Aktiivimalli toimii ihan oikeasti!
Aktiivimalli todellakin toimii. Kelan mukaan huhtikuun alusta aktiivimalli on leikannut lähes sadalletuhannelle työttömälle maksettavan päivärahan määrää. Osa tuosta joukosta saa menettämänsä päivärahan tilalle toimeentulotukea.
Aktiivimalli todellakin vähentää työttömyyttä
Aktiivimalli kuitenkin ihan aidosti parantaa työllisyyttä. Osin siitä syystä, että pari prosenttia työttömistä on aidosti aktivoitunut ja siten välttänyt korvauksensa leikkaamisen. Aktiivimalli kuitenkin työllistää paljon henkilöitä pikkaisen toisella tavalla. Alkuunhan Sipilän hallitus keksi haastattelut, hyvä!(?)
Haastattelut ja aktiivimalli toimivat osittain samalla tavalla. Molempiin tarvitaan tekijöitä! Kun työllistyt haastattelemaan muita työttömiä et enää ole työtän ja hups, työttömyys vähenee. Samoin kun työllistyt aktiivimallin asiantuntijaksi, joita Sipilän pari päivää sitten antaman kommentin mukaan tullaan tarvitsemaan noin 50.000 tuhatta niin hups – taas miellä on 50.000 työtöntä vähemmän. Kiistatta siis aktiivimalli vähentää työttömyyttä, se siis toimii. Hyvä!
Kyllä se vaan toimii, mutta onhan se toki härskiä touhua kiusata työttömiä jotka ovat tottuneet olemaan ja elämään huolettomia päiviä ilman työn tuomia paineita arkiseen olemassa oloon. Eikös olisi hallitukselta oikein ja kohtuus korottaa työttömyysavustukset 2500€/kk ja antaa ihmisille omaa aikaa päiviensä rutiineiden toteuttamiseksi. Jokainen meistä ymmärtää, että on sitä mielekkäämpääkin tekemistä, kuin työ.
Ilmoita asiaton viesti
Aivan totta. Mutta olet kyllä pahasti alimitoittanut tuon työttömyysavustuksen määrän. Paitsi jos tuo etuus sisältäisi myös ilmaisen asunnon tuen saajan haluamassa paikassa, ja muuta pientä, ettei työtön ainakaan liikaa rasittuisi.
Ilmoita asiaton viesti
Ajattelin säilyttää asuntotuet ennallaan ja jotain pientä toimeentulotukea yllätysmenojen katteeksi.
Ilmoita asiaton viesti
Aivan, jees… jees. Ymmärrän. Asumisen tuethan kuitenkin valuvat välillisesti sijoittajien taskuihin. Noita ”yllätysmenoja” en ymmärrä – en.
Ilmoita asiaton viesti
Äkkinäinen sairastuminen, uusia vaateita ja etelän aurinkoon suuntautuva lomareissu jne. Jne..Onhan niitä tarpeita monenlaista ja pitäähän työttömänkin pystyä niistä selviytymään mahdollisimman vähin menetyksin jo ihan tasa-arvonkin takia..
Ilmoita asiaton viesti
Mä muistelen että persaukiselle yllätäviä menoja oli äkillinen sairastuminen ja siitä johtuvat kulut, pesukoneen hajoaminenkin on pienimuotoinen katastrofi sillä työtön ei välttämättä voi ostaa osamaksulla velaksi. Työttömänä ei paljon matkailtu kuin metsästäen halvinta kauppaa mistä ostaa päivittäiset ruuat yms välttämättömyystarvikkeet.
Ihan kumma käsitys työttömän elämästä.
Ilmoita asiaton viesti
Ahaa. Tarkoitit siis alun alkaen, että työttömälle perusturvaa 2500e/kk ja sen lisäksi hänelle maksetaan hakemuksen perusteella myös kaikki muu tarpeellinen. Ok.
Ilmoita asiaton viesti
Ymmärrät heti, jos pesukoneesi sanoo sopimuksensa irti. Työtönhän ei tarvitse autoa, minkä rikkoontuminen olisi paljon suurempi yllätysmeno.
Ilmoita asiaton viesti
Nykkipyykki on keksitty. Työttömällä jos kellä on siihen aikaa. Autoa ei tietenkään työtön niin ikään tarvitse – apostonlinkyydillä pääsee minne tahansa edullisesti ja ekotehokkaasti.
Ilmoita asiaton viesti
Leskisen Seppo… Oletkohan ymmärtänyt tämän olevan suht huono sarkasmikirjoitus tai provo ja sinä uskot kaikkeen siihen?
Ilmoita asiaton viesti
Leskinen on selkeä omanlaatuisensa provoilija mutta ei tajua sitä itse. Luulee olevansa kova luu seuraavassa eduskuntavaalissa kun tällä tavalla esiintyy. Men Vi ska se.
Ilmoita asiaton viesti
Ei tämä oikeastaan ole kumpaakaan (tarkoituksella) vaikka siltä ehkä vaikuttaakin, osin siksi, että tekstiin putkahti melko paha virhekin joka osaltaan vie tekstin kauas totuudesta. Koska kuitenkin huomasin virheen vasta nyt niin mitäpä tuota enää korjaamaan.
Ilmoita asiaton viesti