Kansanedustaja Ano Turtiainen ei kadu, että on pahoinpidellyt 14-vuotiaan lapsen
Kansanedustaja Ano Turtiainen julkaisi tänään jossain määrin provokatiivisen blogitekstin: Media shokissa
Kirjoitusta on kohtuumäärin kommentoitu, ja jaettu Facebookiin, mikä onkin ymmärrettävää. Se osoittaa…
Olen Turtiaisen kanssa saman ikäinen. Olemme molemmat syntyneet vuonna 1967.
Kun Turtiainen pahoinpiteli tuon 14-vuotiaan lapsen niin hän oli jo neljäkymmentä täyttänyt, siis aikuinen fiksu mies!
Teko oli oikeutettu, ja oikein, siksi sitä ei pidä katua?
En tiedä kuuluiko lapsi perheeseen joka sai toimeentulotukea – oliko siis kyseessä köyhän perheen lapsi?
Kaikki me teemme virheitä, kirjoitin minä joskus. Kirjoitin joskus myös: Anteeksi!
Tein viimeksi tänään jotain mitä nyt jo kadun: Turun kaupungin jostain yksiköstä soitettiin minulle, ja vastasin väärin!
Olen tehnyt ennenkin virheitä. Virheitä jotka olisivat saaneet jäädä tekemättä. Koskaan en ole syyllistynyt fyysiseen väkivaltaan. Ellei oteta huomioon sitä, mitä tuotakin olen katunut, että ensimmäisen lapseni ollessa noin 3-vuotias annoin hänelle luunapin.
Niin kauan kuin Suomessa on Anon kaltaisia ”väkivalta on paikassaan ok-ihmisiä” pitää köyhilläkin olla oikeus saada vahingonkorvauksia samaan tapaan kuin varakkaammilla. Turtiainen (ps.) saattaa olla eri mieltä. Mutta miksi olisi?
Sosiaali- ja terveysministeri Krista Kiuru taitaa olla enemmän samaa mieltä kollegansa kuin minun kanssani, jos olen häntä oikein ymmärtänyt. Pitänee vielä pyytää tarkentamaan kantaansa ministerinä – joka vastaa, mistä nyt vastaakaan?
Lukekaa ajatuksella tämäkin aloite. Ei sitä koskaan tiedä; koska jotain sattuu omalle lapsenlapselle. Minne elämä kuljettaa…
* * *
Tähän blogitekstiin lähetän tottakai sähköpostitse linkit kirjoituksessa mainituille. Ihan heti kohta 🙂
Jotta asiaa voisi arvioida, pitäisi tietää tarkemmin, mitä on tapahtunut. Pystyn kyllä kuvittelemaan nelikymppisen miehen ja 14-vuotiaan lapsen välille tapahtumat, jotka johtavat miehelle annettavaan pahoinpitelytuomioon, mutta joita ei tarvitse katua.
Ilmoita asiaton viesti
Lievä tapaus on ollut, koska sai vain sakkotuomion.
Tottakai tekoa voi puolustella. Mitä esim. tuo 14-vuotias oli tehnyt? Mutta vastareaktio, jollaisesta lienee ollut kyse, on ollut liian raju.
Aina me voimme ”ymmärtää”.
Ilmoita asiaton viesti
…persumaista ja tonihalmemaista, valkoisten, tosiheteromiesten meininkiä…
Ilmoita asiaton viesti
”Pystyn kyllä kuvittelemaan nelikymppisen miehen ja 14-vuotiaan lapsen välille tapahtumat, jotka johtavat miehelle annettavaan pahoinpitelytuomioon, mutta joita ei tarvitse katua.”
Voisitko kertoa minullekin?
Sekä myös: voisiko aikuinen iso mies, älykkö, vaikka juosta karkuun, ellei ihan vaan kävellen pysty poistumaan tilanteesta jossa on väkivallan uhka?
Ilmoita asiaton viesti
Kait tuollaisia tilanteita on kuviteltavissa aika erilaisia, sikäli kun lapset usein koettelevat rajojaan ja tavoittelevat asemaa uhmaamalla ja provosoimalla aikuisia. Eipä sekään ole hyväksyttävää, jos lapsi kykenee uhkaamalla hallitsemaan aikuisia, vaikkapa edes pakottamalla poistumaan ja sellaisessa tilanteessa epäilemättä voi helposti turvautua tulkinnanvaraiseen voimankäyttöön ja raja pahoinpitelyyn voi olla häilyvä. Asiasta mitään tietämättä tilanne on voinut olla aivan toisenlainenkin, eikä tässä nyt ole edes selvinnyt oliko kyseessä vieras vai jollain tapaa tuttu lapsi. Siksi kysymys tilanteesta on aivan relevantti.
Ilmoita asiaton viesti
Marko Grönroos tuossa jo jotain hahmottelikin, mutta jos haluat tarkempaa kuvausta, niin vaikkapa tilanne, jossa lapsi haluaa häiriköidä liikennettä ja toikkaroi tahallaan autotiellä. Joku nelikymppinen mies sitten pysäyttää autonsa ja ensin pyytämällä ja sitten käskemällä yrittä saada lasta lopettamaan moisen toiminnan, mutta lapsi ei vain lopeta ja tilanne etenee ehkä molemminpuolisen sanallisen provosoinnin seuraksena siihen, että mies fyysisesti ohjaa lasta pois ajoradalta ja tulee käyttäneeksi hieman liikaa voimaa.
Toinen skenaario on, jossa lapsi itse kiusaa tai jopa pahoinpitelee toista lasta, ja mies menee siihen väliin. Kiusaaja ymmärrettävästi suivaantuu väliintulosta ja saattaa hyvinkin syyttää väliintulijaa pahoinpitelystä. Hänellä saattaa olla jopa aiemmasta, toisen lapsen kanssa päällä olleesta, tappelutilanteesta jotain fyysisiä jälkiä, joiden hän tietenkin väittää syntyneen vasta silloin, kun tarinamme nelikymppinen mies puuttui tilanteeseen.
Vastaavia voi keksiä rajattomasti lisää, mutta ehkäpä noista kahdesta sait jo jossain määrin ideasta kiinni.
Ilmoita asiaton viesti
Noin ehkä jossain syrjäkylillä, jossa sielläkin pitäisi ensiksi ymmärtää ja kyetä soittamaan puhelu:112, niin no, ehkä vain minä tekisin noin…
Jostain syystä tuli mieleeni tilanne parinkymmenen vuoden takaa, kun omat lapseni olivat pieniä. Leikkikentällä oli kolme yläasteikäistä poikaa. He heittelivät keinujen ketjuja yläparrun ympäri. Poikkesin paikalle, katsoin jokaista poikaa tarkasti – > lausuin hitaasti ja varmasti: minun puolestani saatte niitä kiepittää, mutta pitäkää huoli siitä, että keinuilla voi aamulla keinua.
-kappas vaan… aamulla kun lasteni kanssa leikkikentälle menin niin keinut olivat kunnossa. Hyvä minä!
Jatkan… erään toisen kerran vastaani tuli pari tyttöstä. Kummallakin oli kädessään aurausviitta. Pidin pienen puhuttelun. Arvaatte lopputuloksen?
Kolmas tapaus: kaksi poikaa paini nurmikolla, oliko kyseessä tappelu? Pysähdyin poikien viereen…
Että olen kummallinen mies… vastustan kaikkea tyhmää toimintaa ja väkivaltaa. Entä sinä, ja jos niin miten?
12:26
Miksi 112? Koska tuollaisiin tilanteisiin syylliset lapset pitää saada lastensuojelun piiriin. Perheessä on varmasti ongelmia.
Ilmoita asiaton viesti
Vastustan toki tyhmää toimintaa ja väkivaltaa, mutta olisin varmaan aika huono itse toimimaan aikuisena kuvailemissasi tai vastaavanlaisissa tilanteissa, koska minulla ei ole omia lapsia eikä sitä kautta kokemusta kasvattamisesta. 112:een soittamisessa ainakin minulla on aika korkea kynnys. Enkä tosiaan yhden keppostelevan nuoren takia sinne varmasti soittaisi. En myöskään tuntematta tilannetta tekisi sellaista johtopäätöstä, että asiassa tarvittaisiin lastensuojelua. Ainakin mitä omasta nuoruudestani muistan, niin tuli omasta ja kavereiden toimesta tehtyä kaikenlaista tyhmää. Perhetaustat oli kuitenkin ainakin minulla ja tietääkseni kavereillakin täysin kunnossa.
Ilmoita asiaton viesti
Turtiaisella on ollut sankarillista rohkeutta pahoinpidellä lapsi.
Hänen täytyy siis olla Todellinen Suomalainen Mies?
Ilmoita asiaton viesti
Ette ota sitä mahdollisuutta huomioon, että Turtiaisen päälle käytiin vaikkapa kättä pidemmän astalon kanssa? Siinä tilanteessako sitten itse käännätte sen toisen poskenne? Enpä usko.
Jopa aikuisella on oikeus puolustaa itseään, olipa teon tekijä sitten vaikka
14 vuotias. Tuon ikäinen poika saattaa olla jo täysi miehen mittainen ja voimaakin löytyy. Moni heikompi jää kyllä siinä vaiheessa altavastaajaksi.
Pelkästään sakkotuomio jo osoittaa että ei tainnut poikakaan mikään puhdas pulmunen olla?
Ilmoita asiaton viesti
Niinhän se on, että maailma muuttuu, niin minäkin. Olen kuitenkin onnistunut 1996 ja 1998 syntyneet lapseni kasvattamaan ilman väkivaltaa ja uhkailua. Ihan hyvin käyttäytyviä nuoria miehiä he ovat nyt.
Lienetkin lukenut: https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/juhanivehmaskangas/nakemyksia-lasten-kasvatuksesta-vakivallan-valttamisesta-aideista-sun-muusta/
Tämäkin vielä (20:37)
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/grohn/ns-elaman-tarkoitus/#comment-3122111
Ilmoita asiaton viesti
”siis aikuinen fiksu mies”. Sarkasmia?
Ilmoita asiaton viesti
Luonnehdinnassa vain siis piti paikkansa…
Ilmoita asiaton viesti
Maailmassa on kahdenlaista väkeä.
On niitä joiden mielestä alaikäisen pahoinpitelyä ei ole syytä katua vaan sellainen teko on osoitus isänmaallisuudesta ja suomalaisuudesta.
Ja sitten on niitä joiden mielestä asia on toisin.
Ilmoita asiaton viesti
Persuissa, vanhalestoissa ja kristillisissäkin lienee vallalla vanhat, perinteiset autoritääriset , raamatulliset arvot, joissa MIES on edelleen HERRA hidalgo ja perheen pää, joka näyttää pirtissä paikkansa, niin muijalle kuin mukuloollekin-tarvittaessa vaikka KOVALLA KÄDELLÄ!?
Ilmoita asiaton viesti
Valta-asemalla ja pelolla saa ihmeitä aikaan…
Ilmoita asiaton viesti
Mihinkä unohdit muslimit ,kun kerran aloit uskontoja nimetä missä Herra on Hidalgo ja penskat ja eukot ojennuksessa. Ruumiillinen kuritus on edelleen vallalla myöskin tässä uskonnossa, eikä niin vähäisessä määrinkään.
Ilmoita asiaton viesti
Sitten on niitä, joitten mielestä asiat pitää ottaa asioina ja vasta sitten kun on faktatietoa tapahtuneesta, alkaa arvostella.
Ilmoita asiaton viesti
Erinomainen kommentti. Pisteet ja sydänmerkki! <3
Ilmoita asiaton viesti
Määrittele terve? Oletan, että itsekin olet saanut ruumiillista kuritusta ja siksi lapsesikin saattavat vaikuttaa ”tervejärkisiltä.” Väkivalta synnyttää väkivaltaa, josta yleensä seuraa epäluottamusta ja kauhun tasapaino, pelon ilmapiiri toisin sanoen.
Ilmoita asiaton viesti
Pahoinpitely kuulostaa pahalta, mutta kertokaa, miten 14-vuotias pikku riiviö pitäisi laittaa kuriin ?
Ilmoita asiaton viesti
Niin, ettei hän vahingoita itseään tai muita.
Ilmoita asiaton viesti
Totta. Kyseessä lienee 14-vuotias JÄTTI kun liki 190 senttisen VOIMANOSTAJA Turtiaisen auktoriteetti, sanat,… eivät ole riittäneet.
https://gometal.com/fi/ano-turtiainen/
MITEN on Turtiainen pärjännyt omien lastensa kanssa?
Mutta, mutta, ehkä tuon pojanklopinkin vanhemmat ovat toimineet ”kummallisesti”.
Ilmoita asiaton viesti
Ihmettelen suunnattomasti, että Turtiainen ei ymmärrä katua tekoaan.
Ilmoita asiaton viesti
Niin minäkin. Ehkä siihen vaikuttaa jokin seikka mitä emme tiedä. Mikä oli pahoinpitelyn syy?
Toivotaan, että Herra Turtiainen kertoo – vai pitääkö minun…
Se pitää todeta, että Turtiaisen kanssa en kasvokkain halua keskustella. En vaan uskalla. Tuo lapsen pahoinpitely oli kolmas pahoinpitely josta hänet tuomittiin. Miksi?
Luotan kyllä siihen, että jokainen voi muuttua. Mutta mitä kertoo:”en kadu”?
Ilmoita asiaton viesti
Niin no, ehkä poliitikon olisi viisainta aina sanoa katuvansa, vaikka tilanteessa ei oikeasti mitään kaduttavaa olisikaan…
Ilmoita asiaton viesti
Taidat olla oikeassa. Murhaajistakin osa on psykopaatteja.
Onneksi laitoin aihealueeksi psykiatria, vai kuinka?
Ilmoita asiaton viesti
Joo, mutta noita kysymysmerkkejä en ymmärrä. Tunnut ainakin itse jo lukinneen kantasi, joten vaikutaisi siltä, että et halua kysyä mitään vaan ainoastaan julistaa.
Ilmoita asiaton viesti
Mielestäni koskaan ei pidä lukita kantaansa lopullisesti. Etenkään kun on mahdollista, että saa asiassa uutta tietoa, jollaisen saaminen tässäkin tapauksessa on mahdollista, jopa todennäköistä.
Kysyn koska haluan tietää. Saamani järkevä ja asiallisesti perusteltu vastaus voi saada minut näkemään asian eri tavalla. Ymmärtämään jotain.
Ilmoita asiaton viesti
Juupajuu…anteeksianteeksiluulinteitävanteeksi. Sillä pärjää jo aika hyvin, olen kuullut 🙂
Ilmoita asiaton viesti
♥
Ilmoita asiaton viesti