Koronaa tartuttavat ryhmät ovat…
Viimeisimmän kuulotiedon mukaan sairaalahoidossa koronan vuoksi olevista potilaista 70% on rokotteen saaneita.
On ymmärrettävää, että sairaalahoitoon joutuneista koko ajan suurempi määrä on rokotettuja, koska rokotettujen määrä nousee.
Paljon on puhuttu siitä, että onko ravintolassa pikkupöhnässä hilluminen riski saada koronatartunta, ja missä määrin?
Toinen keskustelua herättänyt asia on hoitohenkilöstön pakkorokotukset, tai ainakin vaatimus koronapassista.
HUS on suunnitellut lisäävänsä tehohoitokapasiteettia. Mistä hoitajat?
Uusimaan on aluehallintovirasto määrännyt kokoontumiseen rajoituksia. Tapahtumien seisomapaikoilla saa olla maksimissaan 20 henkilöä, ellei käytössä ole tartunnoilta suojaavaa koronapassia. Jos jonkin urheilutapahtuman seisomakatsomossa on 100 neliön tila niin sinne sallitaan tuo 20 henkilöä, kuten myös sisätahtuman 20 neliön tilaan.
Istumapaikkojen katsojamääriä ei ole rajoitettu, vai onko? Millainen paikka on istumapaikka? (lattialla?)
Juhani, on kerrottu, että 2-kertaan rokotettuja, jotka lievästi oireilevat, ei testata koronan vuoksi. Miksi ei? Näiden henkilöiden kautta saataisiin nyt tartuntaketjut selville ja estettyä ko. lievästi koronaoireisten kautta taudin leviäminen.
Se, että nämä 2-kertaan koronarokotetut lievästi koronaa sairastavat ovat keskuudessamme ovat nyt niitä koronalinkoja.
Ilmoita asiaton viesti
ovat joo ja pikkulapsetkin on ja ne mailman väestöt / maat jotka ei rokottele tai rokottelevat hittaaaaaaasti
voisiko hiljalleen alkaa olla aika myöntää että taistelut koronaa vastaan on tuomittu häviämään ja koronaankin saa kuolla kuten muihinkin tauteihin ?
Ilmoita asiaton viesti
Koronan merkittävin haitta on vielä kaukana edessäpäin. ”Maksumiehinä” ovat lapset ja nuoret. Syynä ylimitoitetut koronatoimet (rajoitukset) koska yhteiskunta näkee velvollisuudekseen suojella… just joo?
– eli mt-ongelmien määrä tulee lisääntymään. Meneekö siihen vuosia vai vuosikymmen(iä)? Mutta jo nyt tiedetään, että siihen eräs merkittävä syy ovat tämän päivän koronarajoitukset. Miksi?
Ilmoita asiaton viesti
”… koronaankin saa kuolla kuten muihinkin tauteihin”
Ehei! Länsimainen ihminen ei saa kuolla koronaankaan, koska häntä suojellaan myös sydän- ja verisuonikuolemalta, työtapaturmakuolemalta, aivoinfarktikuolemalta, itsemurhalta, hukkumiselta, liikennekuolemalta, syöpäkuolemalta, väkivaltaiselta kuolemalta, myrkytyksen aiheuttamalta kuolemalta ja esimerkiksi kätkytkuolemalta, jota ennen hänet ehditään jo suojella synnytyksessä tapahtuvalta kuolemalta.
Jos jopa ihmisvihaaja Pentti Linkola arvosti lääketiedettä siksi, että se on onnistunut pidentämään elinikää, niin ei kai tässä ruveta koronaoireisiin kuolemaan?
Ilmoita asiaton viesti
Kouluissa se korona leviää, koska alle 12-vuotiaita ei ole rokotettu.
Ilmoita asiaton viesti
Pitää siis välttää heidän kohtaamistaan?
https://yle.fi/uutiset/3-12102135
Etäopetukselle EI: https://yle.fi/uutiset/3-12045366
Ilmoita asiaton viesti