Uusi Suomi: Venäläisten viisumien täyskielto repii EU:n jäsenmaita – FT
Muuten hyvä uutisjuttu Uuden Suomen Teppo Ovaskaiselta, mutta siitä jäi pois ehkä hämmästyttävin Financial Timesin eilen esittämä väite. Suomi yhdessä Baltian maiden ja Puolan kanssa on FT:n mukaan valmis kieltämään kaikilta venäläisiltä maahanpääsyn ”turvallisuusssyistä” myös siinä tapauksessa, että Venäjän kansalaisella on esittää rajalla jonkun muun Schengen-maan myöntämä viisumi.
Tämä räjäyttäisi 30 vuotta rakennetun Schengen-järjestelmän kertaheitolla ilmaan. Hallitus tietää hyvin, ettei venäläisten ostosmatkailijoiden Suomessa oloon tai kauttakulkuliikenteeseen muun Euroopan kohteisiin liity turvallisuusnäkökohtia, ainoastaan Twitter-trollien kateuden sävyttämää mielipahaa venäläisten autoista ja kielestä, jonka moni varmasti sekoittaa ukrainaan. Mutta kun EU-oikeuden vastaisten toimenpiteiden tielle on lähdetty, on sieltä vaikea päästä poiskaan.
MTV3 ei ollut tavoittanut eiliseen Kymmenen uutisten juttuunsa ulkoministeri Pekka Haavistoa kommentoimaan viisumiasiaa. Ymmärrän sen hyvin, ihmisoikeuksien ja eurooppalaisen sääntöpohjaisen järjestelmän kannattajalle hallituksen äkillinen suunnanmuutos on varmasti vaikea.
Virolaiset suunnittelevat venäläisten Virossa omistamien kiinteistöjen takavarikointia tai pakkolunastamista, niitä on Viron yleisradioyhtiön mukaan 41.000. Kohta joku keksii tästä vaalivaltin Suomeenkin, venäläisethän voivat mökeillään vaikka puhua venäjää keskenään.
https://news.err.ee/1608698233/russian-citizens-own-over-41-000-properties-in-estonia
”Länsi ei koskaan Kylmän sodan aikaan sulkenut rajojaan vainotuilta neuvostokansalaisilta. Ei myöskään virolaisilta, liettualaisilta tai ukrainalaisilta.” Michael Thumann/ Die Zeit
https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-08/eu-einreiseverbot-russen-visum-sanktionen-5-vor-8
Ilmoita asiaton viesti
No, Ovaskainen ei mainosta kaikkea FT:n hutilointia, mutta US:n juttu kuitenkin loppuu ihan asiallisesti:
”Suomi, joka on ilmoittanut rajoittavansa venäläisille myöntämiensä viisumien määrää merkittävästi, luetaan kansainvälisissä uutisissa itäeurooppalaiseen leiriin eli täyden viisumikiellon kannattajaksi. Suomen päätös itse myöntämiensä viisumien rajoittamisesta ei rajoita sellaista liikennettä, jossa venäläisturisti saapuu EU-alueelle Suomen kautta jonkin muun unionin jäsenmaan myöntämän viisumin turvin.”
Ilmoita asiaton viesti
Financial Timesin ei soisi hutiloivan. Muissakin medioissa on uutisoitu reunavaltioiden halusta lähteä omille teilleen.
Tuossa Michael Thumannin kolumnissa kerrotaan, että lentokielto venäläisille koneille säädettiin keväällä itäeurooppalaisten vaatimuksesta. Se oli Thumannin mukaan virhe, joka hyödytti Thumannin mukaan vain Turkkia ja sen lentoyhtiöitä. Samanlaista virhettä ei saisi Thumannin mukaan nyt toistaa.
Ilmoita asiaton viesti
Meidän luonnollinen viiteryhmämme on tietenkin Baltian maiden ja Itä-blokin maiden rintamassa koskapa olemme yhtä lailla Venäjän uhkaamia.
Niitä pommeja asetellaan tähän suuntaan, Keski-Euroopassa sotatoimia ei ole näköpiirissä.
Ja vaikka kuinka haluaisimme leimautua länteen, länsimaat tietävät paremmin.
Kannatan kysymystä viisumihakemuksessa: Oletteko Venäjän hallinnossa töissä tai yrityksessä joka toimittaa tuotteita tai palveluksia hallinnolle. Jos kyllä niin viisumia ei tipu. Ja jos jää kiinni, 3:n vuoden maahantulokielto.
Toinen kysymys: Maksaako autonne uutena yli 30 000 euroa. Jos maksaa, kyseessä on henkilö jolla ei ole kiirettä saada viisumia.
