Koronapassin seurauksena rikosilmoituksia
Suomessa on saatu käyttöön koronapassi. Koronapassi mahdollistaa pääsyn määrättyihin paikkoihin rajoitustoimista huolimatta.
Koronapassissa on QR-koodi. Rajoitustoimien alainen yritys vapautuu soveltamasta rajoituksia kun ei päästä tiloihin henkilöitä ilman koronapassia.
Passin QR-koodi luetaan erityisellä sovelluksella joka ei paljasta kaikkia koodin sisältämiä tietoja. Yleisesti on kuitenkin saatavilla sovelluksia joilla pystyy lukemaan kaikki koodiin tallennetut tiedot. Se antaa mahdollisuuden väärinkäytöksiin.
Koronapassin vuoksi ainakin laillisuusvalvontaviranomaiset (lähinnä oikeusasiamies) saavat töitä. Ihmiset tekevät kanteluita. Pidän hyvin todennäköisenä, että tulemme kuulemaan myös rikosilmoituksista, koska on joukko ihmisiä jotka eivät voi koronapassia saada eivätkä he voi itse mitenkään asiaan vaikuttaa.
Ehkä kuitenkin rikosilmoituksilta, tai ainakin tutkinnoilta vältytään, koska poliisi ei osaa.
Juu…
Ihmisille on tullut selväksi, että vähemmistön oikeuksia suojataan monin tavoin. Enemmistön ei niinkään.
Kuinkahan pian vähemmistöllä on todellinen valta kaikessa?
Ilmoita asiaton viesti
Luin linkittämäsi jutun. Suosittelen kaikkia sen lukemaan! 🙂
Ilmoita asiaton viesti