuuta ovat olleet vertailujaksoa lämpimämpiä esim. Helsingissä. Kymmenestä kuukaudesta vain kaksi on ollut vertailujaksoa viileämpiä, kahdeksan kuukautta on ollut lämpimämpiä. Ja syyskuu lähes ennätyksellisen lämmin.
Mitäpä tuumaat tuon tilastollisen faktan ennustavan koko vuoden lämpötilaksi Helsingissä / koko Suomessa?
Jotta vuodesta 2023 ehtisi vielä tulla vertailukautta viileämpi (tai edes yhtä viileä) marraskuun ja joulukuun pitäisi olla molempien erittäin kylmät.
Eipä näytä siltä ainakaan marraskuun osalta.
”Jos katsoo skenaarioita parin vuosikymmenen takaa, niin niiden mukaan Suomen ilmaston pitäisi jo huomattavasti lämpimämpi kuin pitkän aikavälin tilastot kertovat. Tämä ei ole toteutunut.”
Skenaariot ovat toteutuneet juuri sillä tavalla kuin ennustettiin: talvet ovat lämmenneet eniten.
Eivät kuitenkaan sillä tavalla kuin denialisti määrittelee ja vaatii, eli että lämpötila olisi jatkuvasti tietyn määrän koholla aikaisempaan vertailukauteen verrattuna. Denialisti ei näytä ymmärtävän, että lämpötila vaihtelee kuukausittain ja vuosittain. Pitkän ajan keskiarvojen (10 tai 30 vuotta) muutos kertoo trendin, mihin päin ollaan lämpötilassa menossa. Ja nyt trendi näyttää että lämpenee.
Lämpeneminen näkyy Suomen luonnossa esim. siinä että eteläiset lajit ja lajiryhmät kuten päiväperhoset, villisika ja kirjanpainaja siirtyvät levinneisyysdeltään pohjoisemmaksi. Se ei tietenkään ole pelkästään positiivinen muutos.
Ilmoita asiaton viesti
Taidat olla huonosti opiskellut sen ilmastonmuutoksesi. Suomeen on tarjolla selvää keskilämpötilan nousua. Talvella lisääntyvää pilvisyyttä ja sateisuutta joka tulee aiempaa reilumpina vesi- tai lumisateina. Täällä etelärannikolla luultavasti kolmestä neljään kuukautta jatkuvaa rospuuttoaikaa. Minäkin tilasin kitkarenkaat, ettei tarvitse vetää nastoilla paljaalla asfaltilla koko ”talvea”.
Ilmoita asiaton viesti
Minä taas huomenna suksin Intersportiin hakemaan karvapohjasukset. Suomi on pitkä maa tms.
Ilmoita asiaton viesti
Älä huoli, viikonloppuna Jyväskylässäkin hiihdetään taas asfaltilla.
Kyllä normi -ihmisen on joskus vaikeaa ymmärtää persujen typeryyttä.
Ilmoita asiaton viesti
”Minä taas huomenna suksin Intersportiin hakemaan karvapohjasukset. Suomi on pitkä maa tms.’
Mites luistaa karvapohjasukset Jyväskylässä just nyt?
Porvoossa nyt +8, pilvistä, ei lunta.
Eilen julkaistu pitkän ajan ennuste povaa Pohjois-Eurooppaan lauhaa talvea.
Saattaa talveen toki jokunen lyhyt kylmemmän sään jaksokin mahtua, niin lämpenevän ilmaston kieltävät ihmiset voivat niiden aikana halailla toiveajatustaan muuttumattomuudesta.
Ilmoita asiaton viesti
Et ole vissiin huomannut vielä tohon ikään mennessä että täällä tiet aurataan ja suolataan ihan säännöllisesti lumisateen jälkeen.
Ilmoita asiaton viesti
Eli päättelit ilmastonmuutosmalleista, että ensi talvena on paljas asvaltti ja talvi rospuuttoa?
Eikö tuo ole vähän taikauskonomaista kun ne paikallisten säätilojen ja ilmaston ei kuulemma pitäisi korreloida. Kai sitä sokea Gretakin ymmärtää, että ensi talvenakin voi olla mitä tahansa noin 25 asteen haarukassa etelärannikolla.