Ilmoita asiaton viesti
Nythän haastatteluajan Suomen konsulaatista saa ostettua jobbareilta 300 eurolla MTV3:n mukaan. Rikkaat pääsevät aina kulkemaan mielensä mukaan, ei kysymys siitä ole.
Ilmoita asiaton viesti
”Nythän.”
Onneksi tuo kaikki muuttuu. Työ-, opiskelu- ja perhesyistä saa edelleen viisumin, rajoitteet koskevat ainoastaan näitä hyvinvoivia turisteja eikä viisumeita heiltäkään kokonaan kielletä: Minusta turhan lepsua mutta Jouni ei ole tyytyväinen tähänkään?
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009034562.html
Ilmoita asiaton viesti
No tärkeintä on, että Suomen rajan yli pääsee edelleen muiden Schengen-maiden myöntämillä viisumeilla. Tämän voisi Haavisto vahvistaa eilisen FT:n jutun jälkeen.
Ilmoita asiaton viesti
Sekö se tässä Venäjä-pakotteissa on tärkeintä, että niitä voi kiertää?
Koska isovanhemmillasi oli matkatoimisto?
Ilmoita asiaton viesti
Mitään ei kierretä, paitsi Suomi Schengen-säännöstöä palvelun huonontamisella. Lentojen kieltämisessä Itä-Eurooppa sai tahtonsa läpi, nyt sille on laitettava stoppi.
Ilmoita asiaton viesti
Huolia on sotaan liittyen, vaikka vastahyökkäys Hersonin alueella on kai sitten vihdoin alkanut. Jollain tässä on pakko saada aikansa kulumaan.
Ilmoita asiaton viesti
Me voidaan täällä jännittää mitä me halutaan, kun ei tarvitse jännittää sitä, koputtaako joku ovelle ja hakee kuulusteluihin. Venäjällä ei eletä tällaisessa ylellisyydessä ja siksi siellä pyritään pitämään Schengen- viisumit voimassa.
Ilmoita asiaton viesti
Todellakin, Jouni kirjoittaa about saman blogin kolmen päivän välein. Huolenaiheena se, ettei Venäjän keskiluokka vaan joutuisi jättämään shoppailureissujaan väliin, siis niitä joilla kierretään pakotteita.
Saksan tuki venäläisten matkailulle kumpuaa huolesta ettei vaan oma energiariippuvuus tuo liikaa ongelmia, muutama turismilla elävä etelä-eurooppalainen maa kaukana Venäjästä murehtii matkailuruplista.
Hajottajia ovat ne, jotka eivät ymmärrä EU:n ja Venäjän rajoilla olevien maiden huolia tai piittaa ukrainalaisten kärsimyksistä koska ajavat vain omia etujaan.
Jounin motiivi on edelleen epäselvä. Jotain sosiaalidemokraattisesta kansojen yhtenäisyydestä siinäkin vaiheessa, kun Suomen sosdemit ajavat viisumirajoituksia ja hallintoa tukevat venäläiset putinistit pelkäävät kylpylälomiensa puolesta?
Ilmoita asiaton viesti
Demareiden sisällä lymyävä VKK-henkinen oppositio on ihan piristävää näin sivusta katsojalle. Puheenvuorossa näitä on ainakin kaksi, kumpikin löytyy blogista ja kommenttiketjusta.
Ilmoita asiaton viesti
Minun sosialidemokratiani on peritty isosedältäni Kalle Hämäläiseltä, joka valittiin 26-vuotiaana ensimmäiseen eduskuntaan vuonna 1907. Hän joutui pakenemaan Suomesta vuonna 1918 ja pestautui englantilaisten palvelukseen Muurmannin legioonaan. Hän sai vuonna 1919 VIISUMIN Englantiin ja sitten Yhdysvaltoihin eikä joutunut Suomeen Suomenlinnan vankityrmään, kuten lähes kaikki legioonalaiset toverinsa.
Äidinisäni isä saattoi pelastaa henkensä ottamalla laivan Ruotsiin keväällä 1918 vain hetkeä ennen kuin punakaarti tuli häntä kotoaan etsimään. Äidinisäni kertoi, ettei koskaan voinut äänestää demareita, koska näki heidän osoittavan äitiään aseella.
Turismi on suvun kantavia teemoja. Äidinisäni perusti huolintabisneksensä oheen matkatoimisto Matka-Kalevan ja pyöritti sitä kymmeniä vuosia. Minutkin vei hauskalle retkelle Saimaan kanavaa pitkin Viipuriin, kun olin kahdeksanvuotias.
Tuosta voi etsiä kirjoituksilleni motiiveja. Ei kaikkien tarvitse täällä tuulettaa venäläisiin liittyviä ennakkoluulojaan, sitä varten täällä on jo ihan tarpeeksi porukkaa.
