Köyhyydestä pois sairastamalla
Kyllä – se on mahdollista sairastamalla riittävästi. Ainakin jos luotamme Iltasanomiin:
”Köyhyysraja on 60 prosenttia kansallisesta mediaanitulosta. Mediaani on luku, jonka alapuolella on puolet ja yläpuolella puolet väestöstä. Tuloilla taas tarkoitetaan verojen jälkeisiä, käytettävissä olevia rahatuloja, jotka koostuvat työ- ja omaisuustuloista sekä tulonsiirroista kuten sosiaalimaksuista.”
Sairastamalla pois köyhyydestä?
Toimeentulotukea saavalle se on mahdollista – koska sosiaaliset tulonsiirrot joita köyhä saa katsotaan määrittelyn mukaan hänen tuloikseen.
Köyhän saamat tulonsiirrot normaalisti (keksitty esimerkki)
- Pv-raha + toimeentulotuen perusosa n. 500€/kk.
- Asumistuki n. 300€/kk. (Vuokra 450 €/kk.)
- => sossu maksaa vuokran loppuosan 150 €/kk + sähkön ja veden 35€/kk.
Tulot siis ko. köyhällä 985€/kk. => hän on köyhyysrajan alla!
Toimeentulotukena maksetaan tuen saajalle myös mm. sairaalakulut ja lääkkeet – hyvä!
Henkilö kuljetetaan kuukauden aikana kahdesti sairaalaan ambulanssilla => ”lisätulo” 50€/kk. Lisäksi tulee mm. poliklikkamaksuja 50€/kk, sitten vielä kalliit lääkkeet = 300€/kk. jotka yhteiskunta toimeentulotukena maksaa.
Kävipä köyhällä hyvin kun sairastui. Tulot lisääntyivät sosiaalisina tulonsiirtoinen peräti 400€/kk, ollen nyt 1385€/kk. Hänen tulonsa nousivat sairastamisen johdosta kaksisataa euroa yli yksin asuvan köyhyysrajan. Kävipä hyvä tuuri!
KERTOKAA TE VIISAAMMAT
Sanokaa minulle, että olen väärässä. Kiitän ja kumarran!
Kommentit (0)