Ilmoita asiaton viesti
”Eli päättelit ilmastonmuutosmalleista, että ensi talvena on paljas asvaltti ja talvi rospuuttoa?”
Ei siihen mitään ilmastomalleja tarvita, vaan pitkä kokemus siitä että Suomen etelärannikolla talvet ovat lauhoja. Paukkupakkastalvet ovat ns. menneen talven lumia.
Jos asia epäilyttää, voi toki vilkaista mitä ne tilastot talven osalta kertovat.
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tilastoja-vuodesta-1961
Ilmoita asiaton viesti
Eli tilastoista tietää tulevan talven lämpötilat ja lumitilanteen etelärannikolla?
Sinun tilastosi kertoo, että mittausajankohtaan nähden keskimääräistä kylmempää oli viimeksi 3 ja 5 vuotta sitten, välissä yksi ja sitten kaksi keskimäärin lämpimämpää vuotta. Tulevan talven ajokeleistä etelärannikolla tuo ei kerro mitään.
Ilmoita asiaton viesti
”Eli tilastoista tietää tulevan talven lämpötilat ja lumitilanteen etelärannikolla?”
Tilastoista voi päätellä mikä on ensi talveksi todennäköistä ja mikä taas ei ole. Suomen talvissa on ollut pidemmän aikaa lämpenevä trendi, ja kun luonnonoloissa ei ole mitään sellaista tapahtunut joka muuttaisi tuota trendiä, on oletettavaa että lauhojen talvien trendi jatkuu. Vuosittain on vaihtelua, mutta ei kovin suurta.
Tällä palstalla yksi jos toinenkin persuihin kallellaan oleva alarmisti on varoitellut talven paukkupakkasista ja siihen liittyvästä sähkön loppumisesta. Yksikään tulevia paukkupakkasia sekä sähkön loppumista varmaksi povaileva persu ei ole kuitenkaan suostunut lyömään asiasta vetoa.
Jännä.
Eivät lähde lyömään asiasta vetoa, koska tietävät itsekin olevansa väärässä. Suomen talvet ovat lämmenneet selvästi, ja esim. pitkät ja kovat paukkupakkaset jääneet historiaan, varsinkin eteläisessä Suomessa.
”Sinun tilastosi kertoo, että mittausajankohtaan nähden keskimääräistä kylmempää oli viimeksi 3 ja 5 vuotta sitten, välissä yksi ja sitten kaksi keskimäärin lämpimämpää vuotta.”
Niin miltä paikkakunnalta? Esim. Helsingissä on viimeksi ollut selvästi vertailukautta kylmempi talvi vuonna 2011.
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/tilastoja-vuodesta-1961
”Tulevan talven ajokeleistä etelärannikolla tuo ei kerro mitään.”
Tottakai kertoo. Laskee vaikka talven keskilämpötilan keskiarvon 10 viimeisen vuoden ajalta, niin tietää suurin piirtein mitä on tulossa. Lämpötila pyörii nollan tuntumassa, joten rospuutto on hyvinkin hyvä ilmaus tavalliselle talvikelille etelärannikolla.
Ilmoita asiaton viesti
”Eivät lähde lyömään asiasta vetoa…”
Minusta olisi aika lapsellista ryhtyä lyömään vetoa tulevan talven lämpötiloista, koska oikeasti eivät ammattilaisetkaan niitä väitä tietävän. Polaaripyörteen käyttäytyminen lienee vaikuttavin talvilämpötiloihin vaikuttava tekijä, ei kuviteltu tai todellinen ilmastonmuutos. Vielä lapsellisempaa on julistaa olevansa oikeassa ja muut väärässä, jos kukaan ei halua lähteä mukaan tuohon vedonlyöntiin.
”Niin miltä paikkakunnalta? Esim. Helsingissä on viimeksi ollut selvästi vertailukautta kylmempi talvi vuonna 2011.”
Ai, nyt ei käykään keskimääräistä kylmempi talvi vaan pitää olla selvästi kylmempi talvi.
Ilmoita asiaton viesti
”Minusta olisi aika lapsellista ryhtyä lyömään vetoa tulevan talven lämpötiloista”
Kaksinaamaisena ihmisenä kuitenkin arvostelet samasta asiasta vain minua, et niitä setämiehiä jotka täällä Uuden Suomen keskusteluissa povaavat tulevia paukkupakkasia.
Eikös se sellainen paukkupakkasten povaaminen ole ihan yhtä ”lapsellista”, koska ”koska oikeasti eivät ammattilaisetkaan niitä väitä tietävän”? Minusta on, mutta sinulta lentää jännästi paskaa niskaan vain niille jotka povaavat talvien olevan jatkossakin lauhoja, koska tilastollinen trendi ennustaa niin.
Mitä tulee noihin mainitsemiisi ilmatieteen ammattilaisiin, myös heidän mielestään talvet ovat lämpenemään päin.
”Polaaripyörteen käyttäytyminen lienee vaikuttavin talvilämpötiloihin vaikuttava tekijä, ei kuviteltu tai todellinen ilmastonmuutos.”
Höpsis. Polaaripyörteen käytös ei määritä koko talven lämpötilaa, ainoastaan osan siitä. Ilmaston lämpeneminen on lämmittänyt talvia Suomessa samoin kuin muuallakin pohjoisella pallonpuoliskolla, lyhentänyt talvien pituutta, aikaistanut lumen sulamista keväällä, ym. Polaaripyörre vikisee, kun ilmastonmuutos vie.
”Vielä lapsellisempaa on julistaa olevansa oikeassa ja muut väärässä, jos kukaan ei halua lähteä mukaan tuohon vedonlyöntiin.”
Minusta lapsellisimpia (ja samalla kertaa surkuhupaisimpia) karakteereja tällä palstalla ovat ne varmaakin varmemmat setämiehet, jotka projisoivat tietävänsä ilmastoasiat paremmin kuin ilmatieteilijät.
”Ai, nyt ei käykään keskimääräistä kylmempi talvi vaan pitää olla selvästi kylmempi talvi.”
Jos sinulle toimii todisteena ”keskimääräistä kylmemmästä talvesta” se, että poikkeama keskiarvosta on niinkin hirvittävän suuri kuin 0,2 astetta alaspäin, niin mikäs siinä. Minusta tuollainen keskilämpötila kertoo talvesta, joka ei ole ollut erityisen lämmin eikä kylmä, vaan lämpötilaltaan vertailukeskiarvon lähellä.
Mutta kerropa, nyt kun on nuo erityisen kylmät talvet ns. tapetilla, miksi niitä ei ole ollut esim. Helsingissä vuoden 2011 jälkeen, vaan lämpöpalkit ovat voittopuolisesti punaisella?
Ilmoita asiaton viesti
Ja kas, kuin tilauksesta eräs US:n ahkerin ja dramaattisin alarmisti heitti ilmoille blogin, jossa ennustelee ”Suomen tuhoa” ja sitä mainitsemaani sähkön loppumista:
”Kun Suomen ylle ankkuroituu tammikuussa laaja korkeapaineen selänne vaikkapa edes viikoksi, niin kusessa ollaan. Sähkön kulutus pomppaa noin 15000MW:n ja sähkön hinta taivaisiin – eikä sitä tarvittavaa sähkötehoa ole mistään saatavissa.”
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jussina/poliitikkomme-ovat-typeria-tai-sitten-haluavat-suomen-tuhoa/
Miten kommentoit?
Minua tympii tuollaiset Juhani Putkisen kaltaiset vellihousut, jotka kyllä ennustelevat tämän tästä ”tuhoa”, ”kusessa olemista” ja sähkön loppumista, mutta eivät tosipaikan tullen uskalla ottaa vastuuta väitteistään. Putkisen pelkuruus ei jää ainoastaa siihen ettei hän uskalla lähteä lyömään väitteistään vetoa. Putkinen poistattaa surutta blogistaan kaikki viestit, jotka osoittavat hänen olevan karkeasti väärässä.
Sillä tavoin toimiessaan Putkinen osoittaa olevansa yhtä säälittävä pelkuri kuin Vladimir Putin (Ei uskalla Putinkaan kohdata vastustajiaan face to face väittelyissä, koska pelko häviämisestä on niin suuri).
