Rikoksia saa tehdä ilman rangaistuksen pelkoa. Mutta vain virkarikoksia!

Perustuslaissa on säädetty: kaikessa virkatoiminnassa on tarkoin lakia noudatettava. Meillä Suomessa on onneksi(?) useita sellaisia viranomaisia joilla on rahaa, ja valtaa – he voivat kustannuksia kaihtamatta asettaa väärin toimineet syytteeseen.

Käytännössä noin 1/1000 virkarikosta johtaa syytteeseen. Miten on "normikansan" kohdalla?

Virkansa puolesta lainmukaista viranomaistoimintaa valvovat virkamiehet voivat nostaa syytteen ilman pelkoa siitä, että itse joutuisivat mitään maksamaan. Syytteen saa nostaa mm. jos on: yleinen syyttäjä, laillisuusvalvoja, tietyn erityisalan valvoja.

Tasa-arvovaltuutettu voi nostaa tasa-arvojutussa syytteen, jos tahtoo. Laillisuusvalvoja voi nostaa syytteen viranomaisen lainvastaisesta toiminnasta, jos tahtoo.

Pääsääntö kouluissa on; totean, että  ei ole pakko osallistua"(?), tai poiskin saa köyhät jäädä – kenen lapsi haluaa jäädä pois? Ja sen sanoo, ja päättää, opettaja virkavastuulla – tai rehtori – vai minäkö?

Toinen pääsääntö: laillisuusvalvoja toteaa: väärin toimittu, harmi. Yrittäkää ensi kerralla toimia lain mukaan; sama toistuu – miksi se aina vaan toistuu? Viranomaistoimian ei pidä mitään oppia, eikä ymmärtää, miksi ei?

En enää hoida asioita. Lupaan kuitenkin pitää huolen siitä, että jokainen minuun yhteyttä ottava köyhä (tt-tukeen oikeutettu) saa maksuttomat luokkaretket (perheen lapsi siis muiden mukana). Ellen sitä muuten pysty hoitamaan niin keskustelen Susanna Kosken ja Sanni Grahn-Laasosen kanssa asiasta. Eiköhän järjesty!

Elleivät nuo kaksi saa asiaa oikeille urille niin pyydän mukaan… [poistettu]

JuhaniVehmaskangas
Pori

Olen "merkillisten tilanteiden mies" (poliisi niin todennut).
Syynä tuohon jossain määrin pidän sitä, että minulla on suuret silmät ja isot korvat - tarkoitan, että näen ja kuulen asioita jotka monilta muilta jäävät huomaamatta. Olen mielestäni jonkinlainen oikeusturva-aktivisti, perusoikeuksien puolustaja.

Monenlaisessa mukana ollut taustavaikuttaja minä olen. Toki vaikutan jossain määrin yhä - ehkä sopivasti, joskus liikaa... mutku...

Lempinimet: ”proffa” ja ”kekkonen”.
ex. "perushullu professori".

p.045-2345936 - www.vehmaskangas.fi
Anonyymi PALAUTE: http://www.vehmaskangas.fi/Ratkaisuja/palaute_US.html

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu