KELA hyvittää jopa 150 euroa!
KELA on apulaisoikeusasiamiehen suosituksen mukaisesti päättänyt hyvittää toimeentulotukea saaneille asiakkailleen 25-150 euroa riippuen siitä kuinka paljon päätöksen saaminen on asiakkaan kohdalla viivästynyt.
Lakihan sanoo, että päätös pitää tehdä seitsemässä arkipäivässä. Jokainen ymmärtää, että kun raha ei tule ajallaan niin siitä helposti seuraa asiakkaalle mm. viivästyskuluja kun laskuja ei saakaan maksetuksi ajallaan.
Toki tälläisia viivästyksiä on sattunut aiemminkin. Tuolloin toimeentulotukiasioita hoitivat yksin kunnat. Lienee annettu laillisuusvalvojien toimesta kuntiin aiemminkin useita satoja moitteita käsittelyaikojen ylityksistä, mutta aiemmin ei laillisuusvalvonta ole nähnyt syytä hyvityksiin vaikka viivästys olisi ollut pitkäkin. Mikä on siis muuttunut kun laki on sama? Onko niin, että valtion virkamiehen "virhe tai laiskuus" on pätevä syy hyvitykselle mutta kun aiemmin kunnissa on töpeksitty niin hyvitykset ovat olleet tarpeetomia?
Yhtä kaikki olisi varmasti paikallaan (ollut jo aikoja sitten) säätää lakiin määräys siitä millaiseen hyvitykseen asiakas on oikeutettu kun tuki viivästyy yli laissa säädetyn määräajan.
Mut jos saa korvauksen siitä, että toimeentulotuki on myöhästynyt, niin eix tällaiset ylimääräiset tulot vähennetä toimeentulotesta (sikäli kun sitä saa edelleen)?
Ilmoita asiaton viesti
Riippuu ihan siitä katsooko KELA kyseisen korvauksen vähäiseksi tuloksi. Jos katsoo niin ei se silloin vaikuta toimeentulotuen määrään. Toisaalta kysymys on tulosta jolla on tarkoitus korvata viivästyksen aiheuttamia kuluja, joten perusteella ko. korvaus pitäisi jättää tulona huomioon ottamatta – mielestäni siis.
Ilmoita asiaton viesti
Niin ”pitäisi” . Veikkaanpa vain että Kela tarttuu toimeentulotuen ehtoihin jotka on tehty -94 lailla. Kaikki yli normin menevä on tuloa ja vähennetään toimeentulotuesta. Kuten Tiilikaisen kepun 300e työttömille,perustulo 560e ,lapsilisät ym. Ja koskee vain peruspäivärahaa/toimeentulotukea saavia.
Jos viivästyminen olisikin koskenut hyvätuloisten tulojen mukaan laskettuja Kela-etuuksia olisikin korvaukset eri luokkaa ja noussut isompi meteli etuuksien viipymisestä. Yhteisistä verovaroista jaettavasta Kelasta maksettavista tuista ja etuuksista.
Ilmoita asiaton viesti
Tuo Kelan maksujen myöhästyminen on myrkkyä niille joilla on jo muutama taloyhtiön varoitus niskassaan, niin ei siinä paljoa takautuva korvaus paina kun vuokranantaja säälimättä potkaiseen vuokralaisen toistuvasta vuokranmaksun viipeestä taloyhtiöstä ulos.
Ilmoita asiaton viesti
Vaaditaan oikeuden päätös, ennenkuin vuokralaisen voi potkaista pihalle. Oikeus varmasti ottaa olosuhteet huomioon. Jos entuudestaan on varoituksia, vuokralainen saa syyttää itseään.
Ilmoita asiaton viesti
Jäänyt viime vuosina toimeentulotukea hakematta vaikka ollut äärimmäisen tiukkaa ajoittain. Pitäisi selvittää paljonko siskojeni kanssa yhteisomistuksessa olevassa metsästä on realisoitavissa. Työttömyysjaksoilla työmarkkinatuella ja asumistuella näemmä elää jos on erittäin tarkkana. Työmarkkinatuki just riittää vuokraan ja asumistuki just riittää ruokaan ja laskuihin.
Ilmoita asiaton viesti
Ei Kela voi vaatia kiinteän omaisuuden realisointia toimeentulotuen myöntämiseksi.
Ilmoita asiaton viesti