Ilmoita asiaton viesti
Nahkamäen aloitus pähkinänkuoressa:
Nahkamäki luulee ilmaston lämpenemisen tarkoittavan sitä ettei sen aikana voi olla kylmemmän sään jaksoja. Nahkamäki paljastaa näin ymmärtävänsä hyvin vähän tai ei ollenkaan siitä mikä on sään ja ilmaston ero.
Rivien välistä voi olla tulkittavissa, että Nahkamäki saattaa luulla että kylmän sään jakso on todiste siitä että ilmaston lämpeneminen ei ole totta, tai että se on peruttu.
Onko Nahkamäki kenties jopa sitä mieltä, että ilmasto on nyt viilenemässä, kun kävi niin että lokakuussa satoi lunta? Mene ja tiedä.
Mutta se on varmaa että Nahkamäki on hypännyt ymmärtämättömyyttään tai tietämättömyyttään yksittäisen sääilmiön vuoksi pitkää ajanjaksoa eli ilmastoa koskevaan päätelmään.
Aloittajan puoluekanta ei ollut yllätys. Yksinkertaisia ja vääriä ratkaisuja monimutkaisiin ongelmiin. Pisteet kuitenkin siitä että Nahkamäki on rehellisesti ja avoimesti Perussuomalainen, toisin kuin monet Uuden Suomen sitoutumattomat -nimikkeellä toimivat kirjoittajat.
Ilmoita asiaton viesti
”Nahkamäki luulee ilmaston lämpenemisen tarkoittavan sitä ettei sen aikana voi olla kylmemmän sään jaksoja.”
Sanoo yksi joka linkkaa säätilastoja jonkinlaisena osoituksena ensi talven ajokeleille etelärannikolle.
Ilmoita asiaton viesti
Nahkamäki kertoo Päijänteen olevan jäässä? Onko Salonen samaa mieltä puolustaessaan tietämätöntä?
Me molemmat tiedetään,ettei Jyväskylästä säädetä etelärannikon säitä.
Joku kuvittelisi olevan oikeutettua edes sen,että persuja koskettavat murhasyytteet selvitettäisiin. En ole huomannut Nahkamäen panostaneen juurikaan tähän faktaan. Muuten mutta kun on ollut pelipaikoilla….
Ilmoita asiaton viesti
En ottanut mitään kantaa Päijänteen jäätymiseen enkä siitä tiedäkään.
Känsälälle positiivista palautetta: Nykyinen profiilikuvasi on paljon aikaisempaa nätimpi.
Ilmoita asiaton viesti
”Sanoo yksi joka linkkaa säätilastoja jonkinlaisena osoituksena ensi talven ajokeleille etelärannikolle.”
Aiheena oli se, kuinka paljon talvella on (todennäköisesti eli tilastojen valossa) paljas asfaltti näkyvissä:
”Täällä etelärannikolla luultavasti kolmestä neljään kuukautta jatkuvaa rospuuttoaikaa. Minäkin tilasin kitkarenkaat, ettei tarvitse vetää nastoilla paljaalla asfaltilla koko ”talvea”. ”
Tuollaisen asian tilastot voivat ennustaa suurin piirtein, eivät sitä millainen ajokeli on minäkin päivänä.
Auttaisi kovasti keskustelua, jos ymmärtäisit mistä keskustellaan.
Ilmoita asiaton viesti
Yksittäisten sääilmiöiden esiintymisfrekvenssi on suoraan riippuvainen käsitteestä ”ilmasto”. Tämä nykyinen sääilmiö ei sinänsä todista mitään, mutta lämpnemisen puolestakaan ei ole säähän perustuvia todisteita Suomessa esitettävissä.
Jos katsotaan Sodankylän ja Helsingin pitkän ajan vuosilämpötilatilastoja, niin voidaan havaita, että nimenomaan arktisella alueella sijaitsevan Sodankylän kohdalla ei trendiä lämpenemisestä juuri ole havattavissa.
Vuosituhannen alusta lähtien tosin sekä Helsingissä että Sodankylässä on pitkään jatkuneen viilenemisen jälkeen havaittavissa tiettyä lämpenemisjaksoa samaan tapaan kuin 1900-luvun alusta tuonne 30-luvun lopulle, mutta ei sen enempää. Vimeinen kymmenen vuotta näyttää olleen tilastollisesti katsottuna hiukan keskimääräistä lämpimämpää, mutta sehän on jo monta kertaa todettu, että kymmenen vuotta on mitättömän lyhyt periodi tarkastella asioita. Lätkämailaa on käyristä turha etsiä.
https://www.ilmatieteenlaitos.fi/vuositilastot
Ilmoita asiaton viesti
Minusta molemmat osoittavat selvästi,että on noustu keskiarvon yläpuolelle.
Näin minä nuo käyräsi tulkitsen.
Tokihan noita käyriä kaikilla on mahdollisuus tulkita haluamallaan tavalla.
Pidin sinua fiksuna,ennenkuin persujen kelkkaan tekelehdit.
Kertomalla kuinka meidän pitäisi tulkita faktoja….No ne faktat eivät ainakaan ystäviäsi kiinnosta. Onnea valehtelemisen tarpeeseen.
Ilmoita asiaton viesti
Olen vakuuttunut siitä, että persujen näkökannoista löytyy jotain sellaistakin, jonka itse olet valmis allekirjoittamaan. En siitä huolimatta kyseisen yksittäisen asian vuoksi olisi luonnehtimassa tilannetta niin, että olet hypännyt persujen kelkkaan.
Eikö esimerkiksi kuulosta aika fiksulta väittää, että ilmastokouksen kiista siitä annetaanko maailman lämmetä 1,5 astetta vai 1,2 astetta, kuulostaa lievästi sanottuna absurdilta.
Ilmoita asiaton viesti
Kommenttiketjusta huomaa, että Sanna-kultti on heikkenemään päin ja ilmastonmuutos-uskovaisuus on valtaamassa siltä jäänyttä tilaa.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmeneekö se Pekka siten,että persut ei edelleenkään korvaansa lotkauta heihin suuntautuvaa kritiikkiä?
Vai miten? Eihän se meiltä suomalaisilta olisi pois,jos persut edes tekelehtisivät ihmisiksi. Ei siihen tarvita Sannaa saati ihmisyyttä,jota pesuissa ei edelleenkään ole havaitavissa.
Tätä peliä te ette tule koskaan voittamaan. Ikävä kyllä.
Ilmoita asiaton viesti
”Tätä peliä te ette tule koskaan voittamaan.”
Känsälä luokittelee kaikki ne ihmiset, jotka eivät jaa hänen pirtinikkunastaan näkyvää suppeaa maailmankuvaa, persuiksi.
Ilmoita asiaton viesti
Kerro sitten itse mikä olet?
Olin käsittävänäni että tässä plogissa oli persut vastaan muut.
Tietysti voisit kertoa edes sen, kenen puolesta syytät minua tai muitakin mahdollisia? Se avaisi näkökulmaasi.
Ilmoita asiaton viesti
Vaikka kirjoittaisin p a s k a l l a käymisestä niin sekin yhdistetään persuihin.
Olen muuten siitäkin kirjoittanut.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmastovouhotus saa kokoajan koomisempia ulottuvuuksia kun profeetta toisensa perään kertoo milloin mikäkin on merkki ihmisen vallasta ilmastoon. Planeetalla jonka ilmasto on aina muutoksessa, ikävää ettei tule olemaan aina ihmiselämälle suotuisaa ilmastoa.
Kovin vitsi on että suurimmat saastuttajat on onnistuneet syylistämään tavan tallaajan jotka nöyrästi maksavat kosmeettisista toimista asian korjaamiseksi. Vihreä siirtymä on kaupallistettu eri muodoissaan ja uskovaiset hampaat irvessä puolustavat tätä kaikkea, vaikka p*ska on vain paketoitu eri tavalla.
Ilmoita asiaton viesti
Ilmasto vaan sattuu muuttumaan AINA fysiikan lakien mukaan, eikä vaikka vaikka enkelien ohjaamana tai tuulen jumalan.
Ilmoita asiaton viesti
Minusta mitä parhaimpia todisteita ilmaston lämpenemisestä on se, että suomalainen pitää jotenkin ihmeellisenä asiana sitä, että lokakuun lopulla sataa Keski-Suomessa lunta.
Eipähän tuota enää, lämmenneessä ilmastossa, usein tapahdu.
Ilmoita asiaton viesti