Lisää sotaa Eurooppaan? Kosovon ja Serbian raja-alueelta kuului eilen tulitusta ja sireenien ääntä
Jännitys vuonna 2008 itsenäistyneen Kosovon ja entisen emämaan Serbian välillä on nopeasti kasvanut. Kosovon pohjoisosassa, jossa asuu paljon serbejä, on rakennettu tiesulkuja ja barrikadeja ja maiden välisiä raja-asemia on suljettu. Alueella kuultiin eilen hälytyssireenien ja laukaustenvaihdon ääniä.
Serbia on tuonut joukkojaan Kosovon rajalle ja määrännyt ne täyteen taisteluvalmiuteen, kertoo Kremliä lähellä oleva Vzgljad-lehti. Tämä saattaa hyvinkin olla disinformaatiota, jolla Venäjä lietsoo uutta sotilaallista konfliktia Euroopan sisälle.
Washington Post näkee, että jännityksen kasvulla on yhteys Vladimir Putinin hyökkäyssotaan Ukrainassa. Venäjän ulkoministeriö syytti eilen tapahtumista Kosovon hallitusta ja yrittää selvästi usuttaa Serbiaa hyökkäämään Yhdysvaltain tukemaan Kosovoon. Serbit ovat ortodokseja, joilla on vanhastaan hyvät suhteet Venäjään. Serbia on hankkinut Venäjältä viime vuosina aseita ja tehnyt uuden sopimuksen venäläisen maakaasun hankinnasta pari kuukautta sitten. Toisaalta Serbia haluaa EU:n jäseneksi.
Serbian presidentti Aleksandar Vucic piti eilen puheen, jossa hän toivoi vuoropuhelua kiistan ratkaisemiseksi. Samalla hän sanoi, että ”Serbia voittaa.” Naton johtamat KFOR-rauhanturvajoukot Kosovossa julkaisivat eilen tiedotteen, jossa he lupasivat tarvittaessa puuttua peliin. Kosovon länsimielinen johto haaveilee maansa EU- ja Nato-jäsenyydestä ja on Ukrainan vankka tukija Venäjän hyökkäyssodassa.
Suhteiden tulehtumisen syyksi on ilmoitettu se, että Kosovon serbivähemmistö pakotetaan vaihtamaan autojensa serbialaiset rekisterikilvet kosovolaisiin ja että heiltä vaadittaisiin myös kosovolaisia henkilökortteja. Taustalla lienee kuitenkin myös vanhoja kaunoja Jugoslavian 1990-luvun hajoamissodista. Uutiset kertovat, että serbien ja muiden alueen kansanryhmien välinen sopu olisi rakoilemassa myös Bosnia-Hertsegovinassa.
Kosovon viranomaiset ilmoittivat tänä aamuna, että se on valmis lykkäämään autojen rekisteröintiä ja henkilökortteja koskevia päätöksiään kuukaudella. Saa nähdä, tyytyvätkö kuumakallet tähän.
https://www.washingtonpost.com/world/2022/08/01/western-balkans-kosovo-ukraine/
Lueskelin eilen tuota koskevaa twiittiketjua ja aika kovilta puheet kuulostavat, mm. Serbian presidentin. Tuossa on ”täydellinen” paikka Venäjän ja lännen tukemien tahojen yhteenotolle.
Itse olen aikoja sitten luopunut ajatuksesta, jos sellaista on koskaan ollutkaan, että Ukrainan sota jäisi maan rajojen sisäpuolelle.
Ilmoita asiaton viesti
”Itse olen aikoja sitten luopunut ajatuksesta, jos sellaista on koskaan ollutkaan, että Ukrainan sota jäisi maan rajojen sisäpuolelle.”
Joo, kun ne eivät Balkanilla ole ihan omatoimisesti osanneet ottaa senkkaa nenästä.
Ilmoita asiaton viesti
Sama se kenentoimisesti mutta tuossa on kaksi aivan selkeää rintamalinjaa jos senkkojen nenästä ottaminen alkaa. Kosovossa on 3600 Naton suorassa alaisuudessa toimivaa KFOR-joukkoa ja Venäjä tukee Serbiaa.
Ilmoita asiaton viesti
Taitaa serbeillä olla vielä vähän turhan tuoreessa muistissa miten käy kun joutuu NATO:n kanssa pyssysille, joten sellaiseen typeryyteen niitä tuskin saa houkuteltua. Se on sitten eri asia, millaista jäsentenvälistä saavat pidettyä Kosovossa yllä.
Se, että leikitään perinteistä leikkiä jossa länsi tukee yhtä, ja Venäjä toista riidanhaluista osapuolta on minusta vahvasti eri asia kuin Venäjän yksipuolinen hyökkäyssota Ukrainassa.
Ilmoita asiaton viesti
En minä tarkoittanutkaan että se olisi sama asia, vaan että konflikti saattaa laajeta tai syntyä uusia joissa länsi ja venäjä ovat vastakkain.
Viimeksi kun serbit joutuivat Naton kanssa pyssysille, Venäjällä ei ollut oikein muuta mahdollisuutta kuin protestoida. Taisivat peräti kehottaa Natoa olemaan puuttumatta.
Ilmoita asiaton viesti
No niitä konflikteja joissa länsi ja Venäjä ovat vastakkain jonkun muun välityksellä, on ja on ollut käynnissä käytännössä koko ajan 2. maailmansodan päättymisen jälkeen. Siksikään en millään halua laittaa Ukrainan sotaa osaksi de facto status quota.
Ja eipä sillä Venäjällä tälläkään kertaa olisi mitään muuta mahdollisuutta kuin taputtaa kuorossa, jos Serbit olisivat niin tyhmiä että lähtisivät tapattamaan itseään.
Ilmoita asiaton viesti
”Tensions between Serbia and Kosovo remain high and the latter’s fragile peace is maintained by a NATO mission which has 3,770 troops on the ground. Italian peacekeepers were visible in and around Mitrovica on Sunday.”
https://www.euronews.com/2022/08/01/kosovo-government-postpones-number-plate-plan-following-serb-protests
Ilmoita asiaton viesti
Kyllähän tässä konfliktin häämötyksessä jäljet johtavat sylttytehtaalle, samalle sellaiselle, josta miltei kaikki muutkin konfliktit ja omituiset episodit nykyään saavat alkunsa.
80-luvulla juttelin illallisella kerran Itävallassa sikäläisten edustajien kanssa politiikasta ja he olivat vakaasti sitä mieltä, että kolmas maailmansota tulee alkamaan Jugoslaviasta. Ihmettelin hiukan moista käsitystä, kun Jugoslavia eili silloin omaa (ainakin ulospäin) rauhallista elämäänsä varsinaisten sotilasliittojen ulkopuolella omalaatuisine sosialismin toteutuksineen.
He perustelivat kantaansa sillä, että koko valtio on niin keinotekoinen luomus, ettei sellaista ole milloinkaan aiemmin ollut ja se on väkivaltaisesti muodostettu toisiaan vihaavien kansojen aitaukseksi. Suomalaisena minulla ei ollut siihen aikaan käsitystäkään mistään tuollaisesta.
Ilmoita asiaton viesti
Jugoslaavit ovat keskimäärin kansallistuntoista väkeä. En koskaan unohda Zagrebin 5000 katsojan hornankattilaa vuonna 1993, yleisössä oli paljon maastopukuisia sotilaita lomallaan. Muutaman kerran kääntyivät ympäri ja näyttivät meille takapuoltaan. Hävisimme rumasti.
Ilmoita asiaton viesti
Joo, odotellaan vaan että ”eräät” tulee bloggaamaan miten USA laajentaa proxysotaansa sinnekin.
Ilmoita asiaton viesti
Onko Serbian presidentti Vucic ”srpski psiho” – hullu serbi? Serbian ja Kroatian mediat käyvät kovaa sanasotaa sanoin ja kuvin. En juuri käytä google-kääntäjää, mutta tästä saa kyllä hyvin selvän, vähintään kuvasta.
https://www.novosti.rs/vesti/politika/1140504/aleksandar-vucic-andrej-plenkovic-ustaski-mediji-jasenovac-naslovna-strana-ekspres
Ilmoita asiaton viesti
Vai että uusi rintama kun aiemmilla menee niin hyvin? Serbian superarmeija kävisi taistoon? Levottomuuksia? Mahdollisesti. Sota? Sellainen olisi lyhyt ja yksipuolinen.
Serbian talous on kooltaan 1/5 Suomesta ja sen sotilasmenot n. 1,5mrd USD vuodessa. Asevoimien kalusto on lähes täysin vanhentunut.
Kyllä se Putinin haavemaailma jossa Venäjä olisi Neuvostoliiton tapainen supervalta tai edes tsaarien Venäjän tapainen ensiluokan suurvalta kannattaa nyt unohtaa lopullisesti.
Kuitenkin, jos Putinin kaappaushyökkäys olisi onnistunut (matala todennäköisyys nro 1), Ukraina alistunut Venäjän haltuun (matala todennäköisyys nro 2) ja Länsi hajonnut +matala todennäköisyys 3) olisi ehkä jotain isoa Balkanilla voinut tapahtua.
Ilmoita asiaton viesti
Retoriikan perusteella Kremlissä psykoosit ja valtapyrkimykset vain laajenee, aivan sekopäistä viestintää joka päivä.
Ilmoita asiaton viesti
Suosittelen tutustumaan kolmannen valtakunnan propagandaan 1944-1945. Sama uskottavuus, aivan kuin Wincapitalla.
Uudet aseet pelastavat tilanteen ja epäpyhä liittouma hajoaa. Kohtalo puuttuu peliin kunhan uskomme Johtajaan. Vetäytymiset ovat rintamankorjauksia. Paraateissa Königstiger ja Stg-44, rintamalla ranskalainen Somua S-35 ja norjalainen Krag-Jorgensen Volkssturmin aseina.
On ongelmallista että noita uutisoidaan ilman kontekstointia. Joku saattaa ottaa nuo tosissaan.
Ilmoita asiaton viesti
Kaveri joka uskoi Wincapitaan, uskoi myös Onecoiniin. Osalle ei vaan oppi mene perille… 😀
Ilmoita asiaton viesti
Ounastelee revanssia, Venäjä vastaan Nato, putte ei usko nykyisyyteen, muttei näköjään historiaankaan, mutta mistä paukut tähän toiseen erikoisoperaatioon ?
Ilmoita asiaton viesti
Epätoivoiset ihmiset tekevät epätoivoisia tekoja. Kuten kaveri, joka on alkanut pelaamaan rulettia tonni taskussaan ja viimeisen satasen ollessa jäljellä satsaa sen kaiken saadakseen jackpotin kun ei enää juuri mitään ole menetettävää. Mutta mitenköhän siinä nyt yleensä käy …
Ilmoita asiaton viesti
Joskus täytyy kuitenkin osata pelata ja katsoa toisen bluffi. Näinhän tekee nyt rautarouva Nancy Pelosi, joka on viimeisten tietojen mukaan sittenkin menossa Taiwaniin huomisiltana. Kiinan johtohan on varoittanut ampuvansa Pelosin koneen alas, jos tämä sinne yrittää.
https://edition.cnn.com/2022/08/01/politics/nancy-pelosi-taiwan-visit/index.html
Ilmoita asiaton viesti
Tilanne on der Spiegelin mukaan rauhoittumassa, Kosovon serbit ovat tänään alkaneet purkaa tiesulkujaan.
https://www.spiegel.de/ausland/kosovo-entspannung-im-norden-serben-entfernen-barrikaden-a-39887d4b-7d0e-4a7a-8037-d56ea62c81e2
Ilmoita asiaton viesti
Kuukkelin mapissa Serbian ja Kosovon raja on piirretty pelkällä katkoviivalla. Onko siis kyseessä sisällissota?
Ilmoita asiaton viesti
Riippuu keneltä kysyy. Kosovon itsenäisyyden on tunnustanut noin puolet YK: n jäsenmaista. Esimerkiksi Venäjä, Kiina, Ukraina, Serbia ja Espanja eivät ole sitä tehneet. Tämä tuo henkilökortti- ja rekisterikilpiasiaan oman mausteensa.
Ilmoita asiaton viesti
Kosovo on piikki Serbian lihassa, ja sitä serbit eivät unohda koskaan.
Ilmoita asiaton viesti