Minulla on kysymys kaikille
Saako puheenvuorossa puhua seksistä?
Saa
Saavatko kaikki puhua siitä samoin oikeuksien, yhtälailla kyseenalaistaen?
ikä?
Tiedote
Parhaat Uuden Suomen blogit kerran viikossa – tilaa uutiskirje täältä!
Saako puheenvuorossa puhua seksistä?
Saa
Saavatko kaikki puhua siitä samoin oikeuksien, yhtälailla kyseenalaistaen?
ikä?
Annan kuitenkin pisteet ylläpidolle siitä, että vaikka edellinen kirjoitukseni oli ilmiannettu (ikäero parisuhteessa) niin yhä voin kirjoittaa, kunhan en ”Dannysta”, enkä ketään kehuen. – minua?
Ilmoita asiaton viesti
Vai johtuiko nimestä?
Ilmoita asiaton viesti
Näin kirjoituksesi, ja vaikka en sitä ilmiantanutkaan, olin sitä mieltä että se on yksi monista blogeistasi, joka ei käsittele politiikkaa vaan henkilökohtaisia asioita, ja siksi kuuluisi Vapaavuoroon eikä Puheenvuoroon. On siis mahdollista, että sensuroinnin kohteena ei olekaan kielletty aihe vaan se että kirjoitus oli väärällä osastolla aiheeseensa nähden.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos.
Olen kyllä itsekin nähnyt puheenvuorossa paljon vapaavuoroon kuuluvia juttuja.
Tiedät kyllä miksi.
Lisäksi tiedän, että ymmärrät mitä tarkoitan.
Tak
Ilmoita asiaton viesti
Niin, se kaivattu yhteiskunnallinen taso…
Ensimmäisestä yliviivauksesta: Noh, seksi vähenee, koska syömme niin hivenaineköyhää ruokaa, tehoviljelyn ansiota se. Lisäksi tämä kulttuurisykli lähenee loppuaan ja tekee nuoret parit stressaantuneiksi. Elämäntaidotkin katoavat samasta syystä – ei muisteta nukkua tarpeeksi ja pelataan pleikkarilla liian pitkään ja upotaan sosiaaliseen mediaan.
Toisesta yliviivauksesta: oikeastaan täysin samoista syistä myös keski-ikä alkaa alentua. Venäläisten odotettavisssa oleva keski-ikä on surkainen. USA on alkanut seurata Venäjän jalanjäljissä, paitsi että mellakat ovat kuin värivallankumousmaissa. Sitä niittää mitä kylvää! Ja läntinen arvoyhteisö seuraa perässä, koska USA:n seuraaminen on ainoa pitävä määritelmä kyseiselle yhteisölle.
Ai niin, vielä tämä: Saavatko kaikki puhua siitä samoin oikeuksien, yhtälailla kyseenalaistaen? Tähänkinkö pitäisi vastata (se on kyllä velvollisuuteni, koska kysyit kaikilta, siis myös minulta). Nythän on niin, että ihminenkin on sellainen nokkimisjärjestystä ylläpitävä laji, ja tuo sekaantuu kaikkeen keskusteluun. Me herkästi luokittelemme ihmisiä statuksen mukaan, ja vieä herkemmin me sopeudumme muiden luokituksiin. Niinpä valtakunnassa on keskusluokituslaitoksia, kuten Helsingin Sanomat, Yle ym. ykkösmediat. Nämä kertovat, mikä on oikea mielipide siellä nokkimisjärjestyksen yläpäässä. valitse mielipiteesi sieltä, niin hyvin menee. Keskusluokitusjärjestelmä on nimenomaan laadittu kiireisiä ihmisiä varten: mielipidettä ei tarvitse mietiskellä, sen voi lukea valtamediasta ja samalla voi luottaa siihen, ettei päädy nokittavaksi.
Ilmoita asiaton viesti