Media kirjoittaa asenteellisesti ”paperittomista”
Suomessa on laittomasti maassa oleskelevia ihmisiä. Heidät pitäisi palauttaa takaisin lähtömaihinsa, mutta näin ei juurikaan tehdä. Ympäri Eurooppaa eräät poliittiset tahot vastustavat laittomasti maassa olevien palautuksia, ja esimerkiksi Suomessa vihreiden Aino Pennanen on saanut tuomion ilmailurikkomuksesta ja haitanteosta virkamiehelle vastustettuaan lentokoneessa pakkopalautettavan henkilön palautusta.
Laittomasti maassa olevista osa on voinut saada esimerkiksi kielteisen turvapaikkapäätöksen, mikä rappeuttaa tavan tallaajan oikeustajua. Heidät pitäisi palauttaa takaisin lähtömaihinsa. Tästä huolimatta palautuksia ei useinkaan tehdä, vaan päinvastoin kyseisen ryhmän oikeuksia jopa lisätään. Vihervasemmisto ja mm. osa kokoomuksesta ja keskustasta haluaa tälle ryhmälle yhä enemmän oikeuksia esimerkiksi laajentamalla heidän terveydenhuoltonsa kattavuutta. Tällainen päätös olisi selkeä kutsu tulla ja oleskella laittomasti maassamme. Suomeen ei siis tarvitse tulla laillisesti saadakseen täyden palvelun. Onko järkeä, että houkuttelemme ihmisiä tulemaan laittomasti Suomeen?
On epätasa-arvoista antaa laittomasti Suomeen tulleille esimerkiksi muuta kuin kiireellistä terveydenhoitoa ja jättää hoitamatta ne, jotka ovat jääneet kriisialueille. Eikö olisi järkevämpää, että auttamiseen tarkoitettuja verovaroja jaettaisiin: osa käytettäisiin suomalaisten hyväksi ja osa kriisialueille, jotta myös naiset, vammaiset ja lapset hyötyisivät avusta? Paikan päällä annettu apu on kustannuksiltaan paljon edullisempaa, joten samoilla varoilla voitaisiin auttaa tasa-arvoisesti kriisialueilla sekä parantaa esimerkiksi suomalaisten ikäihmisten oloja.
Mediassa puhutaan usein ”paperittomista”. Se on selkeä kiertoilmaus, jolla halutaan luoda myönteistä kuvaa asiasta. Tärkein seikka ei nimittäin ole se, että kyseiset ihmiset ovat paperittomia – ikään kuin papereiden myötä kaikki olisi hyvin. Totuutta lähempänä on termi ”laiton”, koska nämä ihmiset oleskelevat laittomasti Suomessa.
Paikan päällä annettu apu on kustannuksiltaan paljon edullisempaa, joten samoilla varoilla voitaisiin auttaa tasa-arvoisesti kriisialueilla
——————————-
Ymmärtääkseni persut vastustavat kehitysapua.
Ilmoita asiaton viesti
Ihminen ei koskaan ole laiton.
Ilmoita asiaton viesti
Ihmisen oleskelu voi olla laitonta. Jos vaikka Penttinen olisi atomivoimalaitoksen turbiinihallissa, kyseessä olisi laiton oleskelu.
Villissä lännessä tunnettiin termi out law – lain ulkopuolella, huono käännös lainsuojaton.
Ilmoita asiaton viesti
En ole villissä lännessä.
Ilmoita asiaton viesti
Viili länsi on jo niin lähellä kuin Ruotsissa.
Ilmoita asiaton viesti
Ovatko siis rikollisetkin laillisia?
Ilmoita asiaton viesti
Ovat.
Ilmoita asiaton viesti
Laki antaa suojaa myös lainsuojattomille. Sen tähden parempi olisi käyttää termiä lain ulkopuolella oleva kuten out law käännettynä onkin.
Paperiton tekee rikoksia, myy huumeita ja toimii usein kaikin tavoin lain ulkopuolella. Jos yksiä lakeja ei noudateta miksi sitten muitakaan.
Asiaton oleskelu kielletty lukee monin paikoin ja paperittomuus on asiatonta oleskelua.
Ilmoita asiaton viesti
Tietysti laittomat ulkomaalaiset maahantulijat ovat paperittomia, koska ovat hävittäneet paperinsa.
Hoivayhteiskunta Suomi hoivaa kaikki maailmalta laittomasti saapuneet.
Helppo keino hankkia toimeentulo olipa laiton maahantulija mistä hyvänsä.
Suomi on itsetuhoinen maailman sosiaalitoimistoa leikkivä valtio.
Ilmoita asiaton viesti
Helppo keino hankkia toimeentulo olipa laiton maahantulija mistä hyvänsä.
———————————-
Täytyypä pitää mielessä jos rupeaa toimeentulo tekemään tiukkaa. Menee vain laittomaksi maahanmuuttajaksi jonnekin niin jo helpottaa.
Ilmoita asiaton viesti
Onko ehdotuksia missä maassa ollaan yhtä pöljiä, kuin Suomessa?
….vai Ouluunko meinasit mennä?
Ilmoita asiaton viesti
Onko ehdotuksia missä maassa ollaan yhtä pöljiä, kuin Suomessa?
—————————-
Senkö takia tänne tulee turvapaikanhakijoita niin vähän EU-maihin verrattuna, kun täällä ollaan niin pöljiä?
Ilmoita asiaton viesti
Ei kun täällä on vaikea kieli ja paska ilmasto. Mutta töitä tehdään että saataisiin lisättyä vetovoimatekijöitä.
Ilmoita asiaton viesti
Ei kun täällä on vaikea kieli ja paska ilmasto.
—————————
Voishan ne viettää sossurahoilla talvet Karibian lämmössä.
Ilmoita asiaton viesti
Somaliassa on halvemmat hinnat. Voi ostaa vaikka talon sossun rahoilla.
Ilmoita asiaton viesti
Laskeppa piruuttasi KELA:n tuet ja kirjoita tänne minkä hintaisen talon Somalista saat. Itse epäilen, ettei tuet riitä edes menolippuun.
Ilmoita asiaton viesti
Käsittääkseni maassa laittomasti oleminen on lainvastaista! Jos sellainen ihminen ei ole rikollinen, niin onko hän sitten lainvastainen?
Ilmoita asiaton viesti
Ei, ihminen ei ole laiton eikä lainvastainen. Hänen tekonsa voivat toki olla.
Ilmoita asiaton viesti
Hän on oikeutettu haamshuoltoon ohi jonon.
Ilmoita asiaton viesti