Konkreettista apua tyhjien puheiden asemasta

Luin mielenkiintoisen uutisen Politico sta. Uutinen voi olla Ukrainan sotamenestyksen kannalta merkittävä. Alla referaattia jutusta ja kommentteja
Britannian Pääministeri Rishi Sunakin virallinen tiedottaja kertoi toimittajille keskiviikkona, että Britannia kiihdyttää tukeaan Ukrainalle ”sellaisen seuraavan sukupolven sotilasteknologian avulla, joka auttaa voittamaan tämän sodan”. Hän lisäsi, että tehokkaat tankit voisivat olla ”pelin muuttava tekijä ”, Britanniassa harkitaan nyt vakavasti Challenger 2-tankkien toimittamista Ukrainalle.
Britannian suunnitelmat panssarivaunujen toimittamisesta Ukrainalle ovat ilmeisen iso päänsärky Olaf Scholzille – mutta on valitettavasti edelleen epätodennäköistä, että liittokansleri voittaa sitkeän poliittisen haluttomuutensa lähettää Ukrainan avuksi raskaita panssareita. Kaksi nimettömänä pysyttelevää saksalaista virkamiestä sanoi, että Scholzin toiminta riippuukin ensi sijaisesti Yhdysvalloista. Ehkä tuo on hyvä selitys tai mainio veruke vetäytyä jälleen vastuusta ?
Saksan liittokansleri on toistuvasti vastustanut Leopardien lähettämistä sanomalla, että Saksa ei saa / voi toimia yksin lähettäessään länsimaisia panssarivaunuja – argumentin, jonka Britannian siirto kumoaisi. Toistaiseksi avustuksia toimittavat maat ovat toimittaneet vain vanhempia neuvostoaikaisia panssarivaunuja Ukrainalle, mutta näiden ajoneuvojen ja ammusten varastot ovat jo vähissä, ja tietoisuus siitä, että Kiova tarvitsee lisätukea, lisääntyy Venäjän uuden hyökkäyksen pelossa.
Putin määrää edelleen sodan reunaviivat ja Putinin tahtotilaan kuuluu Ukrainan kansan alistaminen ja Ukrainan tuhoaminen.
Varsova on myös ehdottanut, että saksalaiset Leopardit voitaisiin toimittaa Euroopan maiden liiton kautta. ”Ukrainalle suunnattu Leopard-tankkeja siirretään osaksi kansainvälistä liittouman rakentamista. Tällainen päätös on jo tehty Puolassa”,
Puolan presidentti Andrzej Duda sanoi Twitterissä.
Euroopasta löytyy noin 2000 Leopard 2 -panssarivaunua, niistä osa voi hyvin toimia Ukrainan panssariaseen tehokkaimpana kärkenä. Miksi Saksassa painetaan jarrua, ja annetaan samalla osan Euroopasta tuhoutua ?
14:13 Korjattu Typo
Saksa on pahasti takamatkalla, Venäjän avustamiseen on käytetty siljoonia Berliinin muurin sortumisesta lähtien, nyt kun Venäjä on nurkassa, Saksassa ajatellaan raon ulospääsyyn löytyvän Saksasta, aivankuin S ei olisi EU n ja Naton jäsen kiperässä paikassa lain. Onkohan se edellinen Venäjän invaasio aiheuttanut pysyvän vamman nuolennalle ?
Ilmoita asiaton viesti
Saksalainen kaksinaamaisuus on todella vastenmielistä.
Scholzilla on oltava hyvät kytkennät Kremliin ja Saksan halpaan energiaan oikeuttava pelikortti takataskussa.
Merkelin toimia kunnioittaen on syytä myös muistaa kuinka Saksan pankit taannoin nauttivat suuria jäsenmaiden rahoittamia tukia. Tämä Saksan pankkien tuki oli naamioitu Kreikan tukemiseksi.
Ilmoita asiaton viesti
Saksa on nuollut WWII jälkeen Venäjän arsea enemmän kuin mikään muu maa, eikä tunnu kieli vielä sieltä pois pysyvän. Katsotaan ensi viikkoa ja Ramsteinin kokousta jossa Ukrainaan lähetettävien tankkien kohtalosta päätetään…nyt Saksa ei voi perääntyä.
Ilmoita asiaton viesti
Joo. Koko Euroopan kannalta soisi Saksan hallituksen tulevan järkiinsä.
Ilmoita asiaton viesti