Rikkomaton -kansalaisaloite ”eheytyshoitojen” kieltämiseksi
Kansalaisaloite seksuaalisen suuntautumisen tai sukupuoli-identiteetin muuttamiseen tähtäävien hoitomuotojen kieltämiseksi on kerännyt neljän ensimmäisen keräyspäivän aikana jo puolet vaaditusta 50 000:sta allekirjoituksesta. Näyttää siis sille, että aloite saa tarvittavat allekirjoitukset kasaan ennen kuin Suomessa on uusi hallitus.
Näillä näppäimistönäkymillä aloitteen eteneminen varsinaiseksi laiksi on kuitenkin epätodennäköistä, jos tuleva hallitus pohjautuu hallitustunnustelijan esittämään oikeisto-äärioikeisto -kokoonpanoon. Lain valmistelua kun on varsin helppo hidastaa riitauttamalla valmistelutekstien yksityiskohtia – etenkin hallituksen konservatiivisiiven voi odottaa suhtautuvan juuri tähän lakiesitykseen nihkeästi.
Kansalaisaloitejärjestelmän tehtävä ei kuitenkaan ole hallituspuolueiden mielistely vaan sen tarkoituksena on mahdollistaa kansalaisten aktiivinen osallistuminen lainsäädäntötyöhön. Suora vaikutuskanava vähentää ulkoparlamentaaristen vaikutusyritysten riskiä ja lisää kansalaisten osallisuuden tunnetta.
Mielestäni Rikkomaton-kansalalaisaloitteen teema on tärkeä ja johdonmukainen jatke jo vuosikymmeniä edenneelle yhdenvertaisuuskehitykselle. Aloitteen vieminen eduskunnan käsiteltäväksi on tässä historian jaksossa välttämätöntä – eduskunta joutuu sitä käsitellessään ottamaan selkeän kannan maamme arvopoliittisesta suunnasta.
Mennäänkö siis eteenpäin vain taannutaanko suoraan 1930-luvulle.
Kävin allekirjoittamassa. Mielestäni olen jo aiemminkin allekirjoittanut samanlaisen aloitteen. Onko tämä se aloite, jota ei ehditty käsittelemään ennen eduskunnan vaihtumista?
Ilmoita asiaton viesti
Kyllä vain. Sosiaali- ja terveysvaliokunta kirjautti lausuntoonsa, ettei eheytyshoitojen kriminalisointi kuulu valiokunnan toimialaan. Aloitteen käsittely venyi eduskunnassa mainitsemieni asiakohtien riitauttamisten vuoksi :
https://www.seurakuntalainen.fi/blogit/ehjana-syntynyt-eheytyskielto-kansalaisaloite-kaatui-21-2-2023-mutta-mitka-olivat-aloitteen-viat/
Ilmoita asiaton viesti
Kenelle tuo kuuluu, jos ei sosiaali- ja terveysvaliokunnan alaan?
Ilmoita asiaton viesti
Kuuluu se sote-valiokunnallekin terveydenhoitoasioiden osalta ja ainakin lakivaliokunnalle sanktoimisen osalta. Käytännössä aloitteen valmistelu kaatui eduskunnan lopettaessa työnsä – tämä uusi aloite tulee esille sen verran varhaisessa vaiheessa, että eduskunnalla luulisi olevan aikaa myös sen käsittelemiseksi.
Kansalaisaloitejärjestelmässä on ominaisuutena se, että aloitetta ei voi siirtää seuraavalle eduskunnalle, jos aloitteen saanut eduskunta ei sitä ennätä käsittelemään..
Ilmoita asiaton viesti