Ilmoita asiaton viesti
Peritty sosiaalidemokratia on monella muullakin joilla ei ole aavistustakaan siitä mitä ja miksi sosiaalidemokratia aikanaan kasvoi ja ajoi tavallisen työväestö asiaa.
Nämä nyky-sosiaalidemokraatit ajavat vain omaa asiaansa, eivät työväestön.
Ja silloin ei ole oleellista muu kuin että oma bisnes pyörii.
Ilmoita asiaton viesti
Kreml putinin johdolla on ollut huolissaan viisumikielloista. Miksi? Kaiketi, että omien valittujen kavereiden matkat ja operaatiot eivät vaikeutuisi. Tuskin ne oppositiosta huollissaan ovat.
Maakaupoista on syytä olla huolissaan. Syrjäisiä taloja ja kaupukien keskustojenkin asuntoja käytettiin ennen venäjän hyökkäystä majoittamaan vihollisen erikoisjoukkoja ja agentteja. Siinä ukraina oli valveilla.
Suna Kymäläinen on harvoja järkeviä demareita. Radiossa hän puhui juurikin tuosta uhasta. Tässä hänen mielipiteensä.
https://demokraatti.fi/venalaisten-kiinteistokaupat-suomessa-ovat-olleet-kovassa-kasvussa-sdpn-kymalainen-jareampia-keinoja-tarvitaan/
Demareissa on paljon venäjämielisiä ja venäjän ymmärtäjiä. Ei heille pidä antaa mitään arvoa. Tuomiojat, kiljuset, haloset, rönholmit joutavat muihin töihin. Kun tuo porukka puhuu vahasta maanpuolustuksesta, kuten ennen natopäätöstä, on se heille vain keppihevonen natoa vastaan. Rönholmin kaikkia kantoja en tiedä, mutta siitä olen varma, että venäjä ei ottanut häntä mukaan bisneksiinsä kyvykyyden takia, vaan vaikuttimet olivat muut.
Ilmoita asiaton viesti
Totta ihmeessä jakaa mielipiteet,kun jostakin se euro on revittävä.
Mitä taas tulee esim Saksaan,niin ei voi kuin hämmästellä päättäjien sinisilmäisyyttä.
Ilmoita asiaton viesti
Miksi juuri Venäjän läheisimmät naapurit haluavat rajoittaa venäläisten maahantuloa?
Portugalilaisille asia ei tunnu olevan ongelma. Outoa.
Ilmoita asiaton viesti
”Hallitus tietää hyvin, ettei venäläisten ostosmatkailijoiden Suomessa oloon tai kauttakulkuliikenteeseen muun Euroopan kohteisiin liity turvallisuusnäkökohtia,”
Ja tämän tietää ilmeisen varmasti myös blogisti?
Itse kun näen että venäläisiä vakoilijoita tulee Schengen alueelle määrättömästi.
Kysymys kuuluu: Miksi ei venäläinen hyödyntäisi mahdollisuutta lähettää vakopilijoita maihin jotka se luokittelee vihollisikseen?
Jokin logiikka pitää myös Kremlin miehillä olla.
Ilmoita asiaton viesti
Böö! Kuten sanottu, hyvää tässä on se, että reunavaltiot päästävät jatkossakin matkailijat läpi… niin, varsinaiseen länteen.
Ilmoita asiaton viesti
Noin sanoo Kremlin etuja ajava sosiaalidemokraatti.
Melkein säikähdin, hui kauhistus sentään.
Ilmoita asiaton viesti
Suomella olisi nyt oiva tilaisuus auttaa Ukrainaa rahastamalla näitä venäläisiä shoppailijoita asettamalla sadan euron ylimääräinen maksu jokaiselle turistiviisumille. Tämä maksu ja sen tarkoitus tehtäisiin selväksi jo viisumihakemukseen, joten jokainen venäläinen turisti olisi tietoisesti avustamassa Venäjän hyökkäyksen kohteeksi joutunutta Ukrainaa.
Ilmoita asiaton viesti
”While limiting contacts with regime representatives and authorities to areas of vital EU interest, we need to strategically fight for the ‘hearts and minds’ of the Russian population — at least the segments not yet completely estranged from ‘the West,’” Paris and Berlin wrote in the memo, seen by POLITICO.”
Ranskan ja Saksan – sekä Yhdysvaltojen ja Britanniankin – läntinen linja on tässä ainoa järkevä. Sillä voitetaan ensin taistelu venäläisten sieluista ja sillä sitten sota Ukrainassa.
Rantanen ajaa tässä Kremlin etua pyrkiessään vaikeuttamaan tavallisten venäläisten yhteyksiä länteen.
https://www.politico.eu/article/eu-route-hit-russia-dwindle-countries-split-visa-ban/
Ilmoita asiaton viesti
” Rantanen ajaa tässä Kremlin etua pyrkiessään vaikeuttamaan tavallisten venäläisten yhteyksiä länteen. ”
Eihän Rantanen millään tavoin vaikeuta tavallisten venäläisten pyrkimyksiä länteen. Siellähän nuo tavalliset venäläiset Ukrainassa yrittävät kovasti länteen rynnäkkökiväärien, tankkien ja ohjusten avulla. Toivottavasti eivät onnistu tuollakaan…
Ilmoita asiaton viesti
”The same maxim should apply when issuing visas as in court. It is better to acquit ten guilty people than to convict one innocent person. Even if nine out of ten people travel to Europe for purely tourist purposes, but in return, one threatened person is saved from danger, it was already worth it. This is all the more true as Russia today is a country without rules and threats can occur unexpectedly and unpredictably.”
https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/alexander-baunov-visa-restrictions-for-russians-are-a-highly-irrational-and-populist-discussion-li.261322
Ilmoita asiaton viesti
Tottakai ne joiden itresseissä on Venäjältä saatava energia puhuvat Venäjän puolesta. Muutoinhan kaasuhanat voivat sulkeutua kokonaan.
Venäläisten sieluja ei länsi voita koskaan, tai siihen menee muutama sukuplvi.
Tavallisilla venäläisillä ei ole minkäänlaisia yhteyksiä länsimaihin.
Vain varakkailla joiden etua Snellman, kuten myös sosiaalidemokraatit ajavat, on edes teoriassa mahdollisuus matkustella länsimaissa. Niillä palkoilla mitä Venäjällä maksetaan saa olla tyytyväinen jos saa kaalia pöytäänsä.
Noita kirjoituksia joita kaupittelet täällä, on maailma täynnä.
Jokainen niistä on kirjoitettu kirjoittajan oman edun nimissä.
Tämä on vain yritys jälleen, turvata Kremlin etuja. Ja ehkä vähän muitakin?
Ilmoita asiaton viesti
Heh Rantanen, sait tänään Kremlistä tukea typerille jorinoillesi. Dimitri Medvedev sanoi, että lännen pitäisi säätää viisumikielto mahdollisimman nopeasti.
Ilmoita asiaton viesti
Sinulla ei sitten ole mitään kommentoitavaa kommenttiin.
Tottakai Venäjä haluaisi sen. Kukaan ei pääsisi pois eikä heidän tarvitsisi käyttää resursseja viisumia hakeneiden tutkimiseen.
Ei pääsisi myöskään ne jotka ovat joutumassa sotaan.
Näin länsi hoitaisi tuonkin Venäjän puolesta.
Ilmoita asiaton viesti
Yrität näillä agenttipuheillasi kalastella huomiotani kuin pieni lapsi. Voin kertoa itsestäni lisää, mutta en jaksa juuri nyt.
Ilmoita asiaton viesti
Siellä on Mariupolissa, mikäli uutiset pitää paikkansa, tavalliset venäläiset tappaneet lähteestä riippuen 87 000 -130 000 ihmisoletettua. Jotta hahmottaa minkä kokoinen määrä populaa tuo on, niin Hiroshimassa ja Dresdenissä taisi kuolla yhteensä vähemmän, kuin nyt Mariupolissa.
Ja täällä meillä putinisti -demarit ovat huolissaan näiden tavallisten venäläisten viisumeista. VMP.
Ilmoita asiaton viesti
Kai sinullekin on opetettu, että rikoksesta vastaa tekijä, ei kaikki ne, joilla on samanvärinen passi. Populismista on kysymys, kuten kristillisdemokraattinen meppi Markus Pieper Twitterissä sanoo.
Ilmoita asiaton viesti
On tainnut olla ja taitaa olla aivan toiset jotka täällä käyttävät nimitystä Kremlin mies. Sehän on teidän peruspuhettanne.
Ja vain sen takia kun ette muuta voi.
Kaikkein vähiten kalasten sinun ”huomiotasi”. Enkä todellakaan halua tietää sinusta yhtään enempää.
Ilmoita asiaton viesti
”En halua Putinin tykinruoaksi” – Viro aikoo karkottaa 19-vuotiaan Aleksei Navalnyita kannattavan venäläisopiskelijan uuden viisumipolitiikkansa mukaisesti.
https://www.severreal.org/a/estoniya-vysylaet-v-rossiyu-studenta-navalnista/32009516.html
Ilmoita asiaton